Bu nasil aile, bu nasil hayat?

BayanLazarus

Bu bir koi degil, bu bir ai! ^.^
Kayıtlı Üye
10 Eylül 2016
280
481
32
Merhabalar sevgili KK uyeleri,

Bende dert bitmeyecek anlasilan, tam duze ciktim diyorum yine bir yerden sorun cikiyor.

Daha onceki konularimda belirtmistim, 4 ay kadar once ailemin yanindan ( babam ve halamla yasadigim ev ) kendi evime cikmak zorunda kaldim. Halamin akli dengesi baska bir sorun, babam tarafinda bambaska sorunlar derken kendi hayatimi kurma adimini attim.

Eve cikinca sorunlarim biter sandim ama yanilmisim. Babamin beni evlatliktan reddetmis olmasi, beni o..luk yapmakla itham etmesi, halami gormek istemememe ragmen onun pesimden ayrilmamasi, erkek arkadasimi arayip sen kizimizi satiyorsun diye kufurler etmesi, delirip de sacma sapan islere kalkismasin diye surekli gonlunu hos tutmaya calismam, haftada bir gormek zorunda olmam derken huzur bulamadim.

Ama basima actiklari son is artik noktayi koydu. Deliriciim en kisa zamanda onu anladim

Durum kisaca soyle: Yaklasik 4 sene once ailemle yasadigim eve ciktigimizda babam kira kontratini benim uzerime yaptirdi. Neden kabul ettin derseniz, zaten o zaman ailem konusunda boyle umutsuz degildim, basima is acar vs diye dusunmedim. Maddi durumumuza gore pahali bir yere gittik, istemedim ama bir sekilde oldu. Neyse, kira odeme konusunda skinti yasadiklarini biliyordum. Ev sahibi bana 3 ay kadar once facebooktan yazip birikmis kiraniz odenmiyor, haciz gelecek vs yazdi. Halam sonrasinda biz hallettik onu ev sahibiyle konustuk, senin oturmadigini biliyor evde merak etme deyip konuyu kapatti.

Ama kapanmadi konu tabi ki. Dun isyerinden arandim ve maasima 16Bin TL haciz geldigini ogrendim. Eve gecince halami aradim, sizin ne kadar kira borcunuz var dedim. Bana dedigi 4.500 vardi 3.600 u yatirdim 900 kaldi. Benim maasima su kadar haciz gelmis, borcunuz yoksa nasil bu haciz geliyor dedim sasirdi.
O borc kagidi gelmis ama babamin soyledigine gore oyle bir borc yokmus. ev sahibi geriye donuk zam yapip borc cikarmis, babam konusup halledecekmis vs vs.. Bana gore yalan tabi ki bunlar. Ne zaman neyi halleti konustu da bu konuyu halledecegine inandin sen dedim, saydirdim baya tartistik.
Benim asil maasimin disinda, primim mesaim herseyimi alcaklar ac kalicam ben diyorum. Ac kalmazsin biz sana ne kesilirse veririz diyor. Sizin paranizi istemiyorum kendi maasimi istiyorum ben diyorum, biz sana zamaninda soyle yaptik boyle yaptik sen simdi bunun lafini mi yapiyorsun diyor. Ya 16bin lira ya allahim 300 500 liradan bahsediyor sanki.

Haftasonuna kadar icra dairesinden fek yazisi getirmezsem maasim kesilecek, bunu da soyledim, yarin babam ev sahibini arasin konussun halletsin bu isi dedim. Artik uzerine senet mi imzalar, esyalari satar borcu mu oder ne yapiyorsa yapsin, benim uzerimden cekin o haczi dedim. Tamam halledecegiz, gerekirse ben gidip konusacagim ev sahibiyle dedi ama ne kadar guvenebilirim bilmiyorum. Halledemezlerse ev sahibini arayip kendim konusmayi deneyecegim ama ne derim, nasil ikna ederim onu da bilmiyorum. Adam sonucta duzenli sekilde alacak o parasini, neden vazgecsin hacizden?

