böyle aile olurmu arkadaşlar ya:(

ehh be yavrum
bi tabir vardir ama kaba olcak kullanmıyım :kahve:
ona hayır buna hayır
o olmaz bu olmaz
oysa söylenenler mantık dairesinde oldukca makul şeyler
işi niye yokuşa sürüyosun
herşey senin istedigin gibi olsa hayatın ne tadı olur ki?
biraz savasıcaksın
acı cekmekten, onunla mucadele etmekten, savasmaktan zevk alıcaksın
ne diyor filozofun başkanı serdar abimiz;

acını görüp ona gülüşüne esir olayım :smiley-cool:
yaa neymiş??
mızmızlanmaktan ziyade samimiyetle çözüm aramak gerekliymiş dimi?:teselli:

arkadaşlar nişamlımla konuştum akşam onlara gitçez olayı ailesine anlatıp nikah yapcaz onlarla oturcam nişanlım gelincede evimize cıkcaz çünkü aileme daha fazla dayanamıyorum uzaktan davulun sesi hoş gelir derler ya o davul tam kulağımın dibinde artık lütfen anlayın:çok üzgünüm:

Dünyaya gelmemize vesile olan anne-babalarımız, bizler için hayat ve huzur kaynağıdır. Her birimiz güçsüz ve aciz bir konumda iken, Rabbimizin lütfuyla, anne-babamızın, sevgi, şefkat, merhamet dolu kucağında hayata başlarız. Evlatlarına anlatılamayacak bir zevkle kol kanat gererler. Öyle ki onlar, yemez yedirirler; giymez giydirirler; ağlatmaz, ağlarlar. Doğruyu, yanlışı, şefkati, merhameti, sevgiyi, fedakarlığı ve daha nice insanî erdemleri öncelikle onlardan öğreniriz. Bu itibarla anne-babalarımız, ilk rehberlerimizdir. Onun içindir ki, Kur’an-ı Kerim’de Yüce Allah kendisine gönül veren müminlere şöyle seslenir: “Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, ana-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.” [1]

Bu âyette, bir müminin, anne-babasına, eziyet, kötülük şöyle dursun onlara iyilikte bulunması, saygılı davranması, onlara şefkat ve merhamet yüklü sözcüklerle güzel bir şekilde hitap etmesi gerektiği bildirilmiştir. Zira o güçsüz iken, anne-babası ona kol kanat germiş, bütün zorluk ve meşakkatlere rağmen ona hep güler yüz göstermiş, güzel söz söylemişlerdir. Onun mutluluğu için nice fedakarlıklara katlanmışlardır. Üzülerek ifade edelim ki, günümüzde, evlatları için her türlü fedakarlığı yaptığı halde yalnızlığa itilmiş, meşakkatlerin kucağına terk edilmiş, sahipsiz gözü yaşlı anne-babalarla sıkça karşılaşıyoruz. Göz yaşlarının, terk edilmişliğin, hayata küsmenin meydana getirdiği bu ızdırap tabloları, vicdanları derinden yaralıyor. Oysa bu tabloları, huzur ve mutluluk, fedakarlık ve sabır, merhamet ve hoşgörü süslemelidir. Bizler onların varlığı ile sıkıntı ve meşakkat değil huzur ve mutluluk duymalıyız. Varlıklarını yük değil nimet olarak algılamalıyız.

Değerli Müslümanlar!

Şüphesiz her mümin, Allah’ın rızasını kazanmayı, onun ahirette sunacağı nimetlere nail olmayı hedefler. Bu hedefe ulaşılmasında, salih amellerin ayrı bir yeri vardır. Unutmayalım ki, anne-babanın hayır dua ve rızası, bu güzelliklere ulaşmanın yollarından biridir. Sevgili Peygamberimiz, “Allah’ın rızası, anne-babanın rızasında, Allah’ın öfkesi de anne babanın öfkesindedir.”[2] buyurmak suretiyle bu hususu dile getirmiştir. Ayrıca anne-babaya isyan, büyük günahlar arasında sayılmıştır. Peygamberimiz, “Büyük günahların en ağırını size haber vereyim mi? Allah’a şirk koşmak ve ana-babaya âsi olmaktır.” [3]buyurmuştur. Bizler anne-babamızın rızasını kazanarak onların hayır duasını almanın gayreti içinde olalım. Zira Peygamberimiz, “Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, misafirin duası ve anne- babanın evladına duası.”[4] buyurmuştur.

