Çalışmalı mıyım yoksa bebeğime mi bakmalıyım?

Oğlum aynen bahsettiğiniz özelliklerde, sıraladığınız her şeyi bende yaşadım diyebilirim çok net. Yani sizi anlıyorum, iş saatiniz az, en azından deneyin bir süre kazancı az da olsa bir yerden başlamış olursunuz. Ben sabah 8:30 akşam 7-7:30 çıkışım cumartesi de 1-1,30 arası normalde finansla ilgileniyorum diye girdim, ama çay da isteniyor, kahve de çok yoruluyorum. Bir pazarım var, ne sığdırayım ben şimdi tek güne? İş güç, dinlenme, oğlumla vakit geçirme gezme? Bazen kendimi yarış atı gibi hissettiğim oluyor :confused:

Gerçekten çalışan anne olmak zor..

Işe gidin ve çocuğunuza uyku eğitimi verin. O hyperaktivite uykusuzluktan geliyor. Akşam saat 10 bile geç bir saat uyumak için. Çocuk dediğin 7de en geç 8de uyur. Bunun çeşitli metodlari var, kesinlikle araştirin.

Çalişmak size iyi gelecektir. Hem maaş alip, hem kafanizi başka birşeye odaklamak harika oluyor. Çocuğunuza daha fazla enerjiniz olur.

Şöyle bir derdim var hanimlar, dert demeyelim gerçi biraz akil danismaya ihtiyacim var. Meslek sahibi olmayan bi ev hanimiyim ve çalismak istiyorum ne iş oldugu hic farketmez ama tabi ilgilenmem gereken 10 aylik bi bebegim ve evim oldugu icin saatleri de biraz önemli cok yormayan eve de vaktimin kalabileceği bir iş. Şöyle söyleyeyim annem bana çok yakın oturuyor yürüyerek 5 dk bile sürmüyor. Bi iş buldum 9.30dan 12ye kadar. Part time'ın da part time'ı. Bi kurs için öğle yemegi yapacagim sadece. E saati bu kadar az olunca maaşı da çok az 600 lira. Ama uzun zamandir evime yakin iş bulamadigim icin bu firsati kaçirmayayim diyorum. En azindan bu işte calisirken bi yandan da yine iş ararim. Sorunum şu ki bebegimin uyku düzeni o kadar kötü ki ve şuan diş cikarma zamani bazen sabah 7de uyuyor bazen 5te. Bazen de cok güzel uyuyor 10da yatip 3te memeye kalkip tekrar yatip 9da uyaniyor. Yani bi gün öyle bi gün böyle ama cogu zaman uyumuyor ve cok huysuz cok hiperaktif hareketli merakli. Uykusu böyle düzensizken ben işe gidebilecek takati bulabilir miyim kendimde? Beni çok yoruyor Allah hastaligini göstermesin Rabbim acisini göstermesin inşallah yakınılacak bir durum degil biliyorum ama inanin ev işine ayiracak 15 dakika vaktim bile kalmiyor cogu zaman sürekli elimin altinda sürekli onla ilgilenmem gerekiyor hareketli oldugu icin kendine zarar verebiliyor ortaligi karistirirken. Ve yalniz kalinca agliyor onla ilgileneyim istiyor. Ev işi yemek bulasik camasir ütü bebekle beraber cok zor cogu zaman yapamiyorum ev aliyor basini gidiyor sonra. Bazen yarim günlügüne oglumu anneme birakip bi anda bütün temizlige yükleniyorum ve beni mahfediyor bu durum. Bi kere de hepsini yapiyorum mecbur hergun parca parca yapamayacak kadar hiperaktif oglum. Annem sagolsun hergün birakayim ona yada yardima gelsin o bebege baksin ben isimi yapayim hiç gocunmaz ama ben bu durumu kullanmak istemiyorum annem de kendi evine zor yetisiyor cünkü cok mecbur kalmadikca birakmiyorum ve oglumla kendim ilgilenmek istiyorum her zorluguyla. Sizce ben bu işe girsem bu paraya deger mi? Sabah 9da cikip anneme biraksam zaten 2.5 saatcik yada annem bana gelse bazen baksa. Yoksa bu paraya degmez iyi bir iş bulana kadar calismasam mı? Kafam çok karisik paraya da ihtiyacimiz var ve evime yakin iş bulamiyorum gercekten. Siz benim yerimde olsaydiniz ne yapardiniz hanimlar. Okuyup fikir verenlere simdiden tesekkür ederim.
Canim dene olmadi birakirsin.saatine göre fiyati uygun bence

