bir sorum var deneyimli ve muhafazakar düşünenlerin fikirlerini istiyorum

Her sey zamani geldiginde paylasilsin ama biz bayanlar asik olunca kendimizi birakip her seyi ortaya seriyoruz sonrasini düsünmeden

çok haklısın öle valla düşünce mi destekleyenlerin yazıları beni çok etkiledi. yazanlar yine olursa çok sevinirim bana bi destek bi uyarıcı gibi oluyor. allah razı olsun düşünceleri ile ben etkileyenlerden.

bir de sanırım ben düşünceme destek bekliyorum kendimi o yönde yönlemdirmek istediğim için o yüzden yazılarınız benim için çok önemli. inanın çok mutlu oldum çoooooook teşekkürler özellikle vera cığım beni çok etkiledi sözlerin. aslında hepsini biliyorum bu konu da gayet bilinçli bi insanım fakat iyice idrak edbilmek için defalarca duymak çok faydalı oluyor.

canım çok tatlısın .hepimi,z geçtik buğünlerden seni anlıyorum.bunlar normal aslında isimlendiremediğin.tatlı ama korkakça yaklaşımlar ,kaçak elini tutmalar falan işte bilirsiniz...sen kendini bilen bir kızsın anladığım kadarıyla zaten aşırılıklar seni sonradan huzursuz ediyor.
canım sen zaten olayı çözmüşsün sonradan canını sıkacak olan davranışlarda bulunma yinede bana kalırsa Allahcc tamamına erdirsin ama bizim buralarda bir söz var beni yanlış anlamazsan
gelin ata binmiş ya nasip diye

ben deneyimsizim ve muhafazakar değilim.
en iyisi okuyayım yazılanları.

canım benim bazı arkadaşlar sana çok yardımcı olmuşlar aslında.tekrar okursan daha iyi anlayacaksın.dinimizde sınırlar belli bazı hadisler ve fıkıh kitapları seni bu konuyla ilgili yeterince bilgi sahibi yapar bunu zaten biliyorsundur....anladığım kadarıyla sen dinimize göre yaşamak istiyorsun ama bu şekilde yaşayanların hüsrana uğrayıp uğramadığını merak ediyorsun.karşı taraf senden uzaklaşırmı diye korkuyorsun belkide...sen yine bildiğin gibi devam etmelisin fikrimce.tövbe kapısı açık diye bile bile günaha girip nasılsa Allah (c.c) affeder diye kendine güvenmekde pek doğru değil bence.ayrıca sözlün senin cinsel deneyimin yok diye senden uzaklaşacak değil ya...genelde bunlar erkeklerin hoşuna gidecek şeylerden.kendisinden önce bir erkeğin var olduğu düşüncesi veya bir takım cinsel deneyimlerin yaşanmışlığı düşüncesi onları rahatsız eder...genelleme yapmıyorum ama büyük bir kısmı böyle..sen temastan bahsetmiyorsun konuşmaktan bahsediyorsun ama doğru olan şu ki onuda yapmaman gerekiyor.konuşacağınız o kadar çok şey varki bir başladınızmı o konulara sıra bile gelmez düşünmemeye çalış o zaman sonradan pişmanlık duyacağın şeyler söylemezsin inşallah.fazla kafana takma canım benim kısmetse evlenince beraber yaşayarak öğreneceksiniz nasılsa.....

anladığım kadarı ile cevap yazacağım.çok net belirtmemişsin sorunu. yaşını da yazsaydın iyi olurdu.

öncelikle;
''ayrıca arkadaşlar muhafazakar deyince hemen bi tepki ye başvuruyorsunuz muhafazakar olmak kötü bişe değil emin olun . ve insanların düşüncelerini saygı gösterin '' yazmışsın.

muhafazakarlığa kimsenin tepki verdiği yok, yaptığın ayrım hoş olmamış. bu konuda tüm arkadaşların saygılı olduğunu düşünüyorum.

saygı çerçevesinde, ben kendi düşüncelerime geçeyim(çok muhafazakar olduğum söylenemez, ama ben yine de yazmak istedim):

dini yönden düşünüyorsan şartlar bellidir. buradaki arkadaşların dediklerine göre karar vermen doğru olmaz.

ilişkinizin boyutuna ve geçmişine göre konuşacağınız konular,sınırlarınız değişir.
eğer yeni yeni tanımaya çalışıyorsanız birbirinizi acele etmemen iyi olur. ister istemez merakınız artar. nefse hakim olmak zorlaşır.

konuştuğun birşeye ya da davranışına sonradan pişman oluyorsan yapmaman daha iyi. bence bunu esas al.

benim anlamadığım şey su neden bir konu açarken ilk önce kimlerin yazıp yazamicağına kararlar veriyoruz?? madem konu açıyosun madem düşüncelere fikirlere ihtiyacın var neden konuna kimlerin yazcığını baştan belirliyorsun?? bak güzelim madem konu açıyosun buraya bilmelisinki konunu herkes okuyor ve her türlü yoruma açık olmalısın herkes senin istediğin türden yorumlar yazmaya seni tatmin edici düşünceler yazmaya mecbur değili lütfen konu açarken şartlandırarak açma sana tavsiyem bu...

