Boşanmak doğru bir karar mı?

Htc5858

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2020
301
372
Merhaba. Boşanmak üzere olan 29 yaşında bir bayanım. Eşimle şiddetli geçimsizlik nedeniyle bosaniyorum. Ancak eşim sürekli pişman olacaksın neyi kaybettiğini göreceksin kıymetimi anlayacaksın keşke keşke diyeceksin gibi cümlelerle bana suçluluk duygusu hissettirmeye çalışıyor. Düşünceleriniz benim için çok önemli.

Nereden başlayacağımı bilemiyorum eşimin ailesi ile çok büyük kültürel farklılıklarımız vardı. Bunu tanışma döneminde fark etmiştim. Annem çok uyardı beni bu aile ile yapamazsın yapma etme diye ama eşim onlar gibi değil diye düşündüm ben üstesinden geleceğimi sandım.Nisan sürecinde zaman zaman olmayacağını anlasamda maalesef devam ettim. Eşimin ozellikle annesi çok tuhaf davranışları olan bir kadındı. Bana arkadaşlarım kayinvaliden terelelli bir kadın der dururdu. Bir örnek verecek olursam bize ilk tanışmak için gelişinde mutfağa düzenli mi temiz mi diye kontrole girmişti. İkinci gelişinde ise herkesin içinde ayaklarını ikiye ayırıp uzatarak 3 yaşındaki yeğenim ile kumanda savaşı yapıp çocuğun elinden kumandayı çekmişti ver ver diye. Aile ortamında hele hele çocuklar varken izlenmesini asla tasvip etmediğim sahnelerin yaşandığı dizi izlemisti sanki kendi evinde gibi. Bizim onlara ilk gidisimizde de sofraya Pet şişelerle su koymuştu bardak yerine. Kısacası görgü ve kültür nezaket anlamında asla tahammül edemeyeceğim bir aileydi. Düğün sürecinde asla manevi veya maddi anlamda bir katkıları olmadı. Sürekli benim ailem bisiler yapmak istedi onuda eşim kabul etmedi nedenini şuan anlıyorum. Zaten eşimin elinden iki sene boyunca maaş kartını almış babası doğru düzgün birikimide olmamış evin tüm giderlerini babası iyi bir pozisyondan emekli olmasına rağmen eşim karşılamış. Nikahta ise yine bana herhangi bir düğün hediyesi takılmaz iken eşime küçük altın takmislardi. Kardeşlerinden şehir dışında olanlar çeşitli mazeretlerle düğüne gelmedi. Ama eşimin tek cümlesi canları sagolsun. Kızlar buraya kadar inanın umrumda değil olanlar sadece eşimin bunca saçmalığa rağmen ailesine kendini feda etmişcesine tavırları artık sinirlerimi yıprattı. Herşeye canları sagolsun yapmak zorunda değiller deyip duruyor. Ama kendisi sürekli onlar için birseyler yapma derdinde. 4 erkek kardeşler fakat herseylerine sanki eşim gitmek zorundaymış gibi bir algı var. Anne babası yaşlı değiller ama pazara markete her türlü ihtiyaçlarına eşim gidiyor. Biz sivasta yaşıyoruz. Tatilden dönüyorlar uçakları kayseriye iniyor diye eşim bana rapor alalım işe gitmeyelim annemleri kayseriden almaya gidelim buraya kadar in bin zahmet cekmesinler diyor. Ben evleneli 1 ay olmuş tatile bile gidememisim. Bana böyle teklifler yapıyor. Ben es kaza bugün annemlere beni sen bırak dediğim zaman ise atın var araban var kendin git diyor. Terminale eşim bırakıyor terminalden eşim alıyor. Dışarıdan yemeklerini eşim alıyor yorgun gelmişlerdir diye. Aynı binada oturan abisi kılını kıpırdatmıyor. Nisan ve düğün döneminde maddi olarak eşime kıyamadığım için o kadar çok şeyden feragat ettim ki eşim üzülmesin diye neredeyse herseyi kendim aldım. Nişanda alınacak ne varsa kendim aldım. Düğün istemedim.1 hafta boyunca inşaattan çıkma evi tek başıma temizledim kimse yardıma gelmedi sırf temizlikciye ayrıca eşim para vermesin sıkışmasın diye. Bütün bunlar olurken eşim abimin canı sıkılıyor muş eve İnternet baglatacagim dedi düğüne 1 hafta kala. Bende kendi evimizin İnterneti yok hem bir hafta sonra evleniyoruz diye kabul etmedim. Sonradan öğrendim ki esim annesinin evine İnternet baglatiyor aylık 200 TL fatura ödüyor Bizim kendi oturduğumuz eve ise çok pahalı diye sınırlı İnternet baglatiyor. Bunu sorguladigimda ise sen karışamazsin diye cevap verdi bana tartışma büyüyünce de seni vurup sinek gibi duvara yapıştırırım cevabı aldım. Her fırsatta beni azarlayacak bir bahane bulurdu. Bir yemeği iki kez yer misin diye sorsam 2. De azar gelirdi. Veya kavga ettiğimiz gün yemek yapmak istemesem kendine dışarıdan tek kişilik yemek söylerdi benim içime sönmez o üzgünken yemek ağzıma sürmem ama o böyleydi en son tartışmamızda evi terkettim gece 1 gibi ailemi aradım valizimi hazirladiktan sonra beni alın diye gelip beni aldılar ama içeri girmediler. Aylardır aileme düşman oldu evimi bastılar seni götürdüler diye. Oysa ben evden çıkarken sırtı dönük biçimde gidersen git demişti bana. Barışmak istiyor ama şart olarak ta maaş kartını bana vereceksin. Seni bir yere bırakmami istiyorsan arabanin anahtarlarını bırakacaksın gibi şartlar öne sürüyor. Buna da gerekçesi ben bunlara güvenip kendi kendime yeterim düşüncesi ile evi terk etmişim evliliğini kurtarmak için bunları istiyormus. Sen evi terk edemezsin seni dovmedim aldatmadım ne derdin vardida gittin diye suçluyor beni. İlla dayak yemek aldatılmak mi lazım. Evet iyi tarafları da var eşimin ama yukarıdaki durumlara tahammül edemiyorum artık lütfen akıl verin. Daha o kadar çok saçmalık var ki konu uzamasın diye yazamadım

