Çeyiz ürünleri - Merak edilenler - Sormak İstedikleriniz

Canım olabilir, zaten zevkler ve renkler tartışılmaz.
İlla jumbo, illa hisar, illa korkmaz vs. olacak diye bir kaide yok.
Burada en önemli nokta, senin içine sinmesi zaten.
Hayırlısı olsun, inşallah beğendiğin birşey bulursun...

Allah'ım yarabbim daha neler duyacağız....

Bu konuda diyebileceklerim şunlardır: Porselen tümü killi topraktan yapılmış veya daha açık bir deyimle kil ihtiva eden ham maddeden üretilmiş ürünlerin oluşturduğu büyük seramik grubunun bir elemanıdır.
Seramik grubunun ilk ve en ilkel ürünü, balçık tuğla veya kerpiç tuğladır. Bu aşamada söz konusu olan basit, kaba seramiktir. Daha sonra ise üretim aşamaları sıralamasına göre sırasıyla toprak çanak çömlekler, majorka çinisi (elvan çini), fayans, taş eşya, taştan oyma kap, seramik gelmekte ve porselenle grup en üstün ve en mükemmel formuna ulaşmış olmaktadır...

Birleşik bir bütün gibi görünmesine rağmen iç yapısında bileşik bir gövde ouluşturması nedeniyle "porselen" deyiminin kesin bilimsel bir tanımını yapmak zordur. En iyisi porseleni iki kısımdan Bisküvi (gövde) ve sır - oluşan bir kitle olarak tanımlanmaktadır.

Porselenin sırrı (üzerindeki cila tarzı katman) bileşimi açısından cama benzemektedir. Gövde veya pişirilmiş şekliyle daha anlamlı bir deyim olarak bisküvi yaklaşık %70 - %80 oranlarında içine başka kristaller eklenmiş olan camdan oluşmaktadır. Sözü edilen cam benzeri hamuru, aynı zamanda porselenin transparan (ışık geçirgenlik) olmasının da nedeni olmaktadır. Zaten porseleni seramik veya toprak eşyalardan ayıran da bu ışık geçirgenlik özelliğidir...

Bisküvi şekillendirilmiş, kurutulmuş veya pişirilmiş, ancak henüz sırlanmamış seramik ürünlere verilen addır. Bitmiş üründeki çeşitli maddeler, cam ve camla birleştirilmiş diğer kristaller, ancak pişirilmekle birleşmektedir.

Esas olarak porselen ikiye ayrılır.

a) Sert porselen (pate dure; eng: hard paste )
b) Yumuşak porselen (pate tendre; eng: soft paste )

Sert porselen genellikle Avrupa Kıtasın'da; Yumuşak porselen (Bone China dediğimiz) ise Çin'de, Japonya'da ve İngiltere'de üretilir.

Sert Porselen Nedir?

Almanya ve Avrupa Kıtasında üretilen porselen sert porselendir. En önemli özellikleri yüksek kaolen özellikleri ( % 50 ) ve ancak 1400 - 1500 C eriyen feldspat sırrıdır. Söz konusu sıcaklıkta sırrın altındaki porselen gövde de külçeleşmektedir. Bunun sonucu olarakda gövde gibi sırın da olağanüstü yüzey sertliği ve dayanıklılığı ortaya çıkmaktadır.

Sert porselenin bisküvisi ( gövdesi ) ve sırrı çeşitli metal oksitlerin uygun eklemeleriyle boyanabilir. Böylece fildişi porselen, kobalt porseleni (mavi boyalı ), seladon porseleni ( yeşilimsi boyalı ), pembe porselen ve hatta siyah porselen elde edilebilir. Daha sonrada sert porselenin yüksek sır pişirimi sıcaklığı sır altı dekorlama şansını kısıtlamakta ve büyük önem kazandırmaktadır. (Yani bu son cümleden kasıt, sert porselenlerde bulunan sır altı dekorlar daha kıymetlidir)

Yumuşak Porselen (Kemik Porselen) Yani Bone China nedir?

