Çeyiz ürünleri - Merak edilenler - Sormak İstedikleriniz

elifim , souvvenirin su takımı karacanın..

onunla yemek takımımız aynı da ordan biliyorum. ben kadeh almak istememiştim. yer kaplar diye.

--

evet bana fikir verir misiniz? günlük takımımın düz tabaklarından kahvaltı seti olur mu ?

moru da o kadar koyu değil aslında benim mak.dan koyu olmus.:44:
moru bu- bir de lila var

hımmm demek ölebende gayet güzel alama ekstra zaten iki takım günlük yemek takımı yapmışın tatlım rengide şirinmiş hani...Bunu sen mi yaptın yoksa takımmı aldın ....
bu arada ben bir tane günlük yemek tkm aldım birde aynı desen kahvaltı takımı...Hani kahvaltıda fazla kişi olursa günlüğün tabağını oraya kaçırayım diye

Arkadaşlar hepinizin sorularını tek tek cevaplayacağım bundan kuşkunuz olmasın.
İş yerinde olduğum için seri cevaplayamıyor olabilirim o yüzden kusuruma bakmayın, ama konu takip ederseniz (ve sayfaları) cevapları bulacaksınız.
Soru sormaktan çekinmeyin, bildiğim konu ise cevaplar, bilmediğim birşey ise araştırırım sorun değil...

Donuk Pudra'cım, bence tabakların gayet şık ve renkleri uyumlu.
Tabaklarını kullanırken bir biri ile miks yapabileceğin renkler almışsın.
Çok eğlenceli buldum... Ayrıca dediğin gibi büyük tabaklarını kahvaltı takımı olarak kullanabilirsin.
Ona uyumlu (karaca'nın modeli bu) Karaca mağazasında ufak detaylarına bakabilirsin (eğer varsa, uzun zamandır karaca mağazasına gidemedim).

Çok yararlı bir topic olmuş biz çeyiz derdine düşmüş kızlar için ...Emeğine sağlık Çeyizimde bi çok ürün mevcut ailem sağolsun hep aldılar benim çeyiz hazırlarken ki felsefem ( bütçe durumundan dolayı) herşeyden en az 1 yada 2 tane marka yada en kaliteli olmalı mesela 2 tane yemek takımım var bir tanesini babam ben ilkokula giderken aşka gelipte almış 52 parça kütahya porselen birde geçtiğimiz senelerde güraldan almıştık 82 parça oda ama kare takımlardan değil yuvarlak klasik takımlardan kare takımlar çok hoşuma gitmiyor açıkçası ha alırsam belki servis altlığı(adı aklıma gelmedi) ondan alırım birde kahvaltı takımı almak istiyorum karacada görmüştüm kırmızılı harika birşeydi ama fiyatı oldukça yüksek... o yüzden kahvaltı takımını markasızda alabilirim ben izmirde yaşıyorum kemeraltında fincacılar çarşısı var orda harika şeyler var yada bernardo,esse de güzel bir indirim yakalrsam alırım.... sen ne diyorsun canım bu düşüncem için...

Eylül'ün sorusuna istinaden, süs eşyalarında çok acele etmemenizi tavsiye ederim.
Çünkü genelde evdeki süs eşyaları mobilyalarınızla uyumlu olması gerekir.
Ben o şekilde yaptım, önce eşyalarım ve çeyizim eve serildi (çeyizimde bile getirmedim düşünün) sonrasında düğünüme 1 hafta kala babam almayı çok arzu ettiği için, babam ile birlikte Eminönüne giderek beğendiğim şeyleri aldık. Süs eşyalarım klasik 4 parçadan oluşmakta, 2 küllük, 1 vazo, 1 meyvelik. Zaten fazla fazla yayacak yerim olmadığı için kalabalık bir takım istemedim. Fiyatını merak ediyorsanız, benim süs eşyalarım cam, dış yüzeyi gümüş kaplama ve taşlı... Biraz pahalıydı (bana göre) bu takıma ilk açılış kapısı olarak 500 dedi, farklı şeylerde aldı babam aynı mağazadan, sonra 450 dedi, diğer aldıklarını da belirterek daha iyi bir fiyat vermesini istedi, 400'e bağladık. Babam iyi pazarlık yapar, ama onun haricinde "acaba pahalıya mı aldım" diye düşünmüştüm. Evlendikten sonra evime yakın bir züccaciyede aynı ürünü gördüm, girip bir bakayım dedim, sadece vazosunu 200 TL etiketlemişler. Sonradan anladım ki bu tarz şeyleri eminönüne bakmadan almamak gerek. Eğer beğendiğiniz model orada yoksa, içinize de başka birşey sinmiyorsa alınabilir o ayrı, ama genelde modeller bir birinin benzeri oluyor. İyi araştırın derken hep bunu kast ediyorum. Bir tek mağazaya bakarak veya bir tek yerden fiyat almakla kalmayın... Bütçeniz açısından fiyat araştırması yapmanız çok daha iyi olacaktır...