Çocuk yok değil mi? Ne olur olmasın. Ve 3-5 aylık evliyseniz sakın ilerde düzelir diye çaba göstermeyin. Eşiniz karaktersizin teki. Size nasıl “seni sinek gibi duvara yapıştırırım.” diyebiliyor? Siz de bir annenin babanın evladısınız. Bu muameleyi hak etmiyorsunuz. Aileniz arkanızdaymış. Eşiniz neden evlenmiş anlamadım. Yarın bir gün yalnız kalıp, yapayalnız ölecek. Ona anası, babası veya abi,kardeşi bakmayacak. Ailenizin yanındaysanız eve kesinlikle dönmeyin. Daha ailesinin dizinin dibinden ayrılmayan adamdan koca olmaz. Keşke evlenmeden önce iyi düşünseydiniz. İlla ki sinyal vermiştir.Her neyse. Aileniz arkanızdaysa evinize dönmeyin. Şu süreç bitince boşanma davası açın.
Eve dışardan yemek söyleyecek size söylemeyecek öyle mi? Bu evlilik mi? Eş olmak bu mu?
Siz de çamaşır makinasına sadece kendi çamaşırlarınızı atın. Hatta makineyi siz aldıysanız kullanmasına izin vermeyin. Bulaşık sadece kendi bulaşığınızı yıkayın. Böyle saçma şey olur mu ya? Size söylediği kelimeyi benim kızıma söylese evlendiği adam, gider eve ben onu duvara yapıştırırım

Dövmeyip aldatmaması büyük şeref gerçekten (!) ne halt olduğunu kendi de bildiği için kendini bu kadar saçma savunuyor zaten, aklınızı karıştırmasına izin vermeyin, yarın öbür gün çocuğunuz olur onları da sefil eder, sizden sonra ailesini istediği kadar beslesin. Nişanı atmayarak bi hata yapmışsınız, boşanmaktan vazgeçerek ikincisini yapmayın. Tehditleri varmış zaten, geri dönerseniz fiziksel şiddet de başlayacak haberiniz olsun.

