Bir iş yeri mevzusu

Winnethepooh

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2017
1.812
1.098
Kızlar selam,

4 ay önce ofise yeni çalışanlar alındı. Bu yeni gelen çocuk lafta tecrübeli gelen birisiydi, benden de tecrübeli öyle olunca haliyle tüm ekip yemi gelenle alakalı çok zorlanmayacağımızı düşündük. Benim yanımdaki masa boş olduğundan çocuk benim yanıma oturdu ve ben mümkün olduğunca bildiğim her şeyi anlattım kendisine -bende işimde çok tecrübeli değilim 9-10 aylık bir tecrübem var- Genel hatlarıyla çok teknik ve çok detay bir işim var bu sebeple gelen kişi tecrübeli olsa bile farklı şirketten geldiğinden bir alışma süreci olacağını biliyordum.

Gelelim asıl konuya, kızlar çocuk hiçbir şey anlamıyor ve bilmiyor! Bilmemesi sorun değil öğretilir ancak 4 aydır her şeyi ger gün tekrar tekrar anlatmaktan artık bayılacağım. Sürekli garip garip sorular soruyor. Olur olmadık zaman da sürekli aynı şeyleri tekrar ediyor. Bu durumdan ekipçe çok bunalınca şefle konuyu görüştüm o da tüm soruları ona yönlendirmesini söyledi gelişim sürecini izleyebilmek adına. Ama yok çocuk hala önce tüm ekibe tek tek gidip o soruyu soruyor sonra kimsenin cevap vermeyeceğine ikna olduktan sonra şefin yanına gidiyor. Öğrenmesi için iş veriyorum yok ben bunu yapmam diyor ve cidden yapmıyor. Bu gibi bir ton saçma sapan sorun yaşıyoruz. Artık yanımda oturmasından aşırı bunaldım. Sürekli kendi kendine konuşması ayrı bir dert bana sorduğu sorular zaten.. O sebeple yarın artık yer değişikliği talebim için tekrar şefimle konuyu görüşmeyi planlıyorum. Bir yandan da nedense vicdan yaptım sanki birilerinin nasibine engel olacakmışım gibi. Sevmiyorum ben insan şikayet etmeyi özellikle iş yerlerinde. Ama onun işini ben düşünmekten çok yıprandım. Eve geldiğimde eşimle gündemimiz bile o çocuk oluyor resmen. Sizce yanlış mı yapıyorum gidip konuşmak doğru bir karar mı?

Profesyonel düşünün lütfen ve gereğini yapın.
Bir yanım tam olarak gereğinin yapılması taraftarı diğer yanımda ne bileyim çocuk genel olarak yönetimin gözüne batıyor zaten şu an bende tuzu biberi olur muyum diye düşünüyorum. Ama insanların işini elinde tutması kendi elinde yine. Saçma bir vicdan biliyorum da birilerinden duymaya ihtiyacım var sanırım. Kendimle kavga verip duruyorum çünkü

sonradan vicdan yaparım diyorsanız önce kendisiyle konuşun ve açık açık yıldığınızı, yer değiştirme isteyeceğinizi söyleyin. belki kendine çeki düzen verir. vermezse de siz de özel bakıcısı değilsiniz sizinki de can

Dört aydır bir şey öğrenememesi ve sürekli soru sorması ne bileyim biraz sizi yumuşak başlı bulmuş inanın benim çalıştığım eski iş yerinde insan sıfatına yakışmayacak birisi kırk yılda bir kez bir şey anlatır onu da hızlı hızlı 2 3 dakika da ne yapıyor ne ediyor anlamazdım bile ikinciye bir şey sorsam terslerdi ikinciye bir şey soramazdım yani 🤷‍♀️🙄 sonuç çıktım işten 😒

Son düzenleme:
Bir çalışanımız var, kız 6 ya da 7 yıldır bizimle. Durumu aynı 🥹 öğrenmemek falan değil bence durum, birinden destek alarak ilerlemek bazılarına çok daha kolay geliyor, sorumluluk almamak işlerine geliyor yani.

