Bir Cennet Kuşu Arya Hikayesi

Ne diyeceğimi bilemedim.. 10 yıldan fazladır kk dayım ama ilk kez bir konuyu okuyup darmadağın oldum... Anne değilim, olmayı hiç istemedim... Ama burada sizi ve Arya'yı tanıyınca annelik nasıl muhteşem bir şey diye düşündüm... Acınız çok derin, imtihanınız çok çetin olmuş ama bence dünyadaki en iyi annelerdensiniz, Allah size ve eşinize sabır ihsan eylesin🤲 buna sebep olanların hesap verdiğini duymayı da gönülden diliyorum, iki cihanda hesap versinler inş.

Tanıdığına eminim... Hiç bebeğim olmadı ama bir sürü bebek kedim oldu. Bir tanesini on günlük buldum, gözleri yaralıydı, veterinere götürdüm ciğerleri gelişmemiş yaşamaz dedi, gözleri de görmüyordu kuzumun. Şırıngalarla besledim 20 gün, bir kez eşime dedim ki işim var biraz, sen besler misin, yemedi mamayı, ne zaman ben gidip onu avucuma yatırdım mamadan önce parmaklarıma sarıldı hiç gitmez gözümden... Yattığı yerde uzaktan seslenirdim minicik başını kaldırır arardı beni başka hiç bir sese tepki vermezdi... Demem o ki bebekler biliyor, Arya'da biliyordu, Allahın sevgiye özel kıldığı bir iletişim var, sizi çok çok çok sevdi Arya biliyorum
Bu süreçte bunları kimseye anlatamadım. Dinlemediler beni. Pandemi öyle bi bahane oldu ki insanlara. Bende tek başıma yaşadım. Bir yerlerde anlatmam gerekiyordu. Bu bir de Arya'nın yaşadıkları... Benim yaşadıklarım bana yaşattıkları da çok ağırdı insanların. Hala da değişmedi.

Annelik duygusu her zaman bir bebeğe olacak değil ki hem. Benim de bir kedim var. Arya öldükten 1 hafta sonra sahiplendim. Tam bir sarman kendisi. Şimdi kocaman oldu. Aldığımda bebekti. Şimdi kucağımda yatıyor, kucağımda durmayı çok seviyor. Sanki benim bebeğim o gibi.

Bazen bir bitkiye bazen bir çiçeğe, bazen bir kediye bazen bir köpeğe, bazen ezmemek için yolunu değiştirdiğin karınca yuvasına ve bazen yolda kenara aldığın bir salyangoza bile şefkatle yaklaşmak, çöpü yere atmamak için saatlerce cebinde taşımak annelik. kediye, köpeğe, tüm canlıya ve doğaya karşı da olabilir. Aslında tamamen sahiplenme duygusu. içinizde annelik varsa sevgiyle büyüyecek bir çocuk, bir kedi, bir bitki hepsi güzel. Sevgi ile büyüyen her şey güzel. O yüzden amacım Arya'nın sevgiyi hissetmesiydi. :KK200:

Başınız sağolsun… Son yıllarda kolay ağlayabilen biri değilim ama zaman sonra ilk kez hıçkırarak ağladım çok üzüldüm en çok üzüldüğüm şeylerden biri de bu gibi durumlara sebep olan içinde insan sevgisi olmayan insan hayatına değer vermeyen kişilerin doktor olması. Size çok yazık etmiş gece rahat uyuyamıyordur unsrım🤬 Fotoğraflarına baktım her yerinde cihaz takılı duymuyor görmüyormuş zaten ölü gibi yaşamış ama sizin sevginizi ve ilginizi hissettiğinden hiçbir şüphem yok sizinde olmasın. Mükemmel bir annesiniz o hala sizin çocuğunuz umarım tekrar sağlıkla mutlulukla yeni bebeğinizi kucağınıza alırsınız🙏🏻 Allah sabır versin…

