Çocuk sahibi olmaktaki motivasyonunuz nedir?

Bence hormonlar. Gerisi boş. Öyle ulvi amaçlar falan yalan. Ben de bir dönem asla istemem diyordum.

Ama şu an hamileyim. Bir canlıyı oyun hamuru gibi baştan şekillendirmek beni cezbediyor. Çalışmama şansım olsa ikinciye de yaparım. Minicikken inanılmaz tatlı oluyorlar. Ama sürekli endişe hali. Karnımda 5 aylık ama sürekli onu düşünüyorum.

Hiçbir zaman anne olma hayalleri kurmadım, şimdi çocuğum var. Ama artık 35’ime geldim ve bunun biyolojik bir ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Taşlanacağımı biliyorum ama söyleyim yine de, 40 yaşına gelip kedi/köpek annesi olan veya evlenmeyip işkolik olan kadınları görünce içim acıyor. Çünkü baktığında aslında o sevgi, sahiplenme, kendini adama güdüsü onlarda da var ama doğurmadığı veya kendini besleyen anlamlı ilişkiler kuramadığı için kendini kedi köpeğe veya belki de işine gücüne adamış hayatındaki boşluğu dolduruyor. Yani o hisler bastırsanız da başka bir şekilde ortaya çıkıyor, yok olmuyor ve aslında insanlar böyle yaparak kendini kandırıyor sadece. Bu bana hastalıklı geliyor. İnsan da her canlı gibi doğar, büyür, ürer ve ölür. Doğada amaç yeni nesiller için gen aktarımıdır. İnsan da doğadan kopuk bambaşka bir canlı olmadığına göre hayatımızda kendimizi başka şeylere dönüştürmeye ihtiyacımız yok bence illa özgür kadın olunacak diye. Benim çok arkadaşım var dünyayı gezmiş görmüş her yerde yemiş içmiş, kariyeri gayet iyi. Ama eve gelip çok yalnızım niye kendime göre birini bulamıyorum diye ağlıyor.

Ben evliyim, çocuğum var ortalama da bir kariyerim. Bana sorsanız sorumluluklarım çok ağır, çok bunalmış durumdayım. Keşke evlenmeseydim veya doğurmasaydım dediğim zamanlar da oluyor. Ama 1 hafta izin alsam evde otursam veya tek başıma ülke ülke gezdiğimi düşündüğümde de ailem olmadan mutlu hissetmiyorum kendimi. Bence bu koşturmaca, iş, güç, ev, çocuk insanların hayatının en anlamlı yılları çünkü.

Bizim bu ülkede çektiklerimiz ataerkilliğin tepemize etmesinden kaynaklı. Gelişmiş toplumlarda kadın böylesine ezilip yok sayılmıyor yani aslında bir çocuk büyütmek çok daha kolay, eş desteği çok daha fazla. Niye ürüyoruz bu iğrenç dünyada gibi soruları bizimki gibi 3.dünya ülkelerinde biz soruyoruz bence.

Bu bahsettiğin içgüdü, biyolojik saat vs hepsi toplum baskısından ortaya çıkan şeyler, hepsi saçmalık, gerçek değil. İnsan beyni kedinin beyni gibi çalışmıyor. Bizim beynimiz o kadar basit yapıda değil.

Ben yaptım siz de yapmalıydınız, yapmadınız, ben sizden öndeyim mantığındasın tamamen. Çocuğun olmasa evlenmeden bu sefer, evlenmeyi-çocuk sahibi olmayı ezikleyecektin.

Evet, 12 yıldır kurumsaldayım. Ailesini senede 1 kere görüp iş dışında başka hayatı olmayan, ameliyatlı haliyle çalışan, cenazede iş yapan, ölmüş çalışanın ailesine işle ilgili sorular soran insanlar tanıdım. Gayet de hastalıklılar. Çünkü hayatlarında düzgün ilişkiler yok. Bu benim yorumum, senin de varsa paylaş yoksa güle güle.
Dam üstünde saksağan vur beline kazmayı yani yazdıklarınız o kadar alakasız ki. İşi gücü bırakıp insanların hayatını irdelemek size mi düştü? Size ne bir insanın ailesini senede kaç gün gördüğünden?

