Ben mi yanlış anlıyorum yoksa kullanılıyor muyum ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Müslüman bir insanım,
Bunu yapmazsanız bilin ki Allah'la ve Peygamberiyle savaşa giriştiniz. Tövbe ederseniz anamalınız sizindir, ne zulmedersiniz, ne zulüm görürsünüz. (Bakara Suresi 279. Ayet) miktarı ne olursa olsun benim umrumda değil. Bu da bir imtihandır bence.

Gerçekten ihtiyaç sahibi olan kardeşlerimiz için doğrudan onlara ulaştıracak vakıflara ihtiyacım vardı. Teşekkür ederim bu arada.

Ben simdi sizin gibi dusunmedigim icin musluman olmuyor muyum? Gercekten anlamadigim icin soruyorum siz ahiretinizi yakmak istemezken bu parayla yardimi baska bir dine mensup olanlara mi yapacaksiniz? Hani siz ahiretinizi yakmak istemezken baska bir muslumanin ahiretini yakmak istemezsiniz herhalde. Madem o para haram herkese haram olmasi lazim sanki.

Size gelen parayi ailenize bildirmek zorunda degilsiniz surekli annenizi memnun etmeye calismayin 30 yasindasiniz kendi kararlarinizi alin ona gore davranin 30
Sene onlar icin yasamissiniz degisime adapte olmalari zor olur ama mecburlar kuserse kussun sen yetiskin oldugunu kabullendir

Ben simdi sizin gibi dusunmedigim icin musluman olmuyor muyum? Gercekten anlamadigim icin soruyorum siz ahiretinizi yakmak istemezken bu parayla yardimi baska bir dine mensup olanlara mi yapacaksiniz? Hani siz ahiretinizi yakmak istemezken baska bir muslumanin ahiretini yakmak istemezsiniz herhalde. Madem o para haram herkese haram olmasi lazim sanki.
Hanımefendi böyle bir ithamda bulunmadım asla. Ben bununla sınanıyorum ve bu şekilde davranmam gerekiyor. İhtiyaç sahiplerine verince haram olmuyormuş onu da araştırdım. Kendimi yakmıyorsam başkasını da yakmam tabiki. Lütfen böyle alınganlıklar yapmayalım şuan konu benim :)

Merhaba,
Annemle alakalı problemimi paylaşmak istiyorum. 30 yaşında bekarım, bu yaşıma kadar annemi babamı razı etmek için elimden geleni yaptım ve çok şükür benden razılar. Özellikle annemin yaşayamadığı hayatı ona yaşatmak için ne istese yapmaya çalıştım. Onlar beni büyüttü, her şeyime katlandı Allah razı olsun. Evlenip yuvamı kurmak için bu yaşı bekledim artık niyetim için harekete geçmeye başladım. eve mobilya eşya almak istemiyorum çünkü evlenme niyetim var ve dile getiriyorum ama annem sürekli dolabın küçük yenisini alalım diyor, bunu alalım şunu alalım diyor. Parama karışmaya başladı bundan hiç haz etmiyorum. Sürekli çocukmuşum gibi üzerime geliyor, hayatıma müdahale ediyor. İstediği olmadığı zaman küsüyor. Ben her istenileni yapmak zorunda mıyım ? mantıklı ise elbette yapayım kötülüğümü istemez. şirket yüklü bir Banka promosyonu verdi bende faiz parası olduğundan haneme sokmak istemiyorum haram şüphesi olan bir para çünkü. dik kafalısın bilmem nesin diye laf işitiyorum. Annemi kazanmaya çalışırken ahiretimi riske atamam. Yoruldum artık. Beni çok seviyor bende onu çok seviyorum ama onu kırmamaya çalışırken ben kırılıyorum. İşler istediği gibi olmayınca yüzüme bile bakmıyor. Yoruluyorum artık.
30 yaşında ve anne baba mı ?

Siz haram diye evinize ve boğazınıza sokmadığınız bir parayı yetim çocuklara mı sokacaksınız.
Maaşallah ahiret anlayışınız mükemmel.

İnançlı insanlar bilmeli ki, size haram olan yetim çocuklara da haram.
Gidin evinize annenizin istediği mobilyayı alın daha iyi..

Bu arada anne konusunda haklısınız. Maalesef bazı anne babalar böyle…
Araştırdım ve haram olmadığını öğrendim, kimseyi yakmam merak etmeyin. Bankaya bırakmak da doğru değil, ihtiyaç sahiplerine verilmesi daha doğru olur.

