ben de evlenip yuva kurmak istiyorum ama sevgili bile yapamadım...

snowyy3

Üye
Kayıtlı Üye
4 Haziran 2022
224
96
arkadaşlar hepinize öncelikle merhaba. ben mutlu, huzurlu, sağlıklı, bereketli bir yuva kurmak istiyorum ve ben bu özelliklerin neredeyse hiçbirini kendi ailemde görmedim. çoğu zaman mutlu değiliz, huzurlu hiç değiliz, sağlık sorunları yavaştan çıkıyor bu kadar strese hiçbir beden dayanmaz, bereketimiz ise yok bence varlık içinde yokluk çekiyoruz. Hal böyle olunca ben de erkenden evlenip -ki bence erken değil gayet yaşı- kendi yuvamı kurmak istiyorum ama benim bir sevgilim bile olmadı. Benimle ilgilenen insanlar var ama nedense çoğu ileri adımı atamıyor haklılar çünkü yaşıtlarımla bir birliktelik düşünmüyorum. benden 10 belki 15 yaşa kadar büyük olmasını istiyorum. yaklaşık 5-6 seneye 25 yaşında olmuş olacağım ve yuva kurmak istediğim en geç yaş da bu, en kötü 27. Sorun da bu. Benden büyük erkekler beni çocuk gibi görüyorlarmış gibi geliyor ve ciddi düşünemiyorlar çoğunlukla. Anneleri ise tam tersi. Geçen bir kadın direkt evimin adresini sordu, bir tanıdık işte tabii oğluyla birbirimizi hiç görmedik. Toplu ortamlara da girdiğim zamanlar anneler genelde benimle tanışırlar, kimlerden olduğumu sorarlar işte toplu ortam dediğim düğün, kına, mevlit gibi etkinlikler. Sorun şu ki benim hiç sevgilim dahi olmadı nasıl sevgili yapılır bilmiyorum. Nasıl flört edilir bilmiyorum, nasıl birisinden hoşlandığımı belli ederim hiç bilmiyorum... geçenlerde yine birisinden hoşlanmıştım ama işte hoşlandığımı tek ben biliyordum uzun süre görmeyince de hislerim yok oldu... Şimdiki erkekler ise evlilik amaçlı düşünmüyorlar, önce eğlenelim sonra evliliğe gerek varsa bakarız temalı düşünüyorlar ama ben böyle bir ilişki istemiyorum... Evliliği düşünen ve yapabilecek bir erkekle de nasıl tanışılır bilmiyorum... Lütfen bana yardım edin :KK43: Çok çocuk doğurmak istiyorum, onlara bakabilecek durumda olmak istiyorum, eşimle sabahları taze demlenmiş çay içerken gülmek istiyorum, gömleğini ütülemek, kravatını bağlamak istiyorum... Kısacası basit ve mutlu olmak istiyorum. Nasıl oluyor bu tanışma işleri, hangi aşamalar önemli tanışmada, veyahut hoşlandığınızı nasıl belli ediyorsunuz? Teşekkürler...

Evde kalırım diye bir korkum yok. Önceki konumun üstesinden gelmeye çalışıyorum ve önemli bir aşama kaydettim. Bu sorum ise gayet normal bir soru... karşı cinsle olan iletişimi kurma hakkında bir soru sordum kısaca ve erken evlenmek istememin de sebeplerini de yazdım. bunda herhangi bir sıkıntı, neredeyse her genç kızın aklında olabilecek bir soruydu sadece. Sahi siz hangi psikoloji programından yüksek lisans yapmıştınız? Tanı koyabildiğinize göre. Belki de psikiyatristsinizdir, Nobel Ödülü almanız lazım bu üstün tanı koyma beceriniz ile zira ben ilk defa bu kadar hızlı tanı koyan bir doktor görüyorum(!)
Önceki konunu da hatırlıyorum. Ciddi bir psikolojik destek alman gerekiyor. Yani 20 yaşında sevgilim yok, evde kalırım moduna bağlaman falan asla normal değil
bden

Evde kalırım diye bir korkum yok. Önceki konumun üstesinden gelmeye çalışıyorum ve önemli bir aşama kaydettim. Bu sorum ise gayet normal bir soru... karşı cinsle olan iletişimi kurma hakkında bir soru sordum kısaca ve erken evlenmek istememin de sebeplerini de yazdım. bunda herhangi bir sıkıntı, neredeyse her genç kızın aklında olabilecek bir soruydu sadece. Sahi siz hangi psikoloji programından yüksek lisans yapmıştınız? Tanı koyabildiğinize göre. Belki de psikiyatristsinizdir, Nobel Ödülü almanız lazım bu üstün tanı koyma beceriniz ile zira ben ilk defa bu kadar hızlı tanı koyan bir doktor görüyorum(!)

bden

Sırf şu cevabın bile haklı olduğumu gösteriyor. Ama için rahat edecekse evet, yüksek lisans olmasa da psikoloji eğitimi aldım...

