Bu Kız Ne Zaman Tuvalete Girer?

Merhaba hepimize mutluluk dolu anlar diliyorum.

İnsanlık için küçük bizim için büyük bir sorun var.

İnstagramda “3 günde çözdük,5 gün sonra altına kaçırmamaya başladı” cümleleri ile gaza gelip geçen pazar halıları kaldırıp bezi attık. Tabii ki önceden kıza anlattık. “Artık tuvalete girelim,bezi küçük arkadaşlara verelim” diye. Tuvalet kitaplarını ezbere okuyor. Hazır gibi bir görünüyordu. Şu anda tam 30 aylık. İnanın 2 yaşından beri benimle tuvalete girer,klozete oturur,sifonu çeker,ellerini yıkardı. Şimdi hiç bir şekilde tuvalete oturmak istemiyor,oturunca hemen kalkıyor o anda bırakıyor tuvaletini. Oysa 5 dakika otursa yapacak. Ki bu sanırım 3 defa oldu.

Asla kendi söylemiyor,dün salonda oyun oynuyoruz,ayakta büyük tuvaletini yapıyor ben de anlıyorum. Gözümün içine bakarak ben hiç bir şey sormadığım halde “yokmuş,yokmuş” dedi “tamam” dedim. “Büyük tuvaletimi yapıyorum,büyük tuvaletimi yapıyorum” diye bağırıp gülmeye başladı. 1 saat sabrettim öyle kirli durdu,asla söylemedi. Ayakta durdu,durdu,çok yoruldu,kucağıma oturdu. “bak büyük tuvaletini yapmışsın,gel temizleyelim bacağım kirlenmiş” dedim. “Bacağını yıka,başka şort giyebilirsin” dedi. Sakinlikle aldım,sildim,yıkadım. Anlatıyorum “bir dahaki sefere gelmeden önce haber ver,şortun kirlenmesin” diyorum. “Tamam,söylerim”diyor. Bezliyken 10 defada 5ini söyleyen çocuk söylemez oldu. Acele mi ettik bezi çıkarmakla. Yeniden bağlayayım mı? Bu arada 30 aylık ama 2,5 ay kadar erken doğdu. Yani daha küçük aslında. Ama çok şükür ince yapılı olmasına rağmen kendini iyi ifade edebilir,ne istediğini bilen ve anlatan bir çocuk.

Bezi çıkardığımız andan beri bezi hiç sormadı ama normalde ortada görmediği oyuncağı,kitabı soran bir çocuk.

Çok uzattım; kusura bakmayın.

Aklım karıştı.
Ne yapayım a dostlar?
Bezi çıkarmakla acele mi etmişiz?
Beze dönmek için erken mi?
Sabredeyim mi?

Acaba bilmeden onu üzmüş mü oldum,bezden çıkınca?

EDIT:Gündemin anlam ve önemi için şarkımızı eklemeyi unutmuşum.

Ne kadar doğrudur bilmem ama biz wc sevdirmek için ışıklı sesli lazimlik aldık. Ben tablet telefon ya da sevdiği bir oyuncak veriyordum wc de. Baslangicimiz aynı süre içinde aynıydı. Sonra sonra alisti

Her çocuğun wc eğitim zamanı farklıdır. Demek ki daha vakti gelmemiş. Ben de sizin gibiydim herkes 2 günde bıraktı benim kız 3 yaşında neden bırakmıyor diye çok sıkıntı yaptım sonra Her çocuğun wc eğitim zamanı farklıdır diye bi yerde okudum mantıklı geldi yani olmuyosa zorlamamak lazım. Hep bezledim. Tam 3 yaşında bi anda kendiliğinden bıraktı. Hiç altına bile kaçırmadı. Ne lazımlık ne tuvalet küçültücü hiçbişey kullanmadık. Yani söyleyeceğim bazen çocuklar tam kıvama gelene kadar beklemesi gerekiyor.

