Ben mi vicdansızlık ediyorum vefasız mıyım

Hayallerdeyim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Mayıs 2021
1.188
392
33
Kızlar burda her şeyini paylaşıyorum sizinle size bir şey sormak istiyorum. Ben evin tek kızıyım ailem çiftçi annem ev hanımı babam bipolar hastası. Annem ineklere bakardı küçükken babam da iyi olduğu zaman yevmiye giderdi. Küçükken anneme destek amaçlı ev işlerini hep yapardım okula giderken bulaşıl ev süpürme yemek dahil yapardım. Bunlar ilkokul ve ortaokul zamanları. Kardeşime de bakardım, kahvaltı hazırlar beslenme banyo vs. İnanın lise üniversitrde her zaman annem yemek yapardı ben her işi şuan bel fıtığı var ben de malesef biz sattık ünideyken annem şimdi hep evde. ama dizleri de sıkıntılı yine temizlik vs bulalşık ben başka şehirde görev yapıyorum tatillere geldiğimde hep yapıyorum ama inanın annem hiç bir zaman malesef evine sahip düzenli birisi olmadı babamın yüzünden mi artık hep uzanıyor hastayım diyor yani annemi çok seviyorum ama bundan artık yoruldum yani nasıl diyeyim doldum mu denir severek yapıyorum ama ben böyle düzenli bir evimiz olsun isterdim küçüklükten beri ev temizleme bulaşık süt helkesi yıkardım küçücükken. evdeyim şuan her yeri temizliyorum yemek bulaşık ama zaten tatil bitmek üzere bazen yaptığın kadar yap bazen de o senin annen okuttu her şeyi yapmalısın diyorum ama gelinine gelince yapıyor torunu var diye onu görünce üzülüyorum. O kadar arafta kalıyorum ki. Ev işinden inanın nefret ediyorum yani küçük yaştan itibaren sorumluluk her şeye yetişme yapma güdüm beni yoruyor . Biliyorsunız eşmden ayrılmıştım şimdi 1 ay ailemin yanında kalıp kendi evime gideceğim bazen diyorum erken git. Annem de biraz yapsa sorumluluk alsa oturduğın yerden şu işleri yapabilirsin anne diyorum umursamıyor . Yani gelinmize gittpinde yemek yapıyor bulaşık yıkıyor bazen kendimi böyle kimsenin acımadığı değersiz biri olarak görüyorum.

Ne yazık ki bazı evlerde bazı şeyler bir çocuğun üzerine yapışıp kalıyor. Sizde de böyle olmuş bunun ağır gelmesini de anlıyorum. Ayrılık da yaşamışsınız bunların size daha da batması normal. Ama bırakın bunu anneniz düşünsün artık. O onun evi siz bu kadar müdahil olmayın. Temizlik takıntınız olmuştur belki küçük yaştan beri yaptığınız için ama kendi hayatınıza odaklanın gel giti azaltın boş zamanınızda hemen koşmayın kendiniz için bir şeyler yapın 🙂

Tıbbi olarak tam bilmemektedir beraber, babanızın bipolar oluşu annenizi ruhen yıpranmış olabilir. Erkek olan bir arkadaşım bipolardı ve ilaç tedavisini aksatıyordu. Bu sebepten bazen ortada oluyor, bazen tamamen kayboluyordu. (Eve kapanıyor) 3 kez evlendi ve boşandı.

Şu an hastalık daha tanınır ve bilinir durumda. Eskiden ilaç kullansalar bile hastaya yaklaşım bu kadar bilinçli değildir ve onu anlamayarak, annenizi bu durum yıpratmış ve bu durum size yansımış olabilir.

Eşimizle gerginlik yaşayınca ister istemez etkileniyoruz ve bu durum haliyle eve yansıyor. Herkesin yansıması farklı oluyor. Yine bir tanıdığımın kocası çok geçimsizdi kadın iş yapmazdı ve sürekli yatarak depresyon moduna girerdi. Ama şöyle bir huyu var kadının. Mesela 100 tl si var bunu çocuklarına harcar, baba faktöründen çocukları korur, çocukların bir şeyini eksik etmez imkan dahilinde ama ruhsal olarak bitik ve pasif malesef.

Ebeveyn olup, böyle davranmak doğru mu? Elbette değil. Bu tarz bunalımlı evliliklerde aile planlaması şart. Çocuk büyük sorumluluk ister çünkü. Eskiden insanlar çok bilinçli değildi veya imkanları yoktu.

Çocuğa yaşına göre sorumluluk verilmeli ama, çok küçük yaşta komple anne rolü çocuğu yıpratır ve sizinkisi öyle olmuş.

Annenizin yaptığı doğru değil ama, iç dünyasında ne yaşadı? Ne yaşıyor bilemeyiz. Dediğim sebeplerden ötürü salmışta olabilir, tembelde olabilir.

Artık erişkinsiniz, zor bir çocukluk geçirmişsiniz. Geçmişe çözüm yok malesef. Siz, elinizden geldiğince yardımcı olun, yoruluyorsanız 15 günde bir yardımcı alın. Ayda 4-5 bin verirsiniz ama yükünüz hafifler.

