Çeyiz ürünleri - Merak edilenler - Sormak İstedikleriniz

Bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim
dikkate alıp cevaplaman büyük incelik:)

bende bir şey sormak istiyorum fakat öncesinde yardımların için teşekkür etmek istiyorum :)
slikon kek kalıplarını zararlı diye biliyordum fakat şuan hemen heme herkesin çeyizinde görüyorum.
benmi yanlış biliyorum acaba :)
teşekkürler

Merhaba Canım,

Benim araştırmalarıma göre ve daha önceden edindiğim bilgilere göre mutfaklarda kullanılan silikon kapların herhangi bir şekilde sağlığa zararlı olmadığı yönünde.

Günümüzde mutfaklarda rengarenk, eğlenceli mutfak eşyalarını bulmak mümkün. Mutfakta yeni moda dikkat çeken rengarenk kap, kacak kullanarak mutfakta görsel bir şölen oluşturulmakta. Silikon Mutfak Kapları son yıllarda mutfağımızı renklendiren ürünler arasında yer almaya başladı, benim mutfağımda da yerlerini aldılar... Kek kalıpları, yumurta fırçası, maşa, kaşık gibi silikon araç- gereçler, çelik ve teflon kalıpları, metal maşaları, tahta kaşıkların yerini aldı bile! Peki, silikon ürünler sağlıklı mıdır?
Bu soruyu Diyetisyen Cansu Büyükbaş yanıtlıyor.

Camın da hammaddesi olan silis kumunun sıvılaştırılması sonucunda silikon elde edilir. Silikon da sağlıklı ve hijyenik bir hammaddedir. Silikon ortalama 357°C de erimektedir. Bu kadar esnek olmasına rağmen şaşırtıcı bir biçimde fırında erimeden kullanılabilir.

Silikon kalıpların diğer kalıplardan farkı nedir?

Metal kalıplar bir müddet kullandıktan sonra deforme oluyor. O nedenle de kısa bir süre sonra içinde pişen malzeme yapışabiliyor. Özellikle teflon kalıplar deforme olunca sağlıklı olma özelliğini yitirir. Silikon kek kalıpları ise kullanma prospektüsüne uyulduğu sürece yıllarca kullanılabilir. Plastik kaplar sıcağa dayanıklı değildir. Fırında kullanılamazlar. Ancak içine konulan sıcak yiyeceklerden bile etkilenerek insan sağlığına zararlı olabilirler. En sağlıklı kaplar cam kaplardır. Fakat onlarında olumsuz yanları kırılma ve yüzeyine dokunan malzemelere yapışma özelliği vardır.
Silikon kaplar kanserojen madde içermez

% 100 silikon kaplar kanserojen madde içermez. %100 sıvı silikon (LSR), ürüne kesinlikle tat ve koku geçirmez. İnsan sağlığı için zararlı maddeler içermez, esnek ve pratiktir. Çatlayıp, kırılma riski olmadığı için yıllar boyu kullanılabilir. Yapışma yapmadığı için yağsız da kullanılır. Bu nedenle gereksiz kalori almamamızı sağlar. Pişen kekin kalıptan çıkması teflon kalıplara göre bile daha kolaydır. Isıyı hızlı ve dengeli yayar. Deterjan gerektirmediği için kolay temizlenir. -25 ile +220 C arasında fırın, mikrodalga fırın, buzdolabı ve derin dondurucuda kullanılabilir.

Biraz önce yazmış olduğum bilgiye istinaden, Silikon ürünler sanıldığı gibi zararlı değildir. Ancak alırken çok dikkat edilmesi gereken ürünlerden. Silikon pişirme kalıpları çok basit gibi görünmesine rağmen üretimi oldukça zor ve yatırım maliyetleri yüksektir. Bu kapları alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında %100 silikon kaplar kullanmak ve kapların içerisine plastik katılmadığından emin olmak gerekir. Kapların Tarım Bakanlığı izni ile üretilmiş olup, Sağlık Bakanlığı Hıfzısıhha Enstitüsü ve uluslararası akredite laboratuardaki analizler yönünden Avrupa standartlarına uygunluğu belgelenmiş olmalıdır. Ve kesinlikle merdiven altı, ucuz ürünler kullanılmamalı, bilindik markalar tercih edilmelidir.

Silikon kaplarda ve diğer mutfak ürünlerinde aklıma gelen bazı güvenilir markalar:
- Tantitoni
- Softbowl
- Tupperware

Kendim de Tupperware ve Tantitoni'nin silikon ürünlerinden kullanıyorum...

çok teşekkür ederim canım :) senin önereceğin bir marka varmı bu konuda ?

çok teşekkür ederim canım :) senin önereceğin bir marka varmı bu konuda ?