Kendi zevkinizi ve kendi ihtiyacınızı ancak siz bilebilirsiniz.
Ben sadece buradan fikirlerimi sunuyorum sizlere, ayrıca tekrar tekrar altını çizmekte fayda görüyorum, benim bildiğim en iyisi demek değildir.
Herkese göre "iyi - güzel - şık" kavramları değişkendir...

Evinize gelen hediyelerde oluyor ayrıca, mesela kuzenim 7 fil hediye etti, hemen konsolumda yerini aldı... Emin olun arkadaşlarınız, eşiniz, dostunuz genelde süs eşyası veya mutfak eşyasından yana size hediyeler getireceklerdir.

Ben daha bekar iken, hayatımda eşim dahi yokken arkadaşlarım doğum günlerimde, yılbaşında vs. gibi özel zamanlarda hediyeler almışlardı. Şimdi onların bir çoğunu süs eşyası olarakta kullanabiliyorum. Bunları da göz önünde bulundurarak acele etmeyin derim, eşyalarınızla uyumlu içinize sinen şeyler olsun. Sonra elinizde bir yığın süs eşyası ile "bunları ne yapacağım" demekten kurtulursunuz.

Ben klasik bir insanım, Kristal takım almayı düşünüyorum derseniz eğer, o zaman onları alabilirsiniz, son dakikaya bırakmanıza gerek yok bence.
Çünkü Kristal takımların uymayacağı bir mobilya türü yok bence. Sporda olsa, klasikte olsa, avangartta olsa, mobilyalarınıza uyacaktır.
Kristal takım derken klasik kristal takımlardan bahsediyorum.

Bu tarz takımlar, benim çok hoşuma gider bunlar.
Fakat benim süs eşyalarım biraz aceleye gelmişti. O konuya hiç girmek istemiyorum, başka bir zaman anlatırım.
O yüzden araştırma fırsatım olmadı ve bunlardan bulamadım.
İlerde inşallah bir gün bu tarz bir set alacağım kendime...

Tablolar konusuna gelince, o konuda da acele etmeyin.
Eğer elinizde hali hazırda bir işleme pano, kaneviçe vs. tarzı panolardan yoksa evinizi hemen doldurma çabasına girmeyin.
Önce bir eviniz döşensin, eşyalarınız yerleşsin, ondan sonra tablo vs. gibi detaylara girin.
Rahat kafa ile daha güzel şeyler bulacağınızdan emin olun.

Benim kendi işlediğim bir panom vardı, çerçeveletmemiştim. Aylarca bekledim.
Eşyalarım evime girdikten sonra çerçevelettim ve çervesi inanılmaz derecede uygun oldu mobilyalarıma (tabii bu benim görüşüm).
O yüzden bu konularda biraz sabırlı davranmanızda fayda var.

Vitrin süsleri
Bence önemli bir mevzu... Eğer ki vitrin almayı düşünüyorsanız.
Bence bir kızın çeyizinde mutlaka bir vitrinlik şarap takımı olmalı!
Benim doğum günümde iş yerimdeki arkadaşlarım almışlardı böyle bir takım.
El yapımı Paşabahçe mağazasından alınmıştı... Severek vitrinimde sergiliyorum...
Vitrin için alınabilecek bir çok süs eşyası olmakla beraber, evinizi süs eşyaları ile boğmayın.
Unutmayın ki çeyizinizde bulunan güzel kahve takımları, çay takımları vb. eşyalarınızı da vitrinde süs amaçlı kullanabilirsiniz.
Bu konuda da sabırlı davranın bence, eğer şarap takımı almayı düşünmüyorsanız veya size bir hediye gelmeyecekse bu anlamda, bırakın almayın.
Baktınız vitrininizde ihtiyaç var, o zaman alırsınız...