Yani anlayacaginiz cok sinirlerim bozuldu. Ise geldim ama ne calisabiliyorum ne birsey. Onlardan kurtulabilmek icin o kadar ugrastim, namusumla para kazanip evimi gecindiriyorum ve basima cikardiklari su ise inanamiyorum. Onumuzdeki ay tatile gitmeyi planliyordum, 5 senedir ilk kez bir yere tatile gidecegim ve aylardir heyecanlaniyorum, ama bu is hallolmazsa birakin tatili dogru duzgun gecinemeyecegim bile. Ne yaptim ben bunlari haketmek icin bilmiyorum ki..

DURUM GÜNCELLEMESİ:

Arkadaşlar sabah işten çıkıp gittim eve. Babam ve halamla konuştum. Borçlarını kesinlikle kabul etmiyorlar. Biz bu kadar ödedik 900 lira kaldı öyle bir borç yok dediler. Ev sahibi bankadan yatırın kiraları demiş hep dedim, kendileri istedi elden almayı, kapıya gelip aldılar hep dediler. Elden verdiklerine de makbuz vs almamışlar hiç. Depozitoyu kiradan düşmek istemişler, 1 sene kadar önce, adam da kabul etmiş. Ama şuan ben kabul etmedim diyor. Ev sahibinin söylediklerini ilettim, ne dediyse tam tersini iddia ettiler. Babam kalktı benden kimse ödediğim parayı tekrar alamaz, ben onu burada etek giydirir dolaştırırım vs diye heyheylenmeye. Senden para alan yok zaten benden alınacak ne varsa dedim. Senden ne kesilecekse ben vericem dedi.

Ocak'tan beri evden çıkmıyormuşsunuz dedim, Ocak'ta çıkmayı biz istedik kiraya zam gelecek diye, adam ben sizden memnunum kiraya zam yapmıyorum oturun isterseniz dedi biz de kabul ettik diyor. Gelen borç kağıdında kirayı her ay arttırmış, Ocak'tan sonra 1950 lira yapmış, böyle bir kira istemedi benden hiç diyor.Pazartesi 900 lira yatıracakmış, başka da borcu yokmuş, Eylül'de de çıkacaklarmış.

Adamın derdi para almak değil onlara sıkıntı çıkarmakmış bizimkilere göre. Babam kaç kere konuşmak istemiş de ev sahibi kabul etmemiş falan filan. Evden çıkmanızı istiyor zaten kapıya polis gönderip çıkartacakmış gerekirse dedim, yine heyheylendi babam. Mantıklı bir konuşma gerçekleştiremedik malesef. Ben de halam da ara ev sahibini konuş şimdi dedik, yok konuşamam ben o p..venkle nasıl konuşacağımı dedi çarptı kapıyı gitti.

Halam da her zamanki şeyleri yapmaya devam etti, ev sahibi üst katımızda oturmuyor ama üst kata bağırdı durdu. Ben balkondan bağırdım sana gel beni evden çıkar diye gelmedin gibi şeyler saçmaladı. Kızın geldi kapıya konuştuk, hepsini duydun, dinleme cihazıyla dinliyorsun sen beni nasıl inkar edersin herşeyi diye bağrındı. Dayanamadım ben de çıktım evime geldim.

Yani hiçbir şey çözülmedi. Maaşımdan haciz kesilecek. Babam ben kesinlikle vereceğim parasını diyor ama güvenemiyorum. Konuşacağım ev sahibiyle diyor, ne zaman ne olur bilemiyorum. Kafam da iyice karıştı. Ev sahibini arasam mı aramasam mı karar veremiyorum.

