Çocuk istemeyen koca

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Gerçekten üzüntüden günlerdir içim içimi yiyor...
Ben 33 yaşındayım, eşim 42. Mutlu bir evliliğimiz var 3 senedir, ben çocuk istediğimi dile getirmezsem tabii ki.
Eşim bin kere ölçer tartar, bir kere hareket eder. Ama 42 yaşına gelmiş bir adam da 40 senedir ölçüp tartarsa, çocuk hasretiyle yanıp tutuşan eşini deli eder.
İlk görüşmeye başladığımızda çocuğa sıcak bakmadığını belirtmişti, 37 yaşındaydı o zaman. Ben de çocuk istiyorum o zaman devam etmeyelim dediğimde yalvarıp yakarıp ne olur devam edelim ben senle çocuğa da sıcak bakarım demişti.
Bunu demeseydi yemin ederim zorlamazdım, ısrar etmezdim. Ama ben ona en başında dedim... çocuk yoksa ben de yokum diye.
Evimiz arabamız her şeyimiz var, nerdeyse tüm dünyayı dolaştık 3 senede. Mutluyuz, seviyorum onu. Ama elim böğrümde yavrusuz kalakaldım.
Bir dünya kavga ettik yine bu akşam. Şimdiki bahanesi corona var hamile kalsan nasıl doktora gideceğiz. Sanki normalde istiyordu da şimdi corona olunca istemedi...
Ne incelik...
Ailemdeki kadınların hepsi 35inden sonra üreme organlarıyla ilgili sorun yaşadı. 2 senem var belkide. Doğal yolla hamile kalabilir miyim onu bile bilmiyorum, doktor sorun gözükmüyor diyor ama denemeden bilemeyiz ki...
Açık açık dedim bu akşam. Ya senin nazın bitene kadar ben çocuk sahibi olamayacak durumda olursam ne yapacaksın? Bu vicdan azabıyla yaşayabilir misin?
Susuyor...
O sustukça ben kendi kendimi yiyorum...
Beni seviyor biliyorum ama... Ben artık soğuyorum...
Arkadaşlarımın bebekleri oldukça koklamak için peşlerinden koşmaktan yoruldum... Ve çocuk ne zaman diyenlere çocuk hasretiyle yanıp tutuşurken bizim için daha erken şu an istemiyoruz demekten.
Kimsenin yapabileceği bir şey yok, sadece içimi dökmek istedim. Helal edin hakkınızı...
Ayrılın ozaman kimse anne olma hakkınızı elinizden alamaz

O korunurken de benim süpriz hamileyim demem mümkün olmadığı için gece 1:30 da salonda ağlarım sessiz sessiz... onun da sesini duyuyorum dört dönüyor yatakta uyuyamadı.
Ama kalkıp gelmez, gelirse kaza Rıza söz vermesi gerekir...
Eger kazara olursa oyle bisi diye misal verdim sadece. Anlatmak istedigim sey, olsa sizden daha cok sevinir sadece korkak!

Aslında net bir konu bu.
Deniyoruz deniyoruz, çocuğumuz olmuyor değil, söz verdi, sözünü tutmuyor konusu.
Sizi ikna etmek için çocuk yaparız dediğini düşünmüyorum ben. Zamanla o sözü verdirten heyecan, kaybetme korkusu gitti, yerine "ne güzel evliyiz işte" güveni geldi.
Hastalık konusunda haklı, şu sıra hamile kalmak akıl karı değil. Ancak salgın dizginlenirse ya da biterse tamam diyecek mi?
Yerinizde olsam masada karşıma alır konuşurum (koltukta konuşurken rahat bir ortam oluyor, masa ciddi konuları konuşmak için daha ideal). "Durum bu, bu, bu. Hadi şimdi salgını bahane ediyorsun, ileride de bahane bulursan, ki ileriden kastım en fazla 1 sene, ben o zaman boşanmak için avukat bulurum. Kabul ediyor musun?" derim.

