Çanakkale' den 2 Asker

BenDenizYildizi

Guru
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2006
3.385
20
Link Silinmiştir.
alıntıdır

Bu fotoğrafi gazetelerden biri vermişti bende çerçeveletim evime astım.Sizlerlede paylaşmak istedim. Nur içinde yatsınlar.

bu fotoğrafı bir çok yerde gördüm ve her gördüğümde de tüğlerim diken diken oluyor.onlar gibi nice şehitlerimiz var .hepsine allah rahmet eylesin.benneyaptımki

babannemin babasıda çanakkale şehidi babannem annesinin karnındaymış anneside öldüğünde babannem 2 yaşındaymış atalarımız bizim rahatımız için canlarını vermişler hepsine Allah gani gani rahmet etsin bu dünyada rahat yüzü görmediler inşaallah rabbim ahirette yüzlerini güldürür

nur içindeee yatsınlar onlar bütün zorlukları bizim daha iyi ve daha özgür yaşamamız için yaptılar arada aklımıza gelsin de ne zorlukluklarla bu ülkede yaşıyoruz hatırlayalım NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE..... TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR

aaa evet ya bende şaşrdım....
aslında akadaş o amaçla eklememiştir..
sanırım bir yanlışlık oldu....cidden komik resimler e uygun değil...........

cok guzelresim benim evimded var komik fotograflar bolumunde yeri yok keske koymesaydın:çok üzgünüm:

Arkadaşlar bu resimi tamamiyle yanlış biliosunuz ve edindiğim bilgileri size aktarıyım..
Bu resimde görünen iki şahıs çanakkale savaşı sırasında 5 yaşındalarmış... sol taraftaki kişinin oğlu tv de açıklama yapmıştı bundan 1 sene önce heralde duymadınız... Bu resmi almanlara hava alanı yapılırken çekilen bir fotoğraf. O zamanlarda maddi imkansızlıktan dolayı kıyafetleri o şekildeymiş. hatıra amaçlı almanlar tarafından çekilmiş fotoymuş. Hatta bunları söyleyen kişi babasının daha bir çok resminide göstermişti tv de.

Çanakkale de Türk askerlerinin başarısına katkısı olan Alman Tayyare bölüklerinin hikayesi çok az bilinir.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlılar ın müttefiki olarak Alman Hükümeti nin Türkiye ye gönderdiği uçaklar, Alman askeri pilotlarının kullanımı ile Çanakkale savaşlarına katıldı.

Bu konuda kapsamlı bir araştırması olan Bülent Yılmazer in çalışması Milsoft Yazılım Teknolojileri Şirketi nin sahibi Yalçın Çevikel tarafından iki yıl önce bastırıldı. "Çanakkale Hava Savaşları" başlığını taşıyan bu kitap satışa sürülmedi. Yalçın Çevikel bu kitapları yeni yıl armağanı olarak dağıttı.

Bülent Yılmazer in "Çanakkale Hava Savaşları" adını taşıyan araştırmasının en önemli yanı, yurtdışındaki değişik kaynaklardan derlenen bilgiler yanında, uzun uğraşılardan sonra ele geçirdiği Birinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye deki Alman Tayyare Bölüğü nde görev yapan Alman Pilot Emil Meineche nin hatıratı ve Çanakkale albümüdür.

Bu hatıralarda hava savaşları, bu savaşlarda uçakları kullanan Alman ve Türk pilotlar hakkında açıklamalar yer almakta, fotoğraf albümünde savaşa katılan uçaklar, Çanakkale de savaşan subaylar ve askerler görülmektedir.

Alman pilotun hatıraları

Fotoğraflardan biri de iki Türk askerinin ne şartlarda savaştığını gösteren fotoğraftır. "Çanakkale Hava Savaşları" başlığı ile iki yıl önce bastırılan kitabın içinde yer alan fotoğrafın orijinalinin bulunduğu albümde Alman pilot Emil Meinecke nin el yazısı ile ve Almanca olarak "Türkiye nin gururu/Türk askerleri" yazısı bulunmaktadır.

Fotoğrafın arkasında gene Almanca "Türk askerleri/Dardanel 1918" yazılıdır.

