Bu arkadaş bozuntusuna ne yapmalı? Savcılığa mı vermeli?

Ne yapalım? Kime şikayet edelim? Doğrusu nedir sizce?

• Savcılığa şikayet

OY: 278 68,0%
  • Anne-babaya şikayet

OY: 146 35,7%
  • Ortak arkadaşlarına yaptığı şeyi anlatmak

OY: 51 12,5%
  • Kendisiyle konuşmak neden yaptığını sormak

OY: 135 33,0%
  • Tamamen sessiz kalmak

OY: 2 0,5%

• Ankete Katılan
    409
Bugün konusacak bakalim niye yaptin diye. Sarhosluga suc atacak illa ki zaten. Yillardir sana kinim var kiskaniorum icten ice falan diyecek hali yok zaten. Bilmiorum ya bana ufak basit genclik hatasi gibi gelmiyor bu olay. Daha pis daha karanlik bi tarafi var.
O zaman o arkadaşından uzaklaşacak ,verilmiş sadakası varmış başına daha kötü işlerde açabilirdi.

Gozuksun sananeki🙄yaw ben 21-22 yasindaki halimi hatirliyoeum birak hesabi odemeyip kacmak param
Olmasa o yemegi cayi corbayi tuketmezdm. Ya cok
Simarik bu cocuklar ya da yetistirmeyle deger yargisiyla ilgisi var.
simarik az kalir ahlaksizlik resmen. bana goresi su zaten sicilim bozuldu diye bu sefer iyice kantarin topuzunu kacirip saga sola catar mi ki. kaybedecek biseyi kalmayan her insan iyice pislige batar cunku.

Direk savcılığa verin bence. Banane kardeşim yaşadığı sorunlardan beni ne ilgilendirir. Sorun yaşıyor diye bunu bana yaşatmaya ne hakkı var allah aşkına. Ben olsam hem savcılığa veririm hem de ailesine açar rezil ederim. Çocuk değil ki 22 yaşına gelmiş yaptığı eylemlerin sonucuna katlansın gerisi beni ırgalamaz.
Bence de o koydugum seylerin hepsinin yapilmasini hak ediyor zaten.

Ailesinin ya da kendisinin masrafı karşılayamayacak olması onun problemi. Artık çocuk değil. Reşit bir birey olarak yaptıklarının sonucunu hesaplamayı öğrenmeli. Zor yoldan olacaksa da zor yoldan..

Dolayısıyla ben olsam dışarı çağırır sebebini öğrenirim. Sonrasında kendisi ve ailesi ile birlikte ödeme ile ilgili detayları konuşurum. Kaskomu asla bozmam. Eğer ödeyemeyiz vs diyecekse de mahkeme yoluna giderim. Kimse parayı kolay kazanmıyor. O da para kazanmanın ve ödemenin kolay olmadığını öğrensin de bir daha onun bunun malına keyfi zarar vermeden önce iyice düşünsün.
Cok dogru diyorsunuz. Bugun erdem bi konussun duruma gore ben de ailesini aramayi dusunuyorum artik.

Güncelleme:

Kuzenim dün Mehmet denen aramizdaki şeytanla konuşmuş. Cevabi ne olsa beğenirsiniz: Hatirlamiyorum. Cok da özür dilemis gercekten hatirlamiorum diye. Tum gece karakoldan alinan kağıdı saklamaya calistigini da mi hatirlamiosun adi. Gittikce daha cok sinir oluyorum. Bugun ailesini aramayi düşünüyorum çünkü ne demek hatirlamamak zerre inanmadim da madem öyle bi episode geçiriyorsa bilsin ailesi.

