Çocuk büyütürken herkesin karışması

insanların hayatı algılaması farklı olabiliyor tabi..
ben anlattıklarınızda çok önemli bir şey göremedim.
çocuğa dede babaanne birlikte bakabilirler belki.
bu bana doğal geliyor, çocuk bakmak biz (nispeten) gençler için de oldukça yorucu yıpratıcı...

benim de kayınpederim sürekli "sen ne zaman başlayacaksın? biz bakalım." diyordu.
biz eşimle düşündük taşındık, bakıcıyla yola devam etme kararı aldık.
bakıcımızın şartları değişti 6 ay sonunda ayrıldı. yeni bakıcımızı bulana kadar, ben 1 ay ortada kaldım.
sadece yarım gün baktılar, ben rapor, izin, annem, kardeşim, idare etmeye çalıştım.
işe geç gittiğim o yarım cuma gününün sonrasında haftasonu misafirlerini ağırlamak durumunda kalmıştım :)

yaşadıklarınız klasik kayınvalide muhabbeti..
arkadaşlarınızla konuşup geyiğini yapın, dedikodularını yapın rahatlayın ama canınızı sıkmayın.

insanların hayatı algılaması farklı olabiliyor tabi..
ben anlattıklarınızda çok önemli bir şey göremedim.
çocuğa dede babaanne birlikte bakabilirler belki.
bu bana doğal geliyor, çocuk bakmak biz (nispeten) gençler için de oldukça yorucu yıpratıcı...

benim de kayınpederim sürekli "sen ne zaman başlayacaksın? biz bakalım." diyordu.
biz eşimle düşündük taşındık, bakıcıyla yola devam etme kararı aldık.
bakıcımızın şartları değişti 6 ay sonunda ayrıldı. yeni bakıcımızı bulana kadar, ben 1 ay ortada kaldım.
sadece yarım gün baktılar, ben rapor, izin, annem, kardeşim, idare etmeye çalıştım.
işe geç gittiğim o yarım cuma gününün sonrasında haftasonu misafirlerini ağırlamak durumunda kalmıştım :)

yaşadıklarınız klasik kayınvalide muhabbeti..
arkadaşlarınızla konuşup geyiğini yapın, dedikodularını yapın rahatlayın ama canınızı sıkmayın.
Gemileri yakmamak lazım ama artık biraz zaman alır gibi düzelmesi. Ortada benim yaptığım bi saygısızlık yok aslında, surat yapma dışında bir tepki vermedim ama onlar aramıyosa da ben aramam alttan almam artık. Kvalideler ve anneler bence de bakıcılığı üstlenmemeli her zaman zaten yaşlılar, yorucu bir iş, annem deseniz zaten kanserden yeni kurtuldu. Yani ben kimseye muhtaç olmadan istediğim gibi bakıcı tutma taraftarıydım hep. Onlar çok istemediler bakıcıyı, baya karşı çıktılar. Ona sinir oluyorum zaten. Mırın kırın edeceklerse sözler vermesinler.

İnsanlara ne bu durumdan? Bilerek ve isteyerek yedirmiyor, özellikle aç bırakıyor değilim. Doktoruyla sürekli görüşüyorum. Bence gayet normal. Dilerim sizin bebekler yiyordur iştahlıdır...
Sekerim sen istahsiz dememissin hic yemiyor demissin arasinda epeyi bir fark var..istahsiz cocuklar herkesin sorunu ama 1.5vyasinda sadece emiyorsa bu ciddi problemdir..derdini iyi anlat bir dahakine

Babam bana " bu çocuklara bakmayı beceremiyorsun" diyor. Haklısın babacim al sen bak diyorum. :halay:

Eğer gicikligina yapmıyorlarsa takılmayin ama amaç sizi uzmekse kırmadan ben böyle istiyorum dersiniz.

Sekerim sen istahsiz dememissin hic yemiyor demissin arasinda epeyi bir fark var..istahsiz cocuklar herkesin sorunu ama 1.5vyasinda sadece emiyorsa bu ciddi problemdir..derdini iyi anlat bir dahakine
Çok çok az yiyor hiç yemeklerini yemediği de oluyor. Herkes anladığına ve kimse buna takılmadığına göre problem bende değil şekerim

