Bu lüks takıntısı sizi de sinir ediyor mu

Avrupa’da herkesin ulaşıp öğrencilerin bile alabildiği bir telefon için bu ülkede alan insanlara lüks özentisi deniyor ya sözün bittiği yer.

Asgari ücretli alımı hak etmiyor özenti demeyeceksin bir tane kendimize alırken neden devlete de 2 tane alıyoruz diyeceksin!
Bu kısım kanayan yaramız zaten ama elimizden düzeltmek gelmiyorsa mecburen ayak yorgan ilişkisi kuracağız

Bu kısım kanayan yaramız zaten ama elimizden düzeltmek gelmiyorsa mecburen ayak yorgan ilişkisi kuracağız
Öyle de kişi kimseden para almıyorsa dilediğini alsın neden yargılanıyor işte bu insanlara laf edileceğine niye bu haldeyiz diye sorgulasaydık toplum olarak bu hale düşmezdik 🙏🏻

Elimdeki telefonu 5 senedir kullanıyorum. Yeni telefon alacagim, o telefonda 65bin bandinda. Bu kimseyi ilgilendirmiyor. Ayni zamanda birikimim de var. Harcamalarim ve yatirimlarim kimseyi ilgilendirmez. Hele ki flortumu hiiic ilgilendirmez. Beraber mi calistik ve kazandik?
Insanlarin baskasinin parasi uzerinden hesap yapmalarindan hoslanmiyorum ben. Kaldiki adam birikim de yapmis. Biriktirdiginide kendi icin harcayacak. Calmiyor, cirpmiyor ne var yani telefon ve laptop aldiysa. Colugunu cocugunu ac mi birakmis sanki

Etrafımda bahsettiğiniz gibi insanlar var. Dışarıdan çok zengin, şaşalı bir hayat yaşıyormuş gibi görünüyorlar ama aslında cepleri boş. Aldıkları 20-30k parayı pahalı kıyafetlere, pahalı mekanlara harcıyorlar. Sırf görüntü iyi olsun diye. Bana göre bu kendini yetiştirememiş insan davranışı. İçin boş olduktan sonra üstünde ne kıyafet olduğunun önemi yok.
En son bir arkadaşım kredi kartı borcunu kapatmak için kredi çekti, sırf gösteriş merakından apple almak için (2-3 maaşı) aylardır benden idareten aldığı telefonu kullanıyor. Böyle şeyler beni aşırı irite ediyor. Ama akıllandım mesela bir daha asla bir şeyimi vermem. Ben olsam mesela gider 10k’lık telefon alır, bendeki emanet malı verirdim. Ama yok sırf gösteriş uğruna 15-20 günlüğüne verdiğim telefon 3-4 aydır onda.

Ahmet kekonun tekiymis demek ki. Bir de surekli demissin 27 yasinda arabasi yok. 27 yasinda cogu kisinin arabasi yok canim. Sen cok hesapli kitapli bi kizsin. Ahmet mehmet konunda da soylemistim. Mehmeti sec sen. O da farkli degildir ahmetten ama en azindan parasi var senin en onemli kriterini karsiliyor.

Maaşı çok olsa özenmez zaten. Böyle şeyleri ulaşamayanlar önemsiyor. Geçenlerde sosyal medyada çıktı. Koskoca Rahmi Koç 3500 liralık saat takmıştı. Çünkü hepsinin içinde akreple yelkovan var😂
Ama 100 milyon dolarlık yatı var avsgssjsk

Öyle de kişi kimseden para almıyorsa dilediğini alsın neden yargılanıyor işte bu insanlara laf edileceğine niye bu haldeyiz diye sorgulasaydık toplum olarak bu hale düşmezdik 🙏🏻
Haklısın da şöyle bir şey de var. Yarın evlenmeye kalktığında hepimiz ilk iş birikimi var mı şimdiye kadar ne yaptı diye soruyoruz. Parayı bilgisayarla telefona yatırmış adam da evlenirken gırtlağa kadar borçla evleniyor. Kızlarımız birikim yapmak için her şeyi yaparken adamlar lüks sevdasından parazit konumuna düşüyor. Bu da reva değil. Bu kızımız yarın o noktaya gelecek.