Başınız sağolsun… Son yıllarda kolay ağlayabilen biri değilim ama zaman sonra ilk kez hıçkırarak ağladım çok üzüldüm en çok üzüldüğüm şeylerden biri de bu gibi durumlara sebep olan içinde insan sevgisi olmayan insan hayatına değer vermeyen kişilerin doktor olması. Size çok yazık etmiş gece rahat uyuyamıyordur unsrım🤬 Fotoğraflarına baktım her yerinde cihaz takılı duymuyor görmüyormuş zaten ölü gibi yaşamış ama sizin sevginizi ve ilginizi hissettiğinden hiçbir şüphem yok sizinde olmasın. Mükemmel bir annesiniz o hala sizin çocuğunuz umarım tekrar sağlıkla mutlulukla yeni bebeğinizi kucağınıza alırsınız🙏🏻 Allah sabır versin…
Ben güvendim evladımı teslim ettim. Hala yanarım yıksaydım o duvarları da vermeseydim diye. Olan oldu. Hiç bir şey bana onu geri getiremeyecek . Arya'nın benim odasına girdiğimdeki tek belirtisi nabzı idi. Hemşireler de öyle söylerdi. Ama onun bana hissettirdikleri paha biçilemezdi. Benim bir bebeğim daha olabilir ama Arya'nın tek annesi vardı. O yüzden anne sevgisini hissetmesi için çabaladım.

Hiç sıkılmadan, tek bir harfini atlamadan, gözyaşları içinde okudum cennet kuşunun hikayesini. Ve seni tanımasam da, sana sımsıkı sarılmak, acına ortak olmak istedim. Rabbim sana ve eşine sabırlar versin. Arya'nın acısını unutturacak başka bir acıyla sınamasın sizi. Sizleri annelikle ve babalıkla ikinci kez taçlandıracak bir evlat nasip olsun inşallah içinizde ukte olanları onunla doya doya yaşayın.

Hiç sıkılmadan, tek bir harfini atlamadan, gözyaşları içinde okudum cennet kuşunun hikayesini. Ve seni tanımasam da, sana sımsıkı sarılmak, acına ortak olmak istedim. Rabbim sana ve eşine sabırlar versin. Arya'nın acısını unutturacak başka bir acıyla sınamasın sizi. Sizleri annelikle ve babalıkla ikinci kez taçlandıracak bir evlat nasip olsun inşallah içinizde ukte olanları onunla doya doya yaşayın.
Amin. Dualara ihtiyacım var. Korkuyorum yine erken doğurmaktan yine bebeğimden ayrı kalmaktan korkuyorum. Ama cesur olmam gerek. Çok çektim. Ben hakkediyorum bunu. ♥️ Dualarınıza aklınıza gelirsem yer verin olur mu ?

Arya bu dünyadan anne sevgisini tadarak gitti. Ama inanın başka insanların da sevgisini kazandı, yüreklerine yer etti.
Dilerim Rabbim gönlünüze huzur, ailenize mutluluk, kucağınıza hayırlısı ile bir bebek nasip etsin.

Off çok zor bi durum.Ne acılar var meğersem en ufak şeylere üzülüyoruz halbuki.Çok çok ağladım kızım yanımda aklıma yavrunuz geliyor.Rabbim acınızı hafifletsin size tekrardan anne olmayı nasip etsin hiçbir sağlık sorunu yaşamadan inş.Bugün namaz kılarken aklıma geldikçe size çokça dua edeceğim.Cennette elbet buluşacaksınız Allah ın izniyle cennet kuşunuz ebedî hayatta sizi bekliyor olacak.🙏

Off çok zor bi durum.Ne acılar var meğersem en ufak şeylere üzülüyoruz halbuki.Çok çok ağladım kızım yanımda aklıma yavrunuz geliyor.Rabbim acınızı hafifletsin size tekrardan anne olmayı nasip etsin hiçbir sağlık sorunu yaşamadan inş.Bugün namaz kılarken aklıma geldikçe size çokça dua edeceğim.Cennette elbet buluşacaksınız Allah ın izniyle cennet kuşunuz ebedî hayatta sizi bekliyor olacak.🙏
Teşekkür ederim. Dualara çok ihtiyacım var. 🤲

9. Bölüm

Arya’nın zor günleri…

Arya yeni hastanesine alışmıştı. Onun upuzun kirpikleri, köfte ağzı ve pamuk teni yine kendini sevdirmişti. Bu hastaneye belki sürgün edilmiştik. Ama bize çok iyi davranıyorlardı. Elbette önce bir mesafemiz vardı. Beni tanımıyorlardı. Sonra her şey değişti.