Evet çalışmalısınız bana böyle bi fırsat ciksaydi calisirdim anneniz de bakmaya razi ise düşünmeyin bile. Bebeğin Nazi da size bu arada. Anneannede kalınca bir düzen oluşturacak ve o saatlerde ilk uykusuna yatacak. Siz gelince ikinci uykusuna geçer böylece düzen olusur

Benim bir arkadaşım bakıcıya direkt veriyor kazandığını , evde olmak çok zor çok kıymetsiz diyor. Hep aklıma o geliyor.

Az da kazansa çokta kazansa kadının evde ömür curutmesi boş. Ne sigorta oluyor ne kıymetin.

damlaya damlaya göl olur derler
miktar az diyebilirsiniz ama 3 saat için bence iyi bir rakam
çocuğunuzu annenize bırakın (yaşlı kadın git gel yapamayabilir)
ben çalışan bir insanım işyerimde ki çalışan bayanaların küçük çocuğu olanlar hep uykusuz kışın hele hastalık zamanında kreşe gidenlerin ki kıpkırmızı oluyor ama ekmek parası geliyorlar
Allah dağına göre kar veriyor
yapamam diye düşünmeyin

Şöyle bir derdim var hanimlar, dert demeyelim gerçi biraz akil danismaya ihtiyacim var. Meslek sahibi olmayan bi ev hanimiyim ve çalismak istiyorum ne iş oldugu hic farketmez ama tabi ilgilenmem gereken 10 aylik bi bebegim ve evim oldugu icin saatleri de biraz önemli cok yormayan eve de vaktimin kalabileceği bir iş. Şöyle söyleyeyim annem bana çok yakın oturuyor yürüyerek 5 dk bile sürmüyor. Bi iş buldum 9.30dan 12ye kadar. Part time'ın da part time'ı. Bi kurs için öğle yemegi yapacagim sadece. E saati bu kadar az olunca maaşı da çok az 600 lira. Ama uzun zamandir evime yakin iş bulamadigim icin bu firsati kaçirmayayim diyorum. En azindan bu işte calisirken bi yandan da yine iş ararim. Sorunum şu ki bebegimin uyku düzeni o kadar kötü ki ve şuan diş cikarma zamani bazen sabah 7de uyuyor bazen 5te. Bazen de cok güzel uyuyor 10da yatip 3te memeye kalkip tekrar yatip 9da uyaniyor. Yani bi gün öyle bi gün böyle ama cogu zaman uyumuyor ve cok huysuz cok hiperaktif hareketli merakli. Uykusu böyle düzensizken ben işe gidebilecek takati bulabilir miyim kendimde? Beni çok yoruyor Allah hastaligini göstermesin Rabbim acisini göstermesin inşallah yakınılacak bir durum degil biliyorum ama inanin ev işine ayiracak 15 dakika vaktim bile kalmiyor cogu zaman sürekli elimin altinda sürekli onla ilgilenmem gerekiyor hareketli oldugu icin kendine zarar verebiliyor ortaligi karistirirken. Ve yalniz kalinca agliyor onla ilgileneyim istiyor. Ev işi yemek bulasik camasir ütü bebekle beraber cok zor cogu zaman yapamiyorum ev aliyor basini gidiyor sonra. Bazen yarim günlügüne oglumu anneme birakip bi anda bütün temizlige yükleniyorum ve beni mahfediyor bu durum. Bi kere de hepsini yapiyorum mecbur hergun parca parca yapamayacak kadar hiperaktif oglum. Annem sagolsun hergün birakayim ona yada yardima gelsin o bebege baksin ben isimi yapayim hiç gocunmaz ama ben bu durumu kullanmak istemiyorum annem de kendi evine zor yetisiyor cünkü cok mecbur kalmadikca birakmiyorum ve oglumla kendim ilgilenmek istiyorum her zorluguyla. Sizce ben bu işe girsem bu paraya deger mi? Sabah 9da cikip anneme biraksam zaten 2.5 saatcik yada annem bana gelse bazen baksa. Yoksa bu paraya degmez iyi bir iş bulana kadar calismasam mı? Kafam çok karisik paraya da ihtiyacimiz var ve evime yakin iş bulamiyorum gercekten. Siz benim yerimde olsaydiniz ne yapardiniz hanimlar. Okuyup fikir verenlere simdiden tesekkür ederim.