Güncelleme:

Kuzenim dün Mehmet denen aramizdaki şeytanla konuşmuş. Cevabi ne olsa beğenirsiniz: Hatirlamiyorum. Cok da özür dilemis gercekten hatirlamiorum diye. Tum gece karakoldan alinan kağıdı saklamaya calistigini da mi hatirlamiosun adi. Gittikce daha cok sinir oluyorum. Bugun ailesini aramayi düşünüyorum çünkü ne demek hatirlamamak zerre inanmadim da madem öyle bi episode geçiriyorsa bilsin ailesi.
Ya o aynaları sokerken elleri acimistir ertesi gün bile aciyordur. Yalanını yesinler. Kuzeniniz umarım inanmamıştır.

Üniversite öğrencisi daha maddi zararı karşılayabilcek durumu yok. Ailenin de yok dediğim gibi durumları iyi değil. Yani çıkarıp parayı verse ne değişecek insan dostum dediği kişiye şunu yapar mı onu aklım almıyor. Dostuna böyle yapıosan durduk yerde, kinlendiğin tanımadığın insana neler yaparsın. Cezasız kalınca hepten kendinde zıvanadan çıkma hakkı bulacak diye endişe ettim.
Durumları yok diye yapılan hataya göz yumarsanız, zaten fark etmiyorlar diyip devam eder yaptıklarına... Milleti salak yerine koymasın!
Önce kendisiyle konuşup neden yaptığını ve masrafını isteyin. Veremem derse de şikayet edeceğinizi söyleyin. En azından pişman olsun, yanına kâr kalmayacağını bilsin

Ayrıca aracınızı da 20-21 yaşında alkol kullanan kişilere emanet etmeyin, özellikle arkadaş grubu varsa...
Arkadaşı ben kullanayım der, o da yok diyemez. Gidip birine veya bir yerlere vururlar, bir de onunla uğraşırsınız

Durumları yok diye yapılan hataya göz yumarsanız, zaten fark etmiyorlar diyip devam eder yaptıklarına... Milleti salak yerine koymasın!
Önce kendisiyle konuşup neden yaptığını ve masrafını isteyin. Veremem derse de şikayet edeceğinizi söyleyin. En azından pişman olsun, yanına kâr kalmayacağını bilsin
Bu hatirlamiyorum lafina cok bilendim annesinin numarasini buldum simdi biraz sinirim gecsin aricam yoksa götürün tedavi ettirin fln dicem direkt ararsam. Yap yap hatirlama ne güzel dunya ya.

Ayrıca aracınızı da 20-21 yaşında alkol kullanan kişilere emanet etmeyin, özellikle arkadaş grubu varsa...
Arkadaşı ben kullanayım der, o da yok diyemez. Gidip birine veya bir yerlere vururlar, bir de onunla uğraşırsınız
Bu mantikla 20 yas grubu arac kullanmamalı hic o zaman? Alkol kullanamiyor zaten kronik hasta oldugu icin okula gidip gelmesi icin verdim bos durmasindansa cocugun isine yarasin istedim. Reflekslerin de en iyi oldugu dönem insan en guzel 20li yaslarda ogrenir araba kullanmayi. Arabami emanet etmem ayri bu ayri. Guvenerek emanet ettim. Bu kasti yapilmis bisey kaza bile degil.

Bu şerefsizi şikayet edin. İnsanlık için. Bu sizin vatandaşlık göreviniz en kötü. Lütfen şikayet edin bunu bi savcı hakim karşısına çıksın pislik. Şaka gibi ya.

Ben olsam 21-22 yaşındaki üniversite öğrencisinin sicilinde ömür boyu yer alacak bir suça bulaşmasını istemezdim. Daha aklı başında değildir. O yüzden anne-babaya haber vermek diye oyumun kullanıyorum.
Ömür boyu kalsın. O yaşta oy kullanır, mv olur, baba olur ama sicili temiz mi kalsın? Saçmalık ya.