Benim Arya’ya düşkünlüğüm yine ilgilerini çekmişti. Görüş günleri onunla uzun uzun sohbetim, tırnaklarını kesmem bakımını üstlenmem, ellerini ayaklarını sevmem onların da ilgisini çekmişti. Yanıma geliyorlar uzunca konuşuyorduk. Onlar da Arya’nın çok yaşamayacağını düşünüyorlardı. Ama Arya bu pes etmemeyi annesinden öğrenmişti.

Yeni hastanemize alışma sürecimiz tamamlanınca benim Arya’yı daha sık görmeme ve gittiğimde kısıtlı süre değil uzun zaman yanında kalmama izin verdiler. Onların da işini kolaylaştırıyordum. Hem de Arya’nın öz bakımını yapıyor anne gibi hissediyordum kendimi…

Tabi bu süreç oturana kadar bazı zorluklar yine Arya’yı bulmuştu. Anne olarak sadece izleyebilmiştim.

Sevk tarihinden sonra Arya yine ateşlenmeye başladı. Kültür sonuçlarında yine o katil bakteri “serratia” üremişti. Belli ki Arya’nın tedavisi bitmeden bizi göndermişlerdi. Bir kere başarmıştı Arya yine başaracaktı. Yine beslenmesi kesildi. 7. Ayına girmişti sadece 3.300gr idi. Hala yenidoğan kıyafetlerini giyiyordu. Tabi kıyafet giyebildiği zamanlarda. Ona uygun önden çıt çıtlı badiler almıştım.

Arya’nın vücudunda bir çok cihaz vardı. Ayağında satürasyon probu vardı. Bu cihaz oksijenlenmesini ölçüyordu. Kalbinde 3 adet elektrot vardı. Elinde muhakkak damar yolu açıktı. Yutma refleksi olmadığı için tükürüğünü çekecek aspirasyon cihazı da hemen yanındaydı. Tüm değerleri monitörden izleniyordu. Ayrıca oksijene bağlıydı. Boğazında trakeostomiye ventilatör bağlıydı onun nefesi de o makineydi. Ağzında ng dediğimiz midesine inen bir hortum vardı. Bu hortum mama makinesine bağlanıyordu. Böylece karnı doyuyordu. Başında ambu vardı. İlaçları çeşit çeşitti. Her ayrıntısını ezberledim o makinelerin o benim kızımdı onu yaşatan da o makinelerdi…

Bu yüklerinin üstüne bir de şu kötü bakteri eklenince Arya hızla kilo verdi. 2.200gr ‘a kadar düştü. Ama yine zaferle çıkmıştı bu savaştan. Ama yaraları çok ağırdı.

Arya kendini toparlamaya başladıktan sonra daha sık vakit geçirmeye başladık. Bu durumda sesimi bildiğini düşünerek bir ses bombası aldım. Flash belleğe sesimizi kaydettim. Arya’ya hikayeler vs… Ara ara o sesi açmalarını için hemşirelere bıraktım. Beni duyuyorsa daha çok duymalıydı.

Hemşirelerde bu mucize bekleyişime ayak uydurdu. Bir gün gittiğimde Arya’nın odasında “Tavşan Momo” çizgi filmi açıktı. Arya hiç gözlerini açmıyor hiç tepki vermiyordu. Oyuncak bebeğimdi. Ama herkese çizgi film açarken onu atlamamışlardı. O gün onların Arya’ya verdikleri değeri ömrüm boyunca ödeyemezdim. Kaç defa teşekkür ettim bilmiyorum. Ama o günden sonra Tavşan Momo çizgi filmini unutmuyorum…

10. Bölüm

Kalp Durmaları…

Arya enfeksiyonları atlatmıştı. Ama bu seferde beyin fonksiyonlarının minicik kısımları da yok olmaya başlamıştı. Mesela vücut ısısını tutamıyor özel makinelerle ısıtılıyordu. Nabızları ani düşüşler yaşıyor. Kalbini çalıştırmakta zorlanıyor. Ama gücünü toplayıp yeniden yükseltiyordu. Böyle zorlu yükler içinde 8 ayı tamamladık.

