Bu nasil aile, bu nasil hayat?

Evet bana da oyle gorunuyor. Ailemin evinden aciliyetten cikmasam zaten sozlesme imzalamadan gitmezdim. Ama cok sansliydim 1 hafta icinde bulduk, cocuk ben izmir'e gidiyorum dedi, zor durumdaysan gel dedi, esyalarini birakti hatta birkac ay kira odemeyi de teklif etti. Hic kan bagim olmayan bir insan bana boyle yardim ediyorken ailem dediklerim neler yapiyor, gercekten sasiriyorum..

Babamin seyyar bir yeri var, misir ,simit vs satiyor orada. O da kendi adina degil.Halamin ikametgahi yoktu ama o standi almak icin ya da satis belgesi almak icin - tam bilmiyorum - ikametgah cikardik iki ay once. Babamin adina hicbir kayit yok yani. Halam memur emeklisi, 3 ayligi var. Ama onun maasinda da uc ayri kredi borcu odeniyor. Hacizli mi yoksa yapilandirma mi bilmiyorum ama onun hemen hemen tum maasinin borclara gittigini biliyorum.

Tatlım bu durumda zaten kirayı ödeyemiyor olmaları şaşırtıcı değil. Sen evden ayrılalı ne kadar zaman oldu peki? Birlikte yaşarken kirayı ne şekilde ödüyordunuz? Banka üzerinden mi yoksa elden mi?

Tatlım bu durumda zaten kirayı ödeyemiyor olmaları şaşırtıcı değil. Sen evden ayrılalı ne kadar zaman oldu peki? Birlikte yaşarken kirayı ne şekilde ödüyordunuz? Banka üzerinden mi yoksa elden mi?

Nisan'in basinda ayrildim ben. Babam eline para gectikce oduyordu, halamin 3 ayligi yattikca biriken odeniyordu. Dedemin vefatindan sonra iyice skinti olmaya basladigini biliyorum ama son 1 senedir. Onun emekli maasi biraz da olsa kapatiyordu. En son halam adina telefon almislar, onu satip biraz odemisler. Bir ay sonra da benden kendi hattima telefon almami istediler. Ki benim de verecek cok param yoktu, belimde fitik var onunla ilgili doktora gidiyordum. Dislerimi tedavi ettirmeye calisiyordum. Her ay bir hastalik cikiyordu, odeyemem dedim. Oyle yukun altina giremem dedim. Kabul etmeyince ne bencilligim kaldi, ne hayirsiz evlatligim. Bana alinan bi yatagin dolabin bile hesabi yapildi. Evden cikiyorum derken tehdit edildim, bize borcunu odemeden cikamazsin diye. Ay yazdikca yaziyorum, kusura bakmayin :)
Bankadan odediklerini saniyordum ama oyle degilmis, ev sahibi bankadan hic yatirmadilar dedi, Temmuz basinda bir tek yatirilmis 2 aylik kira bankadan. O da halam yatirdigi icin. Onun disinda adam bankadan istemis kac kere ama babam hep elden vermis.

Elden verirken bir imzalı kağıt falan almış mı peki? Tatlım icra konusunda istenen rakam Nisan'dan bu yana ödenmemiş kira gibi durmuyor, evveliyatı var. Sen ev sahibi ile bir yüzyüze görüş hangi ay ödenmiş, hangi ay ödenmemiş hangi ay bankadan, hangi ay elden yatmış bunların hepsini öğren en iyisi. Korkarım ki yazdıklarına göre bu borcu ödemek zorunda kalacaksın ve sen henüz Nisan ayından bu yana ayrı evde oturduğun ve bunu ispatlayamadığın için baba ve halaya karşı dava da açamazsın. Ev sahibi ile uzlaşmaktan başka çaren yok.

Yok herhangi bir belge aldigini sanmiyorum. Adam oyle 16bin liralik bir borc olmadigini kabul ediyor ama borc nedir ne degildir dedigimde soylemeye yanasmiyor. Evi ben sirkete devrettim, artik avukatta is, ben ne isterler nasil olur bilmiyorum dedi. Hakkimi istiyorum ben sadece dedi, ben olumlu konustukca evden ciksinlar ben haczi cekerim demeye getirdi. Ama borcu soylemedi hic, bir miktar da olsa yatirilmasini istiyor. Ne kadar yatirilmasi lazim en az diyorum, ona da cevap vermedi. Sabah isten cikinca eve gidip konusacagim ama evden cikmadiklari surece o borcu cekmez adam. Evden de bizimkiler cikmaz. Bir korktugum da, babamin umrumda degil kesilsin para deyip cikmasi isin icinden. Kac kez mesaj attim aradim cevap vermedi. Ev sahibine de benden para alamazsin istersen git mahkemeye ver gibi cumleler sarfetmis. Her ucu b.klu degnek yani. Nasil cozecegimi hic bilmiyorum

Kira kontratinin benim uzerime oldugunu dusunursek, polis gonderip cikmalarini saglayabilir miyim? Evimde oturuyorlar diyerek?

kirayi belkide bilerek böyle ödemedi sana haciz gelsinde onlara muhtac ol diyemi acaba? Babanin maddi durumu kötümüki?
Insallah cözülür bu ne ya ödesin kendi oturdugu evin kirasini.

