cocuk esirgeme

Evinde bir tane döşek, bir tabak fazladan yemek koyup. Çocuğu devlet yatılı okuluna kayıt ettirebilirsin.

Ya da bir tanıdığına, bir aileye düzenli para verirsin çocuğa bakarlar.

Bu çocuğun kalacak yer sorunu bir seneden fazladır var. Bunca zaman aklın nerdeydi? Evlenecek yaşa gelmişsin, belliki kendini yetişkin sanıyorsun. Kendi çocuğun olunca kocan senden boşanmaya kalkınca nasıl kardeşini eve almıyorsa seni çocuklu halde almayacak. Bugün kardeşini eve almayan yarın seni evde istemez.
evet bir senedir var bir senedir ben hariç kimse elini taşın altına sokmazken eleştirileen ben oluyprım kaç kişi yorum yapmıs bakın bir kişide bu nasıl anne dememiş sen nasıl ablasın demiş. annenin yapması gereken şeyi ben yaptım bunca zaman ve artık yapamacagımı söylediğimde eleştirilen ben oluyorum. kendimi cok net ifade edemiyorum daha doğrusu cok ayrıntı var dökmek istemiyorum ama ne kötülüğüm kaldı ne evlilik meraklılıgım kaldı. herkes bilmeden ne güzel eleştiriyor konuyu açtıgıma açacagıma bin pişman oldum. cocuga bakacak parayla bakacak bi tanıdık yok bi aile yok neyi anlamıyosunuz bilmiyorum yüz defa aynı şeyi yazıyorum herkesin yorumuna anlatmadıgım cok şey var bana katılın benim arkamda durun herkes bana hak versin demiyorum ama benimle karsılıklı oturup konusmadıktan sonra ben iyice detaya inmedikten sonra beni anlayamazsınız

Ben bu videoyı gördükten sonra artık hiçbir yere güvenmiyorum 😔

Yemin ederim delirecem vallahi billahi. Uslüba bakarmısın ya. Çocuğa teyzesi bakmıyor onun hakkı diyor annesi ceza evinde diyor. Koruyucu aile yan çizdi çocuk başıma kaldı diyor sorsan kim kardeşim diyor çok seviyorum diyor. Bu ne turşu bu ne lahana. Çocuğu alıp sımsıkı sarılasım geldi .

Geçmiş konularına baktım 1 yıl düzenli olarak bu konuyu paylaşmış. Bide 'evlendikten sonra yanımda götürmem imkansız' demiş. Yani yavruyu atacak başından. Teyzesine güvenmiş o da ben bakmam diyormuş.

Kocaman insansın, evlenmeyi biliyorsun ama o nişanlın yüzünden kardeşini bırakıyorsun ya ne diyelim biz sana. Gece gece uykum kaçtı

evet bir senedir var bir senedir ben hariç kimse elini taşın altına sokmazken eleştirileen ben oluyprım kaç kişi yorum yapmıs bakın bir kişide bu nasıl anne dememiş sen nasıl ablasın demiş. annenin yapması gereken şeyi ben yaptım bunca zaman ve artık yapamacagımı söylediğimde eleştirilen ben oluyorum. kendimi cok net ifade edemiyorum daha doğrusu cok ayrıntı var dökmek istemiyorum ama ne kötülüğüm kaldı ne evlilik meraklılıgım kaldı. herkes bilmeden ne güzel eleştiriyor konuyu açtıgıma açacagıma bin pişman oldum. cocuga bakacak parayla bakacak bi tanıdık yok bi aile yok neyi anlamıyosunuz bilmiyorum yüz defa aynı şeyi yazıyorum herkesin yorumuna anlatmadıgım cok şey var bana katılın benim arkamda durun herkes bana hak versin demiyorum ama benimle karsılıklı oturup konusmadıktan sonra ben iyice detaya inmedikten sonra beni anlayamazsınız
Kimse anneye zaten bişey diyemez kadın yapmış yapacagını zaten
Öyle anne olmaz olsun Allah ıslah etsin anne bile denmeyecek şahıs ama sen farklısın

Geçmiş konularına baktım 1 yıl düzenli olarak bu konuyu paylaşmış. Bide 'Evlendikten sonra yanımda götürmem imkansız' demiş. Yani yavruyu atacak başından. Teyzesine güvenmiş o da ben bakmam diyormuş. Kocaman insansın, evlenmeyi biliyorsun ama o nişanlın yüzünden kardeşini bırakıyorsun ya ne diyelim biz sana. Gece gece uykum kaçtı
nişanlım yüzünden değil taktınız nişanlıya tamam ben kardeşimi sevmiyorum basımdan atıyorum evet haklısınız

Ne saçmalıyorsun?

Çocuk ilkokul birinci sınıfa kadar senle kalır, sonra devlet yatılı okulunda okur işte.

