25 Yıllık Arkadaşım

Tutturmuş bir doğum günü. Üniversite arkadaşımın iş adresini x ten istedim, hediye yollamak sürpriz yapmak için, kız mesajımı gördüğü halde dönüş bile yapmadı, eminim üniversite arkadaşımın haberi bile olmamıştır bu girişimimden. Ben ihmal ediyormuşum bla bla. Her anında, ameliyat öncesinde, sonrasında, ertesi günlerde hep yanındaydım. Şimdi benim söz ve nişan döneminde nişanlımın yanında olmamdan doğal ne var pardon da? Ne yapacaktım, hazırlıkların hepsini bırakıp sürekli onlar neredeyse oraya mı gidecektim? Ne kadar saçma yorumlar. Neyse doğum gününden bir bahane çıkardılar. Sonrasında zaten bu 'bahane' ile kıskançlığının üzerini kapatmak istedi ve hiçbir şekilde söze de nişana da gelmedi, arayıp bir tebrik bile etmedi. Buz gibi de fesatlar işte.

Öyle düşünmediniz. Arkadaşınızla kötü olmak istemediniz, gelip ağzıyla anlattığı şeyi gider sevgilisine söylerseniz arkadaşınız bi daha yüzünüze bakmayacaktı. Hazır kavgalıyken içimde kalmasın dediniz, kustunuz giderayak.
Ayyyyynen öyle oldu. O dönemde hiçbir şekilde aralarına girmek istemedim. Ama sonrasında burama kadar geldi ve bende insanım, o şekilde dikkat etmesi için uyardım çocuğu. Yapmamalıydım belki, tartışılır. Ama haksızlığa uğrayanın gayet de kim olduğu ortadayken aman aman ne yorumlar gelmiş. Ben sinsiymişim, bilmem neymiş. Hiçbir şekilde katılmıyorum, kendimden de çok eminim valla.

Ayyyyynen öyle oldu. O dönemde hiçbir şekilde aralarına girmek istemedim. Ama sonrasında burama kadar geldi ve bende insanım, o şekilde dikkat etmesi için uyardım çocuğu. Yapmamalıydım belki, tartışılır. Ama haksızlığa uğrayanın gayet de kim olduğu ortadayken aman aman ne yorumlar gelmiş. Ben sinsiymişim, bilmem neymiş. Hiçbir şekilde katılmıyorum, kendimden de çok eminim valla.
Sinsilik nedir? Karakterini ahlakını bildiğiniz bir kadını yıllarca yanınızda tutmaya devam etmek, arkadaşınızı aldatıp durmasına göz yummak? Sonra da onu sizden uzaklaştırıyor diye suçlamak? Aranızda en masumu başını yaktığınız o adam. Yerinde olsam öğrendiğim an yüzünüze bile bakmam. Kız arkadaşınızı gözden çıkaramadığınız için erkek olanı kurban etmişsiniz. Şimdi ikisi de gittiğine göre oturun bi çay için.

Sinsilik nedir? Karakterini ahlakını bildiğiniz bir kadını yıllarca yanınızda tutmaya devam etmek, arkadaşınızı aldatıp durmasına göz yummak? Sonra da onu sizden uzaklaştırıyor diye suçlamak? Aranızda en masumu başını yaktığınız o adam. Yerinde olsam öğrendiğim an yüzünüze bile bakmam. Kız arkadaşınızı gözden çıkaramadığınız için erkek olanı kurban etmişsiniz. Şimdi ikisi de gittiğine göre oturun bi çay için.
Yüzlerine bakmayan, her yerden silen engelleyen benim zaten, fake hesaplardan ekleyen onlar :) Dediğim gibi iyi ki hayatımdan çıktılar, umrumda bile değil. Bir negatif faktör daha eksildi. Kimin kimin hayatından çıktığını hiç önemsemiyorum. Çünkü hayatımda olmadıkları için şuan 2 katı mutluyum, uğraşamam kips :)

Yüzlerine bakmayan, her yerden silen engelleyen benim zaten, fake hesaplardan ekleyen onlar :) Dediğim gibi iyi ki hayatımdan çıktılar, umrumda bile değil. Bir negatif faktör daha eksildi. Kimin kimin hayatından çıktığını hiç önemsemiyorum. Çünkü hayatımda olmadıkları için şuan 2 katı mutluyum, uğraşamam kips :)
Belli oluyor. Dolu dolu gelmişsiniz, eski dost gömdüremeyince sinir yaptınız biraz. Kıps nedir yahu, bizi ırgalayan bir tarafı yok ki, gidin o kıpsı eski dostlara yapın.