Kendi ayaklarinin üstünde durmanida ayrica taktir ettim. :)

Bir avukatla görüşseniz. O evde oturmadığınız tespit edilse. Şu anda oturtuğunuz evin kontratıyla da bu durumu ispatlayabilirsiniz.

durm umutsuz geldi bana. ailenin borcu ödeyeceklerini sanmıyorum. ödeyecek olsalar çoktan öderlerdi. ev sahibi de alacağından vazgeçmez. kontratı iptal etmek giib bi lüksü de yok iptal ederse babandan isteyemez resmi olarak.

Çok teşekkür ederim:)

Yok sanmıyorum öyle bir amaçla yapmış olsun. Maddi durumu çözemedim. sabit bir gelir yok bir ay kazanıyorsa iki ay kazanmıyor sanırım. Konuştum evdekilerle bugün, yazacağım

Bir avukatla görüşseniz. O evde oturmadığınız tespit edilse. Şu anda oturtuğunuz evin kontratıyla da bu durumu ispatlayabilirsiniz.

Malesef şuan oturduğum evin kontratı imzalanmadı daha. Arkadaşım devretti evi bana ev sahibiyle anlaşıp, adam yurtdışında daha dönmediği için imzalayamadık kontratı

Evet umutsuz gözüküyor malesef. Evdekilerle konuştum, güncelleyeceğim birazdan. Teşekkür ederim yorumunuz için ^^

Durumunuz zor gerçekten.Bence kira meselesini hallettikten sonra o şehirden uzaklaşın.Ne kadar uzak o kadar iyidir.

Uzaklaşma ihtimalim olsa keşke, zaten evden çıkarken giderdim gidebileceğim kadar. İşim burada, başka bir iş bulmadıkça gidemem. Ki işten çıkarsam tazminatıma da el koyulacak hacizden dolayı

DURUM GÜNCELLEMESİ:

Arkadaşlar sabah işten çıkıp gittim eve. Babam ve halamla konuştum. Borçlarını kesinlikle kabul etmiyorlar. Biz bu kadar ödedik 900 lira kaldı öyle bir borç yok dediler. Ev sahibi bankadan yatırın kiraları demiş hep dedim, kendileri istedi elden almayı, kapıya gelip aldılar hep dediler. Elden verdiklerine de makbuz vs almamışlar hiç. Depozitoyu kiradan düşmek istemişler, 1 sene kadar önce, adam da kabul etmiş. Ama şuan ben kabul etmedim diyor. Ev sahibinin söylediklerini ilettim, ne dediyse tam tersini iddia ettiler. Babam kalktı benden kimse ödediğim parayı tekrar alamaz, ben onu burada etek giydirir dolaştırırım vs diye heyheylenmeye. Senden para alan yok zaten benden alınacak ne varsa dedim. Senden ne kesilecekse ben vericem dedi.

Ocak'tan beri evden çıkmıyormuşsunuz dedim, Ocak'ta çıkmayı biz istedik kiraya zam gelecek diye, adam ben sizden memnunum kiraya zam yapmıyorum oturun isterseniz dedi biz de kabul ettik diyor. Gelen borç kağıdında kirayı her ay arttırmış, Ocak'tan sonra 1950 lira yapmış, böyle bir kira istemedi benden hiç diyor.Pazartesi 900 lira yatıracakmış, başka da borcu yokmuş, Eylül'de de çıkacaklarmış.

Adamın derdi para almak değil onlara sıkıntı çıkarmakmış bizimkilere göre. Babam kaç kere konuşmak istemiş de ev sahibi kabul etmemiş falan filan. Evden çıkmanızı istiyor zaten kapıya polis gönderip çıkartacakmış gerekirse dedim, yine heyheylendi babam. Mantıklı bir konuşma gerçekleştiremedik malesef. Ben de halam da ara ev sahibini konuş şimdi dedik, yok konuşamam ben o p..venkle nasıl konuşacağımı dedi çarptı kapıyı gitti.

Halam da her zamanki şeyleri yapmaya devam etti, ev sahibi üst katımızda oturmuyor ama üst kata bağırdı durdu. Ben balkondan bağırdım sana gel beni evden çıkar diye gelmedin gibi şeyler saçmaladı. Kızın geldi kapıya konuştuk, hepsini duydun, dinleme cihazıyla dinliyorsun sen beni nasıl inkar edersin herşeyi diye bağrındı. Dayanamadım ben de çıktım evime geldim.

Yani hiçbir şey çözülmedi. Maaşımdan haciz kesilecek. Babam ben kesinlikle vereceğim parasını diyor ama güvenemiyorum. Konuşacağım ev sahibiyle diyor, ne zaman ne olur bilemiyorum. Kafam da iyice karıştı. Ev sahibini arasam mı aramasam mı karar veremiyorum.

Ama en kötüsü de, bana o kadar şey yaptıktan, arkamdan namussuz diye konuştuktan sonra bile sabah erken saatte kaldırdım geç gelmiş işten diye babama üzülebildim ya, hay ben salaklığıma yanayım. Gözgöze geldik 5 ay sonra ilk kez, bir nasılsın bile demedi, parayı konuştu çekti gitti. Üzülmemem gerek biliyorum ama yine içim cız etti. Ben de böyle bir salağım işte

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…