Malesef kalifiye eleman değilmiş. Bence şef bunun farkındadır. Benzeri bir tip çalıştığım şirkette bir ekipte vardı. Destek olup o işi yaptığımız halde gidip ben yaptım der yada destek olanların arkasından hiçbir şey yapmadığını söylerdi. Allahtan o ekipte değilim derdim. Geçmiş olsun ancak duygularınızı ön plana almadan, ekibib gelişmesini düşündüğünüzü belirterek konuşma yapmanızı tavsiye ederim. Sizde işe gireli kısa süre olduğu için bòyle bir konuşmada oklar size dönebilir çünkü şefin çocuğun farkında olduğundan eminim

hiç profesyonelce davranmıyorsunuz ve şikayet etmekte çok geç kaldınız. sözleşmelerde deneme süresi vardır ve deneme süresinin adı üstündedir. işyerinin ihityaçlarına uygun değilse iş akdi sonlandırılır. lütfen "nasibine engel oluyorum" gibi arabesk laflar da etmeyin. sizlere orada lütuf olsun diye maaş ödenmiyor. dolayısıyla o da hak ederek kazanmak zorunda

4 ay öğrenmek ve adapte olmak için gayet yeterli bi süre
öğrenmediyse birkaç sebebi olabilir
1- anlama sorunu vardır. odaklanamıyordur bu yüzden anlayamıyor olabilir ki bu sizin sorununuz değil
2- işe uygun değildir bu yüzden yapamıyordur. bu da sizin sorununuz değil
3- gevşektir. işi ciddiye almıyordur, bu da sizin sorununuz değil

yani sebepleri düşününce hiçbirini sizinle ilişkilendiremedim. sizden kaynaklı olmayan durumlar için iş hayatında vicdan yapmaya gerek yok
fazla tevazu vasattan nasihat dinletir
fazla fedakarlık enayiliktir

şunu önerebilirim, çocukla mi muhabbetiniz varsa bu durumu kendisine söyleyin ama ciddi bi şekilde. neden böyle olduğunu sorun, cevap alabilirsiniz belki (cevabı şikayette kullanabilmeniz açısından diyorum)
bi muhabbetiniz yoksa, merhaba merhaba iseniz, iş dışında sohbetiniz olmuyorsa ofiste o zaman direkt şikayet edin
çünkü bu durum sizi kötü etkiliyor yarın öbür gün siz bu yüzden sıkıntı yapıp atıyorum işi aksatsanız neden söylemedin derler

seneler önce başıma benzer bi durum geldi. bende kendisiyle konuşmak işe yaramadı, düzeltmedi kendini
ben çocuğun anlamadığını falan değil tamamen gevşek olduğunu o yüzden sorun yarattığını düşünüyordum kendimce
sonra ben işten ayrıldım. haberini aldım ki 1 ay sonra bu çocuk da ayrılmış. hatta ayrılırken de aktarması gereken işleri aktarmamış, vermesi gereken bilgileri vermemiş falan bir sürü zarara uğratmış orayı
gevşeklikten yani.

Malesef kalifiye eleman değilmiş. Bence şef bunun farkındadır. Benzeri bir tip çalıştığım şirkette bir ekipte vardı. Destek olup o işi yaptığımız halde gidip ben yaptım der yada destek olanların arkasından hiçbir şey yapmadığını söylerdi. Allahtan o ekipte değilim derdim. Geçmiş olsun ancak duygularınızı ön plana almadan, ekibib gelişmesini düşündüğünüzü belirterek konuşma yapmanızı tavsiye ederim. Sizde işe gireli kısa süre olduğu için bòyle bir konuşmada oklar size dönebilir çünkü şefin çocuğun farkında olduğundan eminim
benim iş yerimde de zamanında böyle bi tip vardı. güya deneyimli ve bilgili diye almışlardı ve bana yardımcı olacaktı :KK70:
çocuk inanılmaz uyumsuz, hatalarını asla kabullenmez sahiplenmez, müdür gelir sorar bunu kim yaptı niye böyle oldu diye
sessiz sessiz dururdu, baktım tavrı böyle ben söylemeye başladım çat çat
x'in sorumluluğundaydı benim bilgim yok, kendisine sorun isterseniz demeye başladım
çünkü ben daha eski olduğum için bana sorulurdu bütün hatalar
çocukla kavga etmiştim zaten işten ayrılmadan 1 hafta önce
delirtiyordu artık