anneme rica ederim daha gec alirim bir ya da iki saat, hergun bi saat temizlik yapinca butun gun temizlikle gececek kadar da kirlenmez

ama ben annem yakin olsa, sabah erken kalktigi zaman annemi arar, anne gel yarim saat uyuyup gidicem. sen de benle cikip goturursun derim

bu annenizle araniza bagli

600 lira da az degil bence calisma saatine gore, ama mesela 100 lirayle veya butcem yetiyosa daha fazlasiyla da annemin gonlunu yaparim

bide disarda naparsaniz yapin bebek kadar yormuyo insani, bebekten uzak kalmak da kafa toplamaniza yardimci olur
benim bebegim de 10 aylik tam afacanliklari basladigi dönemler sanirim

Sabah 7de kalkıp hazırlanıyorum, çocuklarımı uyandırıp üstlerini başlarını giydiriyorum (çşleri, yüzleri, dur çocuğum durmaz, giy çocuğum giymez)
Alelacele evden çıkıp annanesine bırakıyorum.
Ordan 1.5 saat yol çekip işe gidiyorum (genelde geç kalıyorum)
Akşama kadar çalışıp 6da mesaimi bitiriyorum, 1,5 saat yol çekiyorum.
Annaneden çocukları alıp eve geçiyorum, üstümü çıkarıp mutfağa giriyorum (annanede yemek yemiyorlar)
Yemeklerini yediriyoum (ben hala açım) mutfağı toparlarken bi kaç parça atıyorum ağzıma.
Bulaşıkları hallediyorum, onlar ayağımın altında dolanırken ben evi toparlıyorum, varsa çamaşır ütü onları yapıyorum parça parça, biraz oyun oynuyoruz sonra banyoya girip tek tek onları yıkıyorum, üstlerini giydirip yataklarına yatırıyorum.
Sütlerini içerken masal okuyorum, biraz da yataklarında oyun oynuyoruz.
Onlar uykuya dalana kadar ben oyuncaklarını topluyorum, döktüklerini siliyorum, eşyalarını düzenliyorum.
Saat 10,30-11,00 gibi dalmış oluyorlar, girip bi duş alıyorum, biraz yemek atıştırıp ertesi günün işine biraz göz gezdiriyorum, çoğu zaman çalışırken koltuğun tepesinde, çalışma masasında uyuyakalıyorum.

Rutin günüm,
Temizlikten, yemek yapmaktan falan bahsetmedim bile.
Ne hayatlar var gör ki; günde 2,5 saat çalışmak hayatını ne kadar olumsuz etkiler sen karar ver.
Hepimizin çocuğu kendine hiperaktif, hepimizin çocuğu dağıtıyor, hepimizin çocuğu hareketli ve meraklı.
İnsan bazen kararlar alırken dönüp kendi hayatına baktığında daha minimal görebilmeli diye düşünüyorum.
Hakkınızda hayırlısı olsun.

beni anlatmışsınız...

siz çalışmaya başlayınca, çocuğunuz dahada hırçın olacak..ayrıca 10 ay çok erken...illada çalışcam diyorsanız bu iş çok iyi...tam zamanlı çalışmayı en az 3 yaşından sonra yapın...şu an çocuğun anne sevgisine çok ihtiyacı var...ilerde paranız olur ama, çocuğun bu günleri geri gelmez..çocğu anneye çock bakmak zor geldiği için işe kaçmayı tercih ediyor...