Tüm bunları bekar olduklari için yapıyorlara nasıl bağladınız hem, ne alaka.

Benim çevremde de anlattığınız tiplerin hatta daha fazlasını yapanların %90ı evli. Ama ben sizin gibi kendi küçük dünyamı, çevremi baz alıp tuhaf tespitler, genellemeler yapmıyorum, evlenmiş kadınlar şöyledir, çocuğu olan kadınlar böyledir demiyorum.

Neyse,

tamam sensin, selametle.

Zevk aldığım için değil öfkemden bu şekilde yazdığımı anlayabilecek kapasitede bir üye bulamamak ne kadar acı.anca yapmacık yapmacık sevgi kalıpları.aman da yavrularımız Allah ömür versin.aman Allah kimsenin kucağını boş bırakmasın, aman vatana millete hayirlı olsunlar cart curt.hayat sizin gibi sevgi kelebeği annelerden oluşmuyor işte.dümdüz olan olayı yazdım diye suçlu oluyorum.hayatin gerçeklerinden bir haber kendi kabuğunuzda yaşamaya çalışan kadınlarsiniz.
Dedi “kutu gibi ve leş kokan odasında telefon başından kalkıp duş bile almayan, asosyal, hayatı kenar mahallenin cam kenarında hayal kurmakla ve bu hayalleri buraya yazmakla geçen” o kişi”!..

Bazıları yaşayamıyor işte onu diyoruz.ürememiz de gerekmiyor ayrıca.neslimizin tükenmesinin herhangi bir sakıncası yok.kızınin kellesi önüne atılan kadın da kesin amann olur öyle şeyler dünya böyle zaten diyordur.
İnşallah sen ürememişsindir o kadının yaşadığını Allah kimseye yaşatmasın ne demek olur öyle şeyler düşüncesi??? 😡❗

Ulkenin ve dunyanin hali ortada. Ekonomik sikintilar, her gun her yerden duydugumuz akil almaz olaylar. Merak ediyorum cocuk sahibi olmaktaki motivasyonunuz nedir? Hic korkmuyor musunuz dunyaya gelecek olan canliya guzel bir gelecek sunamamaktan? Cocugum yok ve cocuk sahibi olmayi da istemiyorum bu gibi dusuncelerden dolayi. Sizlerin fikirlerini merak ettim.
Evlat dünyanın en güzel şeyi bence.. kokusu, bakışı, sıcaklığı hiçbir şey onunla bir tutulamaz bir sevgi. Allah'ım evlatlarımızla sınamasın hiç kimseyi 🤲🥰

ben de sizin gibi dusunuyorum. hala cevremde cocuk cocuk diye olup bitenler var. ki yurtdisinda yasiyorum, esim yabanci ve duzgun bir ortamda yasiyoruz. buna ragmen asla cocuk istemiyorum. sanirim asla empati yapamayacagim.
Siz istemiyor olabilirsiniz Okey dere isteyen insanları eleştirmek size düşmez.

Bazıları yaşayamıyor işte onu diyoruz.ürememiz de gerekmiyor ayrıca.neslimizin tükenmesinin herhangi bir sakıncası yok.kızınin kellesi önüne atılan kadın da kesin amann olur öyle şeyler dünya böyle zaten diyordur.
Ne kadar çirkin yazdığınız şey kelle falan. Herkes sizinle aynı fikirde olmak zorunda mı? Çocuk sevmezsiniz yapmazsınız, kaygılanırsınız yapmazsınız saygı duyulur çocuk yapanlara saldırganca tutumla yorum yapmak nedir? Bence de siz üremeyin zaten bu kafayla.
O katillerin de anneleri katil doğuracağım diye üremiyordur zaten.
Kimse çocuğu katil olsun diye doğurmaz ama babasının röportajını okuduysanız göz göre göre başıboş bırakıldığını ve çocuğun bu potansiyeli olduğunu da anlamanız gerek. Çocuk bu durumdayken babası bile çocuktan korkuyorken ne demek çocuğu kendi haline bırakmak? Yatırırsın hastaneye tedavisini olur. Gerekiyorsa ömür boyu hastanede kalır.