Benim bilgilerim bununla sınırlı canım...
Daha farklı ve güvenilir marka/markalar bilenler varsa, onlarda paylaşabilirler sanıyorum..

güzel arkadaşım souvvehırcım,

acılen fıkrıne ihtıyacım var
bugün bır mağazada jumbo ürünleri satıyordu bır model beğendım kaşık çatal takımı.9400 modelı :) fiyatıda 1.400 ytl ama bana 900' e verecekler. sence jumbonun kendı mağazası olmadığı için bır sorun yaşarmıyım ilerde.
jumboyada ayrıca gıdıp sordum ama yuz lıra kadar düşüyor çok düşme yok fıyatta.Ne dıyorsun arkadaşım fikrin önemli benim için selamlar bu arada:)

Fiyatı çok makulmüş, fakat alacağın yer ile görüş.
Jumbo ile arasındaki iletişimin ne olduğunu didikle mesela.
Garanti kapsamlarını iyice öğren ve sonra Jumbo'nun müşteri hizmetini ara.
Oradan da bilgi al, ürün verdikleri bu firmayı destekliyor mu onu öğren.
Nasılsa kaşıklar oradan kaçmıyor, 1-2 telefona bakar.
Ondan sonra da gönül rahatlığı ile alırsın veya almazsın, karar senin
Alacağın bilgilere göre ver kararını derim canım...

garantısının olduğunu söylediler ama ben yınede dediğin gıbı jumbo muşterı hızmetlerını arayıp sorarım .çook teşekkür ederim:)

Bu topik cok iyi olmus souvvenircim ya Böyle ceyiz telasini görmüs gecirmis hanimlar bize yardim etsin...sanki o koca ceyiz listem hic bitmiyecekmis gibi geliyor bana

Bana suan catal bicak takimi lazim...hangi marka iyidir hic bir fikrim yok 2set almayi düsünüyorum biri gündelik biri misafir icin ama birtek bu konuda okadar kararsizim ki...düsün mesela su olabilir dedigim bir set veya marka bile yok. Senin önerebilecegin varmi??

garantısının olduğunu söylediler ama ben yınede dediğin gıbı jumbo muşterı hızmetlerını arayıp sorarım .çook teşekkür ederim:)
Evet canım kontrol etmende fayda var.
Aynı benim Karaca tabaklara dönmesin mevzu, bana da aynısını dediler "garantisi var, hiç sıkıntınız olmaz, yerine gittiğinizde size eksik parçayı hemen tedarik ederler" dediler. Fakat o mağaza kapanınca, Karaca'nın yerine gittim, müşteri hizmetlerine yönlendirdiler malesef ki, bayiiden almak fiyat açısından avantajlı olabiliyor, kendilerine göre bir çok kampanya ve indirim uygulayabiliyorlar (alış fiyatından kârlarını düşürüyorlar düşürebildikleri kadar sanıyorum) durum böyle olunca bazen garanti kapsamında sıkıntı yaşanabiliyor...
Sormakta fayda var canım...

Sanıyorum çatal+kaşık+bıçak takımları ile ilgili olarak ayrı bir bilgi vermedim.
O yüzden bu konuyu en kısa sürede ele alacağım.

Benim tencereler hakkında vermiş olduğum bilgilere bir göz atmanı tavsiye ederim (çelik markalarının güvenirliliği açısından görüşlerim orada mevcut). Bana göre çatal+kaşık+bıçak takımlarında alınabilecek en mantıklı şey, kampanya hali. Çünkü tek başına da ciddi bir mebla tutuyorlar, hem bütçe açısından, hem de eksiklerin tamamlanması açısından.
Mesela Hisar, Jumbo, Aryıldız, Korkmaz, Emsan vb. markalar bu konuda paketler sunuyor. Tencere takımları + çkb takımı + tabak takımı veya çok daha farklı kombinasyonlar sunuyor, ihtiyaca ve isteğe göre değişiyor bunlar. Onlara bir göz atabilirsin mesela, hem gerekli olan parçalarını tamamlamış, hem de çbk takımını aradan çıkartmış olursun. Ben öyle yaptım kendime alırken...

Benim tavsiyem eğer bütçen yetebiliyorsa önce Hisar, Jumbo markalarına bakman. Eğer bütçen yeterli değilse sonrasında Korkmaz, Aryıldız ve diğer markalara bakman. Her ne olursa olsun Schaffer, Karaca gibi markaların çelik ürünlerini tavsiye etmiyorum (günlük çbk takımım Karaca'nın ve memnunum, fakat misafir için alınacakları tavsiye etmiyorum).

Verebileceğim bilgi şimdilik bu kadar, daha müsait bir zamanda cbk takımı araştırması yapacağım...

