Çocuk sahibi olmaktaki motivasyonunuz nedir?

Belli bir dönem çoğu kadın bu sorgulamadan geçiyor bence. Ancak belli bir yaş düzeyine erişmiş, belli bir yıl evliliği ilerlemiş , hayatta kariyer vs belli bir seviyeye gelmiş ama ona rağmen böyle düşünülüyorsa, anca o zaman gerçekten istemiyordur diye düşünürüm ben. Çünkü 30 yaşında bunu sorgulayan 35ine kadar çoktan çocuk sahibi olmuş bile oluyor. Yani çocuk sahibi olmayı gerçekten istememe nadir görülen bir şey bence. Sadece insanın dönemsel olarak sorgulaması yaygın. Hatta belki de içgüdüsel olarak çocuk sahibi olmak için bir arayış.

25imde çocuk istemiyordum. Eşimle de çok tartıştık daha vakti var diye. Hatta çocuk mu ay yok yok kim uğraşacak diyordum. Hatta benim içimde neden çocuk yapma hevesi yok diyordum. Şimdi ise durdurulamaz bir hormon deli gibi çocuk istiyorum. Dediğiniz gibi dönemsel istenmediği oluyor

Emin olun ne insanlar çocuk yapıyor ve o kadar fazla çocuk yapıyorlar ki bu bilinçsiz insanlar, ileride durum daha da kötüleşecek. Ben de sizin gibi düşünüyordum aslında ama bu bilinçsiz ruh hastalarının yetiştirdikleri çocukları gördükçe ben ve benim gibilerin de çocuk yapması ve bunları bastırmaları gerekiyor diye düşündüm . Dünya onların eline kalırsa insanlık yandı çünkü…

yok
yanlışlıkla ,yoksa hayatta yapmazdım
başka da yapmadım zaten,bu yetiyor

Onbinlerce sene önceki atalarımın durumu çok daha kötüydü ama nesillerini devam ettirdiler ve genleri bugünlere geldi, doğdum. Hepsinin bir mozaiği olarak yaşıyorum, onların yüzlerini taşıyorum. Belki de hepiniz iyi niyetle konuşuyorsunuz ama "Dünyanın hali ortadayken çocuk yapamam" düşüncesinde biraz üstten bakma ve ahlakçılık olduğunu düşünüyorum ben. Bize öyle gelmiyor çünkü her şeyi romantize ediyoruz ama şu an dünyanın en yaşanılabilir yüzyılındayız bence

Dünya kötü değil insanlar kötü ve her insan kötü değil. İyilerin çoğalması için annelerin çocuklarını güzel yetiştirmesi gerek. Allah korkusuyla değil Allah sevgisiyle, cehennemde yanarsın ile değil cennete gidersin ile, bencillik ile değil empati ile, hayvanların bitkilerin canlı olduğunu zarar verilmemesi gerektiğini söylemek ile, doğaya çöp atılmamasını öğütlemek ile, bilgi edinmeye aç, zeki bir çocuk yetiştirmek istiyorum. Yeni çağdan önce dünya daha da kötü bir yerdi kadınların söz hakkı bile yoktu şimdi arabistanda bile kadınlara haklar tanınmaya başladı benim çocukluğumda kedi köpek yavrularına erkek çocukları işkence ederdi kirpi falan öldürürlerdi şimdiki ufak çocuklara bakıyorum hepsi hayvansever ve hepsi sokaktaki hayvanları korumaya çalışıyor. Bence insan yıllar geçtikçe dünyaya uyum sağlayan zararsız bir parazite evrimleşiyor. yeni nesil güzel yetiştirildiği takdirde bizler de bu evrime fayda sağlamış olacağız

Ve iyi insanlarla karsilastirsin rabbim..

Ebeveyn olarak baba nerde??

Sen bu kafayla üreme zaten kuşum. Senin gibilerin çoğalmaması lazım. Çatlasan da patlasan da bu kadınların birçoğu sevdiği adamla evli, sevişiyor ve çoğalıyorlar.