Sırf şu cevabın bile haklı olduğumu gösteriyor. Ama için rahat edecekse evet, yüksek lisans olmasa da psikoloji eğitimi aldım...
anlıyorum... ne sorumda ne cevabımda anormal hiçbir şey yok... paragrafın son 4 cümlesi kısaca sorduğum özet şeyler. Okuduğunuzu anlamanızı beklerdim psikoloji eğitimi almış bili olarak. Sahi yoksa siz üniversitede psikoloji okumayıp bazı paralı eğitimlerle kendisine psikoloji eğitimi aldım diyenlerden misiniz acaba? Daha olası.

Dikkat edin yağmurdan kaçarken doluya tutulmayın. Akranlarınız güzel bir gelecek inşa etmek için sınavlarda ter dökerken, siz düğün düğün gezip koca arıyorsunuz. Şaka gibi.
Koca aramak için düğün düğün gezmiyorum. Her aileden temsilen 2-3 kişi bu tip etkinliklere katılır ben de katılanlardan biriyim babam çalıştığı için. Annelerin bana olan bu tutumu dikkatimi çekti ve onu yazmak istedim. Ha bu arada ben o terleri zamanında döktüm ve lisans okuyorum. Paragrafı sonuna kadar okumadınız mı acaba? Belki sonuna kadar okuyup başını unutanlardan olabilir misiniz? Çünkü sebeplerini gayet açık azdım ayrıca sorular koca bulmaktan ziyade nasıl tanışabilirim, nasıl hoşlandığımı belli edebilirim yönünde. Umarım bu cevaptan sonra paragrafı 2. Kez okursunuz.

anlıyorum... ne sorumda ne cevabımda anormal hiçbir şey yok... paragrafın son 4 cümlesi kısaca sorduğum özet şeyler. Okuduğunuzu anlamanızı beklerdim psikoloji eğitimi almış bili olarak. Sahi yoksa siz üniversitede psikoloji okumayıp bazı paralı eğitimlerle kendisine psikoloji eğitimi aldım diyenlerden misiniz acaba? Daha olası.

İlle cevap istiyorsanız, öncelikle psikoloji tek bir konu üzerinden değerlendirilmez. Elbette şurada yazan birkaç paragraf ile de değerlendirmek doğru değil ancak iki konunuzu birlştirince anda yaşamak yerine gelecek kaygısı barındıran birisiniz.
Ayrıca psikolojiden bağımsız olarak siparişle olmuyor bu işler. Karşınıza ne zaman kimin çıkacağı belli olmaz. Kimse sipariş üzerine eklenmiyor bu hayatta.
Düşünmen gereken okul, iş, kariyer gibi şeylerken bir gün vajinusmus olmaktan korkmak ertesi gün nasıl evlenirim kaygısı taşımak sağlıklı bir aklın ürünü değil

Evlenenler neden evlendim diyor sen ve bekarlar da nasıl evlenmem gerek diyor
Bak sana abla nasihatı olarak şunu söylemek isterim..daha yaşın çok küçük deli dolu çağlarındasın anladığım kadarıyla ailenizle pek mutlu değilsin..ama bu şekilde olmaz ablacım..bu evden kurtulayım da evleneyim olmaz..seni gerçekten sen olduğun için sevecek biri olması gerek yani sırf evlendim demek için evlenilmez..ayrıca evlilik hep eğlenceli olmuyor yeri geliyor birbirinize bile katlanamayacak duruma geliyorsunuz yeri geliyor senin için ölürümlere varıyor olay..

İlle cevap istiyorsanız, öncelikle psikoloji tek bir konu üzerinden değerlendirilmez. Elbette şurada yazan birkaç paragraf ile de değerlendirmek doğru değil ancak iki konunuzu birlştirince anda yaşamak yerine gelecek kaygısı barındıran birisiniz.
Ayrıca psikolojiden bağımsız olarak siparişle olmuyor bu işler. Karşınıza ne zaman kimin çıkacağı belli olmaz. Kimse sipariş üzerine eklenmiyor bu hayatta.
Düşünmen gereken okul, iş, kariyer gibi şeylerken bir gün vajinusmus olmaktan korkmak ertesi gün nasıl evlenirim kaygısı taşımak sağlıklı bir aklın ürünü değil
Soru sordukça kendi yanlışını fark etmeniz hoş. Gelecek kaygısı barındırmıyorum “ahh hemen bulmam lazım bulmazsam böyle olur, birileri ile tanışmak için şuraya buraya gitmem lazım” gibi düşüncelerim yok. Tekrar belirtiyorum lütfen paragrafı yine okuyun ve ne demek istediğimi anlayın. Bu konuşmalar genç kızların konuştuğu şeyler “nasıl tanıştınız, ilişkiniz hangi aşamada, evlilik kararı nasıl aldınız, hoşlandığımızı nasıl belirttiniz karşılıklı” yani bütün konu kadınların kahve içerken yaptığı sohbeti içeriyor aslında bu kadar overgeneralization yapılması asıl sağlıklı olmayan. Basit bir soru ve evli hanımların tecrübelerini anlatarak merakımı gidermesi olası. Olay bundan ibaret. Bir önceki konum da uzun zaman önce yazıldı ve bilgilenerek çoğu şeyin üstesinden geldim benim için büyük bir adımdı.

Evlenenler neden evlendim diyor sen ve bekarlar da nasıl evlenmem gerek diyor
Bak sana abla nasihatı olarak şunu söylemek isterim..daha yaşın çok küçük deli dolu çağlarındasın anladığım kadarıyla ailenizle pek mutlu değilsin..ama bu şekilde olmaz ablacım..bu evden kurtulayım da evleneyim olmaz..seni gerçekten sen olduğun için sevecek biri olması gerek yani sırf evlendim demek için evlenilmez..ayrıca evlilik hep eğlenceli olmuyor yeri geliyor birbirinize bile katlanamayacak duruma geliyorsunuz yeri geliyor senin için ölürümlere varıyor olay..
Evet çok haklısınız ben de sırf evlenmek için evlenmek istemiyorum tam da dediğiniz gibi birine aşık olmak ve onunla yuva kurmak istiyorum. Sıkıntı şu hoşlandığım zaman nasıl belli ederim ya da o kişi de benden hoşlandı mı anlamıyorum. Bunlar için yardım istemiştim

Soru sordukça kendi yanlışını fark etmeniz hoş. Gelecek kaygısı barındırmıyorum “ahh hemen bulmam lazım bulmazsam böyle olur, birileri ile tanışmak için şuraya buraya gitmem lazım” gibi düşüncelerim yok. Tekrar belirtiyorum lütfen paragrafı yine okuyun ve ne demek istediğimi anlayın. Bu konuşmalar genç kızların konuştuğu şeyler “nasıl tanıştınız, ilişkiniz hangi aşamada, evlilik kararı nasıl aldınız, hoşlandığımızı nasıl belirttiniz karşılıklı” yani bütün konu kadınların kahve içerken yaptığı sohbeti içeriyor aslında bu kadar overgeneralization yapılması asıl sağlıklı olmayan. Basit bir soru ve evli hanımların tecrübelerini anlatarak merakımı gidermesi olası. Olay bundan ibaret. Bir önceki konum da uzun zaman önce yazıldı ve bilgilenerek çoğu şeyin üstesinden geldim benim için büyük bir adımdı.

En başında ne dediysem arkasındayım, yanlışımı falan fark etmedim 😅 Paragrafı gayet iyi okudum. Ancak asla anlamayacaksınız, uzatmayacağım.

20 yaşında olup 30-35 yaşında biriyle tanışmak, onunla aynı fikirlerde, beklentilerde olmak açıkçası biraz zor görünüyor
Bence bu konuyu kafandan çıkarıp, hayatın olağan akışına kendinizi bırakın
Çevrenden herhangi birisi size karşı bir his beslese zaten ulaşıp , sizinle tanışmak için çabalar, bence şimdilik siz okulunuza yoğunlaşn okul ortamında illa sosyal ortamda tanışır, duygusal etkileşim olursa süreç kendiliğinden ilerler
Okulda olmaz iş e başlayınca iş hayatında olur
Kısaca vakti zamanı ne zamansa o gelir seni bulur herhangi bir formüle gerek yok kendi kendine ilerler zaten
Son olarak evlilikten yinede çok beklenti içinde olmayın uzaktan göründüğü gibi maalesef değil

bu güzel yorum için teşekkür ederim. Ben de sizin gibi düşünüyorum, sadece birisinden hoşlandığım vakit bunu nasıl belli edebilirim bilemiyorum... umarım her şey dilediğimiz gibi olur. Bebek için ayrıca tebrik ederim :) Huzurla, sağlıkla, bereketle gelsin

20 yaşında olup 30-35 yaşında biriyle tanışmak, onunla aynı fikirlerde, beklentilerde olmak açıkçası biraz zor görünüyor
Çevrenden herhangi birisi size karşı bir his beslese zaten ulaşıp , sizinle tanışmak için çabalar, bence şimdilik siz okulunuza yoğunlaşn okul ortamında illa sosyal ortamda tanışır, duygusal etkileşim olursa süreç kendiliğinden ilerler
Kısaca vakti zamanı ne zamansa o gelir seni bulur herhangi bir formüle gerek yok kendi kendine ilerler zaten
Son olarak evlilikten yinede çok beklenti içinde olmayın uzaktan göründüğü gibi maalesef
Son olarak evlilikten yinede çok beklenti içinde olmayın uzaktan göründüğü gibi maalesef değil
cevapladım ama sizi alıntılanayı unutmuşum. Tekrardan yazıyorum cevabımı. bu güzel yorum için teşekkür ederim. Ben de sizin gibi düşünüyorum, sadece birisinden hoşlandığım vakit bunu nasıl belli edebilirim bilemiyorum... umarım her şey dilediğimiz gibi olur. Bebek için ayrıca tebrik ederim :) Huzurla, sağlıkla, bereketle gelsin

cevapladım ama sizi alıntılanayı unutmuşum. Tekrardan yazıyorum cevabımı. bu güzel yorum için teşekkür ederim. Ben de sizin gibi düşünüyorum, sadece birisinden hoşlandığım vakit bunu nasıl belli edebilirim bilemiyorum... umarım her şey dilediğimiz gibi olur. Bebek için ayrıca tebrik ederim :) Huzurla, sağlıkla, bereketle gelsin
Amin, çok teşekkür ederim ablası, bak bende 28 mde tanıştım, 30 da evlendim, kısmetse 31 de anne olcam :)
Çok huzurlu mutlu bir evliliğim olmasına rağmen iyiki erken evlenmemisim diyorum
Sorunuza gelirsek, hissiniz olsa dahi bir kişiye karşı oncelikle arkadaşlık kurun, onu bir arkadaş olarak tanıyın huyunu suyunu, neler sever, ortak yönleriniz neler, beraber güzel vakit gecirdikce zaten o uyumu yakalayınca ya siz ya karşı taraf hislerini dile getirir yani birinden hoşlanıp direkt sevgilicilik rolüne girmeyin, çünkü sevgililikte menfaat doğrultusunda karşı taraf karakterini gizleyebiliyor evlenince de "sen çok değiştin" gibi düşüncelere kapılıyor insan. Ama arkadasken öyle değil herkes nasılsa öyle davranıyor ve en iyi öyle taniliyor nacizane fikirlerim böyle, her şey gönlünüzce olsun 💞

Amin, çok teşekkür ederim ablası, bak bende 28 mde tanıştım, 30 da evlendim, kısmetse 31 de anne olcam :)
Çok huzurlu mutlu bir evliliğim olmasına rağmen iyiki erken evlenmemisim diyorum
Sorunuza gelirsek, hissiniz olsa dahi bir kişiye karşı oncelikle arkadaşlık kurun, onu bir arkadaş olarak tanıyın huyunu suyunu, neler sever, ortak yönleriniz neler, beraber güzel vakit gecirdikce zaten o uyumu yakalayınca ya siz ya karşı taraf hislerini dile getirir yani birinden hoşlanıp direkt sevgilicilik rolüne girmeyin, çünkü sevgililikte menfaat doğrultusundakarşı taraf karakterini gizleyebiliyor evlenince de "sen çok değiştin" gibi düşüncelere kapılıyor insan. Ama arkadasken öyle değil herkes nasılsa öyle davranıyor ve en iyi öyle taniliyor nacizane fikirlerim böyle, her şey gönlünüzce olsun 💞
Sorunuza gelirsek, hissiniz olsa dahi bir kişiye karşı oncelikle arkadaşlık kurun, onu bir arkadaş olarak tanıyın huyunu suyunu, neler sever, ortak yönleriniz neler, beraber güzel vakit gecirdikce zaten o uyumu yakalayınca ya siz ya karşı taraf hislerini dile getirir yani birinden hoşlanıp direkt sevgilicilik rolüne girmeyin, çünkü sevgililikte menfaat doğrultusunda karşı taraf karakterini gizleyebiliyor evlenince de "sen çok değiştin" gibi düşüncelere kapılıyor insan. Ama arkadasken öyle değil herkes nasılsa öyle davranıyor ve en iyi öyle taniliyor nacizane fikirlerim böyle, her şey gönlünüzce olsun 💞
Öncelikle sizin adınıza çok sevindim, umarım huzurunuz bir ömür boyu daim kalır. Arkadaşça yaklaşıp her şeyiyle tanıma olayı sevgili niyetiyle yaklaşmaktan daha mantıklı geldi. Kendini saklayabile olasılığı mantıklı geldi. Teşekkür ederim yorumunuz çok güzel.

X