Ben mi evleniyorum elalem mi..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
sadece dini nikah yapabilrisniz aslında, din adetlerine göre. resmi nikahı da devlet işlerinde aile kabul edilin diye gidin imzalayın bankada dekont imzalar gibi dönün eve madem kimse de gelmesin zaten. hem inanmayıp hem medeni kanun nikahına neden bu kadar özeniyorsunuz ki. ( keşke sadece dini nikahla kalabilsem yazmışsınız yukarda ona istinaden)
Ben bu yoruma bir şey demek istemiyorum

Keske dini nikahla kalabilsem dememis, sadece nikahla(resmi) evlenebilsem demiş. Nasıl anlamak istiyorsanız öyle anlamışsınız.
valla dans eden kadınları erkekler izliyor, içime sinmiyor diyen kişiyi ben gayet güzel anladım hiç dertlenmeyin. kadınları cinsel obje erkeklerin topunu da sapık ilan eden kişinin az cok ne demek istediğini anlamak zor değil.

Sakin olun 🫠 kafalardaki soru işaretleri için amme hizmetidir😎 olay tam olarak şöyle planlanmış:
Kadınlar arasında kına, video yasak, oynamalı
Karışık düğün, nikah merasimi, gelin damat dansı, kur'an-ı kerim tilaveti, hoca eklenerek nikah akdine yönelik vaaz gelebilir gibi duruyor ve kapanış (aileler ikna edilebilirlerse haremlik selamlık ancak ikna edilebilecek gibi durmadığından karma oturma düzeni)
Tam olarak yapmak istedikleri bu sanırım

Son düzenleme:
Z zxshermine haberin olmayabilir ama birkaç yıldır kıyılıyor.
İnsanları buna teşvik etmek ne kadar doğru peki ? Laiklik ilkesi ile yönetilen bir ülkede bu uygulamanın başlatılmış olması dahi saçma. Arkasındaki amaç ne inanç ne de geleneklerle de açıklanamaz.

valla dans eden kadınları erkekler izliyor, içime sinmiyor diyen kişiyi ben gayet güzel anladım hiç dertlenmeyin. kadınları cinsel obje erkeklerin topunu da sapık ilan eden kişinin az cok ne demek istediğini anlamak zor değil.
Ya arkadaşım konuyu nerden ne hale getirdin

Sapık diyen kim kadını obje gören kim
Ooooo ne algılar yaratılıyor

Gittiği düğünlerde rahatsız olduğu şeylere denk gelmiştir ve kendi düğününde,kinasinda bunu istemiyor olabilir, en doğal hakkı.
Çevresini de bilmiyoruz sonuçta. İsteyen istediğini anlayabilir elbette.

Sakin olun 🫠 kafalardaki soru işaretleri için amme hizmetidir😎 olay tam olarak şöyle planlanmış:
Kadınlar arasında kına, video yasak, oynamalı
Karışık düğün, nikah merasimi, gelin damat dansı, kur'an-ı kerim tilaveti, hoca eklenerek nikah akdine yönelik vaaz gelebilir gibi duruyor ve kapanış (aileler ikna edilebilirlerse haremlik selamlık ancak ikna edilebilecek gibi durmadığından karma oturma düzeni)
Tam olarak yapmak istedikleri bu sanırım
Aa bir şey eksik en önemli şey artııı takı merasimi 😀

İnsanları buna teşvik etmek ne kadar doğru peki ? Laiklik ilkesi ile yönetilen bir ülkede bu uygulamanın başlatılmış olması dahi saçma. Arkasındaki amaç ne inanç ne de geleneklerle de açıklanamaz.
Heh şimdi bunu da tartışın bu konuda diyanetin şu yüzden kıydığını tahmin ediyorum resmi nikah olmadan dini nikah kıyan imamlar var ya belki güvenilirlik açısından diyanet de kıymaya başlamış olabilir sonuçta onlar da devletin bir birimi

Neden bu kadar şaşırıldı anlamadım ilk kez bu kadın istemiyor ki bu şekilde yapan çok kişi var olayın dini boyutuna uygun yapmaya çalışan ilk kez mi görüyorsunuz duyuyorsunuz?
Kadın kadına eğlenmek dini hassasiyeti olan insanlar için uygun günah değil ortamdaki herkes kadın oluyor erkek bulunmuyor ve eğleniyorlar bunu neden yadırgadınız kadın erkek bir arada yapılan düğünlere kınalara saygı gösteriyorsak bunada göstermek zorundayız. Düğün kısmınıda nikah ardından gelin ve damadın bir dansı oluyor/olmuyor çifte bağlı ve okuma yapılıyor kimisi semazen gösterisi falan yapıyor dualarla yeni hayatlarına başlıyorlar,oynayarak yeni yaşamına başlayana saygınız varsa dualarla adım atanlarada olsun ben hiç böyle ortamda büyümemiş biri olarak duyup görüyorum şaşırmıyorum ne alaka demiyorum yadırgayan kişiler neden yadırgamış anlamadım. Sizin çift olarak tercihiniz aile yapılarınızla uymuyor diye çatışmışsınız gerçekten çevrenizle uymayacaksa sade bir nikah yapın takı merasimi yapın ikramlık dağıtın.