Elbette çocuk isteğinizin kocanıza olan sevginize ağır bastığını düşünerek boşanmaktan bahsettim.
Siz sordunuz mu kendinize peki bu soruyu? Bir çocuğu bu adamdan ayrılmayı göze alacak kadar istiyor muyum diye?
Bu çok ince bir çizgi...
Benim 2. evliliğim , eşimin ilk evliliği. Dediğim gibi bin düşünür bir hareket eder.
Çocuğu çok istiyorum, ama onu da çok seviyorum. Huzursuz bir yuvanın da nasıl olduğunu gördüm, hakkını yiyemem bir gün olsun üzmedi beni çok şey yaşadık evliliğimizde her şey tospembe olmadı her zaman.
O sebeple çok ince bir çizgi bu...
Ben onun kadar ince eleyip sık dokumuyorum ama kendimi de biliyorum. Onun paşa gönlü olana kadar eğer ben anne olacak vasfımı yitirirsem o zaman boşanırım işte...
Yani ben ondan olacak onunla büyüteceğim bir çocuk istiyorum...
Allah nasip ederse elbette.
Ama onun yüzünden bunu kaybedersem de, işte o zaman o da beni kaybeder sonsuza dek...

Arada bana uğrasanız ikinizin de orta yolda buluşacağınıza eminim. Sen ne kadar zorlandığımı görüp az daha beklesem mi diyebilirsin. Eşin de çok tatlı olduklarını görüp bizim ev de şenlense mi diyebilir:))) Ankara dayız
Bütün arkadaşlarımızın çocukları var. Bi bizim evimiz sessiz. Hepsinde görüyoruz, çok kutsal anne baba olmanız. Allah sağlıkla büyüklerini görmeyi nasip etsin.

Eşiniz neden istemiyor sebebi ne. Geçmişte travmatik bsy mi oldu acaba? Sorumluluk mu gözünü korkutuyor? Ya da bu yasa kadar böyle yaşadım bundan sonra olmasa da olur diye mi düşünüyor?
Bunu etraflıca konuşun. En başta size verdiği sözü hatırlatın.

Birbirini çok seven, kıyamayan insanların böyle durumlara gelmesine çok üzülüyorum... O yatakta dört dönüyor, siz salonda.
Bence ciddi ama sakin sakin konuşma ve net kararlar alma vakti gelmiş. Karşınıza alıp şöyle deseniz : "tamam, korona mevzusu kontrol altına alınana kadar yani 3-4 ay (böyle olacağını umarak söylüyorum) sana vakit tanıyorum. O zamana kadar ya bu fikre kendini alıştır ya da bana elle tutulur bir sebep sun. Öyle zamanı var, sana doyamadım, hazır değilim vs değil; bana 'seninle çocuğa bile sıcak bakarım' demenin üzerinden geçen bu zamanda ne değişti merak ediyorum. Net bir cevap, sebep ya da bir kabulleniş istiyorum" deseniz?
Sonra gerçekten korona vakaları düşüşe geçtiğinde yine karşınıza alıp, evet günü geldi deyip gerçek cevabı alsanız ondan?

Eşiniz neden istemiyor sebebi ne. Geçmişte travmatik bsy mi oldu acaba? Sorumluluk mu gözünü korkutuyor? Ya da bu yasa kadar böyle yaşadım bundan sonra olmasa da olur diye mi düşünüyor?
Bunu etraflıca konuşun. En başta size verdiği sözü hatırlatın.
Söylediklerinizin hepsini yaptım, bir işe yaramadı :KK43:

Birbirini çok seven, kıyamayan insanların böyle durumlara gelmesine çok üzülüyorum... O yatakta dört dönüyor, siz salonda.
Bence ciddi ama sakin sakin konuşma ve net kararlar alma vakti gelmiş. Karşınıza alıp şöyle deseniz : "tamam, korona mevzusu kontrol altına alınana kadar yani 3-4 ay (böyle olacağını umarak söylüyorum) sana vakit tanıyorum. O zamana kadar ya bu fikre kendini alıştır ya da bana elle tutulur bir sebep sun. Öyle zamanı var, sana doyamadım, hazır değilim vs değil; bana 'seninle çocuğa bile sıcak bakarım' demenin üzerinden geçen bu zamanda ne değişti merak ediyorum. Net bir cevap, sebep ya da bir kabulleniş istiyorum" deseniz?
Sonra gerçekten korona vakaları düşüşe geçtiğinde yine karşınıza alıp, evet günü geldi deyip gerçek cevabı alsanız ondan?
Sakince dediğiniz gibi yapacağım. Umuyorum işe yarar. Bu kadar yapıcı yaklaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. İnsan ne kadar mantıklı olursa olsun bazen kalakalıyor bazen...