İnsanlığa dair umudum her geçen gün azaldığı için aşırı sinirliyim yoksa gerçekten parasında pulunda değilim. Çoluğu çocuğu olan insanlardan özellikle tavsiye istiyorum. Olay şu ki kuzenim Erdem, 7-8 senelik Barış ve Mehmet isimli iki arkadaşıyla dün akşam bir restorana yemeye içmeye gidiyorlar. Ben yurtdışına çıkacağım için kendi arabamı Erdem'e vermiştim emaneten kullansın diye. Kendisi de arkadaşları da üniversite öğrencisi 21-22 yaşlarındalar üçü de. Hesap istemişler 700 lira mı ne tutmuş o sırada Erdem kapının önünde telefonla konuşuyormuş kız arkadaşıyla. Bu Barış ve Mehmet hesabı fahiş bulup ödemeden kaçmaya karar vermişler nasıl bi kafaysa artık. Sonra adamlar nereye falan diye bağırınca Erdem de dönmüş bi yere değil ben telefonla konuşuyorum burdayız gitmiyoruz diye açıklamış şaşkınlıkla ve ödemiş hesabı. Öderken yanında Barış varmış sadece Mehmet dışarı çıkmış dışarda benim arabanın yanında beklemiş. Erdem geldiğinde iki yan aynanın da kırıldığını görmüş. Mekana girip güvenlik kamerasına bakmak istemişler adamlar da doğal olarak karakoldan yazı istemiş. Karakola gidip yazıyı alıp gelmişler. Yazıyı arabanın arka koltuğuna Mehmet'in yanına koymuş Erdem. Mekana geri gelip açtığında kapıyı yazıyı görememiş nerde demiş Mehmet de bilmem ki buraya koymadın sen kafam iyi hatırlamıyorum falan demiş. Adamlar yazısız izletemeyiz falan demiş karakola geri dönmüşler karakoldaki polisler kızmış bunlara otuz kere mi yazı vercez size sarhoş musunuz nesiniz diye kovmuşlar.

Sabah beni aradı Erdem olayı anlattı mekanın ismini söyleyince baktım sahibi arkadaşım. Yolladı bana videoyu tahmin edeceğiniz üzere bu Mehmet denen lüzumsuz oğlan kırıyor ikisini de. Neyin hıncı bu bilmiyorum çok yakın dostlar güya. Sadece Mehmetin ailevi problemleri var annesi babası ayrı babasının başka bir kadından çocukları var onlarda kalıyor çoğunlukla, maddi durumları iyiydi arabası falan vardı oğlanın sonra adamın durumu kötüye gitti oğlanın arabasını sattılar falan ondan mı böyle bilmiyorum ya bir insan arkadaşına nasıl böyle bir şey yapar. Bu çağın çocukları mı çok tuhaf ben mi büyütüyorum bilmiyorum ama gerçekten çok sinirlendim bu adiliğe kendi arkadaşım olsa çoktan şikayette bulunmuştum savcılığa. Ne yapmak gerekir sadece küselim mi anasına babasına mı söyleyelim arkadaşları arasında mı rencide edelim nedir sizce çözümü? Erdem diyo ki ben konuşayım neden yapmış sorayım eminim ki suçu alkole atacak ne diyebilir ki başka. Anket de koydum işaretlerseniz sevinirim kolay görürüm.(birden fazla işaretleyebiliosunuz)

Düzenleme: *Ha bu arada da asıl delirdiğim kısım dünden beri naptın kanka yapan bulundu mu diye arayıp soruyor Erdem'i.

*Çocuğun ve ailesinin meblağı karşılayacak durumu yok zaten ben de o kadar parayı cebimden verecek değilim kasko bozulacak o yüzden şık olarak koymadım. İstemem de para almayı zaten.
Videoyu gönderip hasarı karsılatmıssınızdır ins Mehmet kisisine.

