birisini sevmek kader mi

Aşk nedensiz sevmek değildir benim için birini seviyorsam vardır kendimce nedenlerim ve mümkünse ne yaparsa yapsın diyebileceğim hareketler yapmasın kader falan değil arsbesk

O insanın karşına çıkması, hayatına girmesi, bir şekilde ondan etkilenmen evet buraya kadar kader. Hatta bence ona karşı duyduğun sevgi ve bağlılıkta bir yere kadar kaderle ilişkilendirilebilir. Ama bir yerden sonra orada cüzi irade giriyor devreye, mesela evli barklı birini sevmek, seni insan yerine koymayan birini sevmek, senin hak ettiğin değeri sana vermeyen birini sevmek işin içine girince orada sen dur demesini beceremiyorsan, yani aklını kullanamıyorsan ya kaderim buymuş demek tek kelimeyle aptallık oluyor. Evet Allah bize sevme duygusunu vermiş ama yanında akıl da vermiş kullanalım diye.

birini her ne yaparsa yapsın sevmek kader değil seçimdir.
aklınızı kullanırsınız, riskleri bertaraf edersiniz, olmaması gereken şeyleri hayatınızdan çıkarırısınız yani cüzi iradenizi kullanırsınız ancak bundan geriye kalan her şey külli iradedir ve kaderdir.

durum aslında şu copt paste yapayım:
Stokholm sendromu, rehinenin kendisini rehin alan kişiyle olası diyalog sürecinde oluşan, duygusal anlamda sempati ve empati oluşması olarak özetlenebilecek psikolojik durumu anlatan literatür terimdir.

Kade ve kazaya inanmak lazım ama sevmenin kader olduğunu düşünmüyorum bazen insan kendi kaderini kendisi çizer.

Simdi bir külli irade bir de cüz-i irade var.
Biri bizim alnimiza yazılmış olaylar, (kulli irade), diğeri de secimlerimizle yon bulmuş olaylar(cuz-i irade).*yalnissam uyarın lutfen.
İste mesela tevafuklar eseri biriyle tanisiyorsun bu kader evet, ama ona evet dersin hayır dersin senin seçimin.

kaderin anlamını bilmek lazım , Allah akıl vermiş bize yani hayvanlardan ayrılan özelliğimiz , Allah bazı insanları bir araya getirir kimi imtihandır kimi mükafat , ona göre sınav eder , birinden şükür etmesini ister kimi ne ise bakar günaha giriyor mu yoksa aklını kullanıyor mu diye, işte burada akıl devreye giriyor, nefsine göre hareket edersen cezasını çekersin o zaman vah kaderimde bu varmış diye ağlayanlar boşuna ağlamasın kendi akılsızlıkları.

Bence kaderin duygulara değil olaylara hükmü vardır, olaylar karşısındaki davranışlarınız sizin elinizdedir. O kişiyi karşınıza kader çıkarmıştır ama hayatınıza alıp almamak sizin elinizdedir.

bir insana asik olmak, sevmek ne yaparsa yapsin onu sevmek. bu gercekten kader mi?

Ne kötülük yaparsa yapsın onu sevmeye ve yanında kalmaya kader dersek...

Erkeklerden gelen bütün şiddet, ihanet, psikolojik taciz hatta tecavüzü kadere yıkmış oluruz.

İnsanlar aşk hayatlarındaki akıl tutulmalarına ad koyamadıkları için bütün suçu kaderlerine yüklüyorlar.

Zaten yolunda giden ne varsa kişinin kendi beceri ve zekası...

Ters giden ne varsa da kaderindendir, böyle de anlamsız bir bakış açısı var.

Bir adamın adiliği karşısında iradesini kullanmayan, "seviyorum napiiim" diyen kız...

Zekasını, mantığını ve seçim yapabilme yeteneğini nerede kullanacak acaba.

Sadece ojesinin rengini, ayakkabısının modelini seçerken mi...
:KK14:

Hee kader canım.Adam ne yaparsa yapsın sevmek ne demek ya.Seni aldatsin agzini burnunu dagitsin ayy o benim kaderim ben cok seviyom yaa de sen de.Kader kavramini yanlis dusunuyorsun.Mesela sen hic bir caba sarf etmedigin halde sizi birlestiren bi guc varsa bu kaderdir bence.

Ben ilk görüşte aşka inanmıyorum.
İlk görüşte cinsel çekim, hoşlantı vs. olur da aşk tanıdıkça olur
Dolayısıyla vazgeçilebilir tanıdıkça da

ne yaparsa yapsın sevmek diye bir olay yok henuz mantıgını devreye sokamamıs insan var..kaderinde bununla ilgisi yok

Rabbim herkese 2 secenek sunmus. Secimini kendin yapip kaderini kendin ciziyorsun. Hayatinda herzaman 1 dogru ve bir yanlis vardir secimi de sen yaparsin.

X