Burcu insanlar cocuksuz mutsuzsa ve cocuk istiyorlarsa gidip cocuk yaparlar kedi almazlar. Cocuk isteyipte tibbi nedenlerden dolayi olmayanlar uzuluyorlar tamam da cocuk sahibi olabilecek insan niye kendini kandirsin?
O kadar güzel bir yere değinmişsin ki Cirilla.
Çocuk sahibi olamamanın telafisi bence de kedi değil. Gerek yaş gerekse sağlık koşulları nedeniyle bebeği olmayan ama isteyen aileler evlat edinebiliyor. Hadi bunu ilk kez duyuyormuş gibi şaşırsın bazıları. :olamaz:
Benim bir yakınım defalarca kez denedi ama olmadı bebekleri. Sonra evlat edinmeye karar verdiler. Minnacık bir yenidoğanı evlat edindiler, çok tatlı bir yeğenim var şimdi. Ama bazıları için bu evlat sahibi olmak bile görülmüyor. Neymiş gerçek çocukları değilmiş. Herkesin dili her yere dönüyor.
Ben de 32 yaşında çocuksuz bir kadınım, bir çocuğum olacak mı bilmiyorum. Hayatım da Burcu Hanımın dediği gibi anlamsız falan da değil. İlla çocukla anlam kurulmuyor hayatta. Kendi kendime yeterince anlamlıyım ben. Ayrıca güzel bir adama, saç telinden ayak parmağına kadar aşık oldum. Böyle aşık olabilmiş birinin hayatına boş ve anlamsız denmez bence. :KK51:

Ulkenin ve dunyanin hali ortada. Ekonomik sikintilar, her gun her yerden duydugumuz akil almaz olaylar. Merak ediyorum cocuk sahibi olmaktaki motivasyonunuz nedir? Hic korkmuyor musunuz dunyaya gelecek olan canliya guzel bir gelecek sunamamaktan? Cocugum yok ve cocuk sahibi olmayi da istemiyorum bu gibi dusuncelerden dolayi. Sizlerin fikirlerini merak ettim.
2 kız çocuğu annesiyim. 26 yaşında evlendim. İlk kızımı 30, ikincisini 35 yaşında doğurdum. Benim çocuk sahibi olma motivasyonum, kendi ailemi kurmak istememdi. Sadece eşimle değil, çocuklarımın da olduğu bir aile hayatı istedim. Evlenir evlenmez çocuk işine girmedim. Eşimle baş başa vakit geçirmek, evlilik borçlarını bitirmek, çocuk için birikim yapmak ve doğum izni ve sonrası ile ilgili iş yerinde sorun yaşamamak adına belirli bir tecrübe ve pozisyona gelmeyi bekledim. Öncesinde aldığım bu tedbirler sonucunda da işimi bırakmadan, bakıcı desteği alarak, kimseye yük olmadan ve minnet etmeden çocuklarımı büyütebildim.

2. çocuğa hamile kalma kararını 1. sine göre çok daha zor aldım. İlk çocukta bilinmezlik insanı korkuturken ikinci de başına gelecekleri biliyor olmak insanı daha çok tedirgin ediyor. Ama ben, büyük kızıma bazı olasılıklar vermek istedim. Ömür boyu yol arkadaşı, teyze veya hala olma ve kendi çocuklarının kuzenleri olma ihtimalleri. Hepsi gerçekleşebilir veya hiç biri gerçekleşmeyebilir.