Haram olduğunu düşündüğünüz parayı başkalarına niye veriyorsunuz? Onların da sizin gibi kullanmama hakları var. Çoluk çocuk niye haram yesin? Hassasiyetiniz olabilir buna hakkınız var, o kısmı bizi hiç ilgilendirmez ama benden çıksın da kime giderse gitsin düşüncesi doğru mu? Haram helal kavramlarının bir standardı yok mu?
Bankaya bırakmak yerine neden ihtiyacı olanların işini görmesin ki ? Benden çıkarsa çıksın düşüncesinde olsam direkt iade de edebilirim. Birilerinin işini görsün istiyorum. Bakmakta yükümlü olduğum kişilere harcayamıyorum. İhtiyaç sahiplerine haram olmuyor o yüzden böyle planladım.

Bilmediğim için kendimce yorumluyorum. O parayı haram yolla elde eden çalıştığın şirket. Ve çalışanlarına yani bir anlamda ihtiyaç sahiplerine veriyor. Yani size neden haram olsun size haramsa sizin vereceğiniz kişiye de haram olur. Ayrıca promosyonu haram olan , yaptığı iş şaibeli bir şirketin verdiği maaş da haram olmuyor mu?
yine de çocuk okutmakta kullanılacak olması güzel.

Bilmediğim için kendimce yorumluyorum. O parayı haram yolla elde eden çalıştığın şirket. Ve çalışanlarına yani bir anlamda ihtiyaç sahiplerine veriyor. Yani size neden haram olsun size haramsa sizin vereceğiniz kişiye de haram olur. Ayrıca promosyonu haram olan , yaptığı iş şaibeli bir şirketin verdiği maaş da haram olmuyor mu?
yine de çocuk okutmakta kullanılacak olması güzel.
Tam olarak öyle değil efendim, açıklayayım; maaşını onlardan alma şartıyla bende çalışanlara şu kadar promosyon ödeyeceğim diyor banka. Parayı bize doğrudan banka veriyor aslında şirket sadece onunla anlaşma yapmış oluyor. Elden ödeme yok sonuçta. Katılım bankası değil, faizle çalışan bir banka. Haliyle net olmasa da harama yakın oluyor. İnterneti delik deşik ettim bu konu hakkında. :)

Bankaya bırakmak yerine neden ihtiyacı olanların işini görmesin ki ? Benden çıkarsa çıksın düşüncesinde olsam direkt iade de edebilirim. Birilerinin işini görsün istiyorum. Bakmakta yükümlü olduğum kişilere harcayamıyorum. İhtiyaç sahiplerine haram olmuyor o yüzden böyle planladım.
Ne güzel her kafaya göre başka oluyor kavramlar. Bu konu zaten kapanır ama ben yine de yazayım. Aynen sizden çıksın da ne olursa olsun. Aileniz anne babanız haram yemesin ama yetim fakir çoluk çocuk yesin. Diyanete mi sordunuz kime sordunuz?

Bu aynı şeye benziyor, çöpe dökülecek kadar kötü durumdaki yemeği komşuya göndermek gibi. Bankadan aldığınız maaşınız da haram sayılmıyor mu? Onlar hele faizden faize koşuyor mevdutları değer kazansın diye.

Aileniz konusuna da yorum yapmak isterdim ama o konuda da zıt düşünüyorum. Kızlarıma yalan söylememeleri, gerçeği asla gizlememeleri karşılığı özgürlüklerini verdik biz. Meslek seçimi kariyer planı vs ne istiyorlarsa onu yapacaklar. Ben onlardan razı olacağım diye avucumda sıkı sıkı tutmuyorum çocukları.

Herkes promosyona takılıp kalmış, arkadaş Allah beyin verdiyse düşuneceksin. Bankalar neden promosyon dağıtıyor - sabit gelirli müşterinin parasını işletme olanağı daha fazla, banka kazanıyor, kazandığının da bir kısmını müsteri olarak kalın diye sunuyor. Haram/haksız kazanç nerde tam olarak?