Teşekkür ederim, inşallah herkese faydası dokunur.

Dediğin gibi, çeyiz alışverişi biraz "şahsi" bir durum. Herkesin bütçesi farklı, zevki farklı, ihtiyacı farklıdır bu konuda.
Ama düşüncende haklısın, zaten herşeyden 2 tane olması bile gerekmiyor (mutfak eşyaları konusunda), bir kere alınan birşey olduğu için (yine bütçe göz önünde bulundurularak) alınabilen en kaliteli ürünü almakta fayda var, her gün her gün çeyiz eşyaları alınacak değil. Evlendikten sonra insan anlıyor aslında bunların gerekliliklerini ve gereksizliklerini. Severek ve isteyerek alınmalı her ürün bana göre, çünkü kullanacak kişinin fikri önemli bu noktada. Bu herşeyde böyle, sadece çeyiz eşyası değil, mobilyadan perdesine kadar... Severek ve özenerek alındığı taktirde, insan içinde yaşadığı evde huzur buluyor... (maddiyatçı bir görüş olarak algılanmasın, fakat kim ne derse desin bu böyledir).

2 Yemek takımı benimde yaptığım birşey, günlük yemek takımım ve misafir takımım mevcut. Gayette memnunum. En azından bir takımım özel zamanlar için var. Çeyizimde bulunan herhangi birşeyde "keşke almamış olsaydım demedim. Herşeyimi severek ve beğenerek aldım, şimdide zevkle kullanıyorum.

Esse bazen gereğinden pahalı ürünler satıyor, ürünlerini iyi araştırmak gerek. İndirim yaptığında ise "eder olan" fiyata indiriyor. Benim şimdilik gözlemlediğim bu. Bugüne kadar Esse'den sadece bir çaydanlık aldım, o da gerçekten çok ucuz olduğu için. Her daim dışar piyasayı takip etmenizde fayda var, mağazalar bazen gerçekten çok ucuz oluyor, bazen dışarıda daha ucuza mal edebileceğiniz şeyi çok pahalıya da satabiliyor... Araştırmakta fayda var. Sanırım sende araştırıyorsun zaten...

Karaca'nın kahvaltı takımlarını bende çok beğenmiştim. Bende almak istedim Lale modelli olanı özellikle, fakat dediğin gibi gayet pahalı idi. Ben o kadar parayı kahvaltı tkm için vermek istemedim, o yüzden farklı bir ürün seçtim. Seçimimden memnunum. Fakat senin bütçene uyuyorsa neden olmasın? Alabiliyorsan al bence, çünkü Krc ürünlerini beğeniyorum (porselenlerini sadece).

ben bunu takım aldım canım..
günlük canım sıkılırsa değiştiririm diye lila da aldım. 12 kişilik oldu hem

--

souvvenircim tesekkür ederim kurtuldum kahvaltı tk. almaktan

Canım hepsine tek tek değineceğim inşallah...
Nevresim takımlarına, pike takımlarına, saydığın bütün herşeye değineceğim...
Topiği takip etmeni tavsiye ederim....

Fakat fiyatlar çok değişken, o yüzden fiyat araştırmasını size bırakıyorum.
Ben artık bu alanda alışveriş yapmadığım için, fiyatlarını çok kıyaslamaya fırsatım olmuyor.
Yine bildiklerimi paylaşırım fiyatsal anlamda, fakat daha çok kalitesi, kullanışı hakkında yardımcı olacağım...

kızlar şu multiguick braun blender nasıl fiyatı uygun gözüktü 120 tl:44::44:

Canım benim blender'ım multiquick, 150 TL'ye almıştım.
Bir mağazanın indiriminden. Buz kırıcı özelliği var.

Şimdi bu alacağın ürünü sen kullanacaksın, Braun - Philips gibi ürünler kalite açısından iyi bilinen ürünler.
Senin tek yapman gereken nasıl bir ürün senin işini görür? Hangi alanlarda kullanacaksın bu ürünü?
Önce buna bir karar ver, ondan sonra fiyat açısından senin bütçen ne? Bunu bir oluştur kafanda.
Atıyorum kendince dersin ki ben 200TL üzerinde almayı düşünmüyorum, bütçemi sarsmaya gerek yok (fiyatı farazi söyledim).
O zaman o limite kadar bir ürün arayabilirsin.