Hutbemi, cefakâr ve fedakâr annelerimizin doğum öncesi ve doğum sonrası yaşadıkları zorlu süreci dile getiren bir âyet mealiyle bitirmek istiyorum: “İnsana, anne ve babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi onu her gün biraz daha güçsüz düşerek taşımıştır…”[5]

İslami bir siteden sizin için ALINTI yaptım

umarım işe yarar unutmayın ;
ana başa taç imiş, her derde ilaç imiş, bir evlat pir olsada anaya muhtaç imiş.

seni anlıyorum canım ben nişanlı deilim ama o da olacak inş yakında.ailenin bu kadar baskı yapmasını anlayamadım.banada çok yapıolar ama nişan yok bizde.haklılar diodum.artık eskisi kadar görüşmüoruz.onun aileside baskı yapmaya basladı.ama sen yinede planını iptal etme git bulusmaya nişanlınla.ben olsam dayanamazdım.Allah yardımcın oolsun.bi an çnce evlenirsinizde hayatın güzelleşirr:çok üzüldüm:

arkadaşım ne olursa olsun kendine şiddet uygulatma anne babanda olsa. karşı gel asi davran asla demiyorum. bence görüşmesen iyi olurdu nişanlınla belli bir süre ortalık durulana kadar. sonrada her kavganı anlatma annene ozaman.. ama nişanlına güveniyosan tabiki. mantıklı düşün sonradan evlenince falan pişman olup ben ne yaptım deme.

önceki olayları bilmiyorum yada hatırlamıyorum canım
şu anlattıklarınla değerlendiricem olayı musadenle

hata 1 : ailenin huyunu bildigin halde niçin nişanlınla yaşadıgın problemi onlara yansıtıyorsun?
anneme anlatmıyıcam da kime anlatıcam ? deme
anlatılıcak anne var anlatılmayacak anne var :kahve:

hata 2 : babanın huyunu bile bile niçin dikleniyorsun? bugun buluşmana karsı cikan hatta bogazina sarilan bir baba yarin bulustun diye neler yapar dusunmek bile istemiyorum
isi inada bindirme :teselli:
nisanlina tatli dille anlat "hayatim misafir gelecek anneme yardim etmem lazim falanca gün goruselim bi sakincasi yoksa" de
öyle haldur huldur anam şöyle yapti babam böyle girtlakladi buluşmami istemiyor senle diye anlatma sakin.
unutma ki aralarindaki tek iletisim mekanizmasi sensin
dengelemen lazim
olaylari yumusatarak aktarman lazim taraflara

eğer ya nişanlın ya biz tercihini yapmak zorunda kalmak istemiyorsan evlenene kadar kan kussan bile kızılcık serbeti ictim diyeceksin hem ailene hem nisanlina

sen saniyor musun ki nisanlilik evresi hep gulum balim gecer?
en sancili evredir
erkek "nisanlandim şakkıdı" ozguveniyle diledigi zaman gorusmek bulusmak ister
ana-baba ise "nikah yok birşey yok, yarının ne olacagi belli değil :1closedeyes:" mantıgıyla ipi elden bırakmazlar tabiri caizse
her iki tarafı birden idare etmek zor ama imkansız degil

sen gel nisanlınla bulusmani sonraya ertele
misafirlere ve ailene guler yuz goster yarın aksam
yüzünü asma diklenme
ters teper cunku
huylarına git ki istedigini alabilesin kaydirigubbakcemile5

Hay agzini opemmm a.s.a.s.

arkadaşlar nişamlımla konuştum akşam onlara gitçez olayı ailesine anlatıp nikah yapcaz onlarla oturcam nişanlım gelincede evimize cıkcaz çünkü aileme daha fazla dayanamıyorum uzaktan davulun sesi hoş gelir derler ya o davul tam kulağımın dibinde artık lütfen anlayın:çok üzgünüm:

Kusura bakma ama...Sen, bence, çok yanlis yoldasin...
Yasin kaç bilmiyorum, ama inan ki mantigini hiç ama hiç anlamiyorum
O kadar pisman olursun ki...Hey gidi heyyy
Kayinvalideni annene tercih ediyorsun simdi belki ama bir zaman gelecek o annenin aci sozlerine bile ozlem duyacaksin :1no2:

Ailene sormadan, onlarin rizasini almadan, sen nereye gidiyorsun ? ne yapiyorsun ?
Kimlere guvenip de çekip gidiyorsun ? süprizzzzz
Tamam, ailenin yaptigi da hos degil...bogazina yapismalar falan hiç hos degil ama anne-baba evladinin kotulugunu ister mi ? :sm_confused:

Ha belkide ben yaniliyorum, sen çok mutlu olacaksin, kayinvalidenle hep iyi anlasacak, istedigin hayati yasayacaksin...Keske diyorum :Saruboceq:
Keske ben yanilsam...
Amma........:1no2:

arkadaşlar bunu yaşayan bilir lütfen anlayın biraz:1no2:kayınvalidemin yanınaa onu cok sevdiğimden değil çaresiz olduğumdan gidiyorum...hergün evde asık surat görmek ve küçük bir hata yapınca dayak yiyicem korkusundan bıktım bunları hiç anlayabiliyomusunuz:1no2:

arkadaşlar bunu yaşayan bilir lütfen anlayın biraz:1no2:kayınvalidemin yanınaa onu cok sevdiğimden değil çaresiz olduğumdan gidiyorum...hergün evde asık surat görmek ve küçük bir hata yapınca dayak yiyicem korkusundan bıktım bunları hiç anlayabiliyomusunuz:1no2:

seni çok iyi anlıyorum.hiç kaba kuvvet yaşamadım,bilmiyorum ama yerinde olsam aynı şeyi yapar o evde durmazdım.. . herkes kal diyor da, o dayağı onlar yaşamıyor, o acıyı da onlar çekmiyor.. o evden gitmek istemene ben hak veriyorum.

seni çok iyi anlıyorum.hiç kaba kuvvet yaşamadım,bilmiyorum ama yerinde olsam aynı şeyi yapar o evde durmazdım.. . herkes kal diyor da, o dayağı onlar yaşamıyor, o acıyı da onlar çekmiyor.. o evden gitmek istemene ben hak veriyorum.

ya gerçekten bıktım her ne kadar kayınvalidemler kötü olsada en kötüsü laf kavgası olur kalkıp şiddet uygulayacak halleri yok yapmazlar o kadar gaddar değiller:1no2:hem olsa bile bişey kaybetmem ha kendi evimde ha orda ama birde bunun iyi yönü var ya iyi şeyler olursakaydirigubbakcemile5

Canım zor bir durum.
Ama sanki biraz senin de elinde gibi...
Yani ilenin huylarını biliyorsun. Ona göre davransana.Annenle paylaşacaksın tabi ama tartışmanı neden anlatıyorsun ki.
Ayrıca babana diklenmen çok yanlış. Tatlı dille de halledilebilir.
Ilımlı ol bence ailene karşı. Onlar senin annen baban. Kendilerince senin iyiliğini istiyorlardır.
Böyle karşı gelerek birşey elde edemezsin.

Bence nişnalınla görüşmeyi ertele.
Dünyada ki en önemli şey önce sağlık sonra da huzur canım..

Pardon ya... Ben ne dayak yediğini ne de kayınvalidenin evine gitmeyi düşündüğünü okumadım.

Vallahi çok pişman olursun.Kız onlar senin canın kanın. Ne bu böyle kayınvalide acil nikah falan. Yapma Allah aşkına yaa.

Ya annene tartıştığını anlatırsın herkese kendi evladı tatlı gelir. Tabi bırak der. Baban da annenden esinlenir. Sen uzaklaştıkça onlar nişanlını daha çok istemeyecek. Kaçacak mısın?

Bence yanlış çok yanlış. Allah aşkına ailen seni durup dururken mi dövüyor. Sanmıyorum o kadar gaddar anne baba olduklarını. Karşı gelme bence.

amacim, ne seni uzmek idi, nede yasadigin olayi kuçumsemek.
Evet, ben siddet gormedim, bunlari yasamadim, bazi arkadaslar bilmiyorlar da ondan konusuyorlar demisler fakat ben 2 sene annemin igneli laflarini çektim...çok zor soz ve nisanlilik devri geçirdim...zaman geldi bunalimdan artik nefesim kesildi...anlatmakla bitmez...
Ancak, suyundan gitmeyi tercih ettim...Inan çok da iyi yapmisim
Bak bizde geçtik o yollardan...dedim ya, belki dayak yemedim ama dusun ki beni sofraya bile oturmuyordum artik...
Evlendim...simdide anacigim igneli laflari ozluyorum senağlama
Evlilik çok zor...hele ilk aylar, ilk gunler...
Vardir elbet aileninde sebepleri...sakince bir gun anacigini karsina alsan da konussan ?
Onlara inat hareket ederek belki daha da alevlendireceksin durumu

Sahsen fikrim bu...tabi sen istedigin gibi hareket edebilirsin.
Yeter ki, sonunda mutsuz olma, pisman olma yani
Sevgiler

arkadaşım şiddet içeren sorunlar yaşamana çok üzüldüm onları buna iten ne onuda marak ettim doğrusu:çok fisfisfis niaşnlımla kavga ettim diyorsun. seninde sinirli bi yapın var gibi geldi bana .umarım en kısa zamanda düzelir hayatındaki herşey .ailenede inanamıyorum bu yaşta nişanlı kızlarına şiddet vallahi şaşırdım

canım dur bi öle hemen evlilik hazırlığına başlamayın askerden gelsin bir hele.. Hem onuda üzme böyle yaparak askerlik öncesi. Ama sana ders olsun. Annene bir daha anlatma kavganızı canım. Ve sakın nişanlınla görüşmemezlik etme baban izin vermiyo diye. Hem kendileri nişanlasınlar hemde yok görüşme desinler. Olmaz!! Onlar oldurmaya çalışsa bile sen izin verme ama onlarada çok çıkışma hatta hiç çıkışma. Bu seferde gıcıklına nişanı bozmak isterler. Biraz gitme olayların üzerine. Nişanlına destek olmaya bak sen canım.