Kızlar burda her şeyini paylaşıyorum sizinle size bir şey sormak istiyorum. Ben evin tek kızıyım ailem çiftçi annem ev hanımı babam bipolar hastası. Annem ineklere bakardı küçükken babam da iyi olduğu zaman yevmiye giderdi. Küçükken anneme destek amaçlı ev işlerini hep yapardım okula giderken bulaşıl ev süpürme yemek dahil yapardım. Bunlar ilkokul ve ortaokul zamanları. Kardeşime de bakardım, kahvaltı hazırlar beslenme banyo vs. İnanın lise üniversitrde her zaman annem yemek yapardı ben her işi şuan bel fıtığı var ben de malesef biz sattık ünideyken annem şimdi hep evde. ama dizleri de sıkıntılı yine temizlik vs bulalşık ben başka şehirde görev yapıyorum tatillere geldiğimde hep yapıyorum ama inanın annem hiç bir zaman malesef evine sahip düzenli birisi olmadı babamın yüzünden mi artık hep uzanıyor hastayım diyor yani annemi çok seviyorum ama bundan artık yoruldum yani nasıl diyeyim doldum mu denir severek yapıyorum ama ben böyle düzenli bir evimiz olsun isterdim küçüklükten beri ev temizleme bulaşık süt helkesi yıkardım küçücükken. evdeyim şuan her yeri temizliyorum yemek bulaşık ama zaten tatil bitmek üzere bazen yaptığın kadar yap bazen de o senin annen okuttu her şeyi yapmalısın diyorum ama gelinine gelince yapıyor torunu var diye onu görünce üzülüyorum. O kadar arafta kalıyorum ki. Ev işinden inanın nefret ediyorum yani küçük yaştan itibaren sorumluluk her şeye yetişme yapma güdüm beni yoruyor . Biliyorsunız eşmden ayrılmıştım şimdi 1 ay ailemin yanında kalıp kendi evime gideceğim bazen diyorum erken git. Annem de biraz yapsa sorumluluk alsa oturduğın yerden şu işleri yapabilirsin anne diyorum umursamıyor . Yani gelinmize gittpinde yemek yapıyor bulaşık yıkıyor bazen kendimi böyle kimsenin acımadığı değersiz biri olarak görüyorum.
Maalesef çok verici olursanız bi süre sonra insanlar göreviniz sanıyor sizde de öyle olmuş

İşte ben gelince annem yemek yaparsa yapıyor sonra üstüme atıyor her şeyi yani hiç elini sürmüyor ev koktu gitmeden yap diyor. Yaylada geliniyle kaldı gelinde hiç iş yapmamış buzdolabını temizleme miş bana gittiğimizde dolabı vs temizle diyor benim de sinirim bozuluyor.

Küçük yaşta bu kadar sorumluluk almış olmak beni çok yormuş mesela ilerde çocuğum olsa ona hiç enerjim kalmamış gibi hissediyorım

Sen yapmazsan sorun oluyor mu?

Annen o işleri senin yapmana çok alışmış belliki zamanlada bu yardımdan çıkıp görev olmuş hala da öyle sürdürüyor. Yapma sende kendi evin varmış bak. Canın sıkıldığı anda git evine kendi hayatına odaklan umarım çok mutlu olursun.

İşte ben gelince annem yemek yaparsa yapıyor sonra üstüme atıyor her şeyi yani hiç elini sürmüyor ev koktu gitmeden yap diyor. Yaylada geliniyle kaldı gelinde hiç iş yapmamış buzdolabını temizleme miş bana gittiğimizde dolabı vs temizle diyor benim de sinirim bozuluyor.
Gelin de kız da iş yapmak zorunda değil. Yengenizden dem vurup, annem her işi bana atıyor serzenişi de biraz değişik doğrusu.

Anneniz belki hasta, belki tembel, belki de ev işi yapmayı sevmiyor. Bu onun sorunu, siz bunu cozemezsiniz.

Biraz sınır çizin rahatlayın.

Kendinize acıyın ve lütfen biraz merhamet edin , zorla kimseyi düzeltip aklayıp paklayamazsınız...

Gelin de kız da iş yapmak zorunda değil. Yengenizden dem vurup, annem her işi bana atıyor serzenişi de biraz değişik doğrusu.

Anneniz belki hasta, belki tembel, belki de ev işi yapmayı sevmiyor. Bu onun sorunu, siz bunu cozemezsiniz.

Biraz sınır çizin rahatlayın.
Gelin tabiki yapsın demiyorum ama ikisi yazlıkta birlikte kaldı buzdolabını temizlememişler bana gidelim de temizle diyor anne ikinizin kaldığı yeri ben niye temizliyorum dedim

Yani evde hiç düzen yok ben temizlersem biraz rayına otıruyor daha sonra aynı hep. Annem hep yatıyor hastayım diyor Gitmeden her yerini temizle zaten yemek yapıyorum bulaşık yıkıyorum evi temizliyorum zaten Eylül'de işe başlıcam dinleneyim annem ben orda çalışıyorum yoruluyorum diyorum hemen bağırıyor suçluyor işte hep böyle. En azından oturduğun yerden kıyafey dolabını düzenle anne düzenle diyorum sen yapıver onu gitmeden diyor tamam ben elimden geldiğini yapıyorum ama bu düzensizlik boşvermişlik beni yoruyor her şeyi ayağına istiyor bir daha bu kadar uzun kalmamaya karar verdim .

X