Ikinci olarak böyle bir şey neden başka ülkelerde yom derseniz, cevap belli, Türkiyede ekonomi çok acaip bir hal aldı coin borsa döviz vb tek gece para yatırsalar bile inanılmaz rakamlar kazanabiliyor bankalar

Konuyu sanırım herkes anladı, 'haram' sevmiyorsanız Türk bankacılık sistemini kullanmicaksinız, hatta Türk para sisteminden çıkmanız gerekiyor. Türk para sistemi apacaip bir durum aldı artık, Einstein gelse kim zararda kim karda ne haram ne helal çozemez. Diyanette çalışanların kendilerine hayrı yok, dediklerini ben olsam dikkate almazdım bile. Ayrıca o promosyon paralarını da alıp sap şup yiyorlardır, sonra da siz sakın yemeyin diye fetva dağıtiyorlardır😬😬

Haram parayı fakirlere vermek zaten toptan fiyasko, adamlar fakirse fakir sizin zıkkım diye beğenmeyip yemediğiniz şeyi lütfediyorsunuz onlar da muhtaçlıktan alıp yiyecekler oyle mi??? Ne vicdan rahatlatması ama!!!

Son düzenleme:
Herkes promosyona takılıp kalmış, arkadaş Allah beyin verdiyse düşuneceksin. Bankalar neden promosyon dağıtıyor - sabit gelirli müşterinin parasını işletme olanağı daha fazla, banka kazanıyor, kazandığının da bir kısmını müsteri olarak kalın diye sunuyor. Haram/haksız kazanç nerde tam olarak?

Ikinci olarak böyle bir şey neden başka ülkelerde yom derseniz, cevap belli, Türkiyede ekonomi çok acaip bir hal aldı coin borsa döviz vb tek gece para yatırsalar bile inanılmaz rakamlar kazanabiliyor bankalar

Konuyu sanırım herkes anladı, 'haram' sevmiyorsanız Türk bankacılık sistemini kullanmicaksinız, hatta Türk para sisteminden çıkmanız gerekiyor. Türk para sistemi apacaip bir durum aldı artık, Einstein gelse kim zararda kim karda ne haram ne helal çozemez. Diyanette çalışanların kendilerine hayrı yok, dediklerini ben olsam dikkate almazdım bile. Ayrıca o promosyon paralarını da alıp sap şup yiyorlardır, sonra da siz sakın yemeyin diye fetva dağıtiyorlardır😬😬

Haram parayı fakirlere vermek zaten toptan fiyasko, adamlar fakirse fakir sizin zıkkım diye beğenmeyip yemediğiniz şeyi lütfediyorsunuz onlar da muhtaçlıktan alıp yiyecdkler oyle mi??? Ne vicdan rahatlatması ama!!!
Hiç konuyla alakalı araştırma yaptınız mı ? Ben uzun zamandır bunu araştırıyorum hanımefendi. Onlar yerse kendilerini ilgilendirir ama ben kendimden sorumluyum.

Hiç konuyla alakalı araştırma yaptınız mı ? Ben uzun zamandır bunu araştırıyorum hanımefendi. Onlar yerse kendilerini ilgilendirir ama ben kendimden sorumluyum.

Ablacığım araştırıp okudukların hangi insanlardan geliyor, o insanlar bankanın kazanç miktarını, verilen promosyonların bu kazanca miktarını biliyor mu, Türkiyedeki enflasyonun net değerini biliyor mu? Bu gece yatsrken elindeki liralar ne kadar değer kaybediyor, kim biliyor?? Bunları da geçtim, bilgili, alim, ulema geçinen tiplere inanmak Ortaçağda kaldı, hepimiz kuluz o kadar kimse kimseden fazlasini bilmiyor. O yüzden araştırıp okuduğun insanlar ne senden ne de benden fazlasinı biliyor, beynin var madem otur çalıştır başka kimseye ihtiyacın yok.

Size kötü bir haberim var. Maasinizda haram şöyle özetle anlatıyım. Maaşlar yatmadan önce bir gece bankada bekler banka o gece o parayı kullanır bundan faiz elde eder sizede o faizli para maaş olarak döner.

Valla kanka onu düşünmek kimsenin isine gelmez, insanların dişi anca emeklilerin beklediği cücük kadar paraya geçiyor haram haram diye. Türk para sistemi zenginin tek gecede zenginleştiği, fakirin süründüğü bir sistem oldu artık, bütün sistem haramilik üstune ama onu konuşmaya da herkesin maçası yetmez işte.