Ama en kötüsü de, bana o kadar şey yaptıktan, arkamdan namussuz diye konuştuktan sonra bile sabah erken saatte kaldırdım geç gelmiş işten diye babama üzülebildim ya, hay ben salaklığıma yanayım. Gözgöze geldik 5 ay sonra ilk kez, bir nasılsın bile demedi, parayı konuştu çekti gitti. Üzülmemem gerek biliyorum ama yine içim cız etti. Ben de böyle bir salağım işte

Son düzenleme:
Vallahi çok üzüldüm

Öncelikle ev sahibiyle bir konuşun, ben o evde oturmuyorum üstelik ben de aldatılan konumundayım lütfen kira kontratını derhal iptal edin diyin

Evden çıkarılınca mecburen daha ucuz bir yere taşınmak durumundalar kalan farkla da sizin parayı kapatsınlar

Tez zamanda kurtulursunuz umarım

Jessey banlı mısın kız, konu sahibesini hacize itiraz edebilir mi?

Tesekkur ederim cevabiniz icin.
Ya asil salaklik bende iste, keske evden cikarken iptal ettirseydim kontratimi, aman sokakta kalmasinlar aman skintiya dusmesinler dedim, birsey yapmadim simdi yine kabak basima patladi.

Halamin telefonu bile borcundan kapali. Internetleri uc aydir kapali. Bana kalkmis hala maasindan kesileni biz sana veririz diyebiliyor piskince.

Zamaninda eski isimden ciktigim sirada, Evkur a bir 300 kusur lira borcum kalmisti. Son maasimi babama verdim, dedim baba bu kadar borcum kaldi lutfen yatir, cok faiz isliyor, kapansin ben sana ise girince veririm. Tamam dedi, ama yatirmamis tabii. Ben 6 ay issiz kaldim, ise bir girdim 3 ay sonra maasimda haciz. Borc olmus 1800 lira. Simdi ben nasil guvenip de tamam kessinler parami, ailem oder diyeyim ki?

Insallah kurtulurum dediginiz gibi. Ev sahibi biraz insafli ciksin diye dua ediyorum sadece.

Tam başlığa uygun bir yazı
Bu nasıl aile?? Bu nasıl baba?

Allah yardımcın olsun

Cok sagolun. Yillar icinde beni taniyan herkes bu cumleleri kurdu, etti. Ama onlara sorsaniz, en fedakar aile benim ailem. Bana yatak odasi takimi almislar, bana en buyuk imkanlar sunulmus, bilgisayar alinmis. Saskinlikla dinliyorum biz sana bunlari bunlari yaptik deyislerini. Sanki cocuklari icin maddi yardim saglamak bir luksmus gibi. Ki universiteye girdigimden beri para istemedim hicbirinden. Aylik aldigim bursla gecinmeye calistim.
Bir yaz geldi mi bir kis geldi mi 3 parca kiyafet alinirdi o kadar. Baba hastayim, yok birseyin. Baba okul icin sunu almam lazim, para yok. Ama kendi soz konusu oldu mu ufak tefek biriktirdigim parami duygu somurusu yapa yapa almasini bildi hep.
Benim belimde fitik cikti, isyerinde tutuldum birgun acile kaldirildim. 1 hafta hastaneye gittim geldim igneler icin zarzor ayakta durarak, bir kere bile gelmedi benimle hastaneye. Tum masrafimi ben karsiladim.
Dislerimin tedavisi basladi gecen sene, oraya ayri para harciyorum. Ve benden kiraydi, aidatti bunlar icin para istediler. Benim sagligim icin masrafim var dedigimde ne bencilligim kaldi ne s.refsizligim..
Tasinmama en cok ayak olan olay da boyle birseydi, kira odemek icin kendi adima telefon alacakmisim taksitle. Onu satacakmisiz. Her ay odeyecekmis onlar bana taksidi. Boyle bir borcun altina giremem deyip kabul etmedigim icin neler isittim. Sizin kahrinizi cekecegime, gerekirse ac kalirim dedim gittim. Ama hala ugrasiyorum iste..