Her aldığınız üründe bunları düşünün kızlar, hangi ürün işinizi görür? Sizin kullanışınıza hangisi uygun?
Tercihi siz yapın, öncelik olarak bir bütçe limiti belirleyin her ürün için.
Kalite açısından da alabileceğiniz en kaliteli ürünü almaya çalışın...

Bende hep severek beğenerek ve ihtiyacım olucağına inandığım şeyleri alıyorum ...önce görüyorum sonra fiyat ve marka araştırması yapıp bana en uygun olanını alıyorum..Malesef ki krc nin kahvaltı takımına o parayı veremem aslında veririm de kıyamam ..zor şartlarda kazanıyoruz geçiniyoruz .seninde dediğin gibi indirimleri sıkı takip etmek gerek

souvvenir öncelikle teşakkür ederim tecrübelerini paylaştığın için
ben de beyaz eşya konusunu hatırlatayım dedim,sen araştınmışsındr hepsini
fikirlerini bekliyorummm

o kadar akıcı bilgilendirici ve çok çok yararlı bi topik olmuş ki ne kadar teşekkür etsek azdır gerçekten

misafir su takımı konusu beni çok düşündüren bir şeydi tecrübelerin çok fazla işime yaradı

nevresim konusunda bende bilgi istiyorum kaç tane alırsak yeterli olur
uyku setine gerek olmadığını düşünüyorum ama önce sana sormak lazım tabi ve dört mevsim setler nasıldır 1 tane aldım ama başka almaya gerek var mıdır bilmiyorum

o kadar hayırlı bi iş yapıyorsun ki ne desem bilemiyorum hayran kaldım gerçekten

bizlere bu kadar zaman ayırıp emek verdiğin için tekrar tekrar teşekkürler canımsın benim

Sanırım beyaz eşya konusu herkesin en çok bilgi almak istediği konu olsa gerek.

Çok aşırı bilgiye sahip olmamakla birlikte, kendi araştırmalarıma istinaden size şunları tavsiye edebilirim.

Öncelikle hangi beyaz eşyayı alırsanız alın, evliliğinizden çok önce almamaya çalışın. Garanti kapsamlarından dolayı, mümkün mertebe sona bırakın. Biz beyaz eşyalarımızı evlenmemizden 1 ay önce aldık. Zaten tedarik edilmesi, eve gönderilmesi vs. derken ideal bir süre oldu bizim için.
Ancak, eğer tanıdığınız bildiğiniz bir bayii den alacaksanız, taksitlerimi de önceden bitirmek istiyorum ben derseniz, bayii deposunda kalmasını sağlayabilirsiniz. Beyaz eşyalarınızın garantileri montaj esnasında aktif olur. Ayrıca beyaz eşyalarınızı hangi marka almışsanız, o markanın servisinin montajlaması gerekir. Herhangi bir garanti sıkıntısı oluşmaması açısından.

Tüm ürünlerde tüketim değerleri ve genel malzeme kalitesi detaylarını iyi incelemeniz gerekir. Yıkama/Pişirme/su-elektrik tüketimi/kurutma performansı A veya A plus olmalı. A++ ya da a+ modeller arasında seçim yapabilirsiniz. A+ enerji sınıfına sahip bir buzdolabı; A sınıfına göre en az %15; A++ enerji sınıfına sahip bir buzdolabı, A sınıfına göre en az %40 daha verimlidir.
Benim almış olduğum buz dolabım A+, çamaşır makinam A++, Bulaşık Makinam A ++

Buzdolabı:

• Öncelikle rafların kullanışlı olması, rafların derinliği ve aksesuarlarına dikkat edin
  • Dondurma kapasitesi ve elektrik kesintilerinde saklama süresi önemlidir
  • Dolabınızda buz çözme işlemi yapmak istemiyorsanız No-Frost modelleri tercih edebilirsiniz
  • Dondurulmuş gıdaları daha iyi saklamak istiyorsanız, geniş dondurucu hacmi olan kombi buzdolaplarını tercih edebilirsiniz

Çamaşır Makinesi:

• Program ve ek fonksiyonların kullanışlı olması.
  • Ön yıkama ve kire göre süre ayarlama opsiyonlarının bulunması.
  • Hızlı yıkama programı olması
  • Deterjan çekmecesi tasarımı önemli. İleride su sızdıran ve gövdeyi çürüten, sürekli deterjan artığı bırakan çekmeceler başa bela olabilir. Bu özelliklere dikkat edin.
  • Yıkama ve sıkmadaki ses düzeyi de önemli, şimdilerde çok ileri teknoloji mevcut.
  • Fazla dijital makineleri tercih etmekten kaçının, göstergesinde sorunlar yaşayabilirsiniz.
  • Ben tavsiye etmiyorum, fakat yine de bilgi olsun diye yazıyorum: Hem yıkama hem kurutma yapabilen çamaşır makinesi tercih edecekseniz eğer, genelde yıkama yaptığı miktardan daha az bir miktarı kurutma yapabildiğini ve bir çok modelin hava ile kurutma yerine, su ile kurutma yapmasından dolayı daha fazla elektrik ve su tüketimine yol açtığını göz önünde bulundurmayı unutmayın...

Bulaşık Makinesi:

• Öncelikle çok programlı makine demek kullanışlı makine demek değildir. Önemli olan makinenin programlarının ihtiyacınıza göre olmasıdır. 3 programlı bir makine çok yeterli olacağı gibi, 6 programlı bir makine hiç kullanılmayacak gereksiz programlar içerebilir ve ihtiyacınız olan programı içermiyor olabilir. Bundan dolayı kaç program olduğuna değil, hangi programların olduğuna bakmalısınız. Tercihen normal, eko ve hızlı program olması kafidir. Benim bulaşık makinam 6 programlı... En çok kullandığım programlar Normal, Eko, Yarım Dolu ve Hızlı. Bulaşık makinanızda ayrıca "yarı dolu" göstergesinin olması da önemli...
  • Sepetlerin kullanışlı olması çok önemli. Kullanışlı sepetleri olan makine, küçük parçalı çok miktarda bulaşığın sığmasını sağlayabildiği gibi büyük parçaların tel katlanarak/yükseklik değiştirilerek sığmasını da sağlayabilmelidir. İç sepetlerin derinliği markadan markaya değişir ve bazı modellerde ayarlanabilir. Alt sepette daha çok yer veren seçenekler uzun ve geniş tencereleri, tabakları, vazoları yıkamak için gereklidir. Benim makinamdaki üst sepet aşağı ve yukarı ayarlanabildiği için kolaylık sağlıyor, bu özelliğe dikkat etmenizi öneririm.
  • Tuz-Parlatıcı lambaları/göstergeleri mutlaka olmalı. Bu yıllar önceleri, çok daha önemliydi ama artık hemen hemen bütün makinalarda bu göstergeler mevcut. Ayrıca rezistans mutlaka gizli olmalı. Sepet setleri kalın olmalıdır.
  • Standart beyaz plastik tekneli bulaşık makineleri genellikle en ekonomik olanlarıdır. Lüks modellerde kullanılan paslanmaz çelik tekneli bulaşık makineleri ise, yüksek ısılara daha çabuk çıkabildiklerinden temizlikte daha iyi sonuç verir.

Fırın

• Ocak ve fırın bölmeleri kolay temizlenebilir ve emayesi kaliteli olmalı.
  • Ocaklarda çakmak kesinlikle gözün içinde gizli olmalı.
  • Düğmelerin kalitesini kontrol edin, kötü düğmeye sahip fırın veya ocaklar çabuk yalama yaparlar.
  • Tercihen fırın kapı içi komple cam olanlardan olmalı.
  • Izgara, alt-üst ısıtma, fanlı-fansız ısıtma gibi opsiyonları ihtiyacınıza göre düşünerek almalısınız. İhtiyacınızı önceden düşünerek belirlerseniz turbo, elektro turbo ve multifonksiyon fırın tercihi yapmanız kolaylaşır. Hem gereksiz para vermemiş hem de fırını verimli kullanmış olursunuz.
  • Fırınlarda gazlı ve elektirikli seçenekleri mevcuttur. Elektrikli fırınlar ısı kontrolünü kolaylaştırdığından tercih edilir; ancak çok elektrik harcadıklarından uzun dönemde pahalı bir alternatif olabilir. Gazlı fırınlar ise, özellikle doğalgazın ulaşmış olduğu kullanım alanlarından çok daha ekonomik bir tercih olacaktır. Bu tip fırınlar çabuk ısındıklarından, ızgara yapmak için de idealdir. Gazın ve elektriğin kesildiği şartlarda aç kalmamayı garantilemek istiyorsanız, hem gazlı hem elektrikli kombinasyonlu fırınlara da bir göz gezdirmeyi unutmayın...

