bir sorum var deneyimli ve muhafazakar düşünenlerin fikirlerini istiyorum

evet çok güveniyorum haklısın canım yaa güveniyorsak sorun yok ama tabi sınırı aşmamak lazım galiba

kızlar hemen neden sertlesıyorsunuz kı belki arkadas söylemek istedigini tam olarak ifade edememıstır
canım sanırım senı anlayabiliyorum, haram helal konularını dusunuyorsun, tam olarak ifade edemedın sanırım.
şimdi eger işe tamamıyle din boyutu ile bakıyorsan, tabıkı de bazı seyler uygun olmaz, ama bunu biz değil sen bileceksın (yanı nasıl davranman gerekıtıgını)
eger yaptıgın hareketlerden pişmalık duyuyorsan hiç yapma ona gore de sozlune tavrını belirt, sanırım bu konuları anlayan birisidir.

çok teşekkür ederim yaaa beni bi sen anladın galiba canım evet tam açıklayamıyorum:) ya şimdi şöle bişe ki konuşmak istiyorum aslında ama engel olmak var işte bazen insan çok ister o zamanlar ister istemez konuşuyoruz ama tabi sonra yine pişman oluyorum. yok onunla hiçbir sorunum yok maşallah çok anlayışlı... ama bana kesin olarak bi sınır ve yapmamam gerektiği konusunda birşey söylerseniz destek gibi yani ne bilim öle işte sınır ne olmalı ya da bu konu da tam bilgi almakistiyorum.

kim sertleşti nerde sertleşti nasıl sertleşti?? sertleştiğim yazıyı bana göstersene tatlım bende sert olduğumu anlayayım...

yanı canım sımdı nasıl bir sınır tam olarak anlayamadım kı :)
yanı cınsel boyutta mı ıstıyorsun, yoksa normal ilişkinize mı sınır ıstıyorsun
hanı her sewen konusur tabı işte yanımda olsan, operdım senı vs vs konusur bunları mı kastedıyorsun
yanı bir sozlun var muhakkak böyle seyler konusulur, sınır koymak cok zor
söyle diyelim eger ewlenmenıze daha varsa herseyı acık acık konusmayın
yanı ınankı kafamı karıstırdın ha fetva vermek de istemem yanı

yazısından öyle hissettim

valla en azından öğrenmek istediğin ve merak ettiğin
herşeyi konuşmalısın.ama yinede sırlı bir yanın kalmalı
diye düşünüyorum...

evet ya öle birşeyler herkes mi konuşuyor gerçekten bazen diyorum bir ben mi konuşuyorum acaba diye debenneyaptımki o konu da bi sınır söylemenizi istiyorum eet

arkadaşım, sanırım seni anlıyorum ...
sözlülük, nişanlılık dönemleri, birdaha asla ele geçmeyecek güzel ve gizemli anlar, zamanlar ...
usulü ile, adabı ile konuşmak ayrı,
(fazlasıyla) davranışlara. sözlere dökmek ayrı ..bunun sınırını da elbetteki senin genel düşüncelerin belirler.

helal-haram kavramlarınada dikkat etmek istiyorum dersen, bilinen gerçekler var tabi ....

ayrıca arkadaşlar muhafazakar deyince hemen bi tepki ye başvuruyorsunuz muhafazakar olmak kötü bişe değil emin olun . ve insanların düşüncelerini saygı gösterin lütfen eğer eleştirecek olan da olursa bu konu da eleştiri duymak için yazmadım. sadece sorumun cevabını arıyorum... güsel ce cevap veren arkadaşlara da çok teşekkür ediyorum.

neleri önce konuşup sonra pişman olduunu sen zaten biliyosun anladıım kadarıyla.. madem pişman oluyosun onları konuşmazsın.. bahsettiin kesin bi sınırın da olduunu sanmıorum, yani en çok öpüşmeye kadar konuşabilirsin, bi adım sonrası yasaktır gbi bişi yoktur ki, herkese göre deişien bişidir bu da.. ben sevgilimle herşeyi konuşabiliyorum mesela ama kimisi senin için fazla gelebilir veya tam tersi..

