Çocuk sahibi olmayı istememek

bu topiği çok seviyorum insanlar düşüncelerini özgürce yazıyor ama arada gelip ortamı bozan yada yazılardan üstlerine alınanlara da kılım :KK47:

Ben anne olmayı çok istedim ve oldum çok şükür. ama her zaman söylerim; bir kadın gerçekten istemiyorsa asla anne olmamalı. bu riske atılacak bir durum değil çünkü. Dünyaya bir insan getirmek her ne kadar iki insan sayesinde oluyorsa da o insanın psikolojisi, kişiliği, hayata karşı duruşu vs. öncelikle annenin elinde şekilleniyor. ve bebeğini istemeyen bir anne ne kadar özverili, fedakar ve anlayışlı olabilir. ben mesela bebeğim yüzünden uykusuz kaldığım hiçbir gece için yüksünmedim. ama eğer istemeseydim belki de kahırlanıp, oflayıp puflayacaktım. şimdi belki işgüzarlık edenler de çıkabilir, her anne fedakardır diye. elbette anneler fedakardır ama hepsi değil. 3. sayfa haberlerinde bol bol okuyoruz ne anneler var dünyada. hele hele psikolojisi bozuk bir anne felaketlere bile sebep olabiliyor.

Bir de kadın olarak düşünelim. istenmeyen bir gebelik, istemediği halde doğuracağı çocuk yüzünde alınan kilolar, şeklini yitiren bir beden ile başlayan depresif hal bebeğin doğumuyla daha da şiddetleniyor. uykusuzluk, sürekli ağlayan bebeğin verdiği stres, kimi zaman gelmeyen süt, verilemeyen kilolar, yapmak ve yaşamak isteyip de geri durmak zorunda kalınan tüm kişisel zevkler bu depresif hali ağır bir buhrana döndürebiliyor. düşünsenize, kimi zaman bebeği bırakacak bir kimse bulamadığınız için bakkala bile gidemiyosunuz. benim başıma gelmişti mesela. dışarıda deli gibi yağmur var, ihmalkarlık işte, evde de bir lokma ekmek kalmamış. sabah kahvaltı yapacağım ekmeğim yok. apartmanda bi allahın kulu ile komşuluğum yok. neyse ki anneme yakın oturuyordum o zaman. Komşusundan rica etmişti bana ekmek getirsin diye. düşünün yani bu çoook basit bir örnek. kısıtlılık, mecbur olduğu için birşeylerden vazgeçme duygusu ile başetmek zordur. bunalım yaratır.o bunalım evliliğe yansır. tartışmalar artar, kimi zaman kavgaya dönüşür (eşimle ben de doğumdan sonraki 3-5 ay boyunca kendimiz olamadık ve çok tartıştık). Pek çok erkek kadının bu buhranlı hallerine katlanamıyor çünkü. kimi evlilikler dayanamıyor bu zorlu sürece, yitip gidiyor. e ülkemizde de erkeklerin kadına bakış açısı ve hoşgörü seviyesi düşünülünce çoğu kadın tüm bu sorunları kendi çözmek zorunda kalıyor. ve bu benim çizdiğim karamsar tablo maalesef etrafımda sıkça gözlemlediğim bir durum.
tabi tam tersi de olabiliyor bu arada. istenmeyen bir bebek daha sonra çok büyük bir büyük mutluluğun vesilesi de olabiliyor.

sağlık bir birey yetiştirebilmek için, bir bebekle gerçekten mutlu olabilmek için bir kadının bedenen, ruhen gerçekten istemesi ve hazır olması çok önemli. Erkekler kusura bakmasın ama bebek yapmak kararı tamamen kadına ait olmalı bence.

Aynen öyle burina, yazdiklarinin hepsini gercekten tüm acikligi ile bize yansitmissin.
Bana ve daha dogrusu burdaki hic kimseye yabanci degil anlattiklarin. Cocuklarimiz olmasada, cogumuz en az bir cocuk büyütmüsüzdür.
Ya kücük kardeslere bakmisiz yada benim gibi bir haftalik dogan yegenimi bize birakan ablam gibi. ben onu ablamdan daha cok sahiplenmistim.
Zaten hic istemiyordum birde bunlari yasadiktan sonra hic istemedim. Ama yazdiklarinin hepsini bende yasadim, evet güzel yanida vardi ama yinede degmez.