Ocak

• Set üstü ocaklar standar 60 cm eninde ve derinliğindedir.
  • Tüplü, doğalgazlı ve elektrikli çeşitleri vardır.
  • Gazlı ocaklar, elektriğe oranla daha çabuk ısınır ve aynı oranda da çabuk soğur.
  • Elektrikli ocakların çoğu özellikle fırın üstü olanları, kolay temizlenebilen seramik ya da camdan üretilir.
  • Portatif tek ya da çift gözlü elektrikli ocakları da piyasada bulabilirsiniz, bölmeleri farklı ısı ayarları olmasına özen gösterin.

Süpürge

• Emiş gücü ilk bakılacak özellik olmalı. Motor gücü ile bağlantılı olsa da direkt orantılı değildir. 1400W bir süpürge 1600W bir modelden daha iyi çekiyor olabilir. Bundan dolayı ağız emiş gücüne bakılmalı (350W, 400W gibi). Mümkünse mağazada denenmeli. Ben elektrik süpürgemi öyle aldım, emiş gücüne önem vererek ve mağazada deneyerek...
  • Torba ve filtreler kolayca değişebilmeli. Ucuz veya yıkanabilen filtre olmalı. Hazneli modelse toz rahat boşaltılabilmeli. Filtreler ve torbalar her yerde bulunabilmeli. Aksi taktirde, mesela 7 yıllık sapa sağlam süpürgenizle torbasız kalabilirsiniz ve ya herhangi bir filtresini bulamadığınızdan dolayı sorun yaşayabilirsiniz. O yüzden bu hususlara dikkat edin ve muhakkak satın aldığınız yere bu konuları sorun.
  • Teleskopik boru her zaman daha kullanışlıdır. Ayrıca süpürge gövdesi mümkün olduğunca küçük olmalıdır. Hantal süpürgelerin eziyetini kullananlar çok daha iyi bilir. Kullanımda daha pratik olur ve çok yer kaplama sıkıntısı olmaz.

Son düzenleme:
Gelelim şimdi nevresim takımlarına.
Nevresim takımları bence evin vazgeçilmezlerinden biri. Sürekli aynı nevresim takımlarını kullanacağınız için seçim yaparken gerçekten kaliteli olan ürünleri seçmenizde fayda var. Marka olarak şunları tavsiye edebilirim sizlere Pierre Cardin, Taç, Days in Colors, Sarev, Özdilek gibi bilindik ve kalite anlamında isim yapmış ürünler daha işinizi görecektir. Sebebi ise yıkandıkça renklerinin solmaması, renklerinin kaymaması, diğer nevresimlerinize bulaşmaması gibi... İlla şu model olsun veya bu model olsun diye takıntı haline getirmenize gerek yok, iki üç kullanımdan sonra hepsi gözünüze aynı görünecektir. İlla içlerinde favorileriniz olacaktır, benim var mesela. Fakat kendi zevkinize, kullanım rahatlığınıza uygun modelleri tercih etmenizde fayda var. Herşeyinizi severek kullanmak önemli burada...

İlla sezon ürünü, son moda olması şart değil. Nevresim takımlarını uzun süre kullanacağınız için, sezon olup olmaması pek birşey ifade etmiyor. Kalitesi ve kullanışı çok daha önemli olmalı sizin için. Mesela lastikli ve lastiksiz çarşaflar var, lastikli olanlar kullanım açısından çok rahatlar, bende kullanıyorum. Aynı takımdan bir tane daha almak istiyorum. Fakat ben nevresim takımlarını da ütüleyen biriyim derseniz ütülemesi zor. Lastiksiz olanlar ütülenmesi açısısından kolay, ama kullanımı daha zor olabiliyor. Yatak altına sıkıştırsanız dahi, toparlanabiliyor, kayma yapabiliyor. Bu noktada benim tavsiyem lastikliler, kullanışı daha kolay...