Muhafazakar düşünceye göre sözlüye olan tavır bellidir..
Eğer aranızda nikah kıyılmamışsa o sana sen ona haramsınız..
islamın emrettiği kurallar bu tip iliişkilerde erkekle başbaşa kalıp el ele kol kola dudak dudağa gezmemektir..
Sözlünle olan tavırlarında yabancı bir kişiye nasıl davranıyorsan öyle davranmalısın...
Fazla samimi olmak da iyi değildir...
Bu demek değildir ki bazı şeyleri söyleyemezsin..
her şeyi konuşabilirsiniz ama edep dairesi içinde...
Nice insanlar var ki baştan çok laubalileşiyor bu da bir anda tez muhabbet usandırır hakikatını ortaya koyuyor...Cinsel içerikli sohbetler ya da espriler el şakaları gibi şeylerden kaçınılmalı...
Resmi ol ama içindekileri de dök..başbaşa ya da yalnız kalmamaya dikkat et...Peygamberimiz yabancı bir kadınla bir erkek başbaşa kalırsa 3. şeytandır diyor...
Çoğu insan evlenmeden bazı aşırılıklara kaçıyorlar sonra da ayrıldıkları zaman bu aşırılıklar başlarına bela oluyor...
İslamın emirlerine dikkat eden hiç bir zaman çuvallamaz...
Edep illa edep....Edep dairesinden çıkmayan hayatında hiç bir zaman başarısız olmaz...

teşekkür ederim cevabın için canım peki ne kadar sınır olmalı acaba yaa işte onu söyleseniz açıkça yazmak istemiyorum mesela onun yanaklarından öpüp sarılmak falan bu değil de daha derinlerden konuşmanın sınırı nedir acaba. ve kendimiz hakkında çok fazla şeylerden bahsetmeyip biraz gizemli mi olmak lazım yoksa evleneceğiz inş. zaten herşeyi konuşup birbirimizi tanımalımıyız.cinsellik haricinde sordum bu soruyu genel kişisel bilgi olarakCADIARZU

canım kac yasındasın :)
ayrıca tabıkı de böyle seylerı herkes konusur bu kadar vıcdan azabı cekme bence cok normal

sonra böyle konusuyorsun dıye sozlunun gozunden dusmek de ne demek,sakın böyle dusunme.
Muhafazar olmak konusuna gelınce, dindar ol ama muhafazakar olma, cevre ne der diye bir baskı olmasın uzerınde korkacaksan Allahtan kork :)

çok sağol çok doğru söylüyorsun canım ama benim ki fiziksel olarak değil konuşma olarak ondan bahsediyorum zaten fiziksel temas tan allah korusun. tamamen katılıyorum ama işte konuşmanında galiba sınırı olmalı bu tür konuşmalardan tamamen mi kaçınılmalı peki ?:sm_confused:

birşey değil ...
aslında, tam olarak, ben şöyle şöyle söylemek istiyorum ...gibi, somut birşeyler söylersen, daha çok yardımcı olabiliriz ....

a yok insanların düşüncelerine önem veren biri kesinlikle değilim karşıyım da hatta. zaten o yüzden muhafazakar düşünce olarak sordum.yoksa normal bi sınır sorardım. bunu temasın kesinlikle olmaması gerektiğini biliyorum ama konuşurken ki sınır nedir diye yani bu tür konuşmalardan tamamen mi kaçmak gerekir. yaşım 18. ya vicdan azabı duyuyorum eet işte allahu tealanın hiç hoşuna gitmeyen bişey mi yapıyorum acaba die.

zaten çevremin bildiği bişe değil ki çevre mi düşünüp korkayım tabi ki allah tan korkuyorum...

Her sey zamani geldiginde paylasilsin ama biz bayanlar asik olunca kendimizi birakip her seyi ortaya seriyoruz sonrasini düsünmeden

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…