Ben mi kıymet bilmiyorum? Siz olsanız...

Meslek ile ilgili değilse o zaman karşınızdaki kişinin ilgisi, alakası hoşunuza gidiyor.
Fakat size karşı çok istediğiniz tavırları da sergilemiyormuş.Yani tam içinize sindiğini sanmıyorum.
Mükemmelliyetçi değilsiniz.O kişiler hayatta her şey istedikleri seviyede olsun isterler.Yoksa kabul etmezler.Takıntıları vardır.
Bence sizi ilişkiniz duygusal olarak tatmin etmiyor.Ayrıca kültür farkı çok var diye düşünüyorsunuz.Bu konuda haklısınız.
Normal ilişki karşılıklı sevgi, saygı ve özveri düzeyinin asgari şartlarda iki taraf açısından da sağlandığı ilişkidir.Bir taraf çok verici diğer taraf çok alıcı ise o bağımlı ilişki türü oluyor.

Ilişkinizi iyi analiz edin.Eğer bağımlı ilişki türüyse vazgeçmeniz sizin için daha iyi olur.

Kültür farkı çok önemlidir, buna doğu batı olarak bakmıyorum asla ama hayat tarzı denen bir olay var. Erkekler ne kadar ailelerinden uzak olsalar da evlendikten sonra özüne dönerler.
Özüne döner mi dersiniz? Şuan kafa yapılarımız oldukça uyuyor oysaki. Bilemiyorum ki değişir mi? Urfaya dönmeyi düşünmüyor da
Kararsızlık galiba bendeki. Oysa kendimi şöyle bi süre dinlemeye, kendimi tanımaya çok ihtiyacım var belki yapabilsem kendimden çok emin bi şekilde ayrılık yada devam kararını alıp dik durabilirdim daha kim olduğumu ne istediğimi bilmiyorum belkide bendeki sorun bu.
Korkuyorum açıkçası ama haksız mıyım hiiiiç bilmediğim bir kültürden korkmam normal değil mi. Kızlar büyüklern yanında (amca gibi)yemek yemiyormuş mesela edepten ötürü. Buna bile çok şaşırdım ve dedimki daha bilmediğim neler var..
Ona sorsak aaslaa beni ezdirmezmiş. Ama şuan mesela pek bişey diyemiyor benle alakası olmayan konularda
[Q

En yakın sapaktan dönmenizi öneririm.
Bir kere kültür farkı değil uçurumu var aranızda.
Şu an hissedemezsiniz ama evlenince bu farklar, size halihazırda zor gelen hayatı iyice cekilmez yapar.

Alışkanlıkla devam eden ilişkiler saygıyı yitirmekle son buluyor. Hem önünüzde TUS falan var,daha mantikli düşünmeye çalışın bence

Birisinden ayrılmama sebebin "Ondan iyisini bulamam." olmamalı bence.Seviyorsan ayrılmazsın , anlaşıyorsan ayrılmazsın ama ondan iyisini bulamam diye ayrılmazsan hem ona hem kendine saygısızlık etmiş olursun.

Urfa'ya yakın bir yerdenim ben de ama böyle bir şeyi duymadım hiç. Bence erkek arkadaşınla konuş bu kaygılarını, korku değil ama benim bazı önyargılarım vardı erkek arkadaşımın kültürüyle ilgili (tabi onun da) biz en başta konuştuk önyargılarımızı, çok yardımcı olmuştu ben de tavsiye ederim.

ikinizinde aklında supheler var ikinizde daha simdiden birbirinizin olumsuz yanlarını sayiyorsunuz.

simdi bitirin bence anlattiklariniza göre oluru yok bu isin.

