Bu arkadaş bozuntusuna ne yapmalı? Savcılığa mı vermeli?

Ne yapalım? Kime şikayet edelim? Doğrusu nedir sizce?

• Savcılığa şikayet

OY: 278 68,0%
  • Anne-babaya şikayet

OY: 146 35,7%
  • Ortak arkadaşlarına yaptığı şeyi anlatmak

OY: 51 12,5%
  • Kendisiyle konuşmak neden yaptığını sormak

OY: 135 33,0%
  • Tamamen sessiz kalmak

OY: 2 0,5%

• Ankete Katılan
    409

samantha

Nirvana
Pro Üye
3 Şubat 2009
9.695
16.421
44
İnsanlığa dair umudum her geçen gün azaldığı için aşırı sinirliyim yoksa gerçekten parasında pulunda değilim. Çoluğu çocuğu olan insanlardan özellikle tavsiye istiyorum. Olay şu ki kuzenim Erdem, 7-8 senelik Barış ve Mehmet isimli iki arkadaşıyla dün akşam bir restorana yemeye içmeye gidiyorlar. Ben yurtdışına çıkacağım için kendi arabamı Erdem'e vermiştim emaneten kullansın diye. Kendisi de arkadaşları da üniversite öğrencisi 21-22 yaşlarındalar üçü de. Hesap istemişler 700 lira mı ne tutmuş o sırada Erdem kapının önünde telefonla konuşuyormuş kız arkadaşıyla. Bu Barış ve Mehmet hesabı fahiş bulup ödemeden kaçmaya karar vermişler nasıl bi kafaysa artık. Sonra adamlar nereye falan diye bağırınca Erdem de dönmüş bi yere değil ben telefonla konuşuyorum burdayız gitmiyoruz diye açıklamış şaşkınlıkla ve ödemiş hesabı. Öderken yanında Barış varmış sadece Mehmet dışarı çıkmış dışarda benim arabanın yanında beklemiş. Erdem geldiğinde iki yan aynanın da kırıldığını görmüş. Mekana girip güvenlik kamerasına bakmak istemişler adamlar da doğal olarak karakoldan yazı istemiş. Karakola gidip yazıyı alıp gelmişler. Yazıyı arabanın arka koltuğuna Mehmet'in yanına koymuş Erdem. Mekana geri gelip açtığında kapıyı yazıyı görememiş nerde demiş Mehmet de bilmem ki buraya koymadın sen kafam iyi hatırlamıyorum falan demiş. Adamlar yazısız izletemeyiz falan demiş karakola geri dönmüşler karakoldaki polisler kızmış bunlara otuz kere mi yazı vercez size sarhoş musunuz nesiniz diye kovmuşlar.

Sabah beni aradı Erdem olayı anlattı mekanın ismini söyleyince baktım sahibi arkadaşım. Yolladı bana videoyu tahmin edeceğiniz üzere bu Mehmet denen lüzumsuz oğlan kırıyor ikisini de. Neyin hıncı bu bilmiyorum çok yakın dostlar güya. Sadece Mehmetin ailevi problemleri var annesi babası ayrı babasının başka bir kadından çocukları var onlarda kalıyor çoğunlukla, maddi durumları iyiydi arabası falan vardı oğlanın sonra adamın durumu kötüye gitti oğlanın arabasını sattılar falan ondan mı böyle bilmiyorum ya bir insan arkadaşına nasıl böyle bir şey yapar. Bu çağın çocukları mı çok tuhaf ben mi büyütüyorum bilmiyorum ama gerçekten çok sinirlendim bu adiliğe kendi arkadaşım olsa çoktan şikayette bulunmuştum savcılığa. Ne yapmak gerekir sadece küselim mi anasına babasına mı söyleyelim arkadaşları arasında mı rencide edelim nedir sizce çözümü? Erdem diyo ki ben konuşayım neden yapmış sorayım eminim ki suçu alkole atacak ne diyebilir ki başka. Anket de koydum işaretlerseniz sevinirim kolay görürüm.(birden fazla işaretleyebiliosunuz)

Düzenleme: *Ha bu arada da asıl delirdiğim kısım dünden beri naptın kanka yapan bulundu mu diye arayıp soruyor Erdem'i.

*Çocuğun ve ailesinin meblağı karşılayacak durumu yok zaten ben de o kadar parayı cebimden verecek değilim kasko bozulacak o yüzden şık olarak koymadım. İstemem de para almayı zaten.

