birisini sevmek kader mi

Ne kötülük yaparsa yapsın onu sevmeye ve yanında kalmaya kader dersek...

Erkeklerden gelen bütün şiddet, ihanet, psikolojik taciz hatta tecavüzü kadere yıkmış oluruz.

İnsanlar aşk hayatlarındaki akıl tutulmalarına ad koyamadıkları için bütün suçu kaderlerine yüklüyorlar.

Zaten yolunda giden ne varsa kişinin kendi beceri ve zekası...

Ters giden ne varsa da kaderindendir, böyle de anlamsız bir bakış açısı var.

Bir adamın adiliği karşısında iradesini kullanmayan, "seviyorum napiiim" diyen kız...

Zekasını, mantığını ve seçim yapabilme yeteneğini nerede kullanacak acaba.

Sadece ojesinin rengini, ayakkabısının modelini seçerken mi...
:KK14:
Birisi senin istemediğin şeyi sana zorla yapıyorsa mantık gücü ile bunu ne kadar engellersin. Birisi tecavüz etmeyi seçti. Tamam. Peki diğer kişide kendine tecavüz edilmeyimi seç miş oluyor.

1. yok öyle bi şey. her şeyi kadere bağlayıp işin içinden sıyrılmayın.
2. asla, sevmediğin adamın koynuna nasıl gireceksin her gece? sevmediğim insanı görmek bile eziyet olur.
3. vicdan, ahlak, akıl,iyi bir kalp ve tabii ki eli yüzü düzgün olmalı.

Rabbim herkese 2 secenek sunmus. Secimini kendin yapip kaderini kendin ciziyorsun. Hayatinda herzaman 1 dogru ve bir yanlis vardir secimi de sen yaparsin.
Peki markete gideceksin süt alacaksın annen b markayı tercih ediyordu. Şu şu özelliklerinden dolayı. O sırada da market rafinda üç marka var a , b ,ve c ama bu arada c nin kutusunu değiştirmişler. Birde markete üç yeni marka daha süt geldi. Yalnız kolide onlar raflara çıkartılmadi. Seçimin ne kadar net. Birde raf daki her sütten birar tane kalmış ve komsunda gelmiş senin sectigin markayı ve c markasını aldı kasaya gidiyor. Yaptın mi seçim neye göre yaptın

Birisi senin istemediğin şeyi sana zorla yapıyorsa mantık gücü ile bunu ne kadar engellersin. Birisi tecavüz etmeyi seçti. Tamam. Peki diğer kişide kendine tecavüz edilmeyimi seç miş oluyor.

Benim yazdigimla bu sorunun alakasi?

Birini ne yaparsa yapsin sevmeye 'mantiksizlik, eziklik, acizlik' degil de...

Konu basligindaki gibi kader dersek...

O adamin edecegi hakaretin, tacizin ve kufrun de yapacagi tecavuzun sucunu da kadere yikmis oluruz.

Cunku bile bile kabulleniyorsun, adam neler yapmis hala sevdigini soyluyorsun.

Kacip kurtulmak yerine yaninda kaliyorsun, boyle yaparak daha fazlasina izin vermis oluyorsun.

O nedenle ne kotuluk yaparsa yapsin birini sevmeye kader degil...

Akil fikir noksanligi, kendine saygi duymamak...

'Erkeklerin kökü kurursa bari elimde bu bulunsun, bana bundan baskasi bakmaz' demektir bana gore.

Simdi daha anlasilir oldu sanirim... :KK14:

Son düzenleme:
Yok
Benim yazdigimla bu sorunun alakasi?

Birini ne yaparsa yapsin sevmeye 'mantiksizlik, eziklik, acizlik' degil de...

Konu basligindaki gibi kader dersek...

O adamin edecegi hakaretin, tacizin ve kufrun de yapacagi tecavuzun sucunu da kadere yikmis oluruz.

Cunku bile bile kabulleniyorsun, adam neler yapmis hala sevdigini soyluyorsun.

Kacip kurtulmak yerine yaninda kaliyorsun, boyle yaparak daha fazlasina izin vermis oluyorsun.

O nedenle ne kotuluk yaparsa yapsin birini sevmeye kader degil...

Akil fikir noksanligi, kendine saygi duymamak...

'Erkeklerin kökü kurursa bari elimde bu bulunsun, bana bundan baskasi bakmaz' demektir bana gore.

Simdi daha anlasilir oldu sanirim... :KK14:
Bizim seçtiklerimiz kader değil sadece secimlerimizse karşı tarafın yaptiklarida kendi secimleridir. Oylemi

Yani sen öyle olduğunu söylüyorsun. Peki herşey bizim secimlerimizden ibaret olduğuna göre kader yok mu bunu mu demek istiyorsun

Markete gittin limonata alacaksın iki seçenek var arasında kaldin. Etiketlerini okudun ikiside aynı özellikte. Sonra son eline aldığını kasaya götürdün parasını verdin çıktın. Gittin eve bardağa döktün içtin. İğrenç tadı fena. Bozulmusmu ne? Sen seçtin bu kader değil öyle mi?