Ben şu hayatta şunu tecrübe ettim. Örnek vereyim, arkadaşım eşini aldattı cinsel iliski yaşarken gördüm, ya da gitti birinin bişeyini aldı.
Asla gidip söylemem.
Söyleyen suçlu oluyor.
Neden söylemedin neden o alırken müdahale etmedin vs vs sen suçlu oluyorsun.
En güzeli sessiz sedasız arkadaşlığı bitirip kenara çekilmek ve olanı izlemek.

Haklısın ama arkadaşında kanser ve atom tedavisi görüyor. Hiç birşey olmasa bile hastaya olan hassasiyet olur. Yanında olun, destek olun.
Hasta insan senin nişanını mı düşünecek ya da sevinecek düşmüş canının derdine.
Atom tedavisi alacak yanına yaklaşamayacak bir insana çok acımasızsınız.
Ve şu dönemde sevgilisine arkadaşınızı kötülemeniz yanlış.
Ayrıca kız istememiş adam istemiş, adam kaderi zorluyor yaşadıklarını hak ediyor demek ki.

Ben şu hayatta şunu tecrübe ettim. Örnek vereyim, arkadaşım eşini aldattı cinsel iliski yaşarken gördüm, ya da gitti birinin bişeyini aldı.
Asla gidip söylemem.
Söyleyen suçlu oluyor.
Neden söylemedin neden o alırken müdahale etmedin vs vs sen suçlu oluyorsun.
En güzeli sessiz sedasız arkadaşlığı bitirip kenara çekilmek ve olanı izlemek.

Haklısın ama arkadaşında kanser ve atom tedavisi görüyor. Hiç birşey olmasa bile hastaya olan hassasiyet olur. Yanında olun, destek olun.
Hasta insan senin nişanını mı düşünecek ya da sevinecek düşmüş canının derdine.
Atom tedavisi alacak yanına yaklaşamayacak bir insana çok acımasızsınız.
Ve şu dönemde sevgilisine arkadaşınızı kötülemeniz yanlış.
Ayrıca kız istememiş adam istemiş, adam kaderi zorluyor yaşadıklarını hak ediyor demek ki.
Hastalığı tamamen yendi, neredeyse 7 ay oluyor. Yani o süreci çok önceden atlattı, hep yanındaydım.

Ben de üzerime vazife değil diye tabiki söylemedim. Sonuçta geldi bana anlattı. Onların ilişkisi bana b*k yemek düşer diye düşündüm.
Aranız bozulunca o b.ku yemeye karar vermişsiniz ama şimdi de yediğinizi sindiremiyorsunuz. Arkadaşınızın yaptığı vefasızlığa bir şey diyen yok. Bu kadar senenin hatrına mutlu gününüzde yanınızda olabilirdi. Hastalık mazereti varmış sonra telafi edebilirdi. Siz de bu kadar senenin hatrına karşınıza alıp konuşabilirdiniz. Ergenler gibi trip atan atana.

Yapmanız gereken, üniversiteden arkadaşınız bu kızla ilgilenirken kulağına biraz fısıldamaktı. Ayrıldığı sevgilisini unutamıyor, bil ona göre davran demekti. Hiç tanımadığınız biri olsaydı elbette sizi ilgilendirmezdi ama insan arkadaşına böyle kayıtsız kalmamalı. Aldatıldığını bile bile nasıl yüzüne güldünüz? Takıntılı kızla sevgili olunca sustunuz, kız aldatınca sustunuz ama yılan size dokununca coştunuz ve o b.ku yerim nolucak ki dediniz. Siz de kötü bir arkadaşsınız, 3 maymunu oynamışsınız.