Merhaba öncelikle bu kutlu davanızda başarılar diliyorum, yaz başında 32 aylık olan kızımla aynı süreçleri yaşadık, 3. denememizdi. lazımlık ve klozet küçültücü ile denedik. Klozete oturmayi, çiş kitabından gördügü basamağı alınca anca kabullendi. Inanin belki 8 gün asla çişini kakasını söylemedi, bazen yarım saat lazımlıkta oturmasına rağmen kalkar kalkmaz yapiyordu. Artik beze geri dönmeyin yapmayinca bez takilacak düşüncesi yerleşmesin, biraz daha sabredin. Kakasını bizde yüzmeye gönderiyorduk kitabindaki gibi. Gece de altini baglamamak çok önemliymiş alıştirmada onuda anladim. Çünkü büyük kizimda gece bagliyordum o çok zorlandi geceleri alismakta. Bu kadar ugrasmamin karsiliginda bi gun çişim geldi diye ezberledigi şarkiyi söyleyerek lazimliga yapmaya basladi. Sonra arada kaçirarak arada soyleyerek azalarak devam edip öğrendi. Ne yapalım bizimkilerde biraz zor kabulleniyorlar süreci sabırla denemeye devam edin

İnstagramda “3 günde çözdük,5 gün sonra altına kaçırmamaya başladı” cümleleri ile gaza gelip geçen pazar halıları kaldırıp bezi attık. Tabii ki önceden kıza anlattık. “Artık tuvalete girelim,bezi küçük arkadaşlara verelim” diye. Tuvalet kitaplarını ezbere okuyor. Hazır gibi bir görünüyordu. Şu anda tam 30 aylık. İnanın 2 yaşından beri benimle tuvalete girer,klozete oturur,sifonu çeker,ellerini yıkardı. Şimdi hiç bir şekilde tuvalete oturmak istemiyor,oturunca hemen kalkıyor o anda bırakıyor tuvaletini. Oysa 5 dakika otursa yapacak. Ki bu sanırım 3 defa oldu.

Asla kendi söylemiyor,dün salonda oyun oynuyoruz,ayakta büyük tuvaletini yapıyor ben de anlıyorum. Gözümün içine bakarak ben hiç bir şey sormadığım halde “yokmuş,yokmuş” dedi “tamam” dedim. “Büyük tuvaletimi yapıyorum,büyük tuvaletimi yapıyorum” diye bağırıp gülmeye başladı. 1 saat sabrettim öyle kirli durdu,asla söylemedi. Ayakta durdu,durdu,çok yoruldu,kucağıma oturdu. “bak büyük tuvaletini yapmışsın,gel temizleyelim bacağım kirlenmiş” dedim. “Bacağını yıka,başka şort giyebilirsin” dedi. Sakinlikle aldım,sildim,yıkadım. Anlatıyorum “bir dahaki sefere gelmeden önce haber ver,şortun kirlenmesin” diyorum. “Tamam,söylerim”diyor. Bezliyken 10 defada 5ini söyleyen çocuk söylemez oldu. Acele mi ettik bezi çıkarmakla. Yeniden bağlayayım mı? Bu arada 30 aylık ama 2,5 ay kadar erken doğdu. Yani daha küçük aslında. Ama çok şükür ince yapılı olmasına rağmen kendini iyi ifade edebilir,ne istediğini bilen ve anlatan bir çocuk.

Bezi çıkardığımız andan beri bezi hiç sormadı ama normalde ortada görmediği oyuncağı,kitabı soran bir çocuk.

Aklım karıştı.
Ne yapayım a dostlar?
Sabredeyim mi?

Merhaba oğlumda bazı özel durumlar var teşhis almadı otizm zeka geriliği vb çok zor öğrendi tuvaleti fakat ilk başta sizle aynı durumu yaşayınca tamamen kilot dahi giyindirmedim,önce her saat WC götürdüm yapmadıysa araya 30 dk ekledim ve WC de ne kadar doğru bilmiyorum önüne su koydum oyuncak yüzdürdü ilk gün not aldım saatleri 2. Gün her saat yaptı 3. Gün 1,5 saat ara ile götürdüm fakat ilk gün kilot giyindim pantolon giyindir ona yapayım dedi tabi ki öncesinde tüm kıyafetleri makineye birlikte koymuştuk ıslak dedim bu şekilde denemenizi öneririm hatta konuşmayan söylemeyen bir çocuksa çiş yapan bir görseli görebileceği bir yere yapıştırdım arkadan bantla o görsele isim verdik çişin gelince onun da çişi gelmiş olabilir onu da getir dedim o kağıt bebeği çiş sonrası suda yüzdürdük 27 aydan sonra erkek ve kız çocuk kas gelişimini tamamlar eğitime başlayıp vazgeçmek olumsuz pekiştirir durumu ısrarla eğitime devam etmenizi öneririm,bir de leonun çiş kitabı var ,çiş yaptıkça arkadaşları ile çiller buluşup kuçaklaşıyor felan demiştim okumanızı tavsiye ederim