2. asla, sevmediğin adamın koynuna nasıl gireceksin her gece? sevmediğim insanı görmek bile eziyet olur.

1 yoksa, kader yok mu?
2 kesinlikle sana katılıyorum giremem. Tiksinirim.
3 vicdan akıl iyibir kalp sende varki hissedersin. Bence o sebepten, sebepler zinciri olan hayatımız, sebepler zinciri olan kainat, (yani allah in sistemi var) hep kader üstüne kurulu.

Bu konulara ek olarak birşey daha soracağım. Bir insanın hareketlerini nasıl değiştirebilirsiniz. Oradan kaçmaktan başka

1. bir insana asik olmak, sevmek ne yaparsa yapsin onu sevmek. bu gercekten kader mi?
2. birisi size iyilik yapiyor, cok iyi bir insan diye birisi ile evlenir misiniz?
3. birisi ile birliktelige baslayacak olsaniz(bu simdiki esiniz bile olsa), ilk aradiginiz ozellik ne olurdu?
heheeha aynı benim gibi yazmışsın :KK70:
cevaba gelince:
1)biraz kader biraz boşlukta yüzmek Allah ömrünü geçireceğin erkeğin sevgisini kalbinden çıkarmıyor.aynı şey erkekler içinde geçerli olduğunu düşünüyorum.
2)beni öyle biri ile tanıştırdılar bekarken hatta anneme de çok yardım etti.iyi bir insandı ama içime sinmedi koptum gittim.istemedim.
3)kalıcı güven

Kesinlikle alnimiza ne yazildiysa o. Bir farkla biz isteklerimizi, dileklerimizi nasıl tuttugumuza bağlı. Nasıl diledigimize. Çünkü allahu teala hazretleri yarattığı herşeyi bir sistem üzerine yaratmıştır. Ne yi nasıl, ne zaman, hangi şartlarda istediğimiz çok önemli. Çünkü senin aklını tutan, yanilmasini sağlayan, sapsallamana vesile olan bir kader var.

Bu konulara ek olarak birşey daha soracağım. Bir insanın hareketlerini nasıl değiştirebilirsiniz. Oradan kaçmaktan başka

bu kadar fatalist bir yaklaşım ancak kendini kandırmak olur, kader her şeyi tayin etmez. insanın ellerine bırakılmıştır.
ve soruna gelecek olursak. 1 insan 7sinde ne ise 70inde de odur değişmez.. test edildi onaylandı. hem de 5 yıl.

Bence olsa olsa mazoşistliktir bunun adı.
bu kadar fatalist bir yaklaşım ancak kendini kandırmak olur, kader her şeyi tayin etmez. insanın ellerine bırakılmıştır.
ve soruna gelecek olursak. 1 insan 7sinde ne ise 70inde de odur değişmez.. test edildi onaylandı. hem de 5 yıl.
O zaman necip fazıl yalan söylüyor. Herşey akar insan, tarih ve fikir,
Okullar çift birinden nur akar birinden kir...

O zaman necip fazıl yalan söylüyor. Herşey akar insan, tarih ve fikir,
Okullar çift birinden nur akar birinden kir...

necip fazıl mı :))) bu sözüne katılıyor musun peki necip fazılın? ''Türbansız kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev de ya SATILIKTIR ya KİRALIK'' böyle insanların söylediği laflara bakarsak zor. oo çok başka yerlerden bakıyoruz hayata, bu kaosta huzuru yakalaman dileğiyle, iyi akşamlar:)

necip fazıl mı :))) bu sözüne katılıyor musun peki necip fazılın? ''Türbansız kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev de ya SATILIKTIR ya KİRALIK'' böyle insanların söylediği laflara bakarsak zor. oo çok başka yerlerden bakıyoruz hayata, bu kaosta huzuru yakalaman dileğiyle, iyi akşamlar:)
Sağol sana da iyi akşamlar

Yalnız üstad için böyle şeyler söyleme hiç bir kitabında yazmıyor

1. Sevgili laylaylom filan değil de Ben zamanı gelince hayatımızı birleştireceğimiz o kişinin kaderimiz olduğuna inanıyorum.
Sonuçta biz ne yaparsak yapalım bir kişi kaderimizde varsa o kişiyle tanışırız.
2.Aşık değilsem sırf iyilik yapıyor diye evlenmem tabikide.
3. Dış görünüşe herkes elbetteki bakar.Onun haricinde beni çok sevmesi ve sadık olması.

1. bir insana asik olmak, sevmek ne yaparsa yapsin onu sevmek. bu gercekten kader mi?

Kalpler Allah'ın elindedir...Yani evet kader...

2. birisi size iyilik yapiyor, cok iyi bir insan diye birisi ile evlenir misiniz?

Hayır.Bu çok saçma olur.İyi insan iyi eş iyi baba olur anlamına gelmez..

3. birisi ile birliktelige baslayacak olsaniz(bu simdiki esiniz bile olsa), ilk aradiginiz ozellik ne olurdu?

Sadakat ve samimiyet

X