Birikim hikayelerimiz, hedeflerimiz.

Merhabalar, anlatımınıza, duruşunuza ve fikirlerinize hayran kaldım. Umarım sizin yaşınıza geldiğimde bende bu kadar donanımlı ve bilgi sahibi olabilirim.
Ben 27 yaşında ilk çocuğunu kucağına almaya hazırlanan bir anne adayıyım. Hamile kalmadan önce kumbaramla birikim yapmaya başlamıştım ancak bebek olduktan sonra alınması gerekenler,eksikler hiç bitmiyor. Kaç aydır istediğim gibi para atamadım kumbarama. Burayı okumak beni yeniden heveslendirdi. Kumbarama atmak için paramı hesabımdan çektim bile. Ben hesapta biriktiremiyorum malesef, mutlaka alacağım bir şey çıkıyor. Açılmayan kumbaraya atınca parayı harcama imkanımda olmuyor.
Ben çocuk doğduktan sonra 3 sene gibi bir müddet çalışmayacağım. Enerjimi ve vaktimi çocuğuma harcamak istiyorum çünkü. O yüzden tekrar birikim yapmaya başlamak iyi oldu benim için. Konunuza rastlamak ve anlatım biçiminiz beni iyice imrendirdi. Bu yüzden size teşekkür ederim. Artık konuyu takipteyim. Sevgiler

Hosgeldiniz, bebeginizi saglikla kucaginiza alin insaallah...
Yeniden kumbara fikri coook guzel olmus.
Bebek icin birikim olsun o, ne dersiniz?
Ilerleyen zamanda da atarsiniz, dogumda para verenler olur, sonrasinda da gelsin harcliklar. Ohh okula basladiginda bir bakarsiniz, damlalar gol olmus.
Her zaman gelin lutfen...

Çok teşekkür ederim, amin.
Planım zaten o şekilde umarım kızım için iyi bir birikim yapabilirim.

İyi geceler minnoş anneanne
Bugün işte bütün gün bu başlığı okudum durdum. Maşallah size ve ailenize. Ben çalıştığım 6 yıl boyunca çeyizim harici bir çöp sahibi olamadım.
Daha yaşım genç, 2020 benim için bir dönüşüm yılı olacak

Size karşı içim kıpır kıpır o yüzden ellerinizden öpüyorum, Allah sağlıklı uzun ömürler nasip etsin

Demek minnos anneanne... Hafta sonu gordugumde "ben minnos bir anneanne miyim" diye torunuma soracagim. Cevabini da sizinle paylasacagim..

Ben de sizi gozlerinizden opuyorum genc hanim...

Bu arada 2020 yili size her anlamda guzellikler getirsin

Merhabalar. Bir kaç kez bu başlığı okudum ve anlatımınıza bayıldım. Keşke komşum falan olsanız da sabah kahvelerimizi birlikte içip sohbet etsek sizinle. Kim bilir ne çok şey katardınız hayatıma :)

Ben 36 yaşında 3 çocuk annesi bir öğretmenim. Birikim konusunda uzunca bir süre çok başarısızdım. Sonra bir yerde artık değiştirmeliyiz bu düzeni dedim ve ufak ufak başladım biriktirmeye. Bebeğim 4 aylık ve tam 5 ay önce 3. Evimizi satın aldık. Bayağı bir borca girdik ama olsun. Borç bir şekilde ödenir, zaten çocukların hayatlarını olumsuz etkilemeyecek bir miktarda borca girdik.

Ben 3 aydın yeniden biriktirmeye başladım. Bu sürede 4 çeyrek ve 1 gram altın ayrıca 100 Euro biriktirdim. Kumbaramdan da 800 tl çıktı ama nasıl tümleteceğimi bilemiyorum. Siz nasıl tümlüyorsunuz bozuklukları??

Bu arada birikim için püf noktalarım var. Mesela yazın 100’lerce şişe konserve yaparım. Deterjanlarımı stoklarım en az 6 ay yetecek kadar. Evde hergün yemek pişiririm mutlaka.
Bunun dışında çocuklarıma çok para harcarım. Spor ve sanat aktivitelerine ayda yaklaşık 3-4 bin tl ayırırım. Bir şekilde diğer alanlarda tasarruf yaptıkça çocuklarım için bütçe yaratabiliyorum.

Merhaba...
36 yasindasiniz ve 3.evinizi almissiniz, daha ne olsun... Masallah size. Allah evlatlarinizla birlikte, uzun ve saglikli bir omur versin.
Sabah kahvesine bayilirim, dubble fincanda ve az sekerli. Aklinizda olsun, dunya kucuk, kimbilir belki bir gun kahve esliginde sohbet ederiz...

Cocuklarin sosyal gelisimleri icin harcanan paralar, asla gozume gorunmez. En iyisini yapiyorsunuz. Ben de torunum icin bir yurt ici, bir de yurt disi gezisi hedefliyorum. Gecen yil ilkini yaptik.
Bir Karadeniz turu, bir de Balkan turuna ciktik.
Vizyon sahibi olmasinda, bu gezilerin buyuk payi olacagini dusunuyorum.
Bu yil da bahar ayinda nasipse haftasonu icin, Gaziantep ve Urfa dusunuyoruz. Yaza da henuz karar veremedigimiz bir yurt disi gezisi.
Bu sayede ingilizce ogrenmeye karar verdi. Kulturel gezileri cok ama cok seviyor. Televizyonda gittigi yerleri gorunce hemen taniyor.

