Böyle birşey için tartışılır mı?

Eşinizin tavrı çok kaba. Yardım etmek varken kavga etmesi çok çirkin.

Ama bende kabul edilen misafiri ötelemekten hoşlanmam. Hastalık ve acil durumlar hariç.

İstemiyorsanız baştan kabul etmeme yada yarın yerine öbür gün olsun diyebilirsiniz.

Yarına misafiriniz varken komşuyla uzun uzun oturup sohbet etmeniz, çocukları parka götürmeniz (En azından bunu vırvır konuşan eşiniz yapabilirdi mesela) ve sonra onlarla birlikte yatıp uyumanız keyfi ve üşengeçlik biraz. Canınız istememiş, sıkıştırmamışsınız kendinizi. Tıpkı eşinizin de yaptığı gibi. Ne yemeğe elini sürüyor, ne çocukları oyalıyor, ne temizliği birlikte yapıyor, ama lafa gelince konuşuyor.
Yani bilemiyorum herkesin düşüncesi farklı olabilir tabi saygı duruyorum ama bana göre de evimde oturan birine (dolaylı olarak ta olsa) hadi bu kadar yeter yarına misafir var artık kalksan iyi olur demek ayıp. Gelen misafire gönlüm olmasaydı hiç kabul etmezdim ki bence ertelemek hiç kabul etmemekten daha iyi en azından musaitlik durumuma gore ağırlamak istediğimin izlemi oluşuyor. Canım istememiş değil daha önceki mesajlarımda da belirttim park dönüşü çok yorulmuştum ve ayaklarım ağrıyordu yorgunluktan. Kalkıp kendimi sıkıştırıp o yorgunlukla işin içine girseydim kendimi paralamiş olacaktım. Eskiden ertelemeyip paralardim kendimi ama bunun bana faydadan çok zararı olacağı için artık yapmiyorum bunu.

Ertelemeniz yanlış olmuş çünkü geçerli bir sebepten değil onlardan önce başka birini misafir edip vakit kaybettiğiniz için ertelemişsiniz. Emrivaki yapılmış hiç hoş değil. Son gün haber veren kişiye en hızlısından bir börek yapar yeter derdim onu da çok sevdiğim komşumu çeviremeyeceksem mutfakta sohbet ederken yapardım.
Eşiniz ayrı bir konu hem size sormadan başkalarını da davet etmiş hem de siz erteleyince söylüyor, hiçbir işin ucundan tutmuyor bir de bikbik ötüyor. Yani tavrında haksız ama gelen misafir de size tavır yapsa siz de haksız olurdunuz

Size sormadan anne ve babasını mi çağırmış akrabalariniz gelecekken?
Belki akrabanizi veya babanizi yalnız ağırlamak istediniz, onun ailesinin ne işi var ki.

Misafir ağırlayan siz, temizlik pasta börek yapacak olan siz, onları hazırlayıp önlerine koyacak olan siz, niye gün değiştiriyorsun diye kızan eşiniz. Sizin yerinizde olsam hepsini iptal ederim.
Konudan ayrı, işiniz varken komşu gelse dahi temizlik yapıyorum isim var deyin. Millet oturup dedikodu yapacak diye siz herseyi ertiliyorsunuz.

Niye tahlili siz alıyorsunuz mesela misafir gelecek hazırlık yapıcam deyip eşinize aldırabilirsiniz. Adam misafir hazırlığına yardım edecek miydi? Hayırsa bırakın diğer işleri de o yapsın.
Konu sahibi burda kendisini gayet de güzel ifade ediyor. Kendisini hiç de ezdirecek bir tipe benzemiyor.

Gönlü olsaydı kocasını her türlü işin içine sokardı. Adam da yapardı.

Samimi olalım lütfen artık erkekler gayet de eşlerine yardım ediyorlar..

Gerçekten garipsiniz.. Eşiniz aynı şeyi sizin Aileniz için isteseydi yine buraya konu açar eşinizi linçletirdiniz.

Demek ki 11 senedir ilk defa yapmamışsınız. Eşinizin ailesine karşı hep böylesiniz.
Gelecek olan insanlar benimde sevdiğim insanlar onlara karşı bir tavrım yok. Benim akrabalarımin hepsi yurt dışında yıllardır eşimin akrabalarini evimde agirliyorum ve evet ilk kez böyle bir erteleme durumu yaşandı sizi buna inandırmak zorunda degilim.