Kesinlikle haklisiniz anne olmayi istemek her kadinin hakki annelik duygusunu insallah tadarsiniz biran once denemediginiz icin olup olmayacgini bilemiyoruz ama umarim biran once ortak yolu bulur ve bebek sahibi olursunuz

Sakince dediğiniz gibi yapacağım. Umuyorum işe yarar. Bu kadar yapıcı yaklaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. İnsan ne kadar mantıklı olursa olsun bazen kalakalıyor bazen...
Ne demek 🙏🏻 dilerim ki istediğiniz cevapları alırsınız, eşiniz sizden bu kadar net bir adım bekliyordur ve daha fazla direnmez🙏🏻

Kesinlikle haklisiniz anne olmayi istemek her kadinin hakki annelik duygusunu insallah tadarsiniz biran once denemediginiz icin olup olmayacgini bilemiyoruz ama umarim biran once ortak yolu bulur ve bebek sahibi olursunuz
Amin inşallah, siz hamileymişsiniz, dua edin bize lütfen, tatlılıkla yavrumuzu alalım sağlıkla kucağımıza

Ne demek 🙏🏻 dilerim ki istediğiniz cevapları alırsınız, eşiniz sizden bu kadar net bir adım bekliyordur ve daha fazla direnmez🙏🏻
Bazen (her zaman değil) çok inatçı olabiliyor... ona göre inat değil kendi inandığı şeyler.. dilerim bunu da o şekilde hissetmez, düşünmez... umarım o net adımlarım yapıcı ve orta yolu bulucu olur...

Amin inşallah, siz hamileymişsiniz, dua edin bize lütfen, tatlılıkla yavrumuzu alalım sağlıkla kucağımıza
Ya insallah tabiki bu yuzden size dua etmek istedim cocuk fikri kadin icin gercekten cok ozel bi duygu esiniz belki sorumluluktan korkuyodur 1 cocuk olmasi bence sevginizi taclandirir bunu soyleyebilirsiniz neden ikinci kere de cocugunuzla dunyayi gezmeyesiniz bence cocugun ne kadar guzel bisey oldugunu anlatabilirsiniz baba olmanin ona farkli bir duygu verecegini anlatabilirsiniz

Bazen (her zaman değil) çok inatçı olabiliyor... ona göre inat değil kendi inandığı şeyler.. dilerim bunu da o şekilde hissetmez, düşünmez... umarım o net adımlarım yapıcı ve orta yolu bulucu olur...
Bazen erkekler 'o kadar da istemedikleri' bir şey olunca karşısındaki insanın sabrını son damlasına kadar tüketmeyi sever. Sonunda kabul edecektir evet fakat ne kadar zaman kazanırsam kâr gözüyle bakar. Çünkü siz hala sabrediyorsunuzdur, çocuk istiyorum lafı bir yerden sonra tartışmaya dönüyordur sonra tekrar barışılıyordur. Bu şekilde kaç tur döndürebilsem kârdır diyor erkek cinsi de. (Ne kadar ince düşünceli olursa olsun, genlerinde var)
Ama onları asıl korkutan şey tartışmalar, kavgalar değil de 'artık o son sabır damlasının akmak üzere olduğunu' gösteren ciddi bir konuşma. İşte siz de bunu yapacaksınız:) kaçacak yeri olmadığını size olumlu ya da olumsuz ama tek fark 'son derece mantıklı' bir cevap vermesi gerektiğini görecek:)

Ya insallah tabiki bu yuzden size dua etmek istedim cocuk fikri kadin icin gercekten cok ozel bi duygu esiniz belki sorumluluktan korkuyodur 1 cocuk olmasi bence sevginizi taclandirir bunu soyleyebilirsiniz neden ikinci kere de cocugunuzla dunyayi gezmeyesiniz bence cocugun ne kadar guzel bisey oldugunu anlatabilirsiniz baba olmanin ona farkli bir duygu verecegini anlatabilirsiniz
Ne diller döktüm bir bilseniz...