Cok uzun yazdim kusura bakmayin, dolmusum galiba biraz :)

Canım allah yar ve yardımcın olsun çok çok üzüldüm. İşte bazen aileler ne yazık ki böyle çıkıyor. İnsan seçemiyor

Sagol canim cok tesekkur ederim. Ben de hep oyle diyorum, keske daha cok para kazanabilsem de beni bulamayacaklari bir yerlere gidebilsem. Artik gercekten cok yoruldum bunaldim

Hakkaten babaya halaya bak...
Seni buyutmenin (hemde en azami olcude)
Hesabini yapiyorlar...biliyorsun ki butun bunlar aklanmak icin yapiyorlar uste çıkmak icin..bende de benzer bir anne var da..
Şöyle ağız dolusu sovesi geliyor insanin...yuzune yuzune

Vallahi haklisiniz. Tutamadim kendimi de sovdum zaten.
Biraz once aradim hallettiniz mi diye, isyerine gelen yazi lazimmis baban oyle diyor dedi halam. Ev sahibiyle konustunuz mu diyorum cevap yok, sanki ben 7 kat elmisim gibi konusma bana diyor. Bu evde sen oturmuyorsun biz oturuyoruz bilmemne, dedim siz oturmuyorsunuz ama kahrini ben cekiyorum. Hala konusmaya devam edince tutamadim kendimi, sovdum hadi ... git dedim kapattim. Sinir harbi yasiyorum burada resmen

Siz bile bile lades demişsiniz. Kusura bakmayın biraz ağır olacak ama eşek bile aynı çamura 2 kez düşmez der Atalar. Dersinizi almamışsınız geçmişten. Bari şimdi akıllanın.

Siz bile bile lades demişsiniz. Kusura bakmayın biraz ağır olacak ama eşek bile aynı çamura 2 kez düşmez der Atalar. Dersinizi almamışsınız geçmişten. Bari şimdi akıllanın.

Yok estafurullah, dediginiz gibi akillanmamisim ben. Kontrat imzalanmasiyla evkur borcu hemen hemen ayni zamanlara denk dusuyor, tabi bu bahane degil ama. Ailemdir dedim, olmaz dedim, yardima ihtiyaclari varsa ederim dedim. Salaklik iste.. Ugrasiyorum simdi duzeltmek icin. Bu isin icinden ciktiktan sonra da olum doseginde olsam onlarin yuzune bakmam bir daha. Ne halleri varsa gorsunler.

Ev sahibini aradim biraz once. Ben sizin orada oturmadiginizi biliyorum ama artik is benden cikti diyor. Onlar o evden ciksin bir an once, ben sonrasinda elimden gelen yardimi yaparim dedi. Adam da hakli, bir senedir nelerle ugrasmis.
Halam zamaninda ev sahibinin esinin kiz kardesi oldugunu dusunup babamin da o kadinla iliskisi olduguna inanmisti. Ev sahibinin ust katimizda oturdugunu saniyordu. Telefonla arayip tehditler mi etmemis, komsu kapilarini calip insanlara kendini rezil mi etmemis. Ev sahibi kirayi alamamis ne zamandir, 1 senedir evden cikmiyorlar bir de diyor. Babam tehdit savuruyormus para mara alamazsin benden, mahkemeye ver diye.. Tabi tuzu kuru mahkemeye verse olacak olan kizina olacak.
O adam bile iyi ki cikmis gitmissin kurtarmissin kendini onlardan diyor. Allahim ben nerelere gideyim..

Şaşkınlıkla okudum inan ki çokta üzüldüm. Aklım almıyor nasıl böyle şeyler söylenir bi evladaa nasıl ondan birşeyler beklenir.. Ben anne değilim ama çok yoğun hissediyorum sanırım.. hayvanlar bile yavru büyüyüp kendi avıni yakalayacak duruma basının çaresine bakacak duruma gelene kadar aile himayesi altında. Ondan nasıl beklenir ki hadi sen git şu hayvanı yakala getirde karnımız doysun diye. Bu aile konuları benim en hassas olduğum konulardir ve kötü birşey söylediğimde yada düşündüğümde vicdanen rahatsız oluyorm ve günaha gireceğimi düşünüyorum sırf isimleri "anne ve baba" olduğu için.. baban babalıktan nasibini almamış görüyorum ki. Tez zamanda feraha çıkman ve onlardan kurtulman dileğiyle.... (