yaşın kaç bilmiyorum ama evlenecek yaştaysann belli bir kişiliğinin oturması anlamına gelir
ayrıcaa ben sana şunları yap bunları yapma desemm asla işe yaramaz
çünküü ne seni tanıyorum ne nişanlınıı insanlar cevaplarken kendini ve eşini ele alarakkk yorum yaparr
bunun cevabını en iyi sen vermelisin bir ömürr geçirecek olan sensinn
birbirinizi tanımaya başlayınn öncee sonra ne konuşacağınızı öpüşüp öüpüşmeyeceğinize siz karar verinn biz burda ne haydar dümeniz nede güzin abla
ayrıcaa kendini robatluğaa alıştırmaa sen çaba sarfett sen mücadele et
benim zamanımda kk yoktuu ama bu dezavantajmı değil
insanın kendi kazandığı zafer kadarrr lezzetli birşey olamazz

henüz söz aşamasındaysanız bence konularınızda fazla ileri gitmeyin..çünkü insanlar nerelerden dönüyor biliyorsunuz...

Sizin konuşacağınız konulara ve karşınızdaki insanın kafa yapısına göre çok değişkenlik gösteren bir durum bu..yasakkelime
Yani konuşmasanız belki de bir sapıkla evleniyorsunuz da haberiniz yok,
Konuşursanız da ileriki zamanlarda sen daha 2 günlük sevgilimken neler konuştun diyebilir o zihniyetli insanlar..
Bu arada konuşmak derken a'dan z'ye konuşmayacaksın herhalde,flörtün amacı nedir zaten birbirimizi tanımak..
Bu sebeple çok seçici davranmalı ve ne yaptığımızı bilerek hareket etmeliyiz..
Bir de ucuz olmaktan bahsetmişsiniz kime neye göre ucuz?Bir insanın bakış açısına göre mi değerimiz artar veye azalır.
Bir öpücükle böyle düşünecek varsa varsın gitsin başka kapya...
:dilcikar:

ben senin yerinde olsam sözlümle herşeyi konuşmam
bayan dediğinin birazcık gizemi olmalı
konuşulacak konular vardır konuşulmayacak konular vardır
herşeyini ilk başta çarşaf gibi önüne serme derim
ilk başlarda pat diye cinsellikten konuşursan pek hoş olmaz
geleceğe dair herşeyi konuş ama diğer konuda pek konuşma ve taviz verme derim
sadece konuşmak zorunda olduğun konu varsa onu konuş
sen kendini biraz sakla o seni tanımaya çalışsın uğraşsın.sende bu arada onu çok iyi gözlemle

Arkadaslar su ´´muhafazakar ´´ bolumune takilmayin lutfen .
BElli ki arkadasimiz kendi dusunce yapisina yakin kimselerin fikirlerini ogrenmek istemis .
Hayatlarimizi farkli esaslara gore sekillendiriyoruz . Bazen , birimizin normal gordugu digerine cok ucuk veya cok sacma gelebiliyor .
Onun da kendine yakin dusunce yapisina sahip dusunenlerin fikirlerini ogrenmek istemesi beni rahatsiz etmedi .

Aynen bizi de rahatsız etmedi...Mantık Evliliği başlığı açılsa ve de Muhafazakar olmayanlar yazmasın deseydi biz hiç ayrımcılık düşünmezdik...Çünkü herkes kendi dünyevî ve de felsefî görüş yapısına yakın insanların tecrübelerini ve de yorumlarını merak eder...
Güsel kardeşe gelince yaşının 18 olduğunu yazmışsın ki daha küçüksün ve de bazı merhalelerden geçeceksin...
Sana söyleyeceğim şu ki:
"Helal bellidir, haram bellidir. Bu ikisinin arasında bir çok kişinin bilmediği şüpheli şeyler vardır. Kişi bunlardan sakınırsa dinini, onur ve haysiyetini korumuş olur.
Şüpheli şeylerden kaçınmayanlar, koruluğun kenarında hayvanlarını otlatan kimse gibidir. Kolladığı hayvanların her an koruluğa dalması mümkündür. Dikkat edin her hükümdarın bir koruluğu vardır, Allah’ın koruluğu da haram kıldığı şeylerdir...” (Buhârî, İman, 39)

Yaşın daha küçük bazı şeyleri bizim tavsiyelerimizle ya da anlattıklarımızla çözemezsin..Her daim annenle babanla hanım yakınlarınla danışıklık içinde ol ki hüsrana uğramayasın...
Sözlünle her şeyi konuşabilirsin ama laubalilik olmasın.Geleceğini konuşabilirsin.İsteklerini konuşabilirsin...Ama şüpheli yerlere girme işte..O koruluklara girme...Kendini zor duruma düşürecek muhabbetlere girme...