Yılbaşından sonraydı hangi ay hangi gün hatırlamıyorum saat 11 gibi telefonla bilgi aldım. Saat 12 gibi tekrar telefonum çaldı. Arayan Fulya Hocamdı. “Annesi” dedi. Ama sesinden bana söylerken zorlandığını hissettim. “Annesi, Arya’nın kalbi durdu kalp masajı yaptık. Ama çabuk yanıt verdi.” Dedi. Nasıl çıktım evden nasıl gittim bilmiyorum. Gittiğimde rengi çekilmişti. Göğüs kafesi içine göçmüş ve morarmıştı. O gün Allah’ım al kızımı dedim. Çaresizliği çok hissetmiştim. O gün bambaşka idi. Hep Arya kalmak istiyor diye avutmuştum kendimi. Kalmak için bu acıları çekiyor diye. O gün Arya gitmek istemişti. İzin vermemiştik.

O çaresizlik ile eve gelmiştim. Canım yanıyordu. Arabadan inip eve girdiğimizde arabada laptopu unuttuğumuzu farkettim. Dışarıda kar vardı. Ama içim yanıyordu. Eşime ben alırım dedim. Aşağı indim laptopu aldım. Bir ağaç altında baygın vaziyette bir kuş buldum. Karların içindeydi. Önce öldü sandım. Dürtükledim. Kanatları oynadı. Hemen elime alıp koynuma soktum. Eve girdiğimde eşime gösterdim. İnternetten aradığımızda kuşun Nar Bülbülü (kızılgerdan) kuşu olduğunu gördüm. Rivayet odur ki Allah insanları günahları nedeniyle cehenneme atmak için toplamışken, Kızılgerdan kuşu ilk insan Hz. Âdem’e ve tüm insanlığa kendini feda edeceğini söylemiş ve Allah da onun bu samimiyeti güvenerek insanları ateşe atmamıştır.Hz. Âdem’in yerine kendisinin ateşe atılmasını istemesi üzerine Allah, Nar Bülbülü kuşunun kendisini ateşe atmasını istemiş ve Kızılgerdan kendisini tam cehenneme bırakmıştır ki, bu esnada Allah’ın emri ile melekler kuşu cehennemde yanmaktan son anda kurtarmıştır.

O gün evimde ısındı uçtu Narbülbülü. Kızım bana işaret göndermişti. Bana cennet kapılarını açacaktı. Böyle böyle Arya’nın tam 6 kez kalbi durdu… Ama o hep kalmayı tercih etti.

11. Bölüm

Arya Artık 1 Yaşında…

Bu çalkantılı zamanlarda Arya dayandı. 17 Nisan 2021 tarihi geldi. Arya’nın doğum günüydü. O gün için Arya’ya çok güzel bir elbise aldım. 1 yaş doğum günü tacı, tütülü çoraplar… Ama elbisesi Arya için özel olmalıydı bu ara kafamı dağıtmak için rokoko yapıyordum. Hemen Arya’nın elbisesine ismini yazdım. Arya kendini özel hissetmeliydi.

O gün ailemle birlikte girdik Yoğun bakıma. Arya’nın odası balonlarla süslenmişti. “iyi ki doğdun Arya… Yeni yaşın kutlu olsun Arya… İyi ki doğdun iyi ki varsın Arya….” Diye şarkı açmışlardı. Ne kadar teşekkür ettiğimi bilmiyorum o gün. Hepsinin ayaklarına kapanıp helallik istemek istedim. Nasıl öderdim haklarını… Mümkün değildi. Ben ağladım o gün çok ağladım… Hepsi benimle ağladı…

Annemler önceki hastanede görmüştü. Babam ilk kez Arya’nın elini o gün tuttu. Bu hem bir kavuşma hem bir veda idi.