Gelecek olan insanlar benimde sevdiğim insanlar onlara karşı bir tavrım yok. Benim akrabalarımin hepsi yurt dışında yıllardır eşimin akrabalarini evimde agirliyorum ve evet ilk kez böyle bir erteleme durumu yaşandı sizi buna inandırmak zorunda degilim.
Haa rahatlığiñiz tüm ailenizin yurt dışında olması anlaşıldı o zaman.

Eşinizin tepkisinden hiç öyle anlaşılmıyor.

Buna kendiniz inanıyorsanız mesele yok o zaman.

Yapılan planı ertelemek bana göre de şık bir hareket değil. Ama konu sahibi keyfi olarak yapmamış bunu. Planlar istediği gibi gitmemiş.
Eşi höm höm çemkireceğine çocukları parka götürme, uyutma,tahlil ile ilgilenme, evi süpürme gibi kısımlara katkısı olsaydı konu sahibi de ertelemek zorunda kalmazdı.

Sinir oluyorum kendi kök ailesine ayıp olacak diye eşine yüklenen adamlara.
Eşim bana sormadan misafir kabul ettiğinde bile çıldırıyordum ben. O evde ikimiz yaşıyoruz kimse kimsenin hizmetçisi değil.

Eşiniz neden bir iş yapmıyor? Bir de bu telefon edip "bu akşam geliyoruz, yarın geliyoruz" olayı bir bizde mi var ya? Yurtdışındaki arkadaşlarımla konuşuyorum da 1 hafta öncesinden randevu almadan kimseyle kahve bile içemezsin diyorlar.
Evet aynen öyle. Herkes açar bakar takvimine programına., uygunsa gelir gider, uygun değilse gitmez veya kabul etmez. Genelde ev oturması da yoktur, kafede vs buluşulur. Tembellikten falan da değil, dışarıda sosyal olmayı severler.

Bunun yanında misafir ağırlanacaksa erkeğim kocayım demez adamlar da girişir, bir işin ucundan tutar. Ev işi beceremeyen alır çocuğu akşama kadar gezdirir oyalar. Bez bile değiştirir. Adamlar full yardım eder çünkü evlerine misafir geliyor. Aperatif yemek öncesi atıştırmalık falan alır gelir. Anam babam akrabam geliyor, eşim hem temizlik yapsın hem ikram hazırlasın hem de çocukları oyalasın doktora götürsün demek sıkar. Cesaret bile edemez bunu demeye. Bizde var sadece padişah veliahtları.

Hepinize iyi geceler hanımlar. Direkt konuya gireceğim az önce çok gereksiz bir konu yüzünden eşim benimle tartışmaya girdi. Bugün öğlen bir akrabamız aradı beni musaitsen yarın oğlen sana geleceğız akşamına babamda gelecek dedi. Çalıştığım için ve çocuklarda yaz tatilinden ötürü evde oldukları için evin temizlik durumu hiç müsait değil ama nasıl olsa yarına kadar zamanım var diye (geçtiğimiz gün dahil 3 gün izinliyim bu hafta) buyurun gelin dedim. Tam temizliğe niyetlenmişken komşumuz geldi. Çok sevdiğim bir komşu olduğu için geri çevirmek istemedim. Baya oturdu o kalktıktan sonra yemek telaşına girdim sonrasında çocuklar durmadı onları parka götürdüm. Eve gelmemiz saat 21:00 buldu. Çok yoruldum. Çocuklari yatağa soktum bende yanlarına uzandim kalkip o saatten sonra temizlik ve yarın için hazırlık yapacak halim kalmadı. Yarın sabahta kızımın sağlık ocağın tahlil sonuçlarını almam lazım daha mümkün değil yetistiremem diye dusundum ve yarınki programı perşembe gününe alsak uygun olurmu diye sordum gelecek olan kişiye o da tamam dedi. Eşime bunu söyleyince tavir yapmaya başladı. Anne ve babasinada haber vermiş başladı herşeyi öteliyorsun insanlara söz verip iptal ediyorsun insanlar ona göre ayarlıyor kendini gelecek olan kişileri isimlerini ve anne babasını sayarak hepsi kendini yarına göre ayarladı sende onemsemeyip günü değiştiriyorsun insanlarin aklında soru işareti birakiyorsun falan diye söylenmeye. Bende sinirlendim kendi musaitlik durumuma göre cagiracagim insanları tabi ne bekliyorsun niyetim olmasaydı hiç kabul etmezdim zaten dedim. Ne var yani alt tarafi ertesi gün gelin dedim 11 yıldır evliyiz ilk kez böyle birsey yapiyorum misafir konusunda dedim alayli bir sekilde tabi tabi gibi birşeyler söyledi. Yani anlamıyorum onun niye bu kadar zoruna gitti bu durum misafirleri ağırlayacak olan hazirlik yapacak olan benim birakta ben karar vereyim böyle konulara dedim ama inanilmaz sinirlerim bozuldu. Gerçekten ayipmi oldu bu yaptığım anlamıyorum. Böyle birşey için insan kalkıp eşiyle tartışır mı ya.
misafirleriniz bile dert etmemişken eşiniz niye etti acaba diye düşünüyorum. İçinde bir şeyleri biriktirmiş olabilir ya da bilmiyorum günahını almıyım da sormak amaçlı sorucam eşinizi doldurur mu normalde böyle bir durum olmuş olabilir mi ?

