bu devirde ev almak çok mu zor

elifak0106

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Şubat 2018
428
492
herkese merhaba. sık sık düşündüğüm bir konu var. ben şu an oturduğum eve kira ödemiyorum. ailemden farklı bir şehirde oldugum için ailem kendilerine yatırım yapmak adına şu an oturduğum evi satın aldı, bir süre benim oturmama müsade etti. ancak pandemi dönemi olduğu icin ailem gelemedi ve tapu benim üzerime. bu sebepten ilk ev kredisinden yararlanamıyorum. bir miktar peşinatım var. bir buçuk milyon kadar da krediye ihtiyacım var. ancak araştırmalarıma göre hiçbir banka kredi vermiyor. bu krediler ne kadar daha böyle gidecek Allah aşkına ya vallahi bunaldım. çözüm önerisi olan var mı?

Son zamanlarda gece gündüz hesap kitap yaptığım bir konu 😂 maalesef eğer aileden bir varlık ya da yüklü miktar borç verebilecek birileri yoksa alamazsınız. Biz küçük adımlarla almaya çabalıyoruz. Şu anda bi 1+1 evimiz var, birkaç yıl içinde bir tane daha alalım diyoruz sonrasında her şeyi satar kendi oturacağımız evi alırız diye. Yani biz böyle bir çözüm bulabildik. Siz de küçük adımlar düşünebilirsiniz. Kendi oturacağınız evi değil de yatırımlık kira getirisi olan ufak bir eve girebilir sonrasında yükseltebilirsiniz belki

herkese merhaba. sık sık düşündüğüm bir konu var. ben şu an oturduğum eve kira ödemiyorum. ailemden farklı bir şehirde oldugum için ailem kendilerine yatırım yapmak adına şu an oturduğum evi satın aldı, bir süre benim oturmama müsade etti. ancak pandemi dönemi olduğu icin ailem gelemedi ve tapu benim üzerime. bu sebepten ilk ev kredisinden yararlanamıyorum. bir miktar peşinatım var. bir buçuk milyon kadar da krediye ihtiyacım var. ancak araştırmalarıma göre hiçbir banka kredi vermiyor. bu krediler ne kadar daha böyle gidecek Allah aşkına ya vallahi bunaldım. çözüm önerisi olan var mı?

Biz bugün bir inşaat firmasını aradık, inşaattan satış fiyatını öğrenmek için. bu bölgedeki evler sahibinden sitesinde emlakçılar tarafından 10 milyona yakın satılıyor. İnşaat firması ilk başta 10 dedi, sonra 7 dedi, sonra ise yüzde 35ini peşin verirseniz 5 olur taksit yaparız dedi. Ve sadece telefonla konuştuk, karşılıklı pazarlık olmadı bile düzgün. Demek zorlasak peşin nakit ödemeye 3-4 milyon olacak.

Emlakçılar yerine inşaat firmalarıyla görüş bilgi al.

Biz bugün bir inşaat firmasını aradık, inşaattan satış fiyatını öğrenmek için. bu bölgedeki evler sahibinden sitesinde emlakçılar tarafından 10 milyona yakın satılıyor. İnşaat firması ilk başta 10 dedi, sonra 7 dedi, sonra ise yüzde 35ini peşin verirseniz 5 olur taksit yaparız dedi. Ve sadece telefonla konuştuk, karşılıklı pazarlık olmadı bile düzgün. Demek zorlasak peşin nakit ödemeye 3-4 milyon olacak.

bu kadar %50 fiyat düşürdüklerini ilk defa duyuyorum. bölgedeki inşaat firmaları ile iletişime geçeyim oz aman

10 milyondan 3-4 milyona kadar düşüyorlarsa ben o inşaat firmasını ve evi bir sorgulardım. İlk kez böyle bişi duyuyorum.

yakin zamanda buyuk firmalardan bu sekilde batip evi teslim etmeyen iki yakinim oldu

Bölgedeki evler eğer yapılmışsa 10 milyon olmaları, inşaat firmaları henüz inşaatken satıyorsa çok daha uygun olması normal değil mi? Yoksa her ikisi de inşaat haldeki ya da yapılı ev için mi geçerli?

