Bu Kız Ne Zaman Tuvalete Girer?

Yok yok sizin ki biraz annecim dur bi sınırı ben çizeyim olmuş sanki sınırlarınızı test ediyor bence doğru yönlendirme ile olacak

Birer birer mi denesem acaba ben de daha mi az delirtir? Zaten hep biri once emekledi yurudu kostu vb.. ona binaen bir karar alsam...
Sorsan 12 yasinda kizim var, ama hatirlamiyorum iste

Yok yok sizin ki biraz annecim dur bi sınırı ben çizeyim olmuş sanki sınırlarınızı test ediyor bence doğru yönlendirme ile olacak
İnşallah arkadaşım inşallah.
Zaten bu çocuklar tarafından mütemadiyen deneniyoruz…

Birer birer mi denesem acaba ben de daha mi az delirtir? Zaten hep biri once emekledi yurudu kostu vb.. ona binaen bir karar alsam...
Sorsan 12 yasinda kizim var, ama hatirlamiyorum iste
Ooo maşallah!
Ne güzel tecrübelisin.
Gerçi her çocuk farklı tabii.
Beraber açsan birbirini desteklemezler mi? Sırayla tuvalete girseler… Hani okul gibi…

sabırlı olmanız gerekir bazi çocuklarda kolay olmuyo. benim oglum 30 aylıkken 2 güne alıştı iki gece bez bağladım bez temiz kaldi gecede bezlemedim daha. ama kızım beni 3 ay uğraştırdı 27 aydan 30 aya kadar anca öyrendi 1 ay kadarda geceler bezeledim. şimdi 23 aylik bebegime yavaştan öyretmeye çalişiyorum gunde kac kez çiş diyo ama bi haftadir hic çiş yapmadi dalqa geciyo benle

Ne yapayım peki?

Küçük tuvaletini kaçırdığında kapıp tuvalete mi oturtmalıyım?

Büyük tuvaletini yaptığını fark ettiğimde hemen götürmeli miydim? Koşuyor,kendini yere atıyor mesela. Kucaklayıp tuvalete mi oturtmalıyım?

Çünkü anlatıyorum tamam diyor ama söylemiyor.

Orada tuvalet yapılacağını biliyor. Ben tuvaletteyken “anne tuvaletini yapıyor”,baba işten gelince “baba tuvalete girdi” diyor.

Ama kendisiyle sakinlikle konuşurum da yönlendirme nasıl olmalı? Kaçarken yakalayıp oturtmak mı? İnatlaşmak istemiyorum,doğru mu?

Ooo maşallah!
Ne güzel tecrübelisin.
Gerçi her çocuk farklı tabii.
Beraber açsan birbirini desteklemezler mi? Sırayla tuvalete girseler… Hani okul gibi…
Keske sabirli olsa ikincisi, geride kalan ya bir vukuat yapiyor arkada (misalen sabah 45 saniyede sirtaki yapti ) ya da once ben diye kiskanarak agliyor. Kresin de destegi gerekir tabi.. iyisimi ben gozumu karartip tek kalemde bu cmt-pazar-pazartesi gunduzleri denerim. Oldu ise sali itibariyle kres destegini de alir devam ederim.. olmazsa ergenlige kadar yolu var

Gece sorunu yok çok şükür.

Bir de okudum 2 hafta deneyin,olmuyorsa bezi geri takın yazıyordu.

Kreş bana da “sen başla,biz destek oluruz” dedi de Temmuz ayında kapalı. Ben de okul açılana kadar öğretirim sandım.

Temmuzun ilk haftası zaten doktor kontrolleri yapıldı,o yüzden ikinci hafta başlayabildim.

Kakanın çişin yeri tuvalet, sen oraya gönder arkalarından sifonu çekip bay bay yapalım, sen hiç yerlere yapan bir insan gördün mü, bezi bırakacak kadar büyüdün diyerek ikna etmeye çalış ve evet kaçırdığında götürüp oturt çünkü genelde kaçan çişin devamı oluyor

Büyümüş çok büyümüş kendisi…

Ama tuvaleti yokmuş!

8 gundur egitimdeyiz bizde (32 ay kiz bebek)

Bu esnada 5.gun sehirlerarasi yolculuk ve gece haric bez takmadik.

Yolculuk sirasinda cisini tutmustu, gece halen tutmuyor (burada kabahat benim biraz kizimi gece uyandiramiyorum inanilmaz derin bir uykusu var) ama sadece 1 kez isiyor.

Ben daha once 2 kez denedim, fakat kardes kiskancligi sebebiyle bezi birakmadi ve bende acikcasi sabir gosteremedim.

