Ben mi kıymet bilmiyorum? Siz olsanız...

Aslında kimse olmak zorunda değil ama ne bileyim ben yalnız öyle kendi kendine mutlu olabilenlerden değilim ki. Öyleysem de unuttum.. ama haklısınız bu hayatın gayesi bir insanla uyumlu mükemmel bir çift olmak değil, sadece yalnızlığı hiç sevmediğim için böyle düşünüyorum sanırım

Kültür farkınız bariz çok fazla. Şimdiden içinize sinmeyen şeyler evlenince dağ olur.. Madem sizi rahatsız eden şeyler var ayrılmanız en doğrusu..
Ne kadar bana koysa da sürünsem de ayrılmak diyorsunuz öyle mi.. zaten en çok kendimi hayal edemiyorum urfada onların ne temizliği ne yemeği nasıl yaptıklarını bilirim oralarda nasıl oturmalı kalkmalı bilemem.. bunları en sorun etmeyecek insanın bile eninde sonunda gözüne batarım.. peki sizce “eşin ailesi ile de evlenildiği” her zaman doğru mu?

" Ondan iyisini bulamam " mantığının mantiksizligiyla hareket etmek çok yanlış.

Araya, acabalar girmiş. Gonlunuzdeki kıvılcım azalmış , yerini alışkanlığa bırakmış.

Uygun değiliz , tahammülüm azaldı, kültür farkı gözüme batmaya başladı ( ki sanıyorum bu tamamen korku ) gibi sinyaller yeterince açık zaten evliliğe gitmemesi gereken bir ilişki olduğunu göstermeye.

İyisi de dert değil aslında. Sadece ben mi çok ince eleyip sık dokuyan bir insan oldum onu düşünüyorum
İnsanlar birbirlerinin kusurlarını umursamaz oldukları için değil birbirlerini sevdikleri için tolare ederler. Belli ki duygularınızı sorgular hale gelmişsiniz ki bir şeyler batıyor artık.

Çok sağolun bu hayatta tecrübelerin değeri bir çok şeyden fazla bunu bildiğim için yazdım. Peki sizce nasıl bitirebilirm bir da geri dönme ihtimali olmaması için.. kavga edip sebep çıkarıp mı yoksa oturup uzun uzun konuşarak mı yavaş yavaş mı soğuk davranayım? Yakınlarda sınavı var çok önemli 10 gün sonra, ondan geçmesini beklemeliyim mecburum 4 yılın üstüne

Hep daha iyi kolay olur sanmıştım evlilik hayatı.. zordur ama nesi zor onu anlamıyorum

Yani sizce hislerimde mi sevgimde mi eksiklik var? Bu hiç aklıma gelmemişti yani sevgimi hiç sorgulamadım hep seviyorum diye düşündüm.

Bence sizin sevginizin yerini alışkanlık ve arkadaşlık almış.Uzun süreli ilişkilerde bu hep vardır. Bu şekilde de ilişkinizi devam ettirebilirsiniz sorun değil ama dediğim gibi sevginiz aşkınız azaldıkça birşeyler göze batmaya başlar şuan bunları yaşıyor ve bunlar için endişeleniyorsunuz.
Bir taraftan da güzel bir ilişkimiz var herşey yolunda aslında çok kavga da etmiyoruz diyip mantıklı olan iyi taraflarını arıyorsunuz. Orda da külttür farkı bazı ailesel faktörler derken kafanız karışık.
Bence yaz tatilini fırsat bilin uzak kalın netleştirin kalbinizde ve mantığınızdakileri.

Benim ve eşimin ailesinin arasında da çok fark var ama birsekilde herkes birbirini kabul etti zamanla...Tabi bu duruma gelene kadar çok yıprandı herşey .O aileyle alakalı ,aileler anlayışlı ve herşeye bana uyacak diye bakmazsa hiç sorun olmuyor .

Ama özür dilemeyi bilmeyen ,hatasını görmeyen ,kabul etmeyen ,hep ben haklıyım kafasındaki insanlar zor ...Evlilikte yıpratır .Daha sonuçta en az 2 yılınız var bekleyin gözlemleyin ama hicbirseyi göz ardı etmeyin ..

Bu arada bursaliyim ben ve 2 yıldır dogudayiz yemin ediyorum burada gördüğüm insanlığı ,sahiplanmeyi hiçbir yerde görmedim . Akşamın köründe tek başıma veya oğlumla dolaşıyorum ne bir kez laf atan birini gördüm ne bir rahatsızlık duydum .Otobüste filan elimde eşya Filan varsa hemen yardımcı olmaya çalışıyorlar genel olarak boyleler içtenler ...

Oradaki insanlar çok sahiplenir. Değer verdiğini bilse koşulsuzca canını verir senin için ama. Dünyada hiç ayrı kültürden insanlar bir araya gelmiyor gibi geliyor size. Bence de ayrılın, geçinmeye niyetiniz yok. Kendi kültürünüzden birini bulun.