Oğlunu anlattın ,böyle yaramaz ,böyle hiper aktif ,şöyle meraklı ,böyle kendine bazen zarar verebiliyor ...
Peki sen yaşlı annene güvenip nasıl bırakacaksın çocuğu?
Ayrıca akabinde .''Çok yoruluyorum ,bazen evimin işini yapamıyorum,15 dk dinlenemiyorum.diyorsun.
Sen daha evi çocuğu yetiştirip kendine vakit ayıramıyorsun .
Nasıl çalışacaksın merak ettim doğrusu ?
Sen şimdiden 2,5 saatlik bir çalışma temposunun sorusunu soruyorsun dayanabilir miyim diye.
Full time iş bulup ne yapacaksın canım ?

Sabah 7de kalkıp hazırlanıyorum, çocuklarımı uyandırıp üstlerini başlarını giydiriyorum (çşleri, yüzleri, dur çocuğum durmaz, giy çocuğum giymez)
Alelacele evden çıkıp annanesine bırakıyorum.
Ordan 1.5 saat yol çekip işe gidiyorum (genelde geç kalıyorum)
Akşama kadar çalışıp 6da mesaimi bitiriyorum, 1,5 saat yol çekiyorum.
Annaneden çocukları alıp eve geçiyorum, üstümü çıkarıp mutfağa giriyorum (annanede yemek yemiyorlar)
Yemeklerini yediriyoum (ben hala açım) mutfağı toparlarken bi kaç parça atıyorum ağzıma.
Bulaşıkları hallediyorum, onlar ayağımın altında dolanırken ben evi toparlıyorum, varsa çamaşır ütü onları yapıyorum parça parça, biraz oyun oynuyoruz sonra banyoya girip tek tek onları yıkıyorum, üstlerini giydirip yataklarına yatırıyorum.
Sütlerini içerken masal okuyorum, biraz da yataklarında oyun oynuyoruz.
Onlar uykuya dalana kadar ben oyuncaklarını topluyorum, döktüklerini siliyorum, eşyalarını düzenliyorum.
Saat 10,30-11,00 gibi dalmış oluyorlar, girip bi duş alıyorum, biraz yemek atıştırıp ertesi günün işine biraz göz gezdiriyorum, çoğu zaman çalışırken koltuğun tepesinde, çalışma masasında uyuyakalıyorum.

Rutin günüm,
Temizlikten, yemek yapmaktan falan bahsetmedim bile.
Ne hayatlar var gör ki; günde 2,5 saat çalışmak hayatını ne kadar olumsuz etkiler sen karar ver.
Hepimizin çocuğu kendine hiperaktif, hepimizin çocuğu dağıtıyor, hepimizin çocuğu hareketli ve meraklı.
İnsan bazen kararlar alırken dönüp kendi hayatına baktığında daha minimal görebilmeli diye düşünüyorum.
Hakkınızda hayırlısı olsun.

Özel bir soru olacak ; esinizden ayrı misiniz ?

Kızımı bıraktığımda 4 aylıktı zorlandım uykusuz kaldım dediğin gibi ev aldı başını gitti ki hala öyle ama çalışmak güzel hem sürekli evde olunca da çocuk yoruyor dışarda yorulsan da bir ara oluyor bence o kadar saate o ücret iyi daha sonra belki işi büyütürsün bir yerden başlamak gerek

2,5 saat çok değil bence.ev işini kenara bırakmadığımızdan kendı istek ve yaşamak istedıkelrımızı bırakıyoruz.ev işleri kenarda kalsın bıraz.

Günde 2.5 saat 600 lira fena değil yani.. zamanla oturtursunuz düzeninizi çocuğunda alışır.. en azından mutfak masrafını falan karşılarsın eşine destek olursun..

X