Merhabalar,
Çok doluyum danışmak istedim size. Bir buçuk yaşında bebeğim var, erken doğum yaptım 7 aylıkken. Tam işe dönecekken annemde kanser teşhis edildi ve kemoterapi süreci başladı derken işten ayrılmak zorunda kaldım. Doğum yapmadan önce tabi ki planladığım bir şey değildi, evde oturmaya pek alışkın değilim yani bebeğimle ilgilenmek çok güzel olsa da çok bunalmaya başladım uykusuzluk, ev işi ve sabrım tükenmeye başladı. Neyse geçtiğimiz hafta kvalidelere yazlığa 3-4 günlüğüne gittik. Ama gitmeseydik daha iyi. Eşim giderken çok bunaldın artık orda gelin tribine girme dinlen biraz dedi. Tabi ki ben yine de temizlik, yemek vs yaptım ve yardım ettim. Eltiler de oradaydı. Kvalideler Bebeğe bakmayı da çok seviyorlar ama sürekli ve durmadan müdahale ediyorlar. Yemek yemeyen bir bebeğim var emdiği için hala benden yemek yemiyor, babasından da. Orda biz ortalıkta yokken yedi mesela ve herkesin bana söylediği(eltimin vs) “hani yemiyordu ne güzel yedi işte”. Ya da çok ince giymiş üşür, giydiririm kalın giyinmiş terlemiş, aaa sürekli yanında durma bırak düşmeyi de öğrensin, düşünce aman bişey oldu mu, bilmem ne derken bıktım gerçekten ve hiçbir tepki vermedim. Ses etmedim hiç, sustum sinir olsam da. Bu arada yakın zamanda çalışmayı düşünüyorum ama öncesinde bir ay kadar dinlenmek istiyorum, bakıcı tutacak gücümüz var ama tutmadık ben kendim bakmak istedim. Kayınvalidemler de sürekli biz bakarız diyorlar ama evde temizlik yapmam gerekiyor bazen 2 saatliğine bırakmak istediğimde annesi tek başınaysa evde bebeği götürmemi istemiyor, dedesi evdeyse getir diyor. Dedesiyle daha iyi anlaşıyor diye. Ama lafa gelince biz hep bakarız sakın bakıcı tutma diyorlar. Bu aralar Part time iş fırsatım vardı ama işim var siz bakar mısınız deyince annesinin suratı düşüyor tamam diyor ama istemiyor belli. Kaldı o iş de. E onlara güvenerek bekledim bunca zaman. corona sürecinde zaten sadece evde temizlik yapacağım zaman bıraktım onlara bebeğimi. Ama bi istemiyorlar gibi.
Yazlıktan döneceğimiz gün de annesinin arkamdan şey dediğini duydum ‘çocuk aç yemek yapsın annesi hala pijamayla dolaşıyor’ dedi arkamdan. Pijama dediği gayet güzel bir takımdı, çıkarmaya fırsatım bile olmadı. Bebeğim kahvaltı yedi diye yemeği hemen yapmadım saat daha 11 falandı bunu dediğinde. Ben de eşime söyledim ve apar topar eve geldik. Eşimin de baya üstüne gittim sesimi çıkarmadım tepeme çıktılar hemen bakıcı tutuyorum hem bu kadar laf edip hem arkamdan konuşup böyle davranamazlar dedim. Evden ayrılırken surat yaptım biraz ailesine hiç bişey demeden, Onlar da anladı kızdığımı herhalde ve duyduğumu onlar da beni aramadı hiç özellikle annesi. Muhtemelen bebeği göstermeyeceğimi düşünüyorlar. Kinci biriyim maalesef böyle şeyleri unutmam kolay biliyorlar. Yarın da bakıcı gelecek eve, ben çalışmadan alışmış olur hem. Sizce doğru mu yapıyorum, arayıp söylesem mi içimdekileri sizce ve haksız mıyım? bunca zamandır müdahalelerine bişey demedim hep he deyip kendi bildiğimi yaptım ama karışmayın demedim. Ama bu yaptıkları tepeme çıkmak değil mi? Resmen kovulmuş hissettim kendimi ordan.
bakıcı tutarak isabetli karar vermişsiniz. çünkü onlar bakmaya kalkarlarsa daha çok karışacaklar ve kendilerine hak görecekler. onun dışında da boşverin gitsin. arada duymamazlıktan gelmek iyidir. siz kendinizi biliyorsunuz. eşinize de söylemişsiniz. onlarla tekrar konuyu deşmenin bi yararı yok bence. sonuç da alamazsınız zaten.

Konuyu okurken gülmek geldi. Bir kişi de bana bu şekilde karisamazlar diyebilir mi acaba ? Eğer diyen varsa herkes can kulağıyla onu dinliyor 😄😄😄

Herkesin ortak derdi ve daha çözüme ulaşılamadı 😢😢😢
Ya çok mu normal gerçekten?😁 yeni doğsa neyse de 1.5 yaşına geldi hala müdahaleye gerek var mı?😁

Bakiciyi tutun işede başlayın kimseyide şık görmeyin oh mis kurtulursunuz herkesten,çocuğa baksalar bunun bin katı daha fazla karışma hakkını görecekler kendilerinde.