Çocuk sahibi olmanın aynı zamanda bir toplumsal sorumluluk olduğunu düşünüyorum. Çünkü sadece çocuk değil, aynı zamanda bu ülke için vatandaş yetiştiriyoruz. Aklı başında eğitimli insanların hiç çocuk sahibi olmaması veya tek çocukta kalması ile birlikte, cahil kesimin 5-10 tane çocuk sahibi olması; toplumsal dengenin cahillik ve beraberinde gelen kötülük lehine bozulmasına neden oluyor. Ben iyilerin safını sıklaştırmak, iki iyi insan ve vatandaş yetiştirerek dünyayı ve ülkemi bulduğumdan daha iyi bırakmak istediğim için de çocuk sahibi oldum.

Çocuklarım için elbette endişeleniyor ve gelecek kaygısı taşıyorum. Ama bu konuda Yaradan ile aramda bir emanet ilişkisi olduğuna inanıyorum. Yani bana hakkını vererek yetiştirmem için iki çocuk emanet edildi ve ben elimin uzanmadığı yerlerde, mesela çocukları okula gönderirken bile içimden "Allah'ım benim elim uzanmaz, çocuklarım sana emanet diye geçiriyorum." Mesela çocuk sahibi olmadan önce kendi ölümüme ilişkin bir kaygı taşımazken, anne olduktan sonra erken ölmekten korkmaya başladım. Çünkü çocuklarım küçük ve annesizlik her yaşta zor ama çocukken daha zor. Evlatlarım benimle ben de evlatlarımla sınanmayayım çok isterim ama bu konuda dua etmekten başka elimizden gelen hiç bir şey yok.

Annelik beni çok değiştirdi ve birçok anlamda geliştirdi. Mesela annelik kriz yönetimi, çoklu iş yapabilme kabiliyeti, planlama, zaman yönetimi gibi konularda epey gelişmemi sağladı. Aman çocukta travma yaratmayayım diye okuduğum pedagoji ve psikoloji kitapları ile birlikte kendi çocukluğuma ve yaralarıma ilişkin farkındalığım arttı. Rol model olduğum gerçeğini idrak ettiğimden beridir de tüm davranışlarım ve konuşmalarım konusunda daha özenli ve dikkatli davranmaya gayret ediyorum.

Ancak annelik, başta özgürlüğüm olmak üzere bir çok şeyi de kaybetmeme sebep oldu. Mesela artık plansız hareket etmem mümkün değil, görmek istediğim yerlere gidebilmek için çocuklarımın büyümesini beklemem gerekiyor. Kendimi sıkışmış hissettiğim çok zaman oldu. Doğum ve sonrası fiziksel olarak çok yıpratıcı. 2. kızım doğalı 6 sene oldu ve ben hala fiziksel olarak tam anlamıyla toparlanmış sayılmam. Bir de işin maddi tarafı var. İki kızımı da kendi kültürüme ve değerlerime yakın insanlar ile büyütebilmek için büyük maddi bedeller ödüyorum. Mesela sadece eşim ile ikimiz olsak, şehir merkezinde bir ev tercih ederdim. Ancak çocuklar için güvenliği ve çocuk parkı olan bir sitede yaşıyorum. İkisi de özel okula ve biri spor, biri sanat dalı olmak üzere okul dışı ikişer kursa gidiyorlar. Dolayısıyla kazandığımız paranın önemli bir bölümü eğitim harcamalarına gidiyor.

Sonuç olarak hayatta her seçim, olumlu ve olumsuz bir takım sonuçları da beraberinde getiriyor. 11 yıldır anneyim. İyi ki anne oldum ve ben bunu kendime niye yaptım düşünceleri arasında çok sık gidip geliyorum. Annelik sonsuz bir sevgi ve muazzam bir deneyimi beraberinde getirirken, yetersizlik, endişe, bıkkınlık ve suçluluk duygularını dibine kadar yaşatan bir deneyim. Bu konuda net olarak söyleyebileceğim tek bir şey var, annelik deneyimi bu hayatta başka hiç bir şeye benzemiyor.