Nevresim takımları kaç adet olmalı derseniz eğer, bu çok göreceli bir kavram. Yeni evli olacağınız için hediye gelme ihtimali var, çok fazla kendinizi nevresim takımları ile de boğmayın. Çünkü ilerde farklı bir model beğendiğinizde "şunu beğendim ama alamıyorum çünkü çok var" diyebilirsiniz.
Bana göre çeyizinizde bulunması gereken nevresim takımı adedi 7 adet idealdir.
Bunlardan 2 adet tek kişilik nevresim takımı, bekar gelebilecek misafirleriniz için gerekli olabilir, fakat çeyizinide tek kişilik yorganınız veya tek kişilik nevresim kullanabileceğiniz bir durum yoksa tek kişilik nevresim almanıza gerek yok!
2 adet misafirler için kullanacağınız nevresim takımınız olsun, biri kullanıldığında yıkamaya kaldırırsınız, 1 tane de yedeğiniz olur. Sizde kalabilecek çiftler için.
Yeni evlilerde kalan pek olmaz, fakat aile samimiyetinize, akraba samimiyetinize bağlı olarak misafirleriniz de olacaktır muhakkak.
Siz yine yedekte bir çift nevresim takımı bulundurun.

Eğer tek kişilik nevresim takımı almayacaksanız, 2 adet çift kişilik misafirleriniz için, 5 adet çift kişilik nevresim takımı sizin için olabilir.
Kaliteli nevresim takımlarının kullanımı uzun zamanlı olur, her daim buna bir bütçe ayırmak zorunda kalmak istemiyorsanız mümkün mertebe kaliteli ve bilinen markalardan almanızda fayda var. Fiyat açısından ise eğer İstanbul'da yaşıyorsanız ve internet alışverişini sevmiyorsanız, en ideal alışveriş noktası Eminönü olacaktır. O yüzden muhakkak "eminönü-mahmutpaşa" ziyareti yapın, nevresim takımı almadan önce fiyatları karşılaştırın. Bazen kampanyalar ve indirimler oluyor, hatta bulabiliyorsanız outlet mağazalara da bu konuda başvurabilirsiniz. Bulacağınız indirimler sizi de şaşırtacaktır. Gidip AVM'lerden sakın almayın bu tarz şeyleri, normal fiyatının çok üstünde bir paraya mal edersiniz... İnternet alışverişi bu konuda gerçekten güzel indirimler sağlayabiliyor. Fakat her internet alışveriş sitesinin fiyatları da bir birinden farklı. Kampanyaları takip edin derim, güzel araştırın. Ben bütün nevresim takımlarımı internet üzerinden aldım ve gayet memnunum...

Dantelli nevresim takımları olur kızların çeyizlerinde, ya kendileri yapmıştır ya anneleri ya da annane-babaanne. Bence bu çok hoş birşey, fakat çok kullanışlı değil. Her gün kullanım açısıından zor, dantellerin ütüsü, düzeni derken sizi hayli yorabilir. O yüzden evliliğinizin ilk zamanlarında elbette çok şık olacaktır o yüzden bir tane olması bile yeterli olacaktır zaten. Özel zamanlarınızda ve doğumlarınızda kullanabilirsiniz.

Saten nevresim takımları çok gereksiz! Eğer bir "saten aşığı" değilseniz, bence almanızın hiç bir yararı yok, daha çok bütçenize zarar. Alırsanız pamuk saten nevresim takımlarından alın. Çok daha kullanışlı, hem de çok şıklar, ayrıca çarşafları da lastikli! (Sarev'inkiler öyle) Ama saten nevresim takımlarının gösterişi güzel, kullanışı rezalet. Yorgan üstünüzde durmaz, kaygan olduğu için kayar gider. Siz bile yataktan kayar gidersiniz. Tırnağınız takılsa satenin ipi çekilir ve düzelmez, kötü bir defo oluşturur. Ayrıca erkekler için hiç bir önemi yok bundan emin olun. Boşuna masraf etmiş olursunuz...

Uyku seti gereksiz birşey bence. Bende de bir tane var, kullanır mıyım kullanmazmıyım tartışılır. Bence en iyisi evinizde 2 adet yorgan (dilediğiniz şekilde elyaf, kaz tüyü veya yün, hangisi kullanışlı geliyorsa) bulunsun ve onları tertemiz geçirip kaldırabileceğiniz nevresim takımınız olsun... Yeterli olacaktır Kaz tüyü yorgan aslında pek tavsiye etmiyorum, yıkanması ve kurutulması zor, koku yapabilir. Elyaf veya boncuk elyaf ürünleri tercih edebilirsiniz. Yine yorganda sakın cimri davranmayın, yataş, işbir yatak gibi bilinen kaliteli mağazalardan alın ki kullanımı uzun soluklu ve dayanıklı olsun...