Devletin kurumları var, okullar var, bir aile bulup para verip baktırmak var. Sen bunların hiçbirini araştırmadan çocuğu sokağa atıyorsun nişanlın için. Adam seni yarın kapıya atar bugün çocuğu atan adam yarın seni atar.

nişanlım yüzünden değil taktınız nişanlıya tamam ben kardeşimi sevmiyorum basımdan atıyorum evet haklısınız
Evet atıyorsun. Annem gelir diye bahane uyduruyorsun. Niye evlendikten sonra kardeşini götürmen imkansız söylesene sen bi? Teyzem bakmiyor diyorsun, kadın zaten bakmak zorunda değil ki. Ailesi sensin

Kimse anneye zaten bişey diyemez kadın yapmış yapacagını zaten
Öyle anne olmaz olsun Allah ıslah etsin anne bile denmeyecek şahıs ama sen farklısın
artık o allah ıslah etsin dediğiniz kadından sadece kardeşimi korumak yerine kendimşde korumak istiyorum onuda gözünüzü seveyim böyle bir hayatı kim ister anne bagımlı baslarında baba yok eve giren cıkan belli değil cocuga bunca zaman hep ben baktım teyze bakacam diyor sonra yok diyor sosyal hizmetler her ay kontrole gelecekmiş her zaman basında durulcakmıs ben almam vasiyi diyor zaten vasiyi alsada kendi değil ya bana baktıracak yine ya yengeme bu durumda evimi öğrenecekler annemde dahil ve benim orada hayatım mahvolacak cocugunda öyle cocuk icin bu kadar kaygılanmasam bakın sormam soruşturmam ben nişanlımda ilk tanıştıgım an kaçmayı bilmezmiydim kaçamazmıydım herseyi bırakıp ? yinede durdum baktım bunla ben övünmüyorum artık umrumda değilde demiyorum dün nasıl umrumdaysa bugunde öyle yarında öyle olacak insan kınadıgını yaşamadan ölmezmiş dilerim kimsenin basına böyle birşey gelmesin. bende düzgün bir ailede büyümedim benide annem büyütmedi babamı hiç görmedim basımızda eğer düzgün bir aile olsaydı bunları bugun bu yasımda düşünüyor olmayacaktım

artık o allah ıslah etsin dediğiniz kadından sadece kardeşimi korumak yerine kendimşde korumak istiyorum onuda gözünüzü seveyim böyle bir hayatı kim ister anne bagımlı baslarında baba yok eve giren cıkan belli değil cocuga bunca zaman hep ben baktım teyze bakacam diyor sonra yok diyor sosyal hizmetler her ay kontrole gelecekmiş her zaman basında durulcakmıs ben almam vasiyi diyor zaten vasiyi alsada kendi değil ya bana baktıracak yine ya yengeme bu durumda evimi öğrenecekler annemde dahil ve benim orada hayatım mahvolacak cocugunda öyle cocuk icin bu kadar kaygılanmasam bakın sormam soruşturmam ben nişanlımda ilk tanıştıgım an kaçmayı bilmezmiydim kaçamazmıydım herseyi bırakıp ? yinede durdum baktım bunla ben övünmüyorum artık umrumda değilde demiyorum dün nasıl umrumdaysa bugunde öyle yarında öyle olacak insan kınadıgını yaşamadan ölmezmiş dilerim kimsenin basına böyle birşey gelmesin. bende düzgün bir ailede büyümedim benide annem büyütmedi babamı hiç görmedim basımızda eğer düzgün bir aile olsaydı bunları bugun bu yasımda düşünüyor olmayacaktım
Yaşadıklarınız zor olabilir fakat hiç bişey kardeşinizi çöp gibi atmaya değmez siz anlamıyorsunuz tutturmuşsunuz teyzem bakmıyor annem cezaevinde ayyaş bilmem ne gidiyorsunuz laf anlamıyorsunuz siz kusura bakmayın
O çocuğun yeri sizin yanınız iki iki daha dört
Ama pardon tabi nişanlınız istemiyor değil mi canımlı cicimli aylarınız heba olmasın dimi
Yazık sizin gibi insanlara üzülüyorum
Aklınız biraz çalışsa gidip devletten yardım alabilirsiniz uzaklaştırma gizlilik kararı hersey ama siz kolay olanının peşindesiniz

Belliki yaşadıkların sürekli kendini savunmana kendini düşünmene sebep olmuş. Bak kardeşim iyi hayat yaşamadın eminim . Ama yaptığın yorumlar kullandığın üslup çok itici ve zalimce. Olabilir bakamayabilirsin. İstemeyede bilirsin ama ondan bir eşya gibi bahsetme. Kardeşini ver inşşalah düzelir yada daha da kötü olur bilemeyiz. Sürekli ziyaretine git. Bazı zamanlar al yanına 2 gün gezdir eğlendir . Aile bağlarınızı yoketmeyin çocuk bilsin sürekli sizi.