Fotoğraf, kısa sürede Türkiye de, Türk halkı tarafından "Çanakkale savaşlarının sembolü" olarak benimsendi.

Ta ki, Bolu nun Elmalık köyünde yaşayan Seyran Baysaç, "Fotoğrafdakilerden biri babama benziyor. Diğeri babamın arkadaşı. Bu fotoğrafı babam ve arkadaşı 1930 yılında İzmir Çiğli Havaalanı nda çektirmiş" diyene kadar.

Biz belgeye değil, söylentiye inanırız

Bizde her söylenene inanıldığı, resmi bilgi ve belgelere önem verilmediği için Elmalık köyünde yaşayan Seyran Baysaç ın iddiası hemen kabul görmeye başlandı.

"Çanakkale Hava Savaşları" başlığını taşıyan kitapda yayınlanan fotoğraflar, Çanakkale deki Alman hava birliklerinin resmi fotoğrafçısı Herman Scheuffer tarafından çekilmiş fotoğraflardır.

Bu fotoğraflarda Alman hava taburlarının o yıllarda kullandıkları uçak tipleri de görülüyor.

Çanakkale Savaşı nın sembolü haline gelen iki Türk askerinin arkasında görülen uçak, Çanakkale Savaşı nda kullanılan Alman uçaklarından biri. O uçağın Alman fotoğrafçı tarafından çekilen daha başka fotoğraflar da var.

"Çanakkale Hava Savaşları"nı merak edenlere, kara, deniz ve hava savaşlarının nasıl birlikte gerçekleştiğini öğrenmek isteyenlere, savaş alanlarında Almanlar ın çektikleri fotoğrafları görmek isteyenlare Milsoft tarafından bastırılan kitabı tavsiye ederim.

Kaynak: OLAYLARIN İÇİNDEN / Tevfik Güngör

Çanakkale Savaşı'nın simgesi haline gelen Mehmetçik fotoğrafının sırrı çözüldü. Fotoğraftaki kişilerin Bolu'nun Elmalık Köyü'nden İbrahim Bayseç ile Niyazi Yıldırım oldukları, İzmir'deki Çiğli Havaalanı'nda 1930'da işçi olarak çalışırken Alman bir pilot tarafından fotoğraflarının çekildiği ortaya çıktı. CHP Bolu İl Teşkilatı'nın geçen yıl bastırdığı afişlerde babasının fotoğrafını görünce şaşıran 65 yaşındaki Seyran Bayseç, "Babamın o fotoğrafla savaşın simgesi haline geldiğini öğrendim. Ancak babam 1911 doğumlu. Yani Çanakkale Savaşı başladığında dört yaşındaydı. O fotoğraf babam Çiğli Havaalanı'nda işçi olarak çalışırken çekilmiş" dedi.

Elmalık Köyü'nde yaşayan Bayseç, fotoğrafın öyküsünü şöyle anlattı:
"1930 yılında İstanbul-Ankara tren hattını döşemek için bizim köye Alman bir ekip gelmiş. Ancak Bolu Dağı'nı geçemeyeceklerini anlayınca bu projeden vazgeçmişler. Köyden giderken de 'Bizimle çalışmak ister misiniz?' diyerek 12 kişiyi yanlarında götürmüşler. Onların içinde babam ve fotoğrafta yanında bulunan Niyazi Yıldırım da varmış. Çiğli Havaalanı'nda çalışmışlar. Babam ve Niyazi amca paralarını alamayınca köye dönmek için şantiyeden çıkmışlar. O sırada bir Alman pilot fotoğraflarını çekmiş. Babam, 'Bir Alman bizim fotoğrafımızı çekti' derdi."

Bu resim bizimde duvarımızda asılı kayınpederim Çanakkalede almış.
Anlayana o kadar çok mesaj veriyor ki.............

arkadaşlar bende sizin kadar şaşkınım çünki böyle bir fotoğrafı komik resimler bölümüne koymam bu nasıl komik bölümüne geldi bende anlamadım bir süredir giremedim foruma girince yazılanları okuyuncada şaşırdım iyice üzüldüm de senağlama

Son düzenleme:
bu fotoğraf çanakkale mehmetçiklerinin değil....
yukarıda ark.ın yazdığı gibi sıradan işçiler...

X