Ben mi evleniyorum elalem mi..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bilmediğiniz konularda yorum yapmayın en azindan yahu sizin aklınıza uymuyor olması başkalarının inançlarına yobaz, hurafe deme hakkı vermiyor. Biraz had, hudud bilin.
O nasıl olacak peki, insanlar birbirlerini mi seyredecek?? Gerçekten ne yapmayı planlıyorsunuz :110:

Müzik saz söz eğlenmek dediğiniz İslamda günah değil, haram değil, saçma sapan hurafelerle en mutlu gününüzü berbat ediyorsunuz, güzelce eğlenmek varken kukumav gibi oturacak mısınız nedir:110:Ben aileyi haklı buldum, dine inanmak başka hurafelerle kafa doldurup yobaz, akla aykırı uygulamalarda bullunmak başka. Allah akıl fikir versin.

Yok maalesef haram :) ahh.. Yanlış bilinen çok şey var işte. Ailem de tıpkı böyle düşünüyor fakat karışık bir ortamda böyle oynamalı müzikli şeyler haram.. Zaten beylerin oturup oynayan kadınları seyretmesi bana oldum olası çirkin gelmiştir.

Hiç düğüne gittiniz mi acaba, 'beyler'in oturup 'kadın seyrettiği' tek düğün bile görmedim. Müzik varsa oynayacak kalkıp oynuyor, kimse kimseye göz falan dikmiyor, o tamamen sizin hayalgücünüz dostum. Müzk haramsa o zaman tüm üke cehennemlik o apayri. Konuya geleyim, ona günah buna haram yazmışsınıız da Kuran bir dini kitap maneviyat için oknuru. Sizin düğün boş kalmasın diye zaman geçirmelik okunması gayet uygunsuz böyle bir şey yok. İbadet etmek isteyenl
er ya bu amaçla toplanır ibadet ederken okunur ya da tek başına otururu ibadetini yaparsın Kuran sizin zaman geçirme aracınız mı, müzik yerine konan eğlenceniz mi?? Tamamen uygunsuz ve saçma, Arabistanda bile böyle bir şey yok büzüm ülkedeki bazı insanların uydurması. Anne babaya Allahtan sabır diliyorum

Son düzenleme:
Ben kınayı evde yaptım. Sadece kına yakıldı oynama vs olmadı. Onu da istemiyordum da kv ille de gelip kına yakıcaz dedi.
Düğünümüzde de sadece nikah yemek ve takı töreni oldu, 2 saat sürdü.
Siz de nasıl istiyorsabız öyle yapın. Kimseyi memnun etmek zorunda değilsiniz

Bilmediğiniz konularda yorum yapmayın en azindan yahu sizin aklınıza uymuyor olması başkalarının inançlarına yobaz, hurafe deme hakkı vermiyor. Biraz had, hudud bilin.

İstediğim yaparım dostum, gayet de haklıyım zira Türkiyedeki İslamın bazı kesimlerde bugünlerdeki formu ... hurufilik ve yeni gelenekler uydurma. Düğün demek eğlence demek o kadar, ya adamakıllı eğlenirsin ya da istemezsin. Kuran demek de ibadet demek , ibadet edilen yerlerde okunur düğünde ne işi var? Bu da son mesajım isteyenler beğenir, istemeyenler beğenmez taşlar ama buz gibi haklı olduğumu azıcık aklı olan herkes anlar.

Son düzenleme:
Eğlenceyi sevmiyoruz oynamayı sevmiyoruz demenizi anlarım ama bu işin dini boyutu ile alakası yok artık düğün salonlarında yapılan kına eğlencelerinde erkek sinek bile girmiyor içeri 😂eğlenmek isteyen pek tabii yapabilir kadın erkek karışık kına eğlencesi de ilk defa burada duydum 😒

Benim kına geceme de kuzenlerim gelmek istediler daha doğrusu bir kına yapmadın oynayalım dediler bende acayip bozuldum ama arkadaşlarım planladı kişi başı ne kadar tuttu bilmiyorum ama isterseniz sorayım sizi de ekleteyim dedim, para ödeyeceklerini anlayınca susmuştu. Bu durumda anne cok önemli annenize güzelce anlatın bence ben anneme açıkca anne kına olursa insanlar beni ağlatmaya çalışacak ben o strese girmek istemiyorum zaten cok duygusalım demiştim,annemde hak vermişti masrafta olmamıştı. Anneminde gönlü olsun diye arakdaşlarımla alkollü yaptığımız bekarlığa veda partisinde kına yaktık elime anneme fotoğraflar attık cok güldüm eğlendim ağlamadım hiç.