Simdi neden laf sokup cikiyorlar biliyormusunuz?
Cünkü bizim hayatimizi merak ediyorlar, neler yasiyoruz ne yapiyoruz diye?
Normalinde merak etmemeleri lazim, ama bunu gercek hayatimdada yasiyorum ne yazikki.
Üzücü, gercekten cok üzücü. Yazik ya.
Neden et yiyen bir insan vejeteryan bölümüne girer bilmem, burdada bir kac anneler ( ismi lazim degil ) bizi yakin takibe almislar.
Cocuk bölümlerine ilgi yok ama bizleri cocuksuz kadinlari cok merak ediyorlar. Birakin gelsinler belki cocuksuz kadinlar olarak onlar bizden anneligi ögrenirler.

Aynen black cat, bende tanimadigim kimsenin cocugunu sevmem yakin cevrem olmadigi sürece.
Dün cok güzel bir aksam gecirdim arkadaslar, cok güzel bir otelde meslegimle alakali bir seminer vardi ve oraya katildim. Bütün sehir ayaklarimin altinda, neyse tam keyfim yerindeyken eskiden üni zamaninda tanidigim ve o zamanlarda fazla ilgim ve alakam olmayan bir arkadasi gördüm. Kendisinin iki cocugu var.
Bana ilk sordugu soru ne yaptin, cocugun varmi? Yahu her nerde görse beni ayni soru. Yok dedim, ne yapacagim cocugu. Gel meslegimizden konusalim, politika konusalim ama yok o anne ya, herkes onun göüzünde anne olacak.
Cok anlatmak isterdim ona neden cocugumun olmadigini ama anlayamayacagi icin bosverdim....iste ayni burasi gibi.....bizi anlamak icin IQ biraz yüksek olmasi lazim, bu ne meslege bakiyor ne paraya, sadece IQ`ya.

harika anlatmışsın olivia.ben kesinlikle istemiyorum çocuk diyemiyorum ama şu ve uzun zaman düşünmüyorum.bugün komşu gezmesindeydim.eee ne zaman çocuk yapacaksınız.size ne kardeşim ya.merak ediyorlar resmen ya.ee çocuk olmadan nasıl evde vakit geçiriyorsunuz diyorlar.ya arkadaşım eşimle paylaştığım o kadar çok şey var ki.5 yıldır aynı iş yerindeyiz eşimle.her şeyimizi beraber yaparız ve eşim diyor ben sana doyamadım nasıl çocuğa vakit ayırcam diye.

çocuk sahibi olmak istememek çok doğal kimseyi de ilgilendirmek
ben anne olmak isteyip olanlardanım pişman mıyım hayır ama çok zor
hele çalışansanız uykunuz olur çocuk uyumaz uyuyunca da iş yapmanız gerekir
bi de evladınızı birine bırakmak zorunda kalırsınız çalışıyorsunuz diye aklınız onda kalır gözünüz telefonda
ona göre yerlere gidersiniz gittiğiniz yerde oturmazsınız gözünüz hep ondadır
ama bir gülüşü dünyaya değer
mesela şimdi bir taraftan oyun oynuyoruz ben marketçi oldum öyle diyor oğlum o da müşteri
arada komiklik yap anne diyor velhasıl isteyen anne olsun istemeyen olmasın çevre baskı yapmasın ne oluyorsa bu baskıdan oluyor zaten

Merhaba kızlar nasılsınız?
Ben sizi okuyorum sürekli yorum yapmıyorum ama buralardayım :)

Yakında ankaraya taşınıyorum stresliyim, gerginim, düşünceliyim. 4 yıllık kafemizi kapattık işe gireceğim başarabilecek miyim düşünceler düşünceler hiç ama hiç bitmiyor. Aranızda ankarada olan varsa buluşmak isterim düzenimi oturtunca. Takı tasarıma çantalar üzerine yoğunlaşarak devam ediyorum. Arada bir bakın bloğuma :)