hepinize çok teşekkür ediyorum.sizlerin söyledikleri ile bir yere gelemem demişsiniz ama ben ce deneyim sahibi insanlardan öğrenilecek çok şey vardır.bilmediklerimi farklı görüşler duyarak ta birşekilde yönlendirmeye çalışabilirim sanırım kemdime daha çok uyan tarafı daha bir göz önüne alarak düşüncelerim tamamen de olmasa şekil alabilir sanıyorum. muhafazakar kısmına takılmayan arkadaşlara da çok teşekkür ediyorum....ben muhafazakar değilim o zaman bu konu da konuşmuyorum demek te bir tepkidir bence... inanın düşüncelerini kendime yakın bulduğum epey kişi yazmış bu konu da tanıdık kimseye danışmam bi kere ben danışsam tepki göstermezler sanırım yol gösterirler fakat ben bunu başkalarının bilmesini uygun bulmuyorum.. o yüzden farklı insanlardan fikirler duymak beni rahatlatıyor... yol almayı düşündüğüm çizgi keskinleşiyor bu sayede...... saç olun var olun:) ama yine yazmak istedikleriniz olursa lütfen yazın size dua ederim......canlarımmmmmmmm:):) inanın çoğu kişinin yazısı fikirlerime destek oldu.çok sevindim gerçekteenn:)

ayrıca bu konuyu ona ben zaten açmıştım... onunla ve düşünceleri ile ilgili bi sorunum yok çok şükür maşallah bitaneme:) ama nefis giriyor işin içine ve bazen konuşuyorum... ama inşallah konuşmamayı başaracağım... ya belki diyebilirsiniz insan pişman olduğu bişeyi nasıl konuşur nasıl buna hakim olamaz ama oluyor işte:) ama inşallah olmaması için gayret göstereceğim....yazılarınız çok mutlu etti:)

canım çok tatlısın .hepimi,z geçtik buğünlerden seni anlıyorum.bunlar normal aslında isimlendiremediğin.tatlı ama korkakça yaklaşımlar ,kaçak elini tutmalar falan işte bilirsiniz...sen kendini bilen bir kızsın anladığım kadarıyla zaten aşırılıklar seni sonradan huzursuz ediyor.
canım sen zaten olayı çözmüşsün sonradan canını sıkacak olan davranışlarda bulunma yinede bana kalırsa Allahcc tamamına erdirsin ama bizim buralarda bir söz var beni yanlış anlamazsan
gelin ata binmiş ya nasip diye
size de teşekkür ederim.amin inşallah tamamına erdirir.a.s.

canım benim bazı arkadaşlar sana çok yardımcı olmuşlar aslında.tekrar okursan daha iyi anlayacaksın.dinimizde sınırlar belli bazı hadisler ve fıkıh kitapları seni bu konuyla ilgili yeterince bilgi sahibi yapar bunu zaten biliyorsundur....anladığım kadarıyla sen dinimize göre yaşamak istiyorsun ama bu şekilde yaşayanların hüsrana uğrayıp uğramadığını merak ediyorsun.karşı taraf senden uzaklaşırmı diye korkuyorsun belkide...sen yine bildiğin gibi devam etmelisin fikrimce.tövbe kapısı açık diye bile bile günaha girip nasılsa Allah (c.c) affeder diye kendine güvenmekde pek doğru değil bence.ayrıca sözlün senin cinsel deneyimin yok diye senden uzaklaşacak değil ya...genelde bunlar erkeklerin hoşuna gidecek şeylerden.kendisinden önce bir erkeğin var olduğu düşüncesi veya bir takım cinsel deneyimlerin yaşanmışlığı düşüncesi onları rahatsız eder...genelleme yapmıyorum ama büyük bir kısmı böyle..sen temastan bahsetmiyorsun konuşmaktan bahsediyorsun ama doğru olan şu ki onuda yapmaman gerekiyor.konuşacağınız o kadar çok şey varki bir başladınızmı o konulara sıra bile gelmez düşünmemeye çalış o zaman sonradan pişmanlık duyacağın şeyler söylemezsin inşallah.fazla kafana takma canım benim kısmetse evlenince beraber yaşayarak öğreneceksiniz nasılsa.....
dinimize göre yaşayanların hüsrana kesinlikle uğramayacağını çok iyi biliyorum. böle düşünmüyorum. zaten allah affeder diye düşünsem bu kadar takılmam bu konuya onu da yapmaman gerekiyor demişsiniz bu söz benim için önemli idi haklısınız konuşacak çok şey vardır aslında düşünürsek derince..yoksa aklımıza bişe gelmiyorda:):) teşekkür edrim size de

ayyyyyyyy çok seviniyorum yaa düşüncelerini birileri ile paylaşıp fikir almak meğer ne kadar güzel ve tatlı bişeymiş...:)

bence konuşmalısın eğer ona anlatmazsan kime anlatıcaksın ben konuşuyorum herşeyimi paylaşırım çünkü hem arkadaş hemde eş o benim için sende öyle yap bencee

canım konuşulması gereken şeyler vardır konuşulur anlatılmayacak şeylerde vardır konuşulmaz o yuzden yerıne ve zamanına göre degışır bence

kesinlikle katılıyorum. Konuşulacaklarda var konuşulmayacaklarda.

X