Ben mi yanlış anlıyorum yoksa kullanılıyor muyum ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kişinin anne babasına harcadığı da sadakadır. Annenize verebilirsiniz promosyonu. Hem siz söylediğiniz dini hassasiyete dikkat etmiş, sadaka vermiş olursunuz. Hem de anneniz mutlu olur

Ablacığım araştırıp okudukların hangi insanlardan geliyor, o insanlar bankanın kazanç miktarını, verilen promosyonların bu kazanca miktarını biliyor mu, Türkiyedeki enflasyonun net değerini biliyor mu? Bu gece yatsrken elindeki liralar ne kadar değer kaybediyor, kim biliyor?? Bunları da geçtim, bilgili, alim, ulema geçinen tiplere inanmak Ortaçağda kaldı, hepimiz kuluz o kadar kimse kimseden fazlasini bilmiyor. O yüzden araştırıp okuduğun insanlar ne senden ne de benden fazlasinı biliyor, beynin var madem otur çalıştır başka kimseye ihtiyacın yok.
Kimse kafasına göre fetva vermiyor. Tabiki danışıyorlar. İşleyiş nasıl ilerliyor neden bilmesin? Herkesin uzmanlığı farklı. Aa evet faizdir ya ozaman haramdır gibi bukadar basit gerçekleşmiyor. Ne zorunuza gidiyor anlamıyorum. Siz memnun olun diye harama helal mi diyelim? Sen yapmazsın diğeri yapar herkes kendinden sorumlu. Kimse kimseden fazla şey bilmiyor mu? Herkesin bilgisi nasıl eşit olsun.

Merhaba,
Annemle alakalı problemimi paylaşmak istiyorum. 30 yaşında bekarım, bu yaşıma kadar annemi babamı razı etmek için elimden geleni yaptım ve çok şükür benden razılar. Özellikle annemin yaşayamadığı hayatı ona yaşatmak için ne istese yapmaya çalıştım. Onlar beni büyüttü, her şeyime katlandı Allah razı olsun. Evlenip yuvamı kurmak için bu yaşı bekledim artık niyetim için harekete geçmeye başladım. eve mobilya eşya almak istemiyorum çünkü evlenme niyetim var ve dile getiriyorum ama annem sürekli dolabın küçük yenisini alalım diyor, bunu alalım şunu alalım diyor. Parama karışmaya başladı bundan hiç haz etmiyorum. Sürekli çocukmuşum gibi üzerime geliyor, hayatıma müdahale ediyor. İstediği olmadığı zaman küsüyor. Ben her istenileni yapmak zorunda mıyım ? mantıklı ise elbette yapayım kötülüğümü istemez. şirket yüklü bir Banka promosyonu verdi bende faiz parası olduğundan haneme sokmak istemiyorum haram şüphesi olan bir para çünkü. dik kafalısın bilmem nesin diye laf işitiyorum. Annemi kazanmaya çalışırken ahiretimi riske atamam. Yoruldum artık. Beni çok seviyor bende onu çok seviyorum ama onu kırmamaya çalışırken ben kırılıyorum. İşler istediği gibi olmayınca yüzüme bile bakmıyor. Yoruluyorum artık.
Hayat senin, para senin yeterince vermişsin. Anne baba hakkı kadar evlat hakkı da var.

Kimse kafasına göre fetva vermiyor. Tabiki danışıyorlar. İşleyiş nasıl ilerliyor neden bilmesin? Herkesin uzmanlığı farklı. Aa evet faizdir ya ozaman haramdır gibi bukadar basit gerçekleşmiyor. Ne zorunuza gidiyor anlamıyorum. Siz memnun olun diye harama helal mi diyelim? Sen yapmazsın diğeri yapar herkes kendinden sorumlu. Kimse kimseden fazla şey bilmiyor mu? Herkesin bilgisi nasıl eşit olsun.
Mesela kapıdan çıkıldığı an niye başlamıyor haram? Şöförü esnafı tezgahtarı komşusu iş arkadaşı... Bu erkeklerle muhatap olmak helal mi haram mı? Bana göre de bunları yapan günaha harama bulaşıyor. Bu konunun uzmanı kim, neye göre basit veya basit değil? Bir tane kitap var ve kanun kural hepsi orada yazmıyor mu? Kişiler kafasına göre nasıl kural belirliyor? Kim neyi nasıl isterse ona göre yaşasın ama kafasına göre de kavram belirlemesin. İnsanların kafasında soru işareti oluyor.
Siz memnun olun diye de harama helal diyebiliyor muyuz? Bunları kafa karışıklığını gidermek için soruyorum, kimsenin inancıyla kuralıyla derdim yok. Yasakları kafamıza göre deliyorsak sınır nerede başlıyor nerede bitiyor? Açıkçası aydınlatılmak isterim.

Konu amacından çıkmış. Yorum yapmadan geçmek istemedim. Evet bildiğim kadarıyla promosyonlar caiz değil. İslam alimleri de diyanet'te net olarak kendiniz kullanmayınız ihtiyac sahiplerine veriniz diyor. Kendin kullandıgında caiz değil ihtiyaç sahiplerine verildiğinde onların kullanması uygun. Bu durumda kendi ahiretimi yakmam onların ahireti yansın gibi düşünce söz konusu değil. Biz kullanamayız ihtiyaç sahipleri, yetimler kullanabilir. Bunları Google amcaya sordugunuzda okursunuz zaten. Ama tabi ki şu ayrı bir soru işareti benimde ihtiyaç sahipleri kadar bu paraya ihtiyacım varmı, ya varsa. .

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X