Kvalide evinde iş mi yapıyorsunuz hem çocuğunuzda var. Neden ki. Ben olsam küçük çocuğumda var yapmam valla. Zaten 3-4 gün gelmişim. Çocuğun yemeği cartı curtu varsa yaparım sonrada pijamayla oturacağıma üstüme güzel şeyler giyer süslenir otururum. Hatta gezilecek yer varsa kocama söylerim gezerim.

Ayrıca bakıcı tutun tabiki. Elaleme baktırıp da minnet etmeyin kimseye. Gerek yok bence. Hem onların çocuk yetiştirme tarzı bakıcıyla aynı olmaz. Koyun evinize kamera. Bakıcıyı da izleyin. Şu saatte bunu yer şunu yer. En azından düzenini sürdürür. Kaynana gibi kendine has ilkel bakım yöntemlerini kullanmaz.

Cocuk büyütürken ever herkes yorum yapiyor fakat bazen dinlemekte lazim. 18 aylik bebegin sadece süt içmesi dogru degil. Bebekler 6 ayliktan sonra yavastan yemege alisiyor. Eninde sonunda süt verdiginiz için, simdiye kadar yemege yanasmadi belli ki. Bu konuda kv'denin tavsiyesini dinle. Gerekirse doktor ile görüs ve çocugu yemeye alis. Gerekirse her gün iki kasik yesin, ama yesin. Sütüde azalt, ona güvenmezsin artik.

Ve kv'den belli ki konusmak için konusuyor. Bebege bakmak zorunda degil. Bakici almak onlara karsida rest çekmek degil. Kendi ihtiyaçlarini kendin göreceksin.

Cocuk büyütürken ever herkes yorum yapiyor fakat bazen dinlemekte lazim. 18 aylik bebegin sadece süt içmesi dogru degil. Bebekler 6 ayliktan sonra yavastan yemege alisiyor. Eninde sonunda süt verdiginiz için, simdiye kadar yemege yanasmadi belli ki. Bu konuda kv'denin tavsiyesini dinle. Gerekirse doktor ile görüs ve çocugu yemeye alis. Gerekirse her gün iki kasik yesin, ama yesin. Sütüde azalt, ona güvenmezsin artik.

Ve kv'den belli ki konusmak için konusuyor. Bebege bakmak zorunda degil. Bakici almak onlara karsida rest çekmek degil. Kendi ihtiyaçlarini kendin göreceksin.
Eskiden çok iştahıydı bebeğim ama 3 aydır bana inanılmaz bağlandı, dışarıya da pek çıkmadık haliyle hep birlikte evdeydik kuzumla. O yüzden yemek yemektense meme emmeyi tercih etmeye başladı, yemek yedirmeye çalışırken meme diye ağlıyor😁 kesicem ama sürekli benimle çok zor oluyor denedim ağlıyor durmadan dayanamadım. Az çok sevdiği şeyleri yapıyorum onları yiyor şimdilik. Doktor direkt kesmen lazım azaltarak olmaz dedi ama evde terör esti resmen😁

Kvalide evinde iş mi yapıyorsunuz hem çocuğunuzda var. Neden ki. Ben olsam küçük çocuğumda var yapmam valla. Zaten 3-4 gün gelmişim. Çocuğun yemeği cartı curtu varsa yaparım sonrada pijamayla oturacağıma üstüme güzel şeyler giyer süslenir otururum. Hatta gezilecek yer varsa kocama söylerim gezerim.

Ayrıca bakıcı tutun tabiki. Elaleme baktırıp da minnet etmeyin kimseye. Gerek yok bence. Hem onların çocuk yetiştirme tarzı bakıcıyla aynı olmaz. Koyun evinize kamera. Bakıcıyı da izleyin. Şu saatte bunu yer şunu yer. En azından düzenini sürdürür. Kaynana gibi kendine has ilkel bakım yöntemlerini kullanmaz.
Valla hem de ne temizlik yaptık, sezon açılışının ilk temizliği 😁 he tembellik de yaptım arada orası ayrı, ama yukarda biri demişti çoluk çombalak gidilmez diye valla öyleymiş😁