Ya açıkçası şimdi ne diyeyim urfalı bir aileye gelin olmak benim kafamdaki evliliğin tek tanımı evlilik deyince aklıma gelen tek şey değil tabiki. Ama doğruya doğru oraya gelin oluyor muyum evlenirsem? Evet oluyorum. Bu yüzden ve sanırım lafın yeri geldiği için yazdım.yoksa gidip orada bile yaşamayacağız muhtemelen.
Evlensek sizin gibi güzel olacak mı bilemiyorum ah bilsem ona göre karar verirdim.. dediğiniz gibi kendi duygularıma yönelmem lazım
Alttan alan taraf daha çok o sanırım ama ben de alıyorum sık sık. O kavga edince susar ben konuşup sinir atan taraf olduğum için alttan almış oluyorum konuşmaya çalışınca. Değer verdiğini de hissettirir hediye özel gün atlamaz. Ailesinin sözlerine de bence önem verir evlenince bunun sorun olmayacağını birey olduğunu bize karışmayacaklarını söylüyor annesi melek babası çok iyi niyetli böyle söylüyor ama mesela ben özel sebeplerim olduğu için sigara içilen kapalı ortamda duramıyorum (sağlıksal bi neden değil) bana ilerde evlenirsek evimizde babasına sigara içme diyemeyeceğini söyledi olmazmış ayıp olurmuş. Çocuk olsa bile başka odaya alınmalıymış.. yani aile lafı dinleme kısmı tam muamma
Yani ben kimseyle daha iyisini bulamam diye birlikte olmadım olmaycağım da, ama ben mi göremiyorum en mükemmeli bu mu ben mi kıymetbilmezim diye sormak için yazmıştım çok yanlış anlaşılmış. Genel manada anlıyorum sizi ama annesinin dili farklı dedim şöyle çirkin böyle kötü demedim mesela birine sarışın dersin ona hakaret etmiş olmuyorsun halihazırda var olanı söylemiş oluyorsun. Annesinin dilini beğenmemezlik etmedim ki sadece annesiyle annem konuşamayacak bile ben de konuşamayacağım bu mesela bence bir sıkıntı, alttan alma mevzusunda da sanırım biraz böyle bi insanım ilgi alaka bekleyen bi kadınım bir erkekten böyle bir şeyler bekliyorum karakter meselesi bu nokta..

Evet gerçekten oturup adamakıllı düşünme zamanım geldi biticekse de bitsin sürekli tartışmaktan yoruldum.. bu noktadan sonra istiyorum ki ya sonuna kadar uğraşıcam bu iş için diyeyim ya da aşk acımı çekeyim köşemde.. ama düşün düşün sürekli üzülmekten yoruldum

Yani sizce de sıkıntı yeterli aşk ve duygu yoğunluğu olmayışı mı? Deli divane olsak mesela kültür uçurumu aşılabilir miydi?
Birisinden ayrılmama sebebin "Ondan iyisini bulamam." olmamalı bence.Seviyorsan ayrılmazsın , anlaşıyorsan ayrılmazsın ama ondan iyisini bulamam diye ayrılmazsan hem ona hem kendine saygısızlık etmiş olursun.
Haklısınız inanın onu kastetmemiştim konu çok yanlış anlaşıldı.. tekrardan yazayım hani “en iyisi bu da benim mi haberim yok bundan iyisini beklemem istemem suç mu mesela bir erkeğin şu şu şu özellikleri iyidir ama gelgelelim gönül almayı bilmez gururludur bu da üzümün çöpü çünkü bundan iyisi hayatta olmaz zaten” demeliyim ve kötü özelliklere de sabırla mı yaklaşmalıyım? Bunu demeye çalışmıştım ama yanlış ifade etmişim kendimi

Biz konuşuyoruz konuşuyoruz olmuyor o aşarız hallederiz vs diyor ama benim içime sinmiyor sanırım

Kultur farki turkiyede cok abartilacak birsey cunku :)
Siz basarmissiniz ama 41 senelik hayat tecrubemle soyluyorum ben yapamam , benimle ayni olmayan aile yapisi ile yapamiyorum hatta arkadaslik bile edemiyorum o kadar diyim , benimki belki cok uç nokta ama cidden cok onem verdigim bir konu

Bu yazıyı okuyunca şunu hissettim, sanki ayrılmak istiyorsun da ya daha iyisini bulamazsam kaygısı yaşıyorsun ve ayrılık sonrası süreçle nasıl baş edeceğin konusunda kafan karışık. Sanki kafanda bitirmiş gibisin. Benim de mantık duygularımdan öndedir hep ve mantıken uyuşmayan birini içime sine sine sevemiyorum. Sanki seni tutan bir şeyler var di mi?
Araftasın, artısı eksisiyle iyi düşün. Çok fazla gurur yapan, özür dilemekten çekinen insanlarla geçim zordur. Sıkça alttan alması gereken taraf sen olabilirsin. Mesela bu sorunu tölere edebilir misin? Eğer bu benim için aşılmayacak bir sorun değil diyorsan, problem yok. Maalesef insanlar değişmez, onu her haliyle kabul edebileceksen devam et. Bir de evlilik düşünüyorsanız, evlilikte sorunlar daha da artıyor.Sevgililik gibi olmuyor. O kısmı da düşün.