Insallah cok sagolun. Benden birsey beklemelerine de karsi cikmadim hic. Suan calistigim ise girdigimde bile aylarca babama para verdim, hep borc dedi geri veririm dedi. Yemek kartimi kullanip karnimi doyurdugum oldu. Sonra zaten hastaliklarim cikinca para veremedim, halamin bana dedigi ben sana yatakodasi takimi aldim onun parasini odemedin. Sen bu eve hic katkida bulunmadin. Babama verdim paralari deyince de o beni ilgilendirmez vermeseydin..
Annemle daha 1 sene once gorusmeye basladik, biraz kenarda birikmisim olsa etse durmam giderim Romanya'ya yanina diyorum. Ama onu da yediremiyorum kendime..
Keske hic yapmasalarmis beni.

Çok kötü insanlarmis gerçektende vicdan yok mantık yok kalp yok düşünce yok... neden yediremiyosun kendine anney
Le aran nasıl? Gitsen belki de herşey daha iyi olacak..

Çok kötü insanlarmis gerçektende vicdan yok mantık yok kalp yok düşünce yok... neden yediremiyosun kendine anney
Le aran nasıl? Gitsen belki de herşey daha iyi olacak..

Annem ben 11 yasimdayken gitti ulkesine. O zamandan beri cok sorun yasadik, zaman icinde arayip sormayi birakti. Yanima hic gelmedi, ben gitmek istedim basit bahanelerle kabul etmedi. Ciddi bir saglik sorunu yasadim onu haberdar ettim. Aylarca yazmadi kizim nasilsin oldun mu kaldin mi diye. Sonra gecen sene Eylul'de geldi buraya bir haftaligina esiyle birlikte. Affetmeye karar verdim, o da zor seyler yasamis yeni bir sayfa acalim dedim. O zamandan beri gorusuyoruz telefon araciligiyla. Teklif ettiler eger burada mutlu olamazsam onlarla yasamami. Ama gecen aylarda laf arasinda Nisan da yaniniza gelecektim ama tasininca gelemedim dedim. Annem de biraz Romence ogren, bu sene olmaz seneye gelebilirsin vs konusunca yine sogudum. Ziyaret etmek icin demistim onu ama o yaniniza yerlesmeye gelicem seklinde anladi, oyle tepki verdi. O yuzden beni o kadar da istemeyen bir insanin yanina gitmeyi son care olmadikca kendime yediremiyorum :/

Haklısın.. peki memur musun? Tayin isteyip olduğun yerden gitsen. Her yerde durursun maşallah ayaklarının üstünde. Yada çalıştığın yerin başka yerde falan olma durumu.. tabi maaşini tam alabilirsen:/

Haklısın.. peki memur musun? Tayin isteyip olduğun yerden gitsen. Her yerde durursun maşallah ayaklarının üstünde. Yada çalıştığın yerin başka yerde falan olma durumu.. tabi maaşini tam alabilirsen:/

Yok memur degilim, havalimaninda ozel bir sirkette calisiyorum. Ki burasinin da 3. havalimanina gecme ihtimali dusuk. Yani havalimani kapaninca verecekler tazminatimi gonderecekler buyuk ihtimalle:) Suan cikmak istesem zaten cikamam, tazminatima direkt el koyarlar.

Ev sahibi bir miktar da olsa birsey oderseniz yardim etmeye calisirim diyor. Sanirim biraz yatirirsan hacizi geri cekerim demeye getiriyor. Ama bizimkiler evden cikmadan da hicbir sey yapamazmis. Haftasonuna kadar nereden bir miktar para bulabilirim, evden onlari nasil cikarabilirim bunlari dusunuyorum suan

Ikametkah göyürsen taşındıgina dair sonucta tasinmissin ikamet degisikligi olmus o tarihten itibaren sana odetemezler gibime geldi ama bi hukukcu yorumu sart. Şok oldum ailenize. Tabi aile denirse !

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…