Yatak örtünüz çeyiz serilme zamanı için mutlaka bir tane "geline yakışır" olsun. Bence hoş birşey, özel zamanlarınızda ve ağır misafirleriniz geleceği zaman serersiniz. Şık duruyorlar. "Çeyizimdeki Dantel'in haricinde mi" derseniz, evet o dantel anne-anneanne yapımı haricinde. Çünkü bu yeni modeller çok daha farklı, kumaşları çok daha güzel... Daha farklı bir hava katacağından emin olabilirsiniz... Biraz maliyet açısından pahalılar, o su götürmez bir gerçek, fakat şöyle düşünün 1 kere alacaksınız ve uzun süre kullanacaksınız...
Çok dantel, fır fır sevmeyenler için de bir çok seçenek mevcut. Yatak odanız ve mobilyanız ile uyumlu olmasını isterseniz eğer, biraz bekleyebilir, yatak odası modeliniz belli olduktan sonra alabilirsiniz. Bazı perdecilerde (özellikle Eminönün'dekilerde) yatak örtüsünü ve yatak odası perdesini bir yapıyorlar. Eğer bu şekilde uyumlu birşey almak isterseniz, evinizin belli olmasını bekleyin. Ölçüler ile birlikte gidip yaptırın, hem pazarlık payınız daha yüksek olacaktır, hem de dış piyasaya göre daha uyguna mal edeceksinizdir. Sadece ufak bir tavsiye...
Günlük yatak örtüsü almanızda fayda var, evinize ne zaman misafir geleceğini bilemezsiniz. Hem de yatak odanız her daim düzenli ve temiz görünümlü kalır. Öncelik olarak 1 adet günlük yatak örtünüz olabilir. Nevresim takımı satan heryerde bunları bulabilirsiniz. Ayrıca internet mağazalarında da farklı modeller ve fiyat çeşitliliğinde ürünler mevcut. Bende de şimdilik 1 tane var, fakat 2. yi almak istiyorum. Çünkü diğerini yıkama vakti geliyor sanırım. Yedekte bir tanesinin bulunmasında da fayda vardır her zaman...

Pike Takımları konusunda, sizin tercihinize kalmış birşey olarak düşünüyorum bu konuyu. Ben 2 adet aldım. Şimdi kış aylarındayız ve Eylül gelini olduğum için kullanmak nasib olmadı. Fakat bana göre yaz ayları için ideal ve kullanışlı. Sizde çeyizinizde 2 adet bulundurun derim. Ama dediğim gibi tercih meselesi, kimisi pike ile uyuyamaz yaz aylarında bile ince bir battaniye kullanmayı tercih eder. O yüzden kendi kullanımınıza göre tercih yapmanızda fayda var...

Son düzenleme:
Konu içerisinde yanıtlamadığım soru kalmadı diye düşünüyorum, fikirlerinizi ve sorularınızı bekliyorum kızlar...

canımmm, ellerine sağlık.. gerçekten profestonel bir bakış açısıyla, çeyiz dergisi okuyormuşum gibi
hissederek okuyorum yazdıklarını..

zamanım pek olmadığından ayrıntılara değinemeceğim ama genel mana da zaten tüm sorulara hitap ediyor bahsettiğin şeyler..:13:

aklıma gelen şunlar var: halı, paspas,tül-perde,banyo takımı...

tekrar ellerine,gözlerine ,yüreğine sağlık.. her ne kadar evlenmiş olup ben sıramı savdım haydee kızlar demiş olsun da,
bizi unutmayıp ,değerli vaktini değerlendirdiğin için çok ama çok teşekkür ederim

souvvenir harikasın
bir sorum daha olacaktı:26:
beyaz eşyada markalarla ilgili neler düşünüyosun,malum almışken kaliteli olsun başımızı ağrıtmasın istiyoruz
e tabi bide fazla cep yakmasın
seninkiler ne marka memnunmusun:26:

souvvenircim bir soru da benden

şarjlı el süpürgesi almak istiyorum ben. sen kullanıyor musun ve ne önerirsin?

el süpürgesi istemiyorum dik olanlar. yer kaplayacak benim için. normal süpürgem zaten var. ufak tefek seyleri cekecek kadar olsun yeterli benim için.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…