Ama olmuyor kızlar ben eskisi gibi hissetmiyorum
öyle çok iyi anlaşmıyoruz sürekli ara ara kavga ediyoruz zaten çünkü sabrım kalmadı ona karşı çok tahammülsüzüm ondan emin olmadığım için (o da bana pek katlanmıyor artık hissediyorum)

Bu cümlelerin cevabı söylüyor aslında. Sonu pek iyi değil gibi görünüyor. Geçmiş bir kaç yılını heba etmemek için ömrünün geri kalanını heba etmek ne kadar doğru?

Mantıklı olmaya devam edin.
Kültür farklılığı büyük sorun.

Özür dilemeyen, hep kendini haklı gören seninkine benzer yapıda biriyle beraberdim...Yıllar geçtikçe bu huylar daha da artmaya başladı...Çekilmez hale geldi çünkü artık benden ayrılamaz düşüncesine geldi o yüzden köle gibi davrandı...Sen her ne kadar ailesinden ayrı ben gibi yaşıyor benden çok farklı değil desen de yarın evlendiğinde urfa ya bayramda mesela gittiğinde burda kadın şunu yapamaz vs şeklinde tavırlar sergiler ki bak şimdiden babam sigara içer sen çıkarırsın bebeği dışarı demiş veya unuttum bi örnek daha vardı kadınla ilgili verdiğin...Sonuçta o kültürle yetişmiş..Doktor da olsa cumhurbaşkanı da olsa farketmez...Az görüşücez nasılsa başka ilde olucaz deme sonuçta ailesi...

Karakterine özür dilememesine alışıp belki uyum sağlar nabza göre şerbet verirsin ama kültür farkını görmezden gelme evet orda o kültür neyi gerektiriyorsa ben de ordaki kadınlar gibi olurum gittiğinde rahatsız olmam veya akrabaları kardeşleri işleri düştü sizin eve diyelim ki cumbur cemaat yatıya geldiler 1 hafta veya daha fazla erzaklarla vs kabul ederim diyorsan, 11 tane kardeşten sıkıntısı olana koşacak belki para verecek sonuçta ailesi okutmuş dr etmiş beklentisi olur, hasta olacaklar yanınıza gelecekler kalacaklar dr oldugu için o ilgilenir hastaneye götürecek vs ve her seyi göze alacak kadar aşıksan devam et..

Türkiye'de de başaran çok kişi gördüm belki o yüzden yumuşak bakabiliyorum bu konulara. Ama sadece Türkiye değil aslında konu, dünyanın pek çok yerinde çekingen yaklaşıyor insanlar farklı kültürlere. Mesela şu an yaşadığım yer çok kültürlü bir yer ama evlilikler yine aynı kültürler arasında oluyor, yakın arkadaşlar hep aynı kültürlerden. Gençler biraz daha yumuşak yaklaşıyor artık ama sizin jenerasyon biraz daha muhafazakar sanırım. 26 yaşındayım, İsrailli bir arkadaşımın sevgilisi İsveçli. Bir Suriyeli-Rus, bir Ukraynalı-Lübnanlı çift tanıyorum, düşününce anlaşamazlar gibi geliyor çoğu kişiye ama aynı kültürde olanlardan çok daha iyi anlaştıklarını söyleyebilirim. Erkek arkadaşımla kültürlerimiz, ailemiz, yetiştiğimiz ortam bambaşka; eminim buraya 5 yıl konu açsaydım imkansız bulurdunuz, yol yakınken başlamadan bitirin derdiniz ama 5 yıldır gayet iyi anlaşıyoruz. Ben çok muhafazakar Şii bir ailede yetiştim, o muhafazakar Ortodoks bir ailede. İkimizin de ülkelerimiz hakkında bildiklerimiz okuduğumuz siyasi tarih kitaplarında öğrendiklerimizden ibaretti, tanışınca birbirimize pek çok saçma soru sorduk ama duvarlarımızı yıkınca gayet de iyi anlaştık. Sevgi, tahammül ve empati gerekiyor insanlara sadece.