Bana saçma geliyor ama kendi parasıyla alıyorsa sizi ne ilgilendiriyor onu anlamıyorum. Bazı insanlar yaşadığı her ânı kaliteli yaşamak istiyor. Benim dedem birikim yapacağım diye yıllardır eski model arabaya biniyor toz toprak içinde yaşıyor köy evinde. Yaşı oldu 80. Öyle hayata da başlayayım afedersin.
Borçla taksitle aldı diyelim, eğer o borcu ödeyebiliyorsa sıkıntı yok. Ben mesela maaşlı olup da iyi giyinmeyen insanlara hayret ediyorum. Gidip YSL'den almasın ama en kötü Zara'dan alsın mesela, yakıştırsın üstüne. Iphone her yeni model çıkardığında yenilemesin ama camı kırık telefonla da gezmesin mesela. Çalışan insanın hala ıphone7 ile gezmesi garip geliyor. Ya da tatile gittiysem oranın meşhur yemeklerini, güzel mekanlarını gezmek isterim. Gezerken kuruyemişle öğün atlayanları görüyorum. Bana garip geliyor bu da.

bana da aşırı saçma geliyor
lüks alışverişin yanısıra artık insanlar instagramda lüks mekanlardan story atabilmek için kredi çekip çok pahalı tatil yerlerine gidiyorlar aklım almıyor anlamak da istemiyorum o psikolojiyi

Ahmet kekonun tekiymis demek ki. Bir de surekli demissin 27 yasinda arabasi yok. 27 yasinda cogu kisinin arabasi yok canim. Sen cok hesapli kitapli bi kizsin. Ahmet mehmet konunda da soylemistim. Mehmeti sec sen. O da farkli degildir ahmetten ama en azindan parasi var senin en onemli kriterini karsiliyor.
Para değil, çaba istiyorum ben çaba. Çabalayan çalışan elleriyle kazıyan kişilere gıpta ile bakıyorum. Öyle olalım istiyorum anlıyor musun

Tercih meselesi bence bu ya. “Aynı telefon” diye kendini kandırmaya gerek yok. Bir kere sağlamlığı yeter. Kaç senelik iPhone 7’min üzerinden araba geçti, ekran tuzla buz oldu. Ekran hala çalışıyordu, geçişleri bile hiçbir şey olmamış gibi hızlıydı. Kardeşime çalıştığı şirket iş telefonu diye iPhone verdi. Normalde ölümüne Androidcidir, Samsung’un iyi modellerini kullanırdı. Mecbur kalıp iPhone kullanmaya başlayınca anlayabildi farkını. Bir daha telefon alırsam iPhone alırım diyor. O güzel çekiyor, şarjı çok iyi gidiyor dedikleri telefonlar ilk alındığında öyle, sonra kalitesi bozuluyor fotoğrafların. Eşiminki de öyle oldu. Bir de gerçekten ağırlaşıyor telefon bir süre sonra, bir işlem yapana kadar kanser ediyor adamı. Bir iki senede telefon bu hale geliyor. On senelik iPhone kullanıcısıyım, daha bir kere bile telefonun donduğunu, kastığını görmedim. iPhone ya da Android faşizanlığını çok saçma buluyorum, babamızın malı değil sonuçta, canhıraş savunmaya gerek yok. Ama bazı gerçekler var, bilmeyince insanlar kendini böyle avutuyor bence. 🥹
Her uygulmayı kaldırmıyor. Aşırı yavaş telefon. Belki hemen yavaşlamaz ama belli bi zaman sonra explorer aynı. Kaynanamın telefonu o civarlarda belki daha pahalıdır. Yeminle bir sipariş vericektim ty’den cinnet geldi, belki 15 dkda anca verebildim normalde tak tak.🥀

Maaşı çok olsa özenmez zaten. Böyle şeyleri ulaşamayanlar önemsiyor. Geçenlerde sosyal medyada çıktı. Koskoca Rahmi Koç 3500 liralık saat takmıştı. Çünkü hepsinin içinde akreple yelkovan var😂
Ay lütfen o gün tesadüfen taktığı saati baz almayın Adam teknesini yalısının önüne park ediyor, yatı ile akşam gezisine çıkıyor, helikopteri ile işe gidip özel uçağı ile canı isterse akşam yemeğine fransaya gidiyor. Bunlar sade ufak örnekler, sizce taktığı saatin fiyatımı önemli gerçekten?