sonradan vicdan yaparım diyorsanız önce kendisiyle konuşun ve açık açık yıldığınızı, yer değiştirme isteyeceğinizi söyleyin. belki kendine çeki düzen verir. vermezse de siz de özel bakıcısı değilsiniz sizinki de can
Kendisiyle çok çok fazla kez konuştum hem normal bir şekilde hem tersleyerek. Çok garip bir çocuk gerçekten terslesen bile öyle duruyor cevapta vermiyor ben anlamadım

Şef aslında konum olarak bizden çok uzakta olduğu için çocuğun durumundan çokta haberdar değildi ekip olarak biz biraz anlattık ama çok değişen bir şey olmadı hayatımızda. Ara ara gelip bana çocuğun durumunu soruyor her seferinde aynı olduğunu iletiyorum of şu çocuktan kurtulsaydık diyip gidiyor

Bir çalışanımız var, kız 6 ya da 7 yıldır bizimle. Durumu aynı 🥹 öğrenmemek falan değil bence durum, birinden destek alarak ilerlemek bazılarına çok daha kolay geliyor, sorumluluk almamak işlerine geliyor yani.
Kessssiinlikle böyle olduğunu düşünüyorum artık aşırı canımı sıkıyor durum. Asla sorumluluk almak istemiyor. Her şeyi zaten bana sorduğundan ona yöneltilen neden böyle yaptın sorusuna hemen Winnie öyle dedi diye cevap veriyor. Ofiste bizim hatalarımızı açıklarımızı arıyor kendince. Daha dün dedim kendisine bizim hatamızı arayıncaya kadar otur işini düzgün yap sana kalmadı o işler dedim. Sırıta sırıta suratıma bakıyor. Gerçekten kafayı yemek üzereyim

6 7 yıldır kız hiçbir şey öğrenmedi mi

hiç profesyonelce davranmıyorsunuz ve şikayet etmekte çok geç kaldınız. sözleşmelerde deneme süresi vardır ve deneme süresinin adı üstündedir. işyerinin ihityaçlarına uygun değilse iş akdi sonlandırılır. lütfen "nasibine engel oluyorum" gibi arabesk laflar da etmeyin. sizlere orada lütuf olsun diye maaş ödenmiyor. dolayısıyla o da hak ederek kazanmak zorunda
Sözleşmedeki deneme süresinde bu durumların farkındaydı herkes. Hiç şefimle konuşmuyor değilim aksine çocuk adına çok fazla konuşuyoruz ama çocuğun her yaptığını da koşa koşa anlatmıyorum. Şimdi iyice benim rahatsız olduğumu görünce -zaten kimse haz etmiyor çocuktan - iyice çocuğa bilenirler mi onu düşündüm. Ama her koyun kendi bacağından artık onu da o düşünsün ya

6 7 yıldır kız hiçbir şey öğrenmedi mi
Öğrenmedi değil de işte hiçbir şeyi tek başına yapmıyor. Bi şeye A diyeceğini bilse bile bana gelip A mı dicem B mi dicem diye soruyor örneğin. Cevap vermemeyi denedim, sen biliyorsun demeyi denedim, sene sonundaki değerlendirmede düşük puan vermeyi ve sonrasında değerlendirme toplantısında bunu konuşmayı denedim, ı ıh. Çoluğu çocuğu var, kaç senedir de çalışıyor diye bi şey de yapmak istemiyoruz ama yoruyor artık

X