10 milyondan 3-4 milyona kadar düşüyorlarsa ben o inşaat firmasını ve evi bir sorgulardım. İlk kez böyle bişi duyuyorum.

bu kadar %50 fiyat düşürdüklerini ilk defa duyuyorum. bölgedeki inşaat firmaları ile iletişime geçeyim oz aman

Bizim sorduğumuz apartman dairesiydi. Yaklaşık 80 metrekare, 2+1 apartman dairesinin inşaat maliyeti 2 milyon vardır yoktur. Şuan zaten bina bitmedi, henüz 6-7 ayı vardır teslim için. Sahibinden ilanlarında en az yüzde 25 emlakçı payı var ilanlarda.

Ben açıkçası 10 milyonu biz bir şey demeden 7 milyona düşürmelerine şaşırdım. 3-4 milyon nakit için dediler. Bu ev istanbul, kadıköy'de merkezi bir yerde. Anadolu'da büyükşehir olmayan yerlerde bile şuan fiyatlar çok uçuk, aşağı yukarı düzgün ev 3-4 milyon.

Teyzemin berbat halde olan bir apartmanda dairesi var, duvarlarda demirler gözüküyor, iki ay önce emlakçı bu daire için 4.5 milyon dedi. Bana 4.5'a satın, ben bunun içini yaptırır 6'ya satarım dedi.

Şu anda piyasa çok durgun, güzel indirim yakalarsınız belki elinizde birikmiş nakitiniz varsa. Kredi çıkmıyor kimseye, kredi çıksa zaten yine iki katı fiyat çekerler evlere öyle bir ortam var şu anda.

Benim bir arakadasima normal ev sahibi 4700 demis sonra 3500 almis.
Suan faizler yuksek oldugu icin aslinda iyi pazarlik yapabilirsiniz.
Mesela nakitiniz ne kadar. 1 500 eksik dediniz ama gorunen fiyata gore. Siz bir elinizde nakit varmis gibi pazarlik yapin.

Cevreden dolar euro borc bulabilirseniz kalani oyle odeyin. Yada kredi cekin ama sonra faiz dusunce yapilandirabilir misiniz ogrenin.

Şu anda piyasa çok durgun, güzel indirim yakalarsınız belki elinizde birikmiş nakitiniz varsa. Kredi çıkmıyor kimseye, kredi çıksa zaten yine iki katı fiyat çekerler evlere öyle bir ortam var şu anda.

piyasanın durgun olması bir nebze ev fiyatlarını şişirmekten kaçınmalarına sebep olur diyordum ama ortalama bir yerdeki ev 4milyondan başlıyor. pazarlık yapsak bile aradaki farkı nakit kapatma ihtimalimiz yok. çevrede borç verebilecek kimse yok. belki biraz daha beklemek mantıklı ancak bu sefer de ev fiyatları yine aşırı artar diye korkuyorum. ülkede hiçbir şey belli olmuyor

Ülke batmış durumda. 100 bin tlnin kredisi bile 200 bin. Varın siz hesap edin. Diyelim kredi verdiler ödemek mesele. Kaç hane ayda 100 bine yakın kredi ödeyebilir? Belki doktor bir cift. Birinin maaşı komple krediye gider. O da yıllarca öyle olacak. Hiç mi çocukları vs olmayacak masraf artmayacak. Deniz kumundan yapılan kötü semtte evler bile 3 milyon. Ev berbat, depremi geçtim yamuk yumuk binalar. Kadıköy'de 4 milyona satılan ev ya 50 yilliktir ya deniz kumudur. 1+1 bile kadikoyde iyi binada 7 -8 milyon. Ben rastlamadim belki bir şans vardır. Artık miras vs olmadan çok zor ev almak. Ya da hane gelirin en az 200 bin olacak. Nasıl bir döneme denk geldik böyle..umudumuzu çaldılar.. benin umudum yok en az 5 yıl böyle gider.. faizleri dusurseler bu sefer de ev fiyatları 2 katına çıkacak. Kısır dongudeyiz maalesef.

X