Çatal bıçak takımlarında günümüzde onlarca marka yüzlerce model bulunmaktadır. Okadar çok seçenek mevcutki artık kullanıcıların kafası karışma noktasına gelmeye başladı. Geçmişte annelerimiz hatta annanelerimiz aldığı çatal bıçak takımları okadar kaliteliydi ki halen günümüzde torununa kalmış ve halen kullanan kişiler vardır. Bunlardan bir tanesi de benim annem...
Geçmişte alman çeliğine gösterilen ilgi aslında insanları hiç hayal kırıklığına uğratmamış. Ama artık hangi markayla konuşsanız "Alman çeliği kullanıyoruz" deselerde pekte doğru olmayanlarıda mevcuttur eminimki. Günümüzde kaliteli çatal bıçak takımları gerçekten çok pahalıya satılmakla birlikte, ikinci kalite ürünlerde çokça piyasada dolaşmaktadır. İnsanlar daha çok görüntüye önnem verdiklerinden kalitesini es geçiyorlar. Bu da gün geçtikçe paslanan çatal bıçaklar anlamına gelmektedir.
Ürün alırken satış sonrasını muhakkak düşünmelisiniz! Kaç yıl garantili? Kullanıcı hatası varmı yoksa ücretsiz parlatma yapılıyormu? diye muhakkak sormalısınız diyebilirim. Bazı markalar 30 yıl bazı markalar 100 yıl ömür boyu garanti vermektedirler. Garanti kapsamları tüketici haklarınız açısından çok önemli. Paslanan bir üründe veya hasara uğrayan bir üründe madur olmamak için bunları iyi araştırın.

Alacağınız markanın nerede üretildiğine, hangi standartlarda üretildiğine dikkat edin. Bilindik güvenilir marka olması sizin avantajınıza olacaktır. İyi bir araştırma sonucunda hem bütçenize uygun hem de kaliteli bir ürün alabilirsiniz. Fakat "ucuz etin yahnisi" hesabı olursa, kaliteli bir markaya nazaran madur olabilirsiniz.

merhabalar souvvenır

porselenlerle lgili bır şey sormak istıyorum sana. bone chın yanı kemık tozundan yapılanların rengı tam beyaz değilde krem gıbı sankı.Sence onlar dahamı ıyı?

Son düzenleme:
merhabalar souvvenır

porselenlerle lgili bır şey sormak istıyorum sana. bone chın yanı kemık tozundan yapılanların rengı tam beyaz değilde krem gıbı sankı.Sence onlar dahamı ıyı?

Markasına göre değişiyor onlar canım...
Yani kimisi daha beyaz görünümlü (gözlemlediklerimden Karaca, Güral Porselen, Kütahya Porselen) kimisi daha kreme kaçan renklerde oluyor (gözlemlediklerimden Royal Bone China, Bernardo'nun ürünleri, Tantitoni'de bulunan bone china'lar). Hangisi daha kalitelidir, hangisi daha iyidir bilemem bu noktada. İçine konulan içeriğinden mi daha kremdir, yoksa gerçekten o görüntü verilmek için mi kremleştirilmiştir gerçekten fikrim yok.

Fakat biraz göz zevki ile alakalı diye düşünüyorum.
Benim takımım bembeyaz bir renkte değil, fakat krem de değil.
Genelde bone china takımlar ne tam beyaz, ne krem krem renginde oluyor.
Sanırım senin zevkine kalmış görsel olarak, kalite olarakta araştırdığın mağazalara bir danışmanda fayda var.

"Bu daha krem görünümlü bir takım, diğeri daha beyaz, arasındaki fark nedir? sadece rengi mi? yoksa herhangi bir bileşim farkları var mı? Kalite açısından renk fark yaratıyor mu? " diye sorabilirsin, onlarda bilgi dahilinde yardımcı olacaklardır diye düşünüyorum canım...

teşekkürler canım cevap için.Beğendiğim takımı yakından inceledim nette beyazdı.Mağazada baktığımdada hafıf bır krem sankı.

teşekkürler canım cevap için.Beğendiğim takımı yakından inceledim nette beyazdı.Mağazada baktığımdada hafıf bır krem sankı.

Evet canım, bone china takımlarda hafif bir kremlik oluyor (kırık beyaz diyelim).
Hadi bakalım, inşallah gönlüne göre olur canım...

Cevabin icin cok sagol canim o klavyeyi tuslayan ellerin dert görmesin

Bütce sorunum yok allaha sükür yani kaliteli olsun birazda göze hitap etsin fiyati sorun degil. Ben almanyada yasadigimdan aslinda burada gayet kaliteli ürünler var ama malesef model olarak hic mi hic hosuma giden yok. Celik tencere setimi aldim oyüzden tek c-k-b- almayi düsünüyordum ama söyledigin iyi oldu öyle bir kampanya denk getirirsem bi set daha alirim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…