Hepinize iyi geceler hanımlar. Direkt konuya gireceğim az önce çok gereksiz bir konu yüzünden eşim benimle tartışmaya girdi. Bugün öğlen bir akrabamız aradı beni musaitsen yarın oğlen sana geleceğız akşamına babamda gelecek dedi. Çalıştığım için ve çocuklarda yaz tatilinden ötürü evde oldukları için evin temizlik durumu hiç müsait değil ama nasıl olsa yarına kadar zamanım var diye (geçtiğimiz gün dahil 3 gün izinliyim bu hafta) buyurun gelin dedim. Tam temizliğe niyetlenmişken komşumuz geldi. Çok sevdiğim bir komşu olduğu için geri çevirmek istemedim. Baya oturdu o kalktıktan sonra yemek telaşına girdim sonrasında çocuklar durmadı onları parka götürdüm. Eve gelmemiz saat 21:00 buldu. Çok yoruldum. Çocuklari yatağa soktum bende yanlarına uzandim kalkip o saatten sonra temizlik ve yarın için hazırlık yapacak halim kalmadı. Yarın sabahta kızımın sağlık ocağın tahlil sonuçlarını almam lazım daha mümkün değil yetistiremem diye dusundum ve yarınki programı perşembe gününe alsak uygun olurmu diye sordum gelecek olan kişiye o da tamam dedi. Eşime bunu söyleyince tavir yapmaya başladı. Anne ve babasinada haber vermiş başladı herşeyi öteliyorsun insanlara söz verip iptal ediyorsun insanlar ona göre ayarlıyor kendini gelecek olan kişileri isimlerini ve anne babasını sayarak hepsi kendini yarına göre ayarladı sende onemsemeyip günü değiştiriyorsun insanlarin aklında soru işareti birakiyorsun falan diye söylenmeye. Bende sinirlendim kendi musaitlik durumuma göre cagiracagim insanları tabi ne bekliyorsun niyetim olmasaydı hiç kabul etmezdim zaten dedim. Ne var yani alt tarafi ertesi gün gelin dedim 11 yıldır evliyiz ilk kez böyle birsey yapiyorum misafir konusunda dedim alayli bir sekilde tabi tabi gibi birşeyler söyledi. Yani anlamıyorum onun niye bu kadar zoruna gitti bu durum misafirleri ağırlayacak olan hazirlik yapacak olan benim birakta ben karar vereyim böyle konulara dedim ama inanilmaz sinirlerim bozuldu. Gerçekten ayipmi oldu bu yaptığım anlamıyorum. Böyle birşey için insan kalkıp eşiyle tartışır mı ya.
Ayıp falan değil, gayet normal bir durum , eşinin egosu sarsılmış, anası babası bak karısı nasıl da oğlumuzu avucuna almış istedigi gibi at koşturuyor keyfine göre diyecek diye celallenmiş seninki, olay tamamen bu , ben olsam hiç umursamam ...