1 aydan az zaman kaldı düğünüm olacak, hatta kına geceme daha da az kaldı. Bizim buralarda kına gecesi kadın erkek karışık oluyor, düğün gibi tamamen. Fakat ben gerek dini boyutunu düşündüğüm gerekse "canım öyle istediği :)" için kadınlar arasında yapmak istedim. Tepki alacağımı biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum. Nişanlım dışında yanımda duran bir tek kişi bile yok. Babam ve annem tamamen karşılar bu duruma, davetiyeler basıldı hâlâ beni kararımdan vazgeçirmeye çalışıyorlar. Tanıdık herkes öyle olmaz diyor, daha az evvel halam uzun uzun konuştu evin önü müsait orada yapalım diye. Olmaz istemiyorum dedim tabi ama özellikle ailemin yanımda durmayışı canımı çok sıkıyor, bazen ağlamamak için zor tutuyorum kendimi yanlarında. Dayanamıyorum bazen tavırlarına. Trip atıyorlar bana bildiğiniz. Kimse gelmezmiş böyle yaparsam. Zaten değer veren gelir diyorum, her şey para toplanması değil ki.. Onlar öyle görüyor biraz da maalesef. Böyle ya da buna benzer bir şey yaşadınız mı.. Nasıl tahammül ettiniz, nasıl davrandınız.. Ben bu duruma kızıp onlara yansıtamayınca, içime atıyorum çok fazla ya da nişanlıma yansıtıyorum.. Bundan nasıl vazgeçebilirim hiç değilse.. Artık kafam allak bullak gerçekten. Çok üzülüyorum...
Küçük bir yakın kadın grubuyla kına.
Az davetliyle enfes bir düğün yaptım. Canımın istemediği yakın görmediğim kimseyi çağırmadım. İkisinde de çok eğlendim. Hayalimdi.zaten kimseye de söz hakkı vermedim. Çok nettim. Küsen küssün. Düğün benim. Sonuçta çağırmadıysam orda istememişim demektir. Az takı oluyor ama zaten umrumda değildi

Pek bilmiyorum sonda takı merasimi bizim takı başta oluyor gelin damat giriş yapıyor dans ediyor pasta kesiyor sonra takı merasimi
Sonda takı olan düğünlere denk geldim. Hepsi Kuran tilavetiyle başlıyordu. Başlangıcı bölmemek için sonda takı yapılıyordur. Hepsi de yemekli. Belki yemek bitsin de takıyı takıp öyle ayrılsınlar diyedir 🤷‍♀️

O nasıl olacak peki, insanlar birbirlerini mi seyredecek?? Gerçekten ne yapmayı planlıyorsunuz :110:

Müzik saz söz eğlenmek dediğiniz İslamda günah değil, haram değil, saçma sapan hurafelerle en mutlu gününüzü berbat ediyorsunuz, güzelce eğlenmek varken kukumav gibi oturacak mısınız nedir:110:Ben aileyi haklı buldum, dine inanmak başka hurafelerle kafa doldurup yobaz, akla aykırı uygulamalarda bullunmak başka. Allah akıl fikir versin.
Yobazlık diyemem herkesin kendi görüşü ama birkaç düğüne gittim bu şekilde olan yakın akrabalardı çünkü. Mecbur gittim.Allah affetsin sıkıntıdan ruhum daraldı😵‍💫 saate bakmaktan şaşı oldum ne zaman bitecek diye ama işte herkesin hayatına da kimse karışamaz sonuçta

1 aydan az zaman kaldı düğünüm olacak, hatta kına geceme daha da az kaldı. Bizim buralarda kına gecesi kadın erkek karışık oluyor, düğün gibi tamamen. Fakat ben gerek dini boyutunu düşündüğüm gerekse "canım öyle istediği :)" için kadınlar arasında yapmak istedim. Tepki alacağımı biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum. Nişanlım dışında yanımda duran bir tek kişi bile yok. Babam ve annem tamamen karşılar bu duruma, davetiyeler basıldı hâlâ beni kararımdan vazgeçirmeye çalışıyorlar. Tanıdık herkes öyle olmaz diyor, daha az evvel halam uzun uzun konuştu evin önü müsait orada yapalım diye. Olmaz istemiyorum dedim tabi ama özellikle ailemin yanımda durmayışı canımı çok sıkıyor, bazen ağlamamak için zor tutuyorum kendimi yanlarında. Dayanamıyorum bazen tavırlarına. Trip atıyorlar bana bildiğiniz. Kimse gelmezmiş böyle yaparsam. Zaten değer veren gelir diyorum, her şey para toplanması değil ki.. Onlar öyle görüyor biraz da maalesef. Böyle ya da buna benzer bir şey yaşadınız mı.. Nasıl tahammül ettiniz, nasıl davrandınız.. Ben bu duruma kızıp onlara yansıtamayınca, içime atıyorum çok fazla ya da nişanlıma yansıtıyorum.. Bundan nasıl vazgeçebilirim hiç değilse.. Artık kafam allak bullak gerçekten. Çok üzülüyorum...
Eşinizin ailesi muhafazakar mı ?
Bu kararı eşinize ayak uydurmak için mi alıyorsunuz?
Eğer öyleyse ileride bu fedakarlıklarınız sebebiyle çok pişman olursunuz

Benim kapatasım geldi. Hakkaten.. Azıcık ferahlayayım dertleşeyim diye geldim daha bi bunaldım. Bakayım nerden siliyoruz 😂
İçerik silinemez yasaktır ama yorumlara kapatılabilir, ki konuda haram vb dini içerikli yorumlar var dini içerik yasak olduğundan zaten topik kurallar gereği kapatılmalı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X