Ben bu konuya çok üzüldüm ya. Bir abla kardeşini nasıl atar? Nişanlın merhametsizin teki! Yarın seni de kapıya atar!
ya millet yeri geliyor annesını babasını evine sığdıramıyor
Yaşadıklarınız zor olabilir fakat hiç bişey kardeşinizi çöp gibi atmaya değmez siz anlamıyorsunuz tutturmuşsunuz teyzem bakmıyor annem cezaevinde ayyaş bilmem ne gidiyorsunuz laf anlamıyorsunuz siz kusura bakmayın
O çocuğun yeri sizin yanınız iki iki daha dört
Ama pardon tam nişanlınız istemiyor değil mi canımlı cicimli aylarınız heba olmasın dimi
Yazık sizin gibi insanlara üzülüyorum
Aklınız biraz çalışsa gidip devletten yardım alabilirsiniz uzaklaştırma gizlilik kararı hersey ama siz kolay olanının peşindesiniz
evet aynen öyle herhalde herseyi benle yasıyorsunuz herseye sahitsiniz konuya cok hakımsınız tam oturan yorum yaptınız. dilerim aynı caresizlipe düşmezsiniz
Belliki yaşadıkların sürekli kendini savunmana kendini düşünmene sebep olmuş. Bak kardeşim iyi hayat yaşamadın eminim . Ama yaptığın yorumlar kullandığın üslup çok itici ve zalimce. Olabilir bakamayabilirsin. İstemeyede bilirsin ama ondan bir eşya gibi bahsetme. Kardeşini ver inşşalah düzelir yada daha da kötü olur bilemeyiz. Sürekli ziyaretine git. Bazı zamanlar al yanına 2 gün gezdir eğlendir . Aile bağlarınızı yoketmeyin çocuk bilsin sürekli sizi.
bana özelden yazar mısınız

16, 17 yaşlarında birisi hamile olsa ona hayatını mahvetmemesini söyleriz. Ama burada konu sahibi, 17 yaşında anne gibi bir şey olmuş. Uyuşturucu bir bağımlısı annenin nasıl olduğunu tahayyül dahi edemiyorum.

Konu sahibinin yaşadığı şeyler hiç normal şeyler değil ki normal tepkiler bekleniyor. Annesine ve kardeşine karşı olumlu duygular hissetmesi daha zordur. Yapmak zorunda olduğu fedakarlıklar için, onlara karşı sevgi, öfke ile karışık kırgınlık hissediyordur.

Ben genel olarak standart bir çocukluk, gençlik yaşamışken, konu sahibini yargılayamam.

Toplumun ya da bizim, konu sahibinden beklentisi kardeşini yetiştirmesi yönünde olabilir ama konu sahibi bunu yapamayacağını söylüyor. Toplumun her beklentisi de, iyi, doğru ya da karşılanabilir bir şey değil.

Konu sahibi, doğurduğum çocuğu sokağa atacağım demiyor. Sorumluluğunu alamadığım kardeşimi sevgi evine bıraksam onun için güvenli olur mu diye soruyor. Bu soruya verebilecek bir cevabım yok.

Konu sahibi, başlayabiliyorsan terapiye başla.

Bu satırları da kardeşlerini çok seven bir abla olarak yazıyorum.

Hep derim rabbim hakedene versin evladı. Millet değil sizin gibi art niyetliler bakamaz. Benim çocuğumun tırnağına zarar gelse bu bedenim aslan kesilir dağı devirir. İkinciye hamile kaldım 3 gün ağladım çocuk için değil ilk çocuğuma verdiğim imkanları buna sağlarmıyım diye. Geçen seneden beri yurt arayışına girmişsin çocuk 5 yaşında . Yarın bu fedakarlığı çocuğun yüzünede vurursun. Yargılamak istemiyorum ama ya dersini anlatamıon yada gerçekten çok kötüsün yazdığın yazılar kullandığın kelimeler hiç bir haklılık payı olmuyor. Verme demem eminim sevgi evi sizin yanınızdan daha hayırlıdır. Özel gereksinimli bir çocuk birde rabbim bahtını açık etsin...
Kendinizle neden konu sahibini kıyaslıyorsunuz konu sahibinin psikolojisi yaşadıkları kimbilir neler baba yok başta anne uyuşturucu bağımlısı gençliğinin baharını yaşamamış yanında bakması gereken kardeşi anne saldırgan orda burada uyu nasıl bir hayat düşünebiliyor musunuz bence korkunç abla kardeş birlikte mi kaçar giderler oradan yoksa çocuk koruyucu bir aileye verilse o mevkiden kaçırılsa çok daha iyi olur yazdıklarım sadece size değil birden herkes yükleniyor da acaba konu sahibi neler yaşadı bizim toplumumuz sahipsiz kadınlara göz diken erkekleriyle dolu