umarım düğününe az kalmıştır canım, sabret

Yanlis yaptigini düsünüyorum
gercekten el anasini , kendi annene tercih ediyorsun
annenle babanin senin kötülügünü istedigini sanmiyorum,
evet biraz kaba davranmis olabilir baban, yapmamasi gerekirdi.
sende de cok hata görüyorum ben :nazar:
her nisanlinla kavgani annene babana anlatiyorsun
her annenle babanla yasadiigin kavgayida gidip nisanlina yetistiriyorsun
yaptigin cok yanlis
aradaki dengeyi saglaman gerekirdi fakat sen ortaligi karistiriyorsun.benneyaptımki
ilerde kaynanan bunu isitip isitip önüne kor ben simdiden söyliyim.
her kavganizda, demezmi
"senin geldigin yer dahami iyidi" diye ?:1no2:

ben sen olsam böyle fevri davranmazdim
hic kimsede demesin, o siddeti kavgayi görmedim diye böyle konusuyorum diye.
ben siddetide gördüm kavgayida ama
ailemden iyisini de görmedim:dilcikar:
Hata sende !:1closedeyes:

canım ben gurbanın msjına katılıyorum
ama tabı aılenın tavrı neden oyle ıcınde degılım bılemıyorum
ama kımse aılenın yerını tutmaz bunu cok ıyı bılıyorum
aılenı sen sen ol kırma dınle
belkı sen haklısındır ama en azından onlara saygını senvgını goster alttan al zamanı gelınce karsılıgını muhakkak alırsın
allah yardımcın olsun
cok zordur nısanlılık hep oyle derler
sende zor gecırıyosun allah yardımcın osun

önceki olayları bilmiyorum yada hatırlamıyorum canım
şu anlattıklarınla değerlendiricem olayı musadenle

hata 1 : ailenin huyunu bildigin halde niçin nişanlınla yaşadıgın problemi onlara yansıtıyorsun?
anneme anlatmıyıcam da kime anlatıcam ? deme
anlatılıcak anne var anlatılmayacak anne var :kahve:

hata 2 : babanın huyunu bile bile niçin dikleniyorsun? bugun buluşmana karsı cikan hatta bogazina sarilan bir baba yarin bulustun diye neler yapar dusunmek bile istemiyorum
isi inada bindirme :teselli:
nisanlina tatli dille anlat "hayatim misafir gelecek anneme yardim etmem lazim falanca gün goruselim bi sakincasi yoksa" de
öyle haldur huldur anam şöyle yapti babam böyle girtlakladi buluşmami istemiyor senle diye anlatma sakin.
unutma ki aralarindaki tek iletisim mekanizmasi sensin
dengelemen lazim
olaylari yumusatarak aktarman lazim taraflara

eğer ya nişanlın ya biz tercihini yapmak zorunda kalmak istemiyorsan evlenene kadar kan kussan bile kızılcık serbeti ictim diyeceksin hem ailene hem nisanlina

sen saniyor musun ki nisanlilik evresi hep gulum balim gecer?
en sancili evredir
erkek "nisanlandim şakkıdı" ozguveniyle diledigi zaman gorusmek bulusmak ister
ana-baba ise "nikah yok birşey yok, yarının ne olacagi belli değil :1closedeyes:" mantıgıyla ipi elden bırakmazlar tabiri caizse
her iki tarafı birden idare etmek zor ama imkansız degil

sen gel nisanlınla bulusmani sonraya ertele
misafirlere ve ailene guler yuz goster yarın aksam
yüzünü asma diklenme
ters teper cunku
huylarına git ki istedigini alabilesin kaydirigubbakcemile5

Bunun üzerine bir yorum yapılmaz herhalde gurba güzel anlatmış durumu canım kendini üzmemey ve sorunlarını etrafına belli etmemeye çalış

Annene babana sırt çevirip nişanlınla evlensen ailen seni affedermi?
Affetmezlerse çok zor olur. Bu durum mutluluğunu bile etkiler.
Kaçan kızlarını ömür boyu affetmeyen babalar var. Buna dayanabilirmisin?

X