Tek torun olmanin keyfini cikarsin kuzum...

Bozuk paralari en son bir eczanede butunlettik. Bankalarda, BİM markette ve bir yerel markette de butunlettigimiz var...

Yine gelin, hep gelin...

Merhabalar epeydir gelemedim buraya.
Okullar tatil olunca 2 çocuk bütün vaktimi harcıyor sağolsunlar.
Şubat ayı birikimim yarım altın, nasip olursa ay sonuna doğru bir yarım daha alıp tam altınla şubatı tamamlacağım.

Merhabalar guzel hanimlar...
Bu ay torunun onumuzdeki yil icin okul taksidine baslayacagim. Nakitte 1000 tl indirim yaptilar, nakit odemenin anlami kalmadi. Normalde odemeler temmuzda basliyormus, hadi azar azar boyle olsun dedik.
Subat ayinda, her ay yaptigim birikimin 1/4 'unu yapabilecegim. Okul taksidi zaten onumuzdeki aylar icin de birikimi 1000 tl otomatik olarak dusuruyor.
Daha baska harcamalar da cikinca, boyle oldu.
Allah azin bereketini versin
..

merhaba bende birikimlerimi yazıp ilham ve destekle artırmak istiyorum. sizin azminizi sevdim :) birbirimize destek olup sohbetler edebiliriz :)
kısaca anlatayım 1,5 yıllık evliyiz düğün borçlarıydı borçlardan kalmayan nakitlerde kartlara dayanan bi yaşamımız vardı. birikim hayaldi bu süre zarfında ama çok şükürki. ıvır zıvır borçlar bitti.
mart maaşımla düze çıkıyorum ve birkime başlamak istiyorum. bu birikimlerin amacıda araba için çektiğimiz kredileri toplu halde yatırmayı hadefliyoruz yada başka bir amaç zaman ne gösterir bilemeyiz :)
asgari ücret alıyorum ve kart ödemelerim kredi ödemelerim giderim: 1100 tl
HADEFİM: 1000 tl hiç dokunmadan ayı kapatmak amin

Merhaba, hosgeldiniz...
Birikim yapmak benim icin, yeme icme kadar dogal, siradan.
Cocuklugumdan beri biriktiririm.
Ailem kucuk bir atolyede kendi islerini yapardi. Net bir maaslari yoktu.
Taa o zamandan Ozlem Denizmen'in acil durum fonu dedigi, benim n'olur n'olmaz parasi dedigim bir fon kafamda olustu.
Akarken doldurdum, bu sekilde hic bir seyden de mahrum kalmadim.
Birikime yeni baslayanlar once bu fonu olusturmalilar. Tecrubem ve ekonomistler bunu soyluyor. Bu fon nasil olusturulur? Bir ayda gecinilen parayi, maasi alamama veya isten cikarilma ihtimalleri goz onunde bulundurarak, en az 3-4 aylik gecim parasini kenari atarak. Bu miktar benim icin 12 aylik yani 1 yilliktir. Harcamam gereken bir durum olduysa, en kisa zamanda yerine koyarim.
Bu sizinle birlikte, birikime yeni baslayan herkese kupumden sizan, kucuk bir tavsiyedir.
Her zaman gelin, her zaman paylasin.

yani birikimden önce acil destek parasımı biriktirin diorsunuz hazır duran

yani birikimden önce acil destek parasımı biriktirin diorsunuz hazır duran
Aynen oyle diyorum. Akilda hesapta olmayan bir durum her an cikabilir. Ele gune muhtac olmak, asgari ihtiyaclari dahi karsilayamamak cok zor. Su gunlerde ornegini cokca gordum. Adam akarken doldurmamis. Yemis, icmis ve gezmis. Simdi okula giden cocugunun defterini alamiyor, evine ekmek goturse katik alamiyor.
Gencler sunu hic unutmamali: Sende yoksa, kimsede yoktur.

evet mantıklı aslında inşallah bu hedefle bişeyler yapabilirm bundan snrası için. bundan öncesi gerçekten 1 tl bile ayırmak çok zordu özel aktivitemiz bile yoktu ama ay başını zor getiriyorduk borç taksit kredi kartı derken. şuan taksit gibi giderlerimiz kalmadı. kredi ve kullanılan günlük kredi kartı kaldı. mart ayında 1000 tl hiç elemeden nisanı getirirsem her ay düzenli bir şekilde bu dava ilerler diye düşüüyorum. şuan elde sıfır var ama doldurmaya çalışıcam. insanın borcunun bitmesi ve hafiflemesi kdr güzel bir duygu yok şu hayatta :)

Birikim yaptikca insan disipline oluyor. O azlar cok oldukca mutlu olup, guvende hissediyor. Istikrar sart...
Kazanciniz bereketli olsun...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…