İnsanlığa dair umudum her geçen gün azaldığı için aşırı sinirliyim yoksa gerçekten parasında pulunda değilim. Çoluğu çocuğu olan insanlardan özellikle tavsiye istiyorum. Olay şu ki kuzenim Erdem, 7-8 senelik Barış ve Mehmet isimli iki arkadaşıyla dün akşam bir restorana yemeye içmeye gidiyorlar. Ben yurtdışına çıkacağım için kendi arabamı Erdem'e vermiştim emaneten kullansın diye. Kendisi de arkadaşları da üniversite öğrencisi 21-22 yaşlarındalar üçü de. Hesap istemişler 700 lira mı ne tutmuş o sırada Erdem kapının önünde telefonla konuşuyormuş kız arkadaşıyla. Bu Barış ve Mehmet hesabı fahiş bulup ödemeden kaçmaya karar vermişler nasıl bi kafaysa artık. Sonra adamlar nereye falan diye bağırınca Erdem de dönmüş bi yere değil ben telefonla konuşuyorum burdayız gitmiyoruz diye açıklamış şaşkınlıkla ve ödemiş hesabı. Öderken yanında Barış varmış sadece Mehmet dışarı çıkmış dışarda benim arabanın yanında beklemiş. Erdem geldiğinde iki yan aynanın da kırıldığını görmüş. Mekana girip güvenlik kamerasına bakmak istemişler adamlar da doğal olarak karakoldan yazı istemiş. Karakola gidip yazıyı alıp gelmişler. Yazıyı arabanın arka koltuğuna Mehmet'in yanına koymuş Erdem. Mekana geri gelip açtığında kapıyı yazıyı görememiş nerde demiş Mehmet de bilmem ki buraya koymadın sen kafam iyi hatırlamıyorum falan demiş. Adamlar yazısız izletemeyiz falan demiş karakola geri dönmüşler karakoldaki polisler kızmış bunlara otuz kere mi yazı vercez size sarhoş musunuz nesiniz diye kovmuşlar.

Sabah beni aradı Erdem olayı anlattı mekanın ismini söyleyince baktım sahibi arkadaşım. Yolladı bana videoyu tahmin edeceğiniz üzere bu Mehmet denen lüzumsuz oğlan kırıyor ikisini de. Neyin hıncı bu bilmiyorum çok yakın dostlar güya. Sadece Mehmetin ailevi problemleri var annesi babası ayrı babasının başka bir kadından çocukları var onlarda kalıyor çoğunlukla, maddi durumları iyiydi arabası falan vardı oğlanın sonra adamın durumu kötüye gitti oğlanın arabasını sattılar falan ondan mı böyle bilmiyorum ya bir insan arkadaşına nasıl böyle bir şey yapar. Bu çağın çocukları mı çok tuhaf ben mi büyütüyorum bilmiyorum ama gerçekten çok sinirlendim bu adiliğe kendi arkadaşım olsa çoktan şikayette bulunmuştum savcılığa. Ne yapmak gerekir sadece küselim mi anasına babasına mı söyleyelim arkadaşları arasında mı rencide edelim nedir sizce çözümü? Erdem diyo ki ben konuşayım neden yapmış sorayım eminim ki suçu alkole atacak ne diyebilir ki başka. Anket de koydum işaretlerseniz sevinirim kolay görürüm.(birden fazla işaretleyebiliosunuz)

Düzenleme: *Ha bu arada da asıl delirdiğim kısım dünden beri naptın kanka yapan bulundu mu diye arayıp soruyor Erdem'i.

*Çocuğun ve ailesinin meblağı karşılayacak durumu yok zaten ben de o kadar parayı cebimden verecek değilim kasko bozulacak o yüzden şık olarak koymadım. İstemem de para almayı zaten.
Savcılığa ver tabi. Yaptıklarının cazasını almadıkça iyice kuduruyorlar. Bugün bu yaptığı yanına kalan yarın daha fazlasını yapmaya kalkar.

Şöyle ki bu kadar küçük bir suçta hükmün ertelemesi verilir en fazla siciline bir şey işlemez. Tanıdık bir insan olması sebebiyle hani o kadar ortamı germeye gerek var mı ama ben tanıdık olduğu için zaten daha çok gerildim o da ayrı mesele.
Videoyla savcılığa vermekle tehdit edip arabanın tamir masrafını alın o zaman

X