Yumuşak veya kemik porseleni adını; harmanında % 50 - 65 oranlarında bulunan kemik tozu veya fosfattan almaktadır. Kalan %15 - 30 'u ise kuartz ve Felspattan oluşan pegmatit ve kaolin oluşturmaktadır. Pegmatit İngiltere'de Cornwell - Helston' da Cornish -Stone adıyla çıkarılmaktadır. Kaolin oranının da sert porselene oranla bir hayli az olması nedeniyle daha düşük bir bisküvi pişirimi sıcaklığı kütleleşmeyi sağlamakta yeterli olmaktadır. Ancak yumuşakla sert porselen arasındaki tek fark değişik harman yapıları değildir. Bone China daha ilk bisküvi pişiriminde ( 1200 - 1280 C ) tam pişmiş olmaktadır. Genellikle kurşun ve Bor karışımlarını ihtiva eden sır ise, daha sonraları 920 - 1125 C 'da pişirilmektedir.

Yumuşak porselenin sert porselene kıyasla oldukça düşük olan pişirim sıcaklığının sert porselenin mekanik sertliğine; sağlamlığına ve darbe dayanıklılığına ulaşmamasına yol açması doğaldır.Ancak korlama ve renk seçimine olanak tanımaktadır. Yumuşak porselen Batı Dünyasında özellikle İngiltere'de üretilmekte ve "Bone China " ticari adıyla piyasaya sürülmektedir. Alınan son bilgilere göre Sovyetler Birliğinde de yumuşak porselen üretimi konusunda çalışmalar yapılmaktadır. ( Kemik külü oranı asla % 50'nin üstünde değildir. 1. pişirim sıcaklığı 850 C, 2. pişirim sıcaklığı ise 1250C civarındadır.

(Sevres) . Bu ürün kuartz, potasyum nitrat, tuz, killi toprak, soda ve alçıdan oluşan bir eriyikten yapılmaktadır. Bu karışıma öğütüldükten sonra kireç ve tebeşir (kireç karbonatı) katılmaktadır. Sırrı da yine kuartz , potas (kalsiyum karbonat ) ve sodadan oluşan bir eriyiktir .

Umarım bu bilgiler çok gelmemiştir size... Sağlık açısından yapılan araştırmalara göre, zaten her porselen bisküvi denilen hamur kısmı fırınlandıktan sonra sır denilen tabaka ile kaplanmakta. O yüzden gövdesinde (bisküvide) bulunan herhangi bir bileşen yemeklere karışmamakta... Karışamazda zaten, ilk aşama olarak bisküvi, ikinci aşama olarakta sır (parlak tabaka) fırınlandığı için o sertleşip farklı bir tabakaya dönüşmekte... Herhangi bir bakteri oluşumu da söz konusu bile olamaz... Dini bir sitede de caiz olup olmadığı konusunda yorumlar okudum... Sır ile kaplı olduğu için, dinen de herhangi bir sakıncası yoktur. Dilerseniz daha kapsamlı bir araştırmayı internetten yapabilirsiniz...

Son düzenleme:

Umarım yazılarım sana yardımcı olabilmiştir...

Bu benim buzdolabımdan... Ben gayet memnunum, inşallah sende almaya karar verirsen,
sende çok memnun kalırsın...

canım saol haklısın zevkler farklı ancak ben hala tabak begenemedim o yüzden çelikleride alamadım. çok bunaldım. alıyım parada harcanmadan aradan çıksın istiyorum. ama yok ne zamandır bakıyorum içime sinen bir tabak takımı bulamadım tabak almadan çatal bıçagıda alamıyorum kaldıkça kaldı.... inşallah sonunda içime sinen bir model bulurum

İnşallah canım, hayırlısını diliyorum.
Fakat illa tabağa bağlı kalmak zorunda değilsin ki.
Hisar'ın veya Jumbo'nun tabak takımı olmadan da çeyiz setleri var.
Çkb takımında sade bir model beğenirsin, her tabak takımına uyum sağlayabilecek birşey.
Sonrasında da içine sinen muhakkak bir takım çıkacaktır karşına.

Gerçi şu anda zamanın ne kadar bilmiyorum, bunlar maliyetli şeyler olduğu için, bütçenin en uygun olduğu zamanlarda almanda fayda var. Son dakikaya kaldıklarında strese sokabilir seni. İnsan onca masrafın içinde bazen ayırabileceği miktarları kısıtlayabiliyor.