Merhaba,

İlkokuldan beri tanıdığım 25 yıllık yakın bir arkadaşım var. Birbirimize çok destek olduğumuz zamanlar olmuştur. Ara ara kopukluklar yaşadık ama yine hiç kopukluk girmemiş gibi arkadaşlığımızı sürdürmeye devam ettik. Neyse konuya geleyim.

Ben bu arkadaşımı daha önceki erkek arkadaşımın abisiyle tanıştırmıştım. Biz ayrıldık, onlar da ayrıldılar. Ama konu arkadaşım için kapanmadı. Çocuğu takıntı yaptı. Üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen hala döner mi vs. diye düşüncelerde. Sonra ben doğum günümde onu üniversiteden bir erkek arkadaşımla tanıştırdım. Bunlar sevgili oldular. Hala ilişkileri devam ediyor. Sonrasında ben nişanlımla tanıştım. 3 ay önce evlenme teklifi aldım. 2 ay sonra söz oldu. 5 gün önce de nişanımız oldu.

Arkadaşım, üniversiteden arkadaşımdan sürekli ayrılıyor. Onu maddi açıdan yetersiz buluyor, evlenmek istemiyor. Ve ayrıldığı sevgilisi döner mi diye fal baktırıyor sürekli. İlişkileri neredeyse 1 yıla dayandı. Çocuk ise bir şeylerden şüphelendiği halde onun triplerine katlanıyor, peşinden koşuyor, yanında oluyor. Bu şekilde ilişkileri sürüyor. Arkadaşımla sevgilisi 4-5 günlük bir ayrılık yaşadılar. Bu 4-5 günlük süreçte arkadaşım eski iş yerinden biri ile buluşmuş, rezidansa gitmişler ve sevişmişler. Sonra çocuk bunu arayıp sormayınca tekrar sevgilisine döndü. Üniversiteden arkadaşımın bunların hiçbirinden haberi yok. Ben de üzerime vazife değil diye tabiki söylemedim. Sonuçta geldi bana anlattı. Onların ilişkisi bana b*k yemek düşer diye düşündüm.

Neyse ben evlenme teklifi aldığım gün arkadaşıma ve sevgilisine(o da benim üniversiteden arkadaşım, anlaşılır olması için belirtiyorum tekrar tekrar) mutluluğumu paylaşmak için mesaj attım. Arkadaşım çok sevindim, mutluluklar falan dedi. 3-4 gün sonra sevgilisinin doğum günü vardı. Ben de sözlümde kalıyordum, geç uyandık vs.derken ben mesaj attım neredesiniz geleyim diye. Ortaköydeyiz şuan dedi. Biz gidemedik. Sonrasında ben aradım doğum gününü kutladım. Öncesinde de hep birlikte konsere gitmiştik dördümüz, güzel geçmişti. Sonra arkadaşımın tiroidinde nodül çıktı, onun için ameliyat olması gerekti. Hep birlikte hastaneye gittik, destek oldum elimden geldiğince. O sırada benim de isteme telaşım başlamıştı. Şükür atlattı hastalığını, iyileşti. Arkadaşımı istemeye çağırdım, atom tedavisi olacağı için gelemeyeceğini söyledi. Sevgilisinden zaten ne isteme, ne evlenme teklifi vs.hiçbiri için bir hayırlı olsun demek yok, ses çıkmadı. İsteme fotoğraflarımı paylaştım. Arkadaşım sadece instagramdan 'hayırlısı olsun' diye bir mesaj attı. Beğendim geçtim. Üzerinden 1 ay geçti, ikisinden de ses yok, asla diyalog kurmuyorlar. Ben de 5 gün önce olan nişan davetiyemi ikisine de atmadım.

Öncesinde arkadaşımla aramda bir konuşma geçmişti ve bana şey demişti. Sen hayatında biri olunca bizi unutuyorsun, sevgili önemlidir ama arkadaşlar daha önemlidir. Kötü gününde onlar yanında olur vs. vs. Ben de o sırada iş yerinde çıldıracak kadar çalışıyordum, genel kurulumuz vardı, onun dışında hazırlıklar falan asla hiçbir şeye vakit kalmadığını söyledim. Konuşma öyle böyle kapandı. Birkaç gün sonra isteme ve nişan tarihini ilettim. Not al mutlaka bekliyorum, yanımda ol dedim. İstemeye de nişana da gelmedi. Hoş ben de istemeye gelmeyince zaten nişan davetiyesi atmadım ikisine de.

Nişandan sonra yine ne bir hayırlı olsun, ne bir tebrik ederim hiçbir şey demediler. Ben de ikisini de her yerden sildim. Dün sevgilisi bana instagramdan mesaj attı. Mesaj şu; "Sana, senin bize son zamanlarda davrandığın gibi davranınca hayatından çıkarmışsın? :)" Ben de dedim ki; "Arkadaşım hakkında hiçbir şey söylemek istemiyorum, kendin yaşayıp göreceksin, umarım ki görmezsin diyeyim yine. Ama onun dışında zaten herkes her şeyi görüyor ve farkında hiç konuşmaya değer bulmuyorum. 'Siz' olarak devam edin ama sana dost olarak son tavsiyem sadece dikkat et. Başka bir şey demiyorum. Mutlu olun mutlu kalın." yazdım. O da bana cevap olarak şunu yazmış; "Doğum günüme gelmedin, sevgilinin evindeydin o sırada. İyi ki yakınlaşmışız seninle ki beni de kullanabiliyor olmanı gördüm. Sorun x değil, sorun senin bizi bu kadar görmezden gelmen, hayatına yeni birini alınca hemen değişiyor olman. Açıkçası ben seni hep dost bildim çağırdığında geldim ama sende o performansı göremedim ve bu durumları hep alttan aldım. Ama hayatına yeni biri girince beni de kullandığını farkettim. Sen de mutlu ol demeyeceğim, sen zaten gayet mutlusun görünüyor fotoğraflardan" yazdı. Ben de cevap olarak; "açıklamak istemediğim ve senin hiçbir şekilde bilmediğin çok fazla şeyler var. Ben artık x(arkadaşım)'in bu iki yüzlüğüne katlanamıyorum. Katlanan katlansın. Sana, bana, başkalarına yaptıklarına, doldurmalarına, ara bozmalarına katlanamıyorum. Sen takılmışsın gidiyorsun. Benim için bitmiştir. Sen iyi şeyleri hakediyorsun ben öyle düşünüyorum ama x hakettiğini bulacaktır." yazdım. O da; "Açıklamak istemediğin şeyleri açıkla o halde de gerçek x'i ben de bileyim. En azından ortada gerçek bir şey varsa beni de kurtarmış olursun. Madem iyi gelecekse neden bana gitmeden bu iyiliği yapmıyorsun o zaman." yazdı. Ben hiç cevap vermedim. Durum bu şekilde. Sizce haksız mıyım?
Sizin gibi bi arkadaşım olmasını hiç istemezdim . Aranız iyiyken kadın arkadaşınızın yediği naneleri üniversiteden tanıştığınız arkadaşınıza hiç söylemiyorsunuz banane diyerek ! Resmen onu kandırmasına ortak oluyorsunuz ama ne hikmetse kadın arkadaşınızla aranız bozulunca hemen onun hakkında imalarda bulunuyorsunuz . Kötü bi arkadaşsınız kabul edin . Aynı şey size yapılsaydı ? Nişanlınız gidip sizi aldatsa arkadaş dediğiniz insanda banane diyerek sussaydı ? Ya da kadın arkadaşınız normal değil takıntılı ve daldan dala neden üniversitedeki arkadaşınızın başını yaktınız ? Biraz kendinizi sorgulasanız iyi olur bencilsiniz

Arkadaşınız atom tedavisi aldığına göre kanser mi? Tiroid kanseri?

Bence çok tehlikeli ve uzak durulması gereken bir insansınız. Beni kıskanıyor iması yapıyorsunuz ama bence sizin içinizde bir kıskançlık var o yüzden de giderayak aralarını bozmak için epey çabalamışsınız.
Konu sahibinin bencilliği pes dedirtiyor

Valla yorumlarınızın hepsini okudum. Ben yaptığım tek hatanın üniversite arkadaşıma x hakkında imada bulunmak olduğunu düşünüyorum. Dostluklarımın hepsi köklüdür. En az 5 tane 20 yılı geçkin dostum var. Bu insanlarla aramda en ufak bir kırgınlık dahi olmadıysa, seve seve her şeylerine koştuysam, kötü bir arkadaş olduğumu da düşünmüyorum. Şu birkaç gün boyunca kendimi çok sorguladım, inzivaya da çekildim. Ama artık bu konuda kendime kesinlikle haksızlık yapmayacağım. Açık açık fesatlık ve kıskançlık dolu hareketlerle bu dostluğu bitirdi. Eğer ki daha fazla yılanlık yaparsa evet ben de elimden geleni ardıma koymam. İnsanım, robot değilim. Herkes melekmiş gibi yorumlar yapmış. Harikasınız gerçekten. Şuan tamamen diyaloğumu kestim, her yerden de engelledim. Bana uzak, kime isterse yakın olsunlar. Karakterim de gayet sağlam ki öz eleştirimi de oturdum yaptım. Şunu bilir şunu söylerim, iyi enerji alamadığım bir insanda mutlaka bir halt vardır. Ve ben uzun zamandır ikisinden de zaten kıskançlık enerjisinden başka bir enerji almıyorum. Sırf terfi aldı diye en yakın arkadaşlarından birinin müdürüyle dedikodusunu çıkaran, hırsından işinden ayrılan, sevgilisine, arkadaşlarına, ailesine hayatındaki herkese sinsilikle yaklaşan birini hayatımdan çıkardım diye ve sevgilisi bana laf sokmalı mesaj atınca susmadım diye kendimi hiçbir şekilde suçlamıyorum. Siz daha iyi dostlar olun, daha iyisini yapın. Ki o kişiler benim için yok hükmünde artık. Dostum falan da değil.
Sorunu anlamıyorsunuz.
Kendinizi değerlendirmişsiniz ya şunu da değerlendirin.
Madem o kadar erdemli ahlaklı vs birisiniz
O zaman neden; müdür ile ilgili iftira attığında ve sevgilisini aldattığında sustunuz.
Ucu size dokunana kadar gayet memnundunuz
Ucu size dokununca mı arkadaşınız müdüre vs iftira atan kötü kadaktere dönüştü?
Hiçbir farkınız yok.
Hatta siz bi tık öndesiniz. Çünkü onun ne olduğu belliymiş baştam. Siz alttan alttan yürümüş belli etmemişsiniz karakterinizi. Sizden korkulur asıl.

Valla yorumlarınızın hepsini okudum. Ben yaptığım tek hatanın üniversite arkadaşıma x hakkında imada bulunmak olduğunu düşünüyorum. Dostluklarımın hepsi köklüdür. En az 5 tane 20 yılı geçkin dostum var. Bu insanlarla aramda en ufak bir kırgınlık dahi olmadıysa, seve seve her şeylerine koştuysam, kötü bir arkadaş olduğumu da düşünmüyorum. Şu birkaç gün boyunca kendimi çok sorguladım, inzivaya da çekildim. Ama artık bu konuda kendime kesinlikle haksızlık yapmayacağım. Açık açık fesatlık ve kıskançlık dolu hareketlerle bu dostluğu bitirdi. Eğer ki daha fazla yılanlık yaparsa evet ben de elimden geleni ardıma koymam. İnsanım, robot değilim. Herkes melekmiş gibi yorumlar yapmış. Harikasınız gerçekten. Şuan tamamen diyaloğumu kestim, her yerden de engelledim. Bana uzak, kime isterse yakın olsunlar. Karakterim de gayet sağlam ki öz eleştirimi de oturdum yaptım. Şunu bilir şunu söylerim, iyi enerji alamadığım bir insanda mutlaka bir halt vardır. Ve ben uzun zamandır ikisinden de zaten kıskançlık enerjisinden başka bir enerji almıyorum. Sırf terfi aldı diye en yakın arkadaşlarından birinin müdürüyle dedikodusunu çıkaran, hırsından işinden ayrılan, sevgilisine, arkadaşlarına, ailesine hayatındaki herkese sinsilikle yaklaşan birini hayatımdan çıkardım diye ve sevgilisi bana laf sokmalı mesaj atınca susmadım diye kendimi hiçbir şekilde suçlamıyorum. Siz daha iyi dostlar olun, daha iyisini yapın. Ki o kişiler benim için yok hükmünde artık. Dostum falan da değil.
İlk defa Hiç tanımadığım sadece okuduklarımla bir insan dan bu kadar nefret ediyorum. Başka da bir şey demiyorum

Benim tereddüt ettiğim şey, kız gerçekten benim yanımda oldu 25 yıllık geçmişi düşününce. Ben de onun yanında oldum vs. ama evlenme teklifi aldığım an değişti ikisi de. Artık kim kimi doldurdu bilmiyorum ama ben arkadaşımın sevgilisini doldurduğunu düşünüyorum. Yine de bir hatam var mı diye sormak istedim. Belki benim göremediğim bir şey vardır.
Bence sen buldumcuk olduğun için sana öyle geliyordur. Evlenme teklifi aldın ya tabi kıskandı seni

Siz çok tehlikeli bir insansınız. Çok.
Bestseller kitaplarınla mutluluklar :)

Valla yorumlarınızın hepsini okudum. Ben yaptığım tek hatanın üniversite arkadaşıma x hakkında imada bulunmak olduğunu düşünüyorum. Dostluklarımın hepsi köklüdür. En az 5 tane 20 yılı geçkin dostum var. Bu insanlarla aramda en ufak bir kırgınlık dahi olmadıysa, seve seve her şeylerine koştuysam, kötü bir arkadaş olduğumu da düşünmüyorum. Şu birkaç gün boyunca kendimi çok sorguladım, inzivaya da çekildim. Ama artık bu konuda kendime kesinlikle haksızlık yapmayacağım. Açık açık fesatlık ve kıskançlık dolu hareketlerle bu dostluğu bitirdi. Eğer ki daha fazla yılanlık yaparsa evet ben de elimden geleni ardıma koymam. İnsanım, robot değilim. Herkes melekmiş gibi yorumlar yapmış. Harikasınız gerçekten. Şuan tamamen diyaloğumu kestim, her yerden de engelledim. Bana uzak, kime isterse yakın olsunlar. Karakterim de gayet sağlam ki öz eleştirimi de oturdum yaptım. Şunu bilir şunu söylerim, iyi enerji alamadığım bir insanda mutlaka bir halt vardır. Ve ben uzun zamandır ikisinden de zaten kıskançlık enerjisinden başka bir enerji almıyorum. Sırf terfi aldı diye en yakın arkadaşlarından birinin müdürüyle dedikodusunu çıkaran, hırsından işinden ayrılan, sevgilisine, arkadaşlarına, ailesine hayatındaki herkese sinsilikle yaklaşan birini hayatımdan çıkardım diye ve sevgilisi bana laf sokmalı mesaj atınca susmadım diye kendimi hiçbir şekilde suçlamıyorum. Siz daha iyi dostlar olun, daha iyisini yapın. Ki o kişiler benim için yok hükmünde artık. Dostum falan da değil. Tutturmuş bir doğum günü. Üniversite arkadaşımın iş adresini x ten istedim, hediye yollamak sürpriz yapmak için, kız mesajımı gördüğü halde dönüş bile yapmadı, eminim üniversite arkadaşımın haberi bile olmamıştır bu girişimimden. Ben ihmal ediyormuşum bla bla. Her anında, ameliyat öncesinde, sonrasında, ertesi günlerde hep yanındaydım. Şimdi benim söz ve nişan döneminde nişanlımın yanında olmamdan doğal ne var pardon da? Ne yapacaktım, hazırlıkların hepsini bırakıp sürekli onlar neredeyse oraya mı gidecektim? Ne kadar saçma yorumlar. Neyse doğum gününden bir bahane çıkardılar. Sonrasında zaten bu 'bahane' ile kıskançlığının üzerini kapatmak istedi ve hiçbir şekilde söze de nişana da gelmedi, arayıp bir tebrik bile etmedi. Buz gibi de fesatlar işte.

X