Ha birde çocuk olmadan evde nasıl vakit geçiriyorsunuz diyenler bana dese "şu zaman bile yetmiyor ki yapacaklarıma" derdim.
Hayatta hiçbir hobisi, özel zevki, eğlencesi olmayan biri diyebilir bunu anca. Ya düşünsenize öyle boş öyle boşum ki ne kendime, ne başkasına faydam var.
Tek eğlencem çocuk hayatta. Ne korkunç, iyi ki öyle değilim. Ha bazı anneler var bir eli çocuklarında, bir eli sosyal sorumlulukta, vakıflarda, hobilerde. İşte onları alnından öpüyorum. Çocuğu oyalanayım diye değil sadece istedikleri için yapmışlar. Neden herkes onlar gibi değil, neden?...

Son düzenleme:
Bizdeki olay taklit edilecek bor olay degil veya biz kimseyi taklit etmedik.
Gercekten insanin icinden geldigi gibi yasama özgürlügü olmasi kadar güzel bir sey olamaz.
Sunda cok eminim, bizlerin bu topigin icindeki yazilarimizla cogu insanlarin soru isaretlerine cevaplar bulundu ve belki cocugu isteyipde olmayanlara bir umut veya bir isik olduk.
Cocuksuzda hayatin güzel oldugunu anlattik.Cok hayirli bir topik aslinda. Baska bir bakis acisi sunmakda insanlara cok degerli bilgiler sunduk.

nerdesiniz kızlar terk edilmiş gibi topik hiç yazan olmamış yine :)
tatile gittim geldim. aileden her zamanki çocuk baskımı aldım bu artık bana bir sene yeter...şaka bir yana onlarda kendilerince haklı torun istiyorlar.
ama şu türkiyenin haline baktıkça ben nasıl çocuk dünyaya getirip ona güvenli huzurlu bir hayat sunabilirim diye düşünmeden edemiyorum.
1-2 hafta önce markette bir olay gördüm çok üzüldüm. 1 çocuk 4-5 yaşlarında yerlerde yatıyor bağırıyor ağlıyor. başında iki kadın biri annesi kesin hiç bir şey olmamış gibi ilgilenmiyorlar çocukla. sanırım çikolata için ağlıyordu. kadınlar kendi aralarında sohbet ediyor. ama çocuk öyle bir bağırıyorki marketin öbür ucundaki insanlar bile bir şey oldu sanıp bakmaya geliyorlar. ama kadınlarda tık yok. ay bir çikolata alıp verecektim çocuğa nerede ise. insan bu kadar mı vicdansız duyarsız olur. Annelik lisansı diye bir şey osun bence. lisansı olmayana çocuk izni verilmesin. :KK47: sevmeyeceksen ilgilenmeyeceksen niye yapıyorsun çocuk. belki çocuk arsız kabul ama o marketin ortasında o kadar bağırtacağına dışarı çıkar güzel güzel konuşmayı falan dene en azından. çocuk havale geçirecek nerede ise nasıl ağlıyor görmeli idiniz.:KK47::KK47:

nerdesiniz kızlar terk edilmiş gibi topik hiç yazan olmamış yine :)
tatile gittim geldim. aileden her zamanki çocuk baskımı aldım bu artık bana bir sene yeter...şaka bir yana onlarda kendilerince haklı torun istiyorlar.
ama şu türkiyenin haline baktıkça ben nasıl çocuk dünyaya getirip ona güvenli huzurlu bir hayat sunabilirim diye düşünmeden edemiyorum.
1-2 hafta önce markette bir olay gördüm çok üzüldüm. 1 çocuk 4-5 yaşlarında yerlerde yatıyor bağırıyor ağlıyor. başında iki kadın biri annesi kesin hiç bir şey olmamış gibi ilgilenmiyorlar çocukla. sanırım çikolata için ağlıyordu. kadınlar kendi aralarında sohbet ediyor. ama çocuk öyle bir bağırıyorki marketin öbür ucundaki insanlar bile bir şey oldu sanıp bakmaya geliyorlar. ama kadınlarda tık yok. ay bir çikolata alıp verecektim çocuğa nerede ise. insan bu kadar mı vicdansız duyarsız olur. Annelik lisansı diye bir şey osun bence. lisansı olmayana çocuk izni verilmesin. :KK47: sevmeyeceksen ilgilenmeyeceksen niye yapıyorsun çocuk. belki çocuk arsız kabul ama o marketin ortasında o kadar bağırtacağına dışarı çıkar güzel güzel konuşmayı falan dene en azından. çocuk havale geçirecek nerede ise nasıl ağlıyor görmeli idiniz.:KK47::KK47:

Çocuğun her istediğini yapmak,çikolata ,şeker vermek demek iyi bir anne olmak demek değildir........Ağlayarak her istediğini elde edebileceği duygusu çocuğa verildi mi vay halimize.............

Son düzenleyen: Moderatör:
Çocuğun her istediğini yapmak,çikolata ,şeker vermek demek iyi bir anne olmak demek değildir........Ağlayarak her istediğini elde edebileceği duygusu çocuğa verildi mi vay halimize.............

size katılıyorum ama o çocuğu görmediniz normal bir ağlama değildi yerlerde yuvarlanıyor ve çığlık atıyordu. annesinin en azından onunla konuşmaya çalışması yada elinden tutup ilgisini başka yöne çekmesi gerek mez mi? ben umursamazlığına kızdım. marketin diğer ucundaki insanlar bile ne oluyor diye bakmaya gelirken kadın gayet rahat yanındaki bayanla sohbet ediyordu. ve bu olay 20-30 dk sürdü. annesi gayet sakin arada çocuğu dirsekleyerek işine devam etti

Merhabalar, uzun zamandır ara vermek zorunda kaldım..
Gerçi nadir de olsa ara ara göz atıyordum bu topikte neler oluyor diye...:KK14:
Sahi, neredelerde herkes...:KK35:

Bir akrabamızı ziyaret etmiştik. Daha 3 ay önce evlenmiş bir çiftte vardı. Ve kız yeni hamileydi. Ben 4 buçuk senedir evliyim ve inanamadım yani bu acele ne. Ben bu fikri hala inanılmaz soğuk ve uzakken ben genele garip geliyorum ama onlarda bana inanılmaz garip geliyor. Yani 4 buçuk senede ne ben eşime doydum ne o bana. Yaşamak yapmak istediğimiz o kdr çok şey var ki. Ayrıca çocuk sevmiyorum nefret değil ama ilgimi çekmiyolar. Dünyanın en uslusu da olsa sıkıcılar. Bu beni kötü bir birey mi yapar bilmiyorum ama en azından kendime dürüstüm.

Bu seni kötü bir birey yapmaz hadess.
Herkes özgürdür ve istedigi gibi yasantisini kurar.
Herkes ayni olacak diye bir kuralda yok. Bazi kadinlar kücüklügünden beri anne olma hayalleri kurar, bazi kadinlar hic istegini duymaz.
Allah her insani degisik yaratir.
Eger Allah`a inaniyorsak, onunda bir bildigi varmis demek. Yani bu bizim sucumuz falan degil.
En azindan kendimize dürüstüz.
Allah herkese istedigi hayati yasatsin Insallah.

Aynen öyle canim.
Mutluluk gibisi yok, huzurlu ve mesut ister cocuklu ister cocuksuz.
Allah herkesin gönlüne göre veriyor zaten.
Yüce Allahim kimbilir bizleri nelerden korududa haberimiz yok.

Hep Sorulur Çocuk Yapmayanlara Nasıl Vakit Geçiriyorsunuz Diye O Zaman Demeliyizki Siz Çocuğu Siz Vakit Geçsin Diyemi Yaptınız Diye:KK36: Saçmalık Milletin Çocuk Yapma Sebebi

Vallahi öyle güzel geciyorki cocuksuz zaman, simdi detaylarina girmeyeyim, sonra hava atiyorum diye yanlis anlasilir.

OOhhhhh özgür ve mutlu..........:KK35: .............kafan rahat......istedigin herseyi yapabiliyorsun....kafanin estigi gibi...

X