Allah'ım yarabbim daha neler duyacağız....

ayyy canım çok teşekkür ederim verdiğin bilgilerle resmen içime su serptin adamın söylediği anda içim karardı sonuçta kendim olsam neyse misafirlerim eşim ve ilerde kısmet olursa çocuklarım herkesin zararına birşey oludu hepsini tehlikeye atıyorum diye düşünmüştüm çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için

Rica ederim canım...

canım merhabalar,

son zamanlarda kafama takılan bır konuda benı aydınlatmanı istıyorum:) porselende ıvory dıye bır tabır geçiyor.Türkçesi fıldişi anlamına gelıyormuş.Fıldışınden yapılan porseln sence nasıl olur? mesela bızde fıldışı tarak vardı babaanemın antıka bırşeydı çok güzeldi.Bu konuda bılgın varmı acaba?:26:

bone çını hep duyuyoruz.Sıgırların afedersin kemık tozundan olduğunu bılıyorum.ıvory hakkındada malumat lazım

Merhaba canım,
Ivory Porselen'i senden ilk kez duyuyorum.
Ivory kelime anlamı olarak fildişi demek zaten, fakat bu fildişi aynı zamanda bir renk adı.
Fildişi bir porselen inan bana çok maliyetli, çok pahalı birşey olur.
Çünkü bilindiği üzere, fildişi ucuz birşey değil, hem çok pahalı, hem de ben biraz vahşice buluyorum.
Sebebine gelince, o fildişinin nasıl elde edildiği meçhul, bir çok fil bu yüzden katlediliyor.
Fillerin bazı türlerinin bu yüzden sonu geliyor...

Herneyse, eğer Ivory bir porselen almak istiyorsan, bone china porselenden bir farkı yok.
Sebebine gelince, kemik ile fildişi aşağı yukarı aynı yapıya sahipler.
Sadece renk olarak aralarında farklılık oluşabilir...
Eğer fiyatı alabileceğin miktarda ise sadece renk açısından "ivory" mi yoksa gerçekten fildişi içeriyor mu ona dikkat etmen gerek.
Bunu da bizim göz ile veya temas ile anlamamız çok o kadar mümkün olacak mıdır bilemiyorum...
Daha önce araştırdığım bir konu olmadığı için, sanırım en iyi cevapları satış temsilcilerinden alabilirsin.

günaydınnn canım

açıklamaların için teşekkür ederim.

günaydınnn canım

açıklamaların için teşekkür ederim.

Günaydın canım... Rica ederim...
İnternetten baktığımda Jumbo, Emsan, Hisar gibi markalarda Ivory Porselen mevcuttu.
Bunlarda isim olarak bilinen güvenilen markalar, olmadı bir satış mağazasına giderek bilgi al derim.
Teknik kısmı ile alakalı olarak (bileşenleri) onlar daha net bilgi verebilirler...

tamam canım çok sağolll

arkadaşlar merhaba, bizde düğün hazırlığı yapıyoruz bi çok eşyayı hallettik gibi yatak kaldı ne alalım bi türlü karar veremedik işbir yatakları nasıl acaba fikri olan var mı kullanan

Jowissa markası nasıl? özellikle catal kaşık bıcak seti şu desenli olanlardan.

Kalitesi kullanımı falan nasıl ?

Jowissa markası nasıl? özellikle catal kaşık bıcak seti şu desenli olanlardan.

Kalitesi kullanımı falan nasıl ?
Jowissa çin malı, benim çeyizimde hem porselen baharatlığı hemde desenli çkb takımı var, ben züccaciye magazsnda çalışıyordum kullananlar memnun oldugundan kendimede aldım

Jowissa çin malı, benim çeyizimde hem porselen baharatlığı hemde desenli çkb takımı var, ben züccaciye magazsnda çalışıyordum kullananlar memnun oldugundan kendimede aldım

evet bende ondan aldım.kararma falan yapmaz inşallah ya , ya da desenlerinde silinme .

Merhaba, bende bir soru sormak istiyorum izninle. Çok araştırmadan, bir çeyiz mağazasından schafer çeyiz seti almıştım, bazı problemler oldu, kısaca katologta veya internette kahvaltı takımlarını poeselen fincan olarak gösterip, çay bardağı yollayıp, mağazanın da misafir takımını teşhirden vermesiydi.

Doğal olarak ürünlerini gelip almalarını istedim, yine çeyiz setlerine bakarken aklıma meleğim canım annemin 1,5-2 yıl önce amway' den aldığı bu tencere seti geldi. Dolayısıyla set almayı düşünmüyorum artık? Bu ürünlerin kalitesi hakkında bilgim yok ben işimi görür diye düşünüyorum hemde anne yadigarı sen ne düşünürsün?

Eki Görüntüle 671959

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…