Onlar yerse dediğiniz fakir fukara çoluk çocuk. Karnı aç olan haram helal seçemez. Yabancıların bir lafı var, yalvaracak durumda olanın seçme hakkı yoktur diye. (Beggars can't be choosers)
Çocuğuna ayakkabı alacak parası olmayan anne babalar girsin günaha, sizlik bişey yok. Durumu olmayan fakirin önüne parayı koyup, yerlerse kendilerini ilgilendirir nasıl bir zalimlik? Siz kimseye yardım etmeyin para pul vermeyin. Kalbiniz düşünceniz kötü çünkü. Ben o paraya muhtaç bir anne olsaydım ve düşüncenizi bildiğim halde mecburen kullansaydım içime otururdu. Kadın kendine haram gördüğünü bize veriyor diye.

Faizle iş yapan bankadan alınan maaş helal ama promosyon haram. Bence siz önce bankaların çalışma sistemini araştırın öğrenin. Türkiye'de ve dünyada faize bulaşmamış ödeme sistemi yok. Buna katılım bankası dedikleriniz de dahil.

Araştırdım ve haram olmadığını öğrendim, kimseyi yakmam merak etmeyin. Bankaya bırakmak da doğru değil, ihtiyaç sahiplerine verilmesi daha doğru olur.

Benim islam dininden anladığım, sana haram olan bir başkasına da haramdır.

Akıllı insanlar olarak düşünelim. Ve size soruyorum. Faiz haram ise ve siz yemiyor iseniz yetim çocuklar nasıl yiyebilir.

Ayrıca senin ahiretin yanıyor ise cayır cayır alev alev yetim çocuğun yanmıyor mu???
Sizin zihniyetten etimle kemiğimle….

Umarım o yetim çocuklara yedirdiğiniz yanan ahiret parası inşallah bir ömür dönsün dolaşsın sizi buldun.

Ahiret inancına bak ahiretini yakmadığı parayla başkalarını yakacak.

Farklı fikirde insanlar olabilir ancak argümanlar farklı olduğu için ortak bir noktada buluşmak mümkün değil.

Burada konu banka, maaş, promosyon, faiz değil sizin anneniz ile olması gereken, koymaya çalıştığınız ama koyamadığınız sınırlar.

Tülay Kök ün videolarını öneririm. Sınırlar eğitimi olması lazım. Anneniz ile güzel bir dille konuşup yatırım (altın, eşya vs artık ne olmak istiyorsanız) yapmak istediğinizden bahsedebilirsiniz. Çok müdahale ediyorsa bundan sonra her şeyi anlatmamaya çalışın. Yatırımınızı da öğrenmek isteyecek. Bekarken sorun değil ama yarın bir gün evlenirseniz ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Siz anneniz diye tolere edersiniz ama eşinizden bunu beklemek haksızlık olur.

Konu para da değil sınır meselesi özetle. Annenizi kırmadan, zamanla bu meseleyi çözebileceğinize inanıyorum.

Tüketici enflasyonunun yüzde 70 lerde olduğu ülkemde halkın kazandığı maaş deyim yerindeyse eriyor - emeginiz eriyor.

Önceden aynı maaşla alabildiğiniz ürünlerin yarısından daha azını alabiliyorsunuz artık. Bu durumda sizin emek kaybınız nasıl açıklanacak?

Kimsenin dini hassasiyetine yorum yapacak değilim ancak durum iktisadi olarak değerlendirilmediği sürece yaşanan emek / hak kaybı günden güne artarak devam ediyor olacak.

Faiz konusuna hiç girmiyorum bile. Şimdi bakış açılarını tartışmayalım.

Diyorsunuz ki bu yaşıma kadar ailemi memnun etmeye çalıştım. Benden razılar.. yalnız anneniz istediği bir şey olmayınca hemen küsüyormuş, bu nasıl razı olmak? Güvendiği ve inandığı için her şartta ve her durumda yanınızda olmasıdır razı olmak. Para beklentisi veya ATM ye bağlı değildir.

Ayrıca tabi ki bakıp okutacaklar, siz onların çocuğusunuz. Olması gerekeni yapmışlar diye 30 yaşına kadar memnun etmeye çalışmanız falan bilemiyorum.. bir de madem bu kadar sevgi var aranızda, başlığa neden kullanılıyor muyum yazdınız?? Çok enteresan buram buram nefsaniyet var her cümlenizde.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X