Hep daha iyi kolay olur sanmıştım evlilik hayatı.. zordur ama nesi zor onu anlamıyorum
Sevgikiyken sadece ikiniz varsınız .Evlilikten sonra aileler ,çocuk ,borç ,harç,ev işleri va giriyor bu yüzden illaki daha zor oluyor tabi burda eşiniz önemli işte

Bence bu iliski bitmeye mahkum. Hislerin degismis zaten. Uni 1'de daha cocuk sayilirdiniz. Daha cok gencsiniz ikiniz de. Anlasamiyorsaniz uzatmayin. 4 yil nedir ki? Ben aileler arasindaki kultur farkinin da cok sorun olusturacagini dusunuyorum ama tanimadan da bilemeyiz tabi ki. Asil sorun senin kafandaki sorular. Bunlar simdiden varsa bu iliskide pek gelecek olacagini sanmiyorum. Arkadaslarinin soyledikleri seni baglamaz. Onlar sadece disaridan bakip yorum yapiyor.

Ayrılmak istemeyeceğim belki ama mantığım susmuyor sürekli annen onun annesi ile nasıl konuşacak sofralarına nasıl oturacaksın gibi şeyler geliyor aklıma.. galiba dediğiniz gibi bitemem en doğrusu bu kadar insan ortak fikirde..

Benimkinde öyle bi gen yok gayet rahat konuşur yanımda ama konuşma da demedim hiç.
Evet özür ben zorlamasam dilemeyecektir muhtemelen

Herşeyi gurur yapan ve küsen erkekten hayır gelmez omrunuzu onun pesinde koşmakla geçirirsiniz.
Yalan değil çok küsme huyu yok ama gurur yapma huyu zirve
Bence onun kisilik ozlellikleri evlilik icin buyuk.sorun olusturur. Ayril derim
Ailesi kültürü olmasa belki kişiliğini tolere edebilirdim ama Arkadaşlarım şu fikirde, dört dörtlük insan yok diyorlar yani ben mükemmelliyetçiymişim
İnsanlar birbirlerinin kusurlarını umursamaz oldukları için değil birbirlerini sevdikleri için tolare ederler. Belli ki duygularınızı sorgular hale gelmişsiniz ki bir şeyler batıyor artık.
Evet mantığımı susturamadığım için hep.. ileride mutsuz bir ailem olmasındansa duygularımı bastırmak öldürmek istiyorum aslında, ama yanlış yaptığımdan emin olmak istiyorum bu işi bitirmeden önce.. ki pişman olmayayım

Bence sınavı bittikten sonra oturun içinizden geçenleri, endişe ve öngörülerinizi anlatın. Kararınızı bildirin. Belki o da size hak verecektir.

Karşınızdaki insan çok iyi biri olabilir. Ama birinin iyi olması ve hayatındaki kişiyi çok sevmesi yetmiyor bazen. Yetiştirilme tarzı, aile yapısı vs. bunlar hayatınızın yönünü değiştirecek kadar önemli hususlar maalesef. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Evet doğru kuzu. Öncelikle o adam o kültürle yetişmiş. Ne kadarda olsa onların aynısı. Annesi babası yetiştiriyor onu. Benim eşim biz sevgiliyken babasını çok eleştirirdi mesela huylarını beğenmezdi. Ama şuan bir çok huyu babası. Hani hep yadırgadığı beğenmediği huylar. Çünkü o adamla aynı evde büyümüş 30 yaşına kadar. Ben şuan iş icabı doğudayım. Buradaki aile ilişkileri çok farklı. Çok iç içeler.Saygı adı altında anne baba odaklı yaşıyorlar. Burda aynı kültürle yetişmeyen birinin evlenip mutlu olabilmesi bir mucize.. Ataları ne dese o. Ayrıca 11 kardeş. Kalabalık bir aile. İleride yapabilirmisin iyi düşün. Bence ayrılmak en mantıklısı.

Sizde duygular evlilik için yeterli değil.
Daha şimdiden onu özlerim onsuz olabilir miyim değil de ondan iyisini ya bulamazsam demişsiniz.
Şimdiden ondan iyisi ya olmazsa diye devam ediyorsanız bu iş olmaz.
Evlenseniz de yürümez.
Ondan iyisi sanırım mesleği ile alakalı.
Karşınızdaki ile sadece mesleği için devam ediyorsanız hata yapıyorsunuz.
Evlilikte hem mantık hem duygu olmalı.
Sizde duygu tarafını çok göremedim.
Kendinize bahane üretmeyin.Grup dağılabilir.Olabilir.
Bu dünyanın sonu değil.
Bu arada kültür farkı yüzünden biten çok evlilik gördüm.
O da ciddi bir caydırıcı bence.
Bence evlilik için yeterli duygu yoğunluğunuz yok.

Bunu bir düşünün.

Nesi mi zor kisaca anlatayim ;

Birbirinizi tam anlamiyla iyisiyle kötüsüyle tanimaya basliyorsunuz .. ve sizin durumunuza istinaden sunu söyleyebilirim ki sevgililik döneminde kafanizdaki soru isaretleri akliniza takilan sorunlar (kültür farki, tahammülünüzün azalmasi vs vs.) iyice basa cikilmaz hale gelir ve kültür farkini rahatsiz edici boyutta yasamaya baslar ve ben ne yapmisim diyebilirsiniz .. daha farkli sorunlar cikabilir kv kp görümce vs. gibi ve bunlar esiniz size destek cikmazsa sizi yipratir ki burdaki acilan konulari az cok görmüs okumussunuzdur sonu hüsran .. InsAllah dogru karari verirsiniz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…