cocuk esirgeme yeni adıyla sevgi evleri suanki dönem için nasıl biryerdir cocuklara olan davranış bakımından. orada calısan orada gönüllü olan yada bu konuyu bilen birileri cevaplayabilir mi ?
Herkes çok yüklenmiş ama malesef tahatca oturdugu, düzenli ailesi ile beraber yasarken yapmıslar yorumlarını. Yasadıklarınz hiç kolay değil. Karsı da bagımlı ve tehlikeli biri var. Tabi ki bu korkun normal, cocugu alman da bu tehlikeyi geçirmek yerine çoğaltacak malesef. Keşke sadece basit bir evlada bakmama olayı olsaydı da sen de kardesini yanına alabilseydin anladım ben seni. Buyuk ihtimalle ben de senin durumunda aynı seyi yapardım.
Sevgi evine verirdim fakat peşini hiç bırakmazdım. Suan için yapılabilecek daha iyi bir yol yok malesef.
Biz hastanede kalırken sevgi evlernden çocuklar tedaviye gelirdi aralarında ağır ameliyatları olanlar vardı. Kimi aile maddi durum yetersizliğinden bırakmıs tedavisi bitince alıcam demiş kimi aile sakat doğdu diye bırakmıs çeşit çeşit. Yanlarında refakatci bakıcıları gelirdi hiç kötüsüne denk gelmedim kendi cocukları gibi ilgilendiler hepsi.

16, 17 yaşlarında birisi hamile olsa ona hayatını mahvetmemesini söyleriz. Ama burada konu sahibi, 17 yaşında anne gibi bir şey olmuş. Uyuşturucu bir bağımlısı annenin nasıl olduğunu tahayyül dahi edemiyorum.

Konu sahibinin yaşadığı şeyler hiç normal şeyler değil ki normal tepkiler bekleniyor. Annesine ve kardeşine karşı olumlu duygular hissetmesi daha zordur. Yapmak zorunda olduğu fedakarlıklar için, onlara karşı sevgi, öfke ile karışık kırgınlık hissediyordur.

Ben genel olarak standart bir çocukluk, gençlik yaşamışken, konu sahibini yargılayamam.

Toplumun ya da bizim, konu sahibinden beklentisi kardeşini yetiştirmesi yönünde olabilir ama konu sahibi bunu yapamayacağını söylüyor. Toplumun her beklentisi de, iyi, doğru ya da karşılanabilir bir şey değil.

Konu sahibi, doğurduğum çocuğu sokağa atacağım demiyor. Sorumluluğunu alamadığım kardeşimi sevgi evine bıraksam onun için güvenli olur mu diye soruyor. Bu soruya verebilecek bir cevabım yok.

Konu sahibi, başlayabiliyorsan terapiye başla.

Bu satırları da kardeşlerini çok seven bir abla olarak yazıyorum.
kendimi acındırmayı hiç sevmem ama bu satırlarınız beni hıckırarak ağlattı ve yasadıgım hayatı gözlerimin önünde gecirdi anladıgınız icin teşekkür ediyorum o kadar kötü yorumun icinde bu yorumu görmek ve anlayan biri cıkması beni mutlu etti. üstelik kendimi tamda ifade edemiyorken

Tebrik ediyorum az önce ben de buna değindim bizler sağlıklı bir ortamda büyüdük konu sahibini nasıl yargılayalım yahu neler gördü kimbilir doğru olan o sabinin o mevkiden uzaklaştirilmasi keşke koruyucu aile çıksa en doğru yer şuan sosyal hizmetler ablanın da tam bakabileceğini düşünmüyorum.

Kendinizle neden konu sahibini kıyaslıyorsunuz konu sahibinin psikolojisi yaşadıkları kimbilir neler baba yok başta anne uyuşturucu bağımlısı gençliğinin baharını yaşamamış yanında bakması gereken kardeşi anne saldırgan orda burada uyu nasıl bir hayat düşünebiliyor musunuz bence korkunç abla kardeş birlikte mi kaçar giderler oradan yoksa çocuk koruyucu bir aileye verilse o mevkiden kaçırılsa çok daha iyi olur yazdıklarım sadece size değil birden herkes yükleniyor da acaba konu sahibi neler yaşadı bizim toplumumuz sahipsiz kadınlara göz diken erkekleriyle dolu
Yurtta büyüdüm laylay bi hayat yaşamadım. Annem babam kimsem yoktu başımda. Elindekilerin değerini kimsem olmayınca anladım . Bu yüzden zoruma gidiyor. O yaştaki bir çocuğuda kimse evlatlık almıyor . Koruyucu aile dediğiniz de alıp evinde bakmıyor

X