Hiçbir şey yokmuş gibi davranamam yapım böyle :) Evet ama çevremdeki birçok anne çalışıyor, yorucu olsa da çalışmanın psikolojik olarak da anneye biraz destek sağladığını düşünüyorum. Çalışmayan arkadaşlarımla kafayı yediğimiz de oluyor çünkü.
Bebeğim biraz anneci, eşim işten gelince pek vakit geçirmek istemiyor onunla. E haliyle onun da işine mi geliyor bilmiyorum çok ilgilenmiyor artık. Yani gece gündüz uykusuzluk evden çıkamama derken epey bunaldım.
Ben ayni donemi hem calisarak hem çalışmayarak tecrube ettim. Ikisinin de zorluğu var. Evet disari cikip sosyallesmek anneye iyi geliyor. Ote yandan cocukla ilgili her problemde acaba evde olsam daha mi iyi olurdu? Diye insanin icine dert oluyor. Yada hasta olduğunda, ihtiyaci varken bakiciya birakip gitmek cok zor geliyor.
Yani hic bir zaman gulluk gulistanlik degil, gozunuzde cok da büyütmeyin diye yazıyorum :)

Yapim boyle dediginiz yapi uzun vadede sizi yorar.
Bir de o insanlar ciddiye alindikca kendilerinde daha cok hak goruyorlar, yok sayinca soyluyorum soyluyorum dinlemiyor dan sonra soylememeye başlıyorlar :) cunku bos. karsisinda muhattap yok.
Tavsiye ederim :)

aklıma eltimle kayınvalidemin muhabbeti geldi.
çocuğun bezi hala bırakmamasıyla ilgili yorum yapıyordu. çok geç kaldın vs.
ben o zaman yeni gelinim :)
elticim çocuğu bir kapış kaptı salondan çıktı oturma odasına geçti kapıyı kapattı, gidene kadar çıkmadı :)
bir daha da konuşmadı çocukla ilgili kayınvalidem.

benim çocuklara da hala her gördüklerinde bir yorum yaparlar.
ilk zamanlar çok takardım, eşimi tembihlerdim, böyle bir konu geçerse uyar konuşmasınlar diye.
gerçekten de uyarmıştı.

iştahsız çocuk nedir çok iyi bilirim.
zaten içten içe kompleks yaparsın, ben nasıl anneyim, niye beceremiyorum diye..
çocukla bir yere gitmek istemezsin. yemek demek stres demektir.
zamanla anlıyorsun ki, işi akışına bırakmak lazım, çocuğu zorlamamak lazım.
çocuk büyütürken rahat olmak lazım.
kimseyi duymamak lazım :)

çalışmak iyidir bana sorarsanız. iyi ki çalışıyorum diye hep şükretmişimdir.
çalışınca eşiniz de daha çok paylaşacak sizinle çocuğunuzu da, işi gücü de..
evde olunca "zaten evdesin" kafası oluyor çünkü..

Valla bilemiyorum ben bu konularda aşırı çirkef kavgacı ve hazır Cevap olduğum için genelde benim hiç-bir işime karışamazlar. Konuşturmam kimseyi öz annemi baba mi bile çekinirler.
Babam hep der hatta sana bişey diyemicek mıyız hemen saldırma halindesin.
Ben simdiden uyardım benim cocuk bakimima kimse karışamaz diye. Aynı şekilde eşimi de. Ben dedim sana söylüyorum açıkça dilimi tutmam. Ya anneni uyar ya da bilemiyorum şimdiden söylüyorum dedim.
Merak etme sendeki bu tavır olduğu sürece sana kimse bişey diyemez diyor.

Siz bir yerlerde hata yapmış olmalısınız. Ya cok yüz verdiniz ya cizginizi çekemediniz ya da cok acemi olduğunuzu düşünüp yardim falan mi istediniz? Lohusa döneminde falan.
Mesela bikac gun sonra benim dogum olcak yanımda eşim hariç kimse olmayacak üstelik sezeryan.
Bence mesafe koyun ha ben bu kadarını da yutmazdım. Kinciyim demissiniz ama ben bunlari yaşasam heralde eve gelip numaralarına engel atardım hepsinin:)

Ya çok mu normal gerçekten?😁 yeni doğsa neyse de 1.5 yaşına geldi hala müdahaleye gerek var mı?😁

Müdehale değilde her seyi ben daha iyi bilirim havasi bu 😏 .

Çocuğun okula başlayınca da sevgilisi olunca da evlenince de torunun olduğunda da illaki birileri yine senin işlerine burnunu sokma girişiminde bulunmaktan geri durmayacak.

Ama bunlara kafa takacak olursak gerçekten hayatımız zehir zemberek olur.

Gül geç. He hı tamam de. Ama yine sen kendi bildiğini yap. Bu benim hayat felsefem çok mutluyum . Karisanim çok ama takan bir kafam yok 😅😅😅

X