Benim yüzümden hep. Ben iyi davransam o belki 10 kat iyi olacak düzelecek herşey, ama içim rahat olmadığı için sevgimi bile bastırıyor mantığım çoğu zaman
benim yüzümden bile demen büyük bir hata bence..ne demek senin yüzünden allah aşkına yaaa...oldu sen hiç sinirlenme ,senin kötü bir günün olmasın mı ..senin moralinin bozulmaya hakkın yokmu..hep sen gül hep sen altan al..adam sana iyi olsun..olllllldu canım..ara beni

Aslinda benim kulturden kastim ulke vs degildi , mesela ben bir italyanla daha iyi anlasiyorum turk ile anlastigimdan , aile yapim da genel olarak ingiliz kulturune benziyor , yani kast ettigim upke ve irktan ziyade hayata bakis acisi , yasanti sekli
Mesela konu sahibi demis ya urfada kadinlar buyuk erkeklerin yaninda yemek yemez diye , iste ben olecegimi bilsem oyle bir eve girmem , o zihniyetteki insanlarla beraber olmayi birak arkadas olmam , yoksa sehri , ulkesi , konustugu dil beni ilgilendirmiyor , kultur benim icin hayata bakisi , yasayis seklinden ibaret

Yol yakınken dön. Ömür boyu üzüleceğine bir süre üzülür unutursun. Unutulmayacak şey yok. Aileler gerçekten hissediyor. Onay vermiyorlarsa, kalbinin değil mantığının sesini dinle ve vazgeç. Anlattıklarına bakılırsa pişman olmayacaksın

Kultur farkliliginin panzehiri erkegin olgun, merhametli ve adalet duygusu yuksek olmasinda yatiyor. Yani sizin etkiniz yok. Sorumluluklarini erteleyip yumurta kapiya geliyorsa, gurur yapiyorsa diger saydiklariniz sifirlaniyor. Bu ikisi sizi hep yorup uzecek. Kiymet bilmemek gibi bir durum yok ki. Arkadaslariniz evliliginizdeki sorunlari yasamayacaklar. Siz onu aldatmamissiniz. Sadece bazi seylerin ters gittigini hissetmissiniz. Sevgilinizin bir gun sevgim bitti deyip arkasina bakmayacaginin da garantisi yok. Yani demem o ki 4 yillik fakulte arkadasligi icin hayatinizi harcamayin.

Urfalılarda aileye saygı cok fazladır. Benım eskı erkek ark. Babası aradıgında ayakta konusurdu. Ben kürt değilim ama doğuluyum. kısa süre görüştük iyi anlastık. benım sıkıntı cocugumun olmamasıydı. Hipofiz kaynaklı olmaz diyodu doktorlar soyledım ve olmaz dedi ayrıldık ben saygı duydum.
Şonra eşimle tanıstık soyledım ve bunu takıntı yapmadı evlendik ve 3.5 aylık ikiz kızlarım var.sonra görmüşmü duymus mu bılmıyorum bana mesaj attı cocugun olmayacagı için ayrıldık nasıl oldu dedi. Allah büyük işte.

Sende ailem ne deri bırak cok iyi zamanlarda geçirmişsin. Bi git ailesini gör. Doğulular cok iyi olur kadir kıymet bilirler. Ben yurtdısında okudum çevrem hep doğuluydu ve cok sahip cıktıklarına şahidim kardeşleri gibi.

Vaaaww film gibi hikaye...Allah'ın işine bak...Olmaz demiş bi de...Çocuk için kadın sevilmez...Kadın sevilir çocuk olsa da olmasa da...Eeee kendi evlenmiş miydi size nasıl oldu dediğinde?? Birde tüp bebek mi?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…