Son düzenleme:
İnsanlığa dair umudum her geçen gün azaldığı için aşırı sinirliyim yoksa gerçekten parasında pulunda değilim. Çoluğu çocuğu olan insanlardan özellikle tavsiye istiyorum. Olay şu ki kuzenim Erdem, 7-8 senelik Barış ve Mehmet isimli iki arkadaşıyla dün akşam bir restorana yemeye içmeye gidiyorlar. Ben yurtdışına çıkacağım için kendi arabamı Erdem'e vermiştim emaneten kullansın diye. Kendisi de arkadaşları da üniversite öğrencisi 21-22 yaşlarındalar üçü de. Hesap istemişler 700 lira mı ne tutmuş o sırada Erdem kapının önünde telefonla konuşuyormuş kız arkadaşıyla. Bu Barış ve Mehmet hesabı fahiş bulup ödemeden kaçmaya karar vermişler nasıl bi kafaysa artık. Sonra adamlar nereye falan diye bağırınca Erdem de dönmüş bi yere değil ben telefonla konuşuyorum burdayız gitmiyoruz diye açıklamış şaşkınlıkla ve ödemiş hesabı. Öderken yanında Barış varmış sadece Mehmet dışarı çıkmış dışarda benim arabanın yanında beklemiş. Erdem geldiğinde iki yan aynanın da kırıldığını görmüş. Mekana girip güvenlik kamerasına bakmak istemişler adamlar da doğal olarak karakoldan yazı istemiş. Karakola gidip yazıyı alıp gelmişler. Yazıyı arabanın arka koltuğuna Mehmet'in yanına koymuş Erdem. Mekana geri gelip açtığında kapıyı yazıyı görememiş nerde demiş Mehmet de bilmem ki buraya koymadın sen kafam iyi hatırlamıyorum falan demiş. Adamlar yazısız izletemeyiz falan demiş karakola geri dönmüşler karakoldaki polisler kızmış bunlara otuz kere mi yazı vercez size sarhoş musunuz nesiniz diye kovmuşlar.

Sabah beni aradı Erdem olayı anlattı mekanın ismini söyleyince baktım sahibi arkadaşım. Yolladı bana videoyu tahmin edeceğiniz üzere bu Mehmet denen lüzumsuz oğlan kırıyor ikisini de. Neyin hıncı bu bilmiyorum çok yakın dostlar güya. Sadece Mehmetin ailevi problemleri var annesi babası ayrı babasının başka bir kadından çocukları var onlarda kalıyor çoğunlukla, maddi durumları iyiydi arabası falan vardı oğlanın sonra adamın durumu kötüye gitti oğlanın arabasını sattılar falan ondan mı böyle bilmiyorum ya bir insan arkadaşına nasıl böyle bir şey yapar. Bu çağın çocukları mı çok tuhaf ben mi büyütüyorum bilmiyorum ama gerçekten çok sinirlendim bu adiliğe kendi arkadaşım olsa çoktan şikayette bulunmuştum savcılığa. Ne yapmak gerekir sadece küselim mi anasına babasına mı söyleyelim arkadaşları arasında mı rencide edelim nedir sizce çözümü? Erdem diyo ki ben konuşayım neden yapmış sorayım eminim ki suçu alkole atacak ne diyebilir ki başka. Anket de koydum işaretlerseniz sevinirim kolay görürüm.(birden fazla işaretleyebiliosunuz)
O kadar alkollü adamın o kağıdı yok edecek kadar aklı da olmaz ben şikayetçi olurum

Önce niye yaptıgını ve zararınızı ödeyip ödemeyecegini sorun cevap yeterli gelmezse anne babasına olayı söyleyip maddi zararını karşılaması gerektigini aksi halde olayın savcılığa taşınacagını söyleyin ve bidaha da arkadaşlık kurmasın

ben olsam savcılıga sıkayet ederım ıs cıddı olunca anne baba masrafı karsılamak ısteyecek ısınız cabuk cozulecek
aksı takdırde konussanız bos nato mermer nato kafaya ne sorsanız bos... bosuna muhattap olmus olursunuz
zaten oyle kısılerle konusarak bırsey cozulmez bakınız sekıl 1-a ayna bükücü ,ıletısım seklı bu

savcılık dıyorum ben .

Önce niye yaptıgını ve zararınızı ödeyip ödemeyecegini sorun cevap yeterli gelmezse anne babasına olayı söyleyip maddi zararını karşılaması gerektigini aksi halde olayın savcılığa taşınacagını söyleyin ve bidaha da arkadaşlık kurmasın
Üniversite öğrencisi daha maddi zararı karşılayabilcek durumu yok. Ailenin de yok dediğim gibi durumları iyi değil. Yani çıkarıp parayı verse ne değişecek insan dostum dediği kişiye şunu yapar mı onu aklım almıyor. Dostuna böyle yapıosan durduk yerde, kinlendiğin tanımadığın insana neler yaparsın. Cezasız kalınca hepten kendinde zıvanadan çıkma hakkı bulacak diye endişe ettim.