Her saat çocuğunuza sorun çişin kakan var mi diye varsa tuvalete gidelim biz birde bezi bırakmadan önce evdeki bezin son paketi açmaya başlayınca artık bunlar son bezlerinin artık bez takmayacagiz tuvalete gideceğiz ablan gibi diyordum büyük kızımda büyük tuvaletini yaptıktan sonra el sallattiriyordum o biraz zor bırakmıştı ve bezi bir kere bırakınca gece bez baglamamistim yoksa kafalari karisiyor bezsiz alışana kadar gece altina isedigi oldu alisinca bıraktı ama yatmadan önce cok su içtiyse gece altina kacirabiliyorlar mutlaka tuvalete goturun sizede tavsiye olsun 2.5 ila 3 yaşları arasında biraktirdim ikisini zor bir süreç Allah kolaylık versin

25 aylıkken biraktirdim bezi ikizler bide zor oldu bi kac gün kacirdilar
Lazimliga yaptiklardinda anne babasina gidecek deyip bay bay yaptik
Suan 28ayliklar gece cisleri geldiginde beni uyandiriyorlar çok şükür
Sabredin bende olmayacak galiba yapamiycam diyordum sonu iyi oldu
Sizinkide en kısa sürede öğrenir inş ❤️

küçük oğlumu 2.5 yaşta başladım ortalama iki hafta sürdü ama kabullendi, fakat küçüğü 3 defa denedik istemiyorum demişti 3yaşını 3 ay geçmişti 4. denemede kabul edip öğrendi hem de kaçırmadan. her çocuk farklı stres yapmayın. beni çocuk büyütürken en çok zorlayan sürec tuvalet eğitimi oldu

internette görmüştüm en sevdiği oyuncağı lazımlığa oturtup öyle eğitim veriyorlardı oyuna dönüştürerek tabi konu açılalı 1 ay olmuş belki çözüm bulmuşsunuzdur ama bu da aklınızda bulunsun

Aklım karıştı.
Ne yapayım a dostlar?
Sabredeyim mi?

Yok yok sizin ki biraz annecim dur bi sınırı ben çizeyim olmuş sanki sınırlarınızı test ediyor bence doğru yönlendirme ile olacak 🙏
Merhabalar benim oglum da 24 aylık ben de sizin gibi heves ettim halıları kaldırdım, başladım ama olmuyor oturagında oturmak istemiyor, hatta kitap falan da okuyoruz, oyun oynuyoruz ama yine boş oturmak istemiyor. Altına kaçırıyor sonra yanıma geliyor ben de ne yapacağımı bilmiyorum bence en yorulacak dönem bu 😥

Aklım karıştı.
Ne yapayım a dostlar?
Sabredeyim mi?

Benim oğlumda aynı 2 buçuk yaşta bıraktı. Birebir aynı şeyleri yaşadık. Hatta bizimki klozete oturmuyodu korkuyodu. Küçük kedili lagzimliga bile. Onu sevdiği şeylerle oturtmaya başladım. Mesela sakızlı ağızda eriyen şeker veya çikolata. Hadi cisimizi yaptıktan sonra hangisinden istersen ondan sonra yiyebiliriz gibi

Çocuk gelişimci olarak söylüyorum şu an kendini baskı altında hissetmiş ve sizinle inatlaşıyor. Acele etmeyin bezi tekrar takın eski düzene geri dönün bu sefer kendi takmak istemicek
Benim 4 yaşında kızım var, daha 10 gün önce çişini lazımlığa yapmaya başladı, kakayı tuttuğu için hala tuvalete yaptıramıyoruz ve 2 yaşından beri kaç kere denedik bilmiyorum. Baba tarafı hep takıntılı insanlar, onlar gibi obsesif olmasın diye zorlamadım, zorlamaya zorlamaya bu zamana kaldı. Bez poponu kaşındırıyor terletiyor diyorum, tamam kaşındırsın, terletsin diyor. Rahatsız olsun diye uyduruk marka bez de aldım, küçük numara bez de bağladım, hiçbiri fayda etmedi. Şimdiki aklım olsa 24 aylıkken ilk niyetlendiğimde sonuna kadar zorlardım