Benim kiz ilk gun tamamen (5 kez) altina kacirdi, sonra her gun birer kez arttirarak su an hic altina kacirmiyor, ama kendisi cisini kontrol etmeyi ogrendi (tuvalet aparatini reddettigi icin ben lazimlikla denedim, ozel bi lazimlik degil, ikea'nin klasik lazimligi)

2 saatte bir lazimliga ciz lazimmis diye oturtuyorum, oyunlar sevdigi yiyecekleri de odul olarak kullanıyoruz. Ilk 2 gun lazimliga oturup hic iseyemedi, yarim saat 1 saat oturup isemeden kalktigi oldu, hatta kalkar kalkmaz isedigi, simdi daha oturur oturmaz cisini birakmaya başlıyor hatta bu surecte 2 kez kaka da yapti, bu sureci yonetebilmeyi sevdi.

Kakalari lazimliktan birlikte alip arkadaslarinin yanina kaka eglence merkezine gönderiyoruz, orasi sadece klozetten erisilebilen bir aquapark gibi anlattim, hatta sadece kakalar icin oldugunu insanlara kapalı bir eglence parki oldugunu anlattim.

Biz de su cok etkili oldu, avm'de oyun parkina girmek istedi gecen ay 3 yasindan kucukleri alamiyoruz dediler ben de gorevliye goz kirpip yani bez taktigimiz icin mi alamadiniz dedim, o da sagolsun eslik etti yalanima. Ayni seyi kres gorusmesinde de yasadik. Okul ve oyun alani sebebiyle cok heveslendi bez bırakmaya... simdi mecburen sozumuzu tutup bez birakinca gidecegiz parka.

Demem o ki, asla surat asmadan asla bagirip çağırmadan yurutmek gerekiyor bu sureci, ki cok zor... gozunun icine baka baka evin ortasina pisliyor birisi :)

Merhaba benim yeğenlerim var onlardan biraz tecrübe edindim hepsi 2 yaş zamanı artık tuvalete oturuyorlardı bence zamanında alıştırma yapmışsınız hatta daha evvel de başlayabilirdiniz bence şunu unutmamak lazım her çocuğun algısı bir değil yani siz nekadar çabalasanız da çocuk algıladığında anca eyleme geçer bir çocuk anne bu ne ? Diye kaç kez sorup kaçıncı da anlıyorsa Buda onun gibi bir şey ben öyle görüyorum ama eğer yok başka bir problem var diyorsanız ozaman saha profesyonel bir yardım alabilirsiniz kreşe felan gidiyor mu acaba ? Orda da eğitim görebilir mi bilmiyorum fakat ben yurtdışında yaşıyorum burda tuvalet eğitimi felan bazen veriyorlar .. Belkide biri korkuttu çocuğu misafirlikte başka çocuklarla birlikte tuvalete mi girdiler aklıma türlü türlü şeyler geliyor benim yeğenlerim birbirilerini korkuturlardı yok tuvalette fare var böcek var diye çocuk ta oturur oturmaz kalkardı yada kapı açık kalsın isterdi alta yatan problemi bulmak lazım

Anlıyorum…

Ben de beceremiyorum işte…

Şu 3 günde bezden kurtulanlar neredeler acaba?
Ilk cocukfa hemen alıştırmak zor .ama 2. 3. Çocuk da gerçekten işler saha kolaylamis oluyor abi/ablayı örnek aldığı için hemen alisiveriyor

Ilk cocukda bur kez büyük tuvaletini alıştırma kiloduna yapmıştı ama 3 kez halı yikadigimi 2 kere koltuk yikadigimi biliyorum ilki daha zordu .

Sürekli tuvaleti sormak gerekiyor .hadi ben yapacağım varsa sende yap gibi..

Kendiniz de tuvalete giriyormuş gibi onu da çağırıp yaptırın. Maalesef ilk dönem geceleri bir kez kaldırmanız lazım tuvalete .yorucu evet ama olacak inşallah.

Tamam da “bende bez yok” der park için. Zaten “bez tak” demiyor. Hani bugün dedim ki “tuvaletini yaptıktan sonra yeni kitapları okuyalım. “Tamam”dedi. Az oturdu “yokmuş”diye attı kendini. Kitaplara koştu. Ben su içerken zaten koridora tuvaletini yapmış.

Şu kendini yerlere atma olmasa zorla da oturtacam da lazımlığı da fırlatır diye düşünüyorum.

Bugün bir defa öğlen uyku dönüşü tuvaletini yaptırabildim. Onun dışındakiler hep başarısızım maalesef…

Maşallah siz iyi ilerleme göstermişsiniz… Benim bugün umudum kırıldı biraz…

Bir de bu yarım saatte bir,saatte bir tuvalet gelmesi hâla sürüyor mu ayıptır sorması…

Gidiyor,yarım gün kreşe gidiyor.

Onlar süreci siz başlatın,biz destekleriz demişlerdi de Temmuz ayında tatil.

Yok çok şükür etrafımda çocuğu korkutacak hiç kimse.

Arada bir kayınvalideye gidiyoruz. Onlar yapmaz öyle şey.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…