Üniversite öğrencisi daha maddi zararı karşılayabilcek durumu yok. Ailenin de yok dediğim gibi durumları iyi değil. Yani çıkarıp parayı verse ne değişecek insan dostum dediği kişiye şunu yapar mı onu aklım almıyor. Dostuna böyle yapıosan durduk yerde, kinlendiğin tanımadığın insana neler yaparsın. Cezasız kalınca hepten kendinde zıvanadan çıkma hakkı bulacak diye endişe ettim.
Cezasız kalmamalı diyorum yaptığınin bedelini ödemeli

Direkt verin savcılığa. Üzerine düşünmeye dahi gerek yok.
Muhtemelen kıskançlıktır "Neden benim ailemde işler kötü de Erdem şanslı, neden benim başıma geliyo da Erdem'e hiçbir şey olmuyor, al işte senin de arabanın aynaları kırıldı!! Al senin de başına geldi bela işte. Adaletini ... dünya" diye tribe girmiştir.

Bu tarz bir rekabet, kabul edilebilir gibi değil, arkadaşlar birbirine zarar vermekten imtina ederler; bilmeden birbirlerinin kalbini kırabilirler, kazayla zarar verebilirler vb bunlar konuşulur edilir aşılır. Ancak olanların gayet farkında bir genç var karşınızda ve olanlar kaza değil. Kağıdı ortadan kaldırmalar, yok hesap ödemeden kaçmalar filan.. Telafiye yönelik adım dahi yok, ört pas edecek akıllım.

Erdem'i evladım olarak düşündüm, evladımın böyle bir arkadaşı olsaydı, direkt savcılığa vermiştim. Bugün cezasız kalırsa, yarın başka bir zarar vermeye daha cesaret bulur böyle akıllılar(!). İçmeye sçmaya gelince nasıl da arkadaş, hesaba gelince "Erdem orada ne bk yerse yesin tek başına kalsın da". Arabasıyla gezmeye oh ne iyi Erdem, ama neden benim arabam satıldı da zalımsın dünya öfkesini yöneltmek, yine Erdem'in arabaya.

Erdem enayi mi?

Nefret ederim dost görünümlü düşmanlardan. Gencin psikolojisi de beni bağlamaz, benim sorumluluğumda değil. Anasının babasının düşünmediğini ben niye düşüneyim, Erdem'i bu saçma arkadaşlıktan çekmeye bakarım.

Ben olsam 21-22 yaşındaki üniversite öğrencisinin sicilinde ömür boyu yer alacak bir suça bulaşmasını istemezdim. Daha aklı başında değildir. O yüzden anne-babaya haber vermek diye oyumun kullanıyorum.
Şöyle ki bu kadar küçük bir suçta hükmün ertelemesi verilir en fazla siciline bir şey işlemez. Tanıdık bir insan olması sebebiyle hani o kadar ortamı germeye gerek var mı ama ben tanıdık olduğu için zaten daha çok gerildim o da ayrı mesele.

Ortak arkadaşlara anlatmak ve anne babaya şikayet çocukça olur bence, sonuçta genç de olsa kanunen yetişkin ve ne yaptığını bilecek yaşta, bu sebeple ben olsam arabaya zarar verenin o olduğunu bildiğimi, elimde kamera kayıtları olduğunu söyleyip zararımın karşılanmasını talep ederdim, bu arada park halindeki araçların zarar görmesi halinde tutanak tutuluyor muydu? Onu da yaparım, masrafım karşılanmıyorsa yetkili yerlere resmî şikayetimi yapardım.

Şöyle ki bu kadar küçük bir suçta hükmün ertelemesi verilir en fazla siciline bir şey işlemez. Tanıdık bir insan olması sebebiyle hani o kadar ortamı germeye gerek var mı ama ben tanıdık olduğu için zaten daha çok gerildim o da ayrı mesele.
Tanıdık hesabı ödemeden kaçmaya çalışıyor, arabanın aynasını kırıyor, polis kağıdını yok ediyor, bir de üstüne üstlük soruyor aptal yerine koyup. Böyle tanıdık yerin dibine batsın çok pardon da

Aynen bu yüzden daha da gerilmelisiniz ve savcılığa vermelisiniz Samantha.
Cezasız kalırsa yüz bulacak. Bi sürtülsün burnu. Arkadaş diye onun sçtığı bkları mı kucaklayacak Erdem?

Ilk sucuysa ztn kararın uygulanmasini geriye bırakma diye birsey vardi onu uyguluyorlar 2.sucunda ilk sucu ile birlikte cezasini cekiyor

X