Hangi dönemde dünya çok refahtı? Her şey yolunda olduğu bir dönem oldu mu?
Benim anneannemin annesi 1. Dünya savaşında doğmuş, toprak kaybı dönemi. Kundakta buraya göç etmişler gemilerle. Anneannem doğmuş kurtuluş savaşı döneminde Yunan yaktı bizim şehri diye hatırlar anlatırdı. Annem darbelere doğmuş Türkiye’de en büyük ekonomik buhranladan biri varmış aynı zamanda.
En normal dönemde doğan bende darbe pandemi ve deprem gördüm.
Dünya böyle bir yer.
Kalkıp neden bu dünya çocuk getiriyorsunuz kafası bana ergen kafası geliyor kusura bakmayın.
Yaşamak böyle bir şey çünkü. Hep mutlu olamayız. Bazen de kötü şeyler yaşayacağız. Hayatı güzel yapan da bu sürprizler.

Asla çocuk istemiyorsanız ve asla empati yapamayacağınızı düşünüyorsanız, başkalarının çocuk yapma motivasyonlarını neden soruyorsunuz ki? Konunun amacını anlamadım.
Böyle tiplerin amacı genelde şu oluyor. Motivasyon yoklaması adı altında milletin bilinç düzeyini yargılama. Alt metinlerde hep şu var: “Ben duyarlıyım siz değilsiniz”. Sanırsın bu annelerin hepsi fütursuzca ürüyor, salarak çocuk büyütüyor, hiçbiri iyi insan yetiştirmiyor. Bunlar da böyle tatmin oluyor herhalde.

Ülkemize has bir sorun değil bu Avrupa ülkelerinde de çocuklar kaçırılıp farklı amaçlarla öldürülüyor,tecavüz ediliyor burada yazamayacağım pek çok şeye alet ediliyor. Patlak veren skandalları duymuşsunuzdur zaten. Nerede yaşarsak yaşayalım bahsettiğiniz tehlikeler var. İnsanız belirli bir yaşa gelince hepimiz ölüm diye bir gerçeğin varlığından haberdar oluyoruz ,bir gün herkes ölecek bunu biliyoruz mesela ama öleceğiz diye yaşamaktan nasıl vazgeçmiyor, kendimize hedefler koyup hayat telaşesinde hedeflerimizin,hayallerimizin peşinden gitmeye çalışıyorsak,çocuk sahibi olmayı da bu motivasyonla istiyoruz bence.
İnsan başka türlü zaten yaşama motivasyonunu kaybeder,aksi tabiatımıza aykırı.
Ha ćocuk yapmamakta bir seçenek tabi,saygı duyarım bu da bir tercih.

Bu mantıkla zaten yaşamamamız gerekir ne de olsa öleceğiz yeaaa diyerek,boşverip salmamız gerekir ama hepimiz hiç ölmeyecekmis gibi yaşıyoruz,yaşamaya devam ediyoruz,düşüyoruz,kalkıyoruz,kaldığımız yerden devam ediyoruz yaşamaya. İnsan olmanın gereği bu zaten. Kimse motivasyonsuz yaşayamaz ki. Sizinde dediğiniz gibi her dönemin farklı bir zorluğu vardı,bizden sonra da olmaya devam edecek.

Yapmıyorsanız yapmayın dünya durmuyor siz çocuk yapmıyorsunuz diye

Aysenimi iyi de sen de deli gibi hamile kalmaya çalışıyordun haha

Seni de bir anne doğurmuş ki şimdi burada futursuzca bunu yazabilmişsin. Kelle nedir yani ,tüylerim diken diken oldu şunu okuyunca. Aykırı olmayı,tepki çekmeyi seviyorsun biliyoruz ama bari insanların canını bunca yakmış konularda şunu yapma. Ayrıca büyük konuşup duruyorsun her konuda ama bu büyük konuştuklarınla imtihan edilme ihtimalin yüksek.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…