Hayır üşengeçlikten değil aslinda misafir agirlarken temiz bir evde ve içime sinen ikramlarla ağırlamak istediğim için. Gelecek olan kişi aradığında erkendi saat nasıl olsa gün uzun yetisirim diye düşündüm ama sonrasinda planda olmayan şeyler olunca durum değişti.
Ertelemeseydim ya işler yarım kalacaktı ki o şekildede ben rahat etmeyecektim yada pertim çıkacaktı ki buda en cok çocuklara yansıyacaktı.
İşleri esine yaptır yan gelip yatmasın hırt 🤬

insanlık hali ertelenir ama siz baska insanlarla vakit geçirmişsiniz vs ondan ertelemişsiniz. Eşinizi bu konuda haklı buluyorum. Kendi bi iş yapmadığı için haksız olsa da yani komşunuzla bi kahve içip gönderebilirdiniz. Yani siz üşenmişsiniz. Ben de calısıyorum son dakika kabul etmem cunku kendimi biliyorum. Evde insan yaşamamış gibi temiz ve düzenli olması lazım benim misafir kabul etmem için. Öyle bir karakterde oldugumu bildiğim için asla misafirden önceki gün komşumla vakit geçirmem. insanlara söz verdiysem de ertelemem bi şekilde hallederim. Gerekirse dışardan bi şeyler hallederim, annemden rica ederim yemek vs. için. yani sizin canınız istememiş, eşiniz de bunu anlamış ona kızmış bence.

.
Tabi ki ayıp olmuş.
Temizlik evi kırklamayacaksanız her türlü yetişirdi.
Parka götürmek zorunda değildiniz mesela.

Ben olsam daha gelmem size.
Emir eri değil ki insanlar hazırolda beklesin sizi.

Eskiden ben de ertelemezdim. Fakat kulp bulmak isteyen insanın her türlü bulduğunu farkettiğimden beri canım isterse erteliyorum istemezse müsait değilim diyorum. Ev benim keyif benim. Eşim de hiçbir şey diyemiyor çünkü ben kendimi parçalarken çok saçmalıklara maruz kaldığımı gördü. Hatta bir kaç kez kendi de maruz kaldı. Hiç canınızı sıkmayın değmiyor. Neyi nasıl isterseniz öyle yapın.
Bir keresinde gorumcem cocuklari kocası kaynanasi kpsi eltisi ve onun cocuklari benim kv kp toplanıp geldiler en az 20 çeşit yemek yapmıştım. Sofraları hazırladım kaldırdım onlar muhabbet ediyor sadece eltisi yardım etti. Çay içiyoruz o kadar kişinin içinde TV deki parmak iziyle dalga geçti. Evde 3 yaşında hareketli bir çocuk var ben cumartesi dahil çalışıyorum bir pazarımız var o gün gelmişler bir de tvde parmak izi varmış. Onu buldu kulp diye. Bir daha gelebildi mi hayır. Dediğin gibi arkadaşım ev benim keyif benim.

Bir keresinde gorumcem cocuklari kocası kaynanasi kpsi eltisi ve onun cocuklari benim kv kp toplanıp geldiler en az 20 çeşit yemek yapmıştım. Sofraları hazırladım kaldırdım onlar muhabbet ediyor sadece eltisi yardım etti. Çay içiyoruz o kadar kişinin içinde TV deki parmak iziyle dalga geçti. Evde 3 yaşında hareketli bir çocuk var ben cumartesi dahil çalışıyorum bir pazarımız var o gün gelmişler bir de tvde parmak izi varmış. Onu buldu kulp diye. Bir daha gelebildi mi hayır. Dediğin gibi arkadaşım ev benim keyif benim.
İşte böyle insanlara köpek muamelesi yapacaksın, koyacaksın önüne makarnayı yesin dursun , 20 çeşit yemeğe ayıp ve saygısızlık olmuş bir de size tabi, sırf bu yüzden çevremi azalttım, böyle insanlara asla tahammülüm yok...

Ay nasıl engellediniz gelmesini 😄

X