Reis .... hani sadece şunu okumak bile yetiyor..
Kurtul.

Akil sağlığınızı korumanız için boşanmanın çok makul bu durumda. Paşamız hem suçlu hem güçlü. Emin ol hiçbir kaybın olmaz. Mutlu olman dileğiyle

Bana daral geldi
Benim eski eşim de ondan boşanırsam çok pişman olacağımı söyleyip duruyordu. Her boşanma yıl dönümümüzü kutluyorum halbuki.

Sizinki evlilik değil. Emin ol boşanınca çok rahatlayacaksın.Neler çekiyormuşum ben diyeceksin.

Çocuğum yok zaten 1.5 ay evli kaldım. Güvenmediğim için çocuk asla düşünmedim. Teşekkür ederim

Zaten ailemin arkamda olması zoruna gidiyor. Gelip almalarına yuva yıktılar diyor. Ne olursa olsun gelip almadan önce onunla konuşmaları lazımmış karısını alıp goturemezlermis. Arkamdalar zaten çalışıyorum maddi olarak. Hiç ihtiyacım yok buna güveniyormusum. Bu mantığa göre parası olan tüm kadınlar boşanmaya hevesli oluyor

Seni mutsuz ediyorsa çocukta olmadan boşan derim ama biz sadece fikir verebiliriz . Hayırlısı olsun hakkında . Annen baban ne diyor bu duruma ?

Evet aileniz arkanızda, çalışıyorsunuz ve ona güvenerek böyle bir öküze tahammül etmiyorsunuz, çekemiyorsa anten taksın

Seni mutsuz ediyorsa çocukta olmadan boşan derim ama biz sadece fikir verebiliriz . Hayırlısı olsun hakkında . Annen baban ne diyor bu duruma ?
Annem zaten kültürel olarak uyusmayacagimiz için asla istememişti. Şuanda onlarda tahammül edemiyorlar. Boşanmami destekliyorlar . Bu yüzden annen baban yuva yıkıyor diyor.

Adam size ne ara iyi davrandı ki? Siz hep alttan almışsınız o yüzden de adamın ne olduğunu görmemişsiniz. Karşısında böyle biri varken zaten adam niye kötü olacak. İlk karşı çıkmanızda size verdiği değeri göstermiş. Bir de şartlara bak maaş kartını ver, arabayı ver de öyle gel. Siz adamı dövüp aldatmışsınız gibi ne şartı bu? Kurtulun.

Bir daha evlenecek olursanız da ailesine dikkat edin. Bunlar önemsiz detaylar değil. İkincisi karşı çıkın istemediğiniz şeylere. Aman ben bir şey istemiyorum demeyin. Bu devirde aldıran, yaptıran kadının değeri var. İsteyeceksin ki adam bilecek koca olduğunu.

Allah im buyuk konusmuyorum
Utanmasa boynuna da zincir takim diycek
Zaten kadinlarin tek sorunu nisan veya dugun hazirliginda yok ben kiyamam deyip cogu seyi gormezden gelmesi birde kiyanlara para harcatanlara bakin nasil mutlular Allah yardimcin olsun bosan veya bosanma demeye hakkim yok insallah senin icin en dogrusu neyse o olsun

Evet pişman olacaksın daha önce boşanmadığın için
Ayrıca eşini ikna etmek isteyen adam maaş kartını verceksin demez bunun ters tepeceğini bilir
Bu salak adamın beyni basmamış herlde senşn evden neden gittiğine

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…