Bazen erkekler 'o kadar da istemedikleri' bir şey olunca karşısındaki insanın sabrını son damlasına kadar tüketmeyi sever. Sonunda kabul edecektir evet fakat ne kadar zaman kazanırsam kâr gözüyle bakar. Çünkü siz hala sabrediyorsunuzdur, çocuk istiyorum lafı bir yerden sonra tartışmaya dönüyordur sonra tekrar barışılıyordur. Bu şekilde kaç tur döndürebilsem kârdır diyor erkek cinsi de. (Ne kadar ince düşünceli olursa olsun, genlerinde var)
Ama onları asıl korkutan şey tartışmalar, kavgalar değil de 'artık o son sabır damlasının akmak üzere olduğunu' gösteren ciddi bir konuşma. İşte siz de bunu yapacaksınız:) kaçacak yeri olmadığını size olumlu ya da olumsuz ama tek fark 'son derece mantıklı' bir cevap vermesi gerektiğini görecek:)
Bu şekilde yaklaşacağım...
3 ay virüsten sonra... Eğer hala istemiyorsa yumurtalarımı dondurmak istediğimi söyleyeceğim. Çünkü hayat hem çok kısa hem de çok uzun... sonuçta daha önce bahsettiğim gibi onu ne kadar çok sevsem de bu benim 2. Evliliğim, kendi kaderimi bir erkeğin iki dudağının arasına bırakmayacak kadar çok şey gördüm, çok şey yaşadım.
Dilerim onunla birlikte ikimizin çocuğunu büyütmeyi nasip eder Allah. Ama hala ısrarcıysa ben de kaderimi ona bağlamayacağım.
Bu belki ona ağır gelecek ama bir ömür kendi kendimi yeyip bitiremem.
Bir kez geldim dünyaya...

Sebebini aslnda ogrenseniz cok daha kolay yol alirsiniz
Elle tutulur bir sebep yok ki...
En azından bence... Bir ara hazır değilim dedi, bir ara ben sana doyamadım henüz dedi, bir ara iş ve sağlık sorunları oldu ama asla bebek olayı etkilemeyecek şeyler onları bahane etti. Şimdide corona...
Ama diyorum ya bence hepsi bahane en başında istemiyorum demişti, ben çocuk şartı koyunca yönü değişti.
Şimdi benden de vazgeçemiyor ama o sorumluluğu da istemiyor sözünden dönemiyor...

Çocuk sahibi olmak eminim zor olsa da güzeldir, şartlar elverişli ise tabii. Sizin anladığım kadarıyla şartlarınız elverişli. Eşinizin ne kadar düzgün karakterli ve beyfendi olduğundan bahsetmişsiniz, bence çocuk istemiyor diye kendisinden vazgeçmeyin. Seçim yapmak isterseniz bence eşiniz olmalı. Çünkü düzgün insanlar bence azınlıkta ve bundan sonrasında karşınıza eşiniz kadar iyi biri çıkabileceği veya o kişinin de çocuk isteyeceği veya da o kişinin iyi bir baba olmasının garantisi yok. Etik olmayan bir yolu var şuan çocuk sahibi olmanız için, korunuyorsanız birkaç delik falan kondoma 🤭 Evet etik değil ama başlangıçta size, sizinle çocuk düşüneceğini söyleyip şimdi hayır demesi de etik değil. Hamile kaldıktan sonra aldırmanızı talep edecek değildir herhalde 🤭

Bu şekilde yaklaşacağım...
3 ay virüsten sonra... Eğer hala istemiyorsa yumurtalarımı dondurmak istediğimi söyleyeceğim. Çünkü hayat hem çok kısa hem de çok uzun... sonuçta daha önce bahsettiğim gibi onu ne kadar çok sevsem de bu benim 2. Evliliğim, kendi kaderimi bir erkeğin iki dudağının arasına bırakmayacak kadar çok şey gördüm, çok şey yaşadım.
Dilerim onunla birlikte ikimizin çocuğunu büyütmeyi nasip eder Allah. Ama hala ısrarcıysa ben de kaderimi ona bağlamayacağım.
Bu belki ona ağır gelecek ama bir ömür kendi kendimi yeyip bitiremem.
Bir kez geldim dünyaya...
Çok mantıklı bir karar 🙏🏻 istemiyorum dediği zaman sizin tamam deyip bir kenara çekileceğinizi düşünüyorsa yumurtalarımı dondurmak istiyorum dediğiniz zaman kafasına dank edecek vazgeçmeyeceğiniz, zaten evlenmeden önce de tek şartınızın bu olduğu.
Bir de işin farklı bir boyutu var. İş romantikleşmeye, sana doyamadım, daha çocuktan önce geçirecek nice zaman yapılacak ne çok şey var falan derse diye. "Seninle çocuğa bile sıcak bakarım" demiş.
Siz de dersiniz ki "benimle çocuğa bile sıcak baktıracak kadar çok şey yaşayamadın mı sence de bu 3 yılda? Belki de düşündüğün kadar sevmiyorsundur, çocuktan önce biraz bunu düşünelim istersen?"
Ama tartışmaya dönüşmeyen bir konuşma olmasına, ciddi ve sakin olmaya dikkat edin lütfen 🙏🏻

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X