Hala bulamadim.Cok bilinçli düşünürsen aslında biraz bencillik.İnsanlarin sebepleri farklı farklı.Aslinda düşünsene ölümlüyüz yaşlilik var bir sürü hastalik var çok acı var dünyada bizde masum bebeği getirip al yaşa diyoruz.Basina ne gelir bilinmez bizimkinin bilinmediği gibi.Ustelik onun yanında ölene kadar kalmayacağız.Sanırım insan ölümsüzlük için hani ben dünyada olmayacagim bana benzer bir DNA devam etsin soyumu sürdürsünü çok güçlü hissediyor bir canlinin ona ihtiyacı olması ve onu doğurup en çok onu sevmek bu hayatta yalnız olmadığını bilmek arzusu bu çok güçlü bir duygu düşününce.Tabi yaşlanınca bana baksın çalışsın 10 çocuk fabrikada bana baksın doğurdum kardeşlerine baksın kocam bana bağlansın gibi saçma sapan sağlıksız bu kararı alanlarda olabilir.Cocugu olmayanlarda olabilir.Tek bildiğim sonsuz bir endişe sorumluluk onu iyi yetiştirme becerisi asla peşini bırakmıyor.Ben bilinçli çocuk yapanlara saygı duyuyorum bilinçli olarak bunu tercih etmeyenleri ise benden daha akıllı düşünceli buluyorum.Benim bir evladım var dilerim bahtida güzel olsun o zaman onu dunyaya getirmiş olma sorumluluğunda kendimi çok daha iyi hissederim

Bu arada çocukları yetişkinlerden çok seviyorum hep boyleydim bazen bunun aksi durumlarda bile kendime bı dolu soylensemde bende 50 çocuğu sevip oynayıp çekecek tahammül var birde hayvanları işte bu ikisi sadece dünyayı daha güzel bir yer yapıyor gözümde

İnsanlık binlerce yıldır savaşlar, yokluklar, salgın hastalıklar ile karşı karşıya geldi. En küçük olumsuzlukta çocuk yapmaya son versrlerdi şu anda yeryüzünde insan diye bir canlı olmazdı. Olumsuzluklar her çağda vardı, simdi internet olduğu için her şeyden hemen haberdar oluyoruz. Rabbım çocuklarımızı korusun, biz onlemimizi alacağız tabi sonra Rabbime emanet edeceğiz. 12 yaşını bitiren kizim 5 yaşında oğlum var. Iki çocuğa bakabilecek ekonomik ve manevi gücüm olduğu için Allah nasip etti iki çocuk sahibi oldum. Onları faydalı insanlar olarak yetiştirmek en büyük gayem. Iyi olan herkes korkup cocuk yapmayı bırakırsa toplum kimlere kalır bir düşünsenize...

İlişki yürütmekle ilgisi nedir ki kilolu olmak güzel bir şey mi evli ya da bekar, çocuğum var evet. Ben sadece bu forumda annelerden perişan, yıkık, özbakımını ihmal eden, vücudu pert olmuş, psikolojisi bozulmuş, ruh gibi gezen, kendinden vazgeçmiş tipler olarak bahsedilmesine tepkiliyim, doğum yapmak yaşadığımız her şeyin bahanesi değil.
Ay kusura bakmayin da ilk aylar oyle oluyorsunuz. Tam zamanli bakicisi olmayan her kadin bunlari yasar. Gayet de normal bir durum. Butun gece kalkip emziren bir kadin tabi ki gun icinde ruh gibi olur. 5 yil once dogurdum. Vucudum tabi ki toparladi. Ama asla dogumdan onceki gibi degilim. Perisan perisan gezmiyorum, bakimli, kilosuna dikkat eden bir kadinim. Ama yine de dogumdan onceki ben degilim.

Salakligim...Onun için herşeyi yapıyorum ve çok seviyorum ama.İste amasi var.Yasadigim yerden ve hayattan nefret ediyorum.Ulkede eğitim sistemi berbat.Bu ülkede bir de Müslüman değilim.Cocugumun da hayatını mahvetmisim gibi geliyor.Cidden bir insanın bu ülkede çocuğuna yapabileceği en büyük iyilik dogurmamak

X