Bana sürekli laf sokan 2 kuzenimde nikahtan gidip düğün yapmamıştı, anneme bana böyle diyorlar üzülüyorum falan dediğimde ben hallederim demişti ve kızım sizde düğün yapmadınız biz bir şey dedik mi gibisinden bir şey demiş. Annenize acıkca derdinizi anlatın, annenizi yanınıza çekmeye çalışın.

Kına oynamalı olacak, video çekimi istemedim sonradan izlenip bol bol başkaları hakkında yorumlar yapılıyor çünkü :) kadınlar arasında kapalı bir ortamda olmasını istiyorum sadece..
Kına karışık erkek kadın olucak oynana olucak

Düğün de kuran okunucak

Hiç böyle bir şey duymadım görmedim

Dini yönden karışık oynama olmadan nikâhta evet den bitsin

Birinde oynama var birinde Kuran okuma var hassasiyet olduğunu söyledik diyorsunuz eeee peki bu hassasiyeti niye kınaya yapmıyorlar peki bu akilli ailen

Yok maalesef haram :) ahh.. Yanlış bilinen çok şey var işte. Ailem de tıpkı böyle düşünüyor fakat karışık bir ortamda böyle oynamalı müzikli şeyler haram.. Zaten beylerin oturup oynayan kadınları seyretmesi bana oldum olası çirkin gelmiştir.
Davetiyeye kadınlara özel kına eğlencesi yazdırabilirsiniz kim karışacak ki ayrıca kına eğlenceleri Türkiye genelinde çoğu kadınlar arasındadır dini boyutu ile alakası yok ki bunun düğün yapmazsınız nikah yaparsınız olur biter kadınlar arasında eğlence gayet makul

Hiç düşüne gittiniz mi acaba, 'beyler'in oturup kadın seyrettiği tek düşün bile görmedim. Müzik varsa oynayacak kalkıp oynuyor, kisme kimseye göz falan dikmiyor, o tamamen sizin hayalgücünüz dostum. Müzk haramsa o zaman tüm üke cehennemlik o apayri. Konuya geleyim, ona günah buna haram yazmışsınıız da Kuran bir dini kitap maneviyat için oknuru. Sizin düğün boş kalmasın diye zaman geçirmelik okunması gayet uygunsuz böyle bir şey yok. İbadet etmek isteyenller ya bu amaçla toplanır ibadet ederken okunur ya da tek başına otururu ibadetini yaparsın Kuran sizin zaman geçirme aracınız mı, müzik yerine konan eğlenceniz mi?? Tamamen uygunsuz ve saçma, Arabistanda bile böyle bir şey yok büzüm ülkedeki bazı insanların uydurması. Anne babaya Allahtan sabır diliyorum
Elbette ki gittim :) hayal gücüm evet çok geniştir fakat gerçekçiyimdir de.. :) maalesef bazı şeylere gözümüzü çok kapatıyor yahut kendimizce yorumluyoruz belki vicdan rahatlatması bilemem. Fakat ben bu durumdan hoşnut değilim. Her neyse, son sözlerinize hiç hiç katılmadım. Nikahı duyurmak elzemdir. Bunu yaparken de belli ölçüler dahilinde yapmak gerekir, böylesi dinimizce de daha uygun. Düşünceleriniz için teşekkür ederim, farklı bir pencere açmanız hoşuma gitti fakat manzarası pek de bana ve inancıma uygun değildi, kapatıyorum :)

İstediğim yaparım dostum, gayet de halıyım zira Türkiyedeki İslamın bazı kesimlerde bugünlerdeki formu ... hurufilik ve yeni gelenekler uydurma. Düğün demek eğlence demek o kadar, ya adamakıllı eğlenirsin ya da istemezsin. Kuran demek de ibadet demek , ibadet edilen yerlerde okunur düğünde ne işi var?
Dostunuz falan değilim ben sizin.
Konunun içeriğiyle ilgili tartışacak da değilim, o konuda muhatap dahi almam sizi.

sadece dini nikah yapabilrisniz aslında, din adetlerine göre. resmi nikahı da devlet işlerinde aile kabul edilin diye gidin imzalayın bankada dekont imzalar gibi dönün eve madem kimse de gelmesin zaten. hem inanmayıp hem medeni kanun nikahına neden bu kadar özeniyorsunuz ki. ( keşke sadece dini nikahla kalabilsem yazmışsınız yukarda ona istinaden)

Dostunuz falan değilim ben sizin.
Konunun içeriğiyle ilgili tartışacak da değilim, o konuda muhatap dahi almam sizi.

Neden??
Madem müzik haram, haram olduğunu söyleyenler lütfen müziğin haram olduğunu açıkça belirten Kuran bölümünü yazabilir mi? Biliyorsunuz ki, bir konunun haram olup olmadığını belirleyen tek kaynak Kurandır. Bir de insanların kafalarına göre yaptıklları yorumlar var. Kuranda referans yoksa maalesef iddia edilen konu kafadan uydurmaya giriyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X