Son düzenleme:
Mesela maaş 30 bin TL diyelim. Ama iphone 16 pro max alıyor hayatınızdaki kişi. İnsanın ayağını yorganına göre uzatması gerekmez mi? Çok saçma geliyor bana. Sizce?
Ayağına yorganına göre uzatması gerekmez
Adam bekar, evlenmeye niyet yok belki
Ne diye yorgan, yastık düşünsün durup dururken
Benim 15 yaşında kızımın Iphone15 i var, bir kazancıda yok malum.
Yatak yorganı fakir edebiyatı bence, o telefona o parana verene kadar başka alsın hepsi aynı işi görüyor değil işte.
Ultralüks otelde 1 hafta herşey dahil tatil yapmak ile, arabanın arkasına atarız mangalımızı, 2
Kilo tavuğumuzu 1 büyük karpuzumu gideriz deniz kenarında hem denize gireriz hem piknik yaparız aynı şeymi?
Hayata siz öyle bakıyor olabilirsiniz ama o bakmıyor demekki kafalarınız uyumuşuyor, bukadar basit.

Ayağına yorganına göre uzatması gerekmez
Adam bekar, evlenmeye niyet yok belki
Ne diye yorgan, yastık düşünsün durup dururken
Benim 15 yaşında kızımın Iphone15 i var, bir kazancıda yok malum.
Yatak yorganı fakir edebiyatı bence, o telefona o parana verene kadar başka alsın hepsi aynı işi görüyor değil işte.
Ultralüks otelde 1 hafta herşey dahil tatil yapmak ile, arabanın arkasına atarız mangalımızı, 2
Kilo tavuğumuzu 1 büyük karpuzumu gideriz deniz kenarında hem denize gireriz hem piknik yaparız aynı şeymi?
Hayata siz öyle bakıyor olabilirsiniz ama o bakmıyor demekki kafalarınız uyumuşuyor, bukadar basit.
Sizin cocugunuzun o yaşta bir sorumlulugu yok ama annesi olarak durumunuz vardır alırsınız ama bu insan okulu bitireli seneler olmuş hic mi kendine bir yer acmak istrmeyecek bu hayatta? Sorumluluk sahibi biri değil siye yorumladım ben sahsen. Ve mesela yüksek gelirli biri olur anlarım tek maasıdır ders geçerim ama altın bozduracak kadar noluyor yani

Flörtüm geçen hafta iph 16 almak istedi ben de abartı geliyor bana dedim ama mevcut kullandıgım telefon kasıyor dedi. Ben de format at dedim şayet devam ederse iph 13 vs alırsın. Neyse bugün telefonu yere düşmüş kırılmış iph 16 alacağım dedi bir şey demedim. 100 bin liraya da laptop almıstı onceden. Ama bu cocugun maası 30 bin tl. Gecici meslek yapıyor hatta suan. Kendi isine bile girmedi. 1.5 senedir issizmiş. Haretlerinde ben pek bir rasyonalite göremedim. Nedenini açıklamadan kessem mi konuşmayı?
Ben bin tlm bile olsa onu yatırıma kullanıyorum. İlerde cok anlasamayız gibi, sizce?

😂😂😂 Ama şöyle düşünün bu şekilde elektronik cihaza vs cok harcama yaparsanız güzel güzel evlerde oturma ihtimaliniz düşecek. Çünkü imkan kısıtlı ve bu daha önemli değil mi?
Neyi lüks saydığınız onemlı zTen aslında
Benım ıcın elektronik cihazın alası bile lüks degıl
Ama villa lüks yatlar lüks gibi gibi 🤗

X