Bazen anneleri kırmayı çok seviyor yine sayın anneler. Vakti gelince olacaktır. Çocuklar çok farklı oluyor ben kızıma 3,5 yaşta ancak başlayabildim çünkü ne yaptıysam olmadı oda kreş yardımıyla oldu. 3,5 yaşta yazın kreşe verdim hem kendi isteğiyle hemde tuvaletten ötürü. Kreşte söylermiş çişini evde 2 hafta söylemedi bana ben götürdüm yada altına yaptı bu arada büyük tuvaleti tuvalete yapması 6 ay sürdü 4yaşına 10gün kala tuvalete yapmaya başladı büyüğünü. Kreştede yapmazdı tutardı ama çişini yapardı. Ben kreşe sabah girer yaptırırdım.. sabahları yapardı çünkü. Kardeşi var kendinden iki yaş küçük onun kıskançlığından sebep uzadı doğmadan öncede halledemedik hazır değildi. Şimdi abuk subuk yorumlar yapmasınlar size.. geç kalmış olmamış vs vs… her çocuk kendine özeldir. Bu süre uzayadabiliypr bende çok endişe etmiştim ama şükür öğrendi ce bitti sıra oğlumda. Bu arada kızım hiçbirşekilfr tuvaletle ilgili değildi … ama oğluö daha uyumlu başlayacağım yine kreş eşliğindr çünkü psikolojik olaral yardımcı olabilvek eşimden başkası yok erkeklerde bu konularda geriye atıyorlar kendilerini. En doğru zamanda öğrenecektir.
Kakasını tuvalete yapması 6 ay sürdü demişsiniz, o 6 ayda nereye yaptı? Bez mi taktınız? Biz de benzer durumdayız da

Kakasını tuvalete yapması 6 ay sürdü demişsiniz, o 6 ayda nereye yaptı? Bez mi taktınız? Biz de benzer durumdayız da
Maalesef altına yaptı. Bez takmadım ısrarla. Küloduna yaptı. Kreşte tek tük yapmış altına temizlemişler ama genelde yapmazdı kreşte eve gelince yapardı altına sabah çıkmadan yapardı değiştirirdim ya dedim ya bana travma kaldı oğlana başlıcam gözüm yemiyor şu ara.. sonradan 6 ay sonra birden tuvalete yapmaya başladı. Yine kaçaklar oldu ama sonrasındada artık yaptı.. ben naptıysam olmadı. Neler denedim. Sabah kreşe giderdim ben yaptırırdım tuvaleti son zamanlarda.. Öyle olunca en azından kreşte kaçak olmadı çünkü büyük çocuk yani. Kreş hiç sorun çıkarmadı çok saolsunlar ama bana travma kaldı.

Maalesef altına yaptı. Bez takmadım ısrarla. Küloduna yaptı. Kreşte tek tük yapmış altına temizlemişler ama genelde yapmazdı kreşte eve gelince yapardı altına sabah çıkmadan yapardı değiştirirdim ya dedim ya bana travma kaldı oğlana başlıcam gözüm yemiyor şu ara.. sonradan 6 ay sonra birden tuvalete yapmaya başladı. Yine kaçaklar oldu ama sonrasındada artık yaptı.. ben naptıysam olmadı. Neler denedim. Sabah kreşe giderdim ben yaptırırdım tuvaleti son zamanlarda.. Öyle olunca en azından kreşte kaçak olmadı çünkü büyük çocuk yani. Kreş hiç sorun çıkarmadı çok saolsunlar ama bana travma kaldı.
Onlara travma olmasın derken biz ne travmalar yaşıyoruz değil mi? :) Benim kızım 4 yaşında. 2 yaşında her şeyiyle hazırdı, aparat aldık, klozet şeklinde lazımlık aldık, onlara yok muamelesi yaptı. Hadi ısrar etmeyeyim 6 ay sonra denerim dedim, deprem oldu, evimizde kalamadık, 3 yaşına geldi. Denedim, hem çişini hem kakasını 24 saat tuttu, beze döndük, 4-5 ay sonra okulla birlikte denedik, 5 gün tuttu. Yine beze döndük. Gerçi bizde babası çok toleranslı, ondan da oldu sanırım. 2 hafta önce tekrar denedik, 12 saat tuttuktan sonra çişini lazımlığa yaptı ama kakayı hala tutuyor. Altına kaçırma da yok, 1 kere kiloduma yapıcam dedi, yaptı, ondan çok rahatsız oldu. Kabız olur da sorun büyür diye korkudan mecburen 3-4 günde bir bez takıp kaka yaptırıyoruz. Çaresiz canının isteyeceği günü bekliyoruz :KK43:

Onlara travma olmasın derken biz ne travmalar yaşıyoruz değil mi? :) Benim kızım 4 yaşında. 2 yaşında her şeyiyle hazırdı, aparat aldık, klozet şeklinde lazımlık aldık, onlara yok muamelesi yaptı. Hadi ısrar etmeyeyim 6 ay sonra denerim dedim, deprem oldu, evimizde kalamadık, 3 yaşına geldi. Denedim, hem çişini hem kakasını 24 saat tuttu, beze döndük, 4-5 ay sonra okulla birlikte denedik, 5 gün tuttu. Yine beze döndük. Gerçi bizde babası çok toleranslı, ondan da oldu sanırım. 2 hafta önce tekrar denedik, 12 saat tuttuktan sonra çişini lazımlığa yaptı ama kakayı hala tutuyor. Altına kaçırma da yok, 1 kere kiloduma yapıcam dedi, yaptı, ondan çok rahatsız oldu. Kabız olur da sorun büyür diye korkudan mecburen 3-4 günde bir bez takıp kaka yaptırıyoruz. Çaresiz canının isteyeceği günü bekliyoruz :KK43:
Evet çok katılıyorum size uğraşıp duruyoruz cidden. Birde çocuğun yaşı geldi diye baskılar var hala öğrenmedi mi öğretemedin vs vs. Allah kolaylık versin sizede cidden süreç çocuk için zorlayıcı oluyor ama ebeveynler için ekstrası da var.. Hani birde kendi çocuğumdan biliyorum yani yaş büyüdükçe bez değiştirmeside sorun oluyor.. Benm kızım kardeşinden sebep bu kadsr zorladı diye düşünüyorum bu kıskançlık hiç bitmeyecek sanırım….

Birde cidden kakasını tutması da sıkıntı 😥😥 en azındsn altına yapıyordu benim çocuğum diyorum bazen aklıma geldikçe yoksa lavman kullananları biliyorum 😭

Merhaba kızlar
Ben de kendi surecimizden bahsedeyim
Kızım şuan 26 aylik
1.5 ay olacak başlayalı
Az önce uyandım her yer ıslak 😄saat kurmayı unutmuşum,uykuya gecmeden lazimligina yapıyor çişini, gece de 1 kez kalkmam gerekiyor.Henuz gece uyanıp söyleme aşamasına gelmedik.
Ben hep 2 yaşta başlarım diyordum ve kızım.zaten bezi alıp atıyordu çöpe,, dedim tamam çıkaralım ve o şekilde başladık
İlk bi kac gün banyoda geçti günlerim.Kizim geldi mi çişin vs hep sordum.Ilk gün oyun gibi koşarak gidiyorduk falan.Sonraki günler söylemedi ve altına çok kaçırdığı oldu.Var mi diye goturuyordum yok diyip çıktığımız an yapıyordu.Sabir gerektiriyor bu süreç,hem de fazlasıyla..
Bezi çıkarınca gece bile takmamak lazım.
Hasta insanlarin altına serilen yatak koruyucu ped var ondan aldım, yatağa geçmiyor hiç birsey..
Şuan gayet iyi maşallah.Nadir oluyor kaçırdığı ama doktoru normal dedi.Sevgiyle yaklaşmak gerekiyor sonuçta onun da bizim de aylardır alıştığımız birsey.Ve inanın bilerek yapmıyor inadına yapmıyor
Herkese kolaylıklar dilerim.
Bir de alistirma kulodu kullandım 2 gün ama ck pisik yaptı keşke hiç kullanamasaydim.

X