Çıkarken baş hemşire bana “Sen Arya’dan vazgeçmezsen o senden vazgeçmeyecek” dedi… Haklıydı…
Öncelikle sabırlar diliyorum.
İnanın buraya kadar çok zor okudum. Sanki ben ve kızımı anlatmışsınız. En son kızımı görmeye gittiğimde Allahim daha fazla acı çekmesin cennetine al diye dua etmiştim. Ne kadar zor bir imtihan.Icim o kadar dolu ki bu durumu yaşayan çeken bilir
Rabbım bizleri cennette buluşturacak insallah❤

Öncelikle sabırlar diliyorum.
İnanın buraya kadar çok zor okudum. Sanki ben ve kızımı anlatmışsınız. En son kızımı görmeye gittiğimde Allahim daha fazla acı çekmesin cennetine al diye dua etmiştim. Ne kadar zor bir imtihan.Icim o kadar dolu ki bu durumu yaşayan çeken bilir
Rabbım bizleri cennette buluşturacak insallah❤
O lafın yükü çok ağır. Ama evladını acı çekerken çaresiz görmek dünyanın en zor anı. Allah cennette büyütmeyi nasip etsin.

Ne acılar yasamıssınız ama onları cok güzel göğüslemişsiniz hic bir anne sizin gibi olabilir miydi bilmiyorum.. Rabbim size kat kat sabırlar versin gögsunuzu ferahlatsın..

Rabbim size aynı acılara yasatmadan bir evlat nasip eylesin onunla birlikte mutlu olun 🕊️🤲🏻 saglıklı bir evladınız olsun inşaAllah 🤲🏻

İlk hastaneninde Rabbim vicdanlarını rahat bırakmasın onların.

Ne acılar yasamıssınız ama onları cok güzel göğüslemişsiniz hic bir anne sizin gibi olabilir miydi bilmiyorum.. Rabbim size kat kat sabırlar versin gögsunuzu ferahlatsın..

Rabbim size aynı acılara yasatmadan bir evlat nasip eylesin onunla birlikte mutlu olun 🕊️🤲🏻 saglıklı bir evladınız olsun inşaAllah 🤲🏻

İlk hastaneninde Rabbim vicdanlarını rahat bırakmasın onların.
İnanın her anne benim kadar olurdu. Hiç bir farkım yoktu. Benden daha özverili anneler dolu. Sadece süreci kabullendim hepsi bu.

Elleri, kalbi öpülesi anne❣❣❣sizin bir sürü kız kardeşinz oldu arya nın da teyzeleri ❣Rabbim sizin de eşinizim de sabrını kat kat artırsın ecrinizi verisn ❣❣ bu konuyu okuyan herkesden dua isteyorum bende sizin en kısa zamanda, hayırlı, sağlıklı uzun ömürlü sizinle yaşayacak bir evlat için dua edelim❣❣ ona da dua bebeği diyelim❣❣ bu perşembe gecesi, ramazan arifesinde ellerimizi boş çevirmesin, toplu duanın hürmetine, temiz ağızla edlilen duanın hürmetine dua bebeği en yakın zamanda annesine gelsin Rabbim amin amin aminnnn

Yazdıklarınızı ağlayarak okudum. Çok güçlü ve güzel bir annesiniz....
Sizi daha fazla üzme ihtimalim varsa bile yeniden anne olmayı dusundugunuzu söylediğiniz için sormak istiyorum ; Arya prensese vefat etmeden önce cornelia de lange teşhisi kondu mu? Bu size söylendi mi? Genetik taramada arandı mi? Cevabınız hayır ise lütfen araştırın....

Yazdıklarınızı ağlayarak okudum. Çok güçlü ve güzel bir annesiniz....
Sizi daha fazla üzme ihtimalim varsa bile yeniden anne olmayı dusundugunuzu söylediğiniz için sormak istiyorum ; Arya prensese vefat etmeden önce cornelia de lange teşhisi kondu mu? Bu size söylendi mi? Genetik taramada arandı mi? Cevabınız hayır ise lütfen araştırın....
Aryaya bilinen tüm genetik testler yapıldı. ☺️ Array wes ve en son Almanya'da tüm genom dizilimi ve DNA dizilimi alınarak WGS yapıldı. Maslak Acıbadem de prof Dr Yasemin Alanay hoca ile takip ettik. Hatta metabolizma testleri de yapıldı. Tüm genetik taramalar temiz. Ve Dünya çapında başka test yok. Keşke genetik çıksaydı kader deseydim. 🥲

X