"Ben Bilmem Beyim Bilir"

bu sozu evlendıgım ılk sene bır arkadasımdan duydugumda espırı amacıyla basından savmak ıstedıgı bır konuda kullanmıstı cok da hosuma gıtmıstı nedense

ıs ıcabı ya da farklı aılelerden geldıgımız ıcın mı bılmem ama esımle basbasa olmadıgımız tum zamanlarda ısmının yanına bey ekleyerek konusurum en basından berı onunda benım ısmımın yanına hanım ekledıgı gıbı (x bey, y hanım gıbı)

ama ozellıkle sozkonusu onun aılesı ya da reddedecegım konuları kıbar dılle reddetmek ıcın bır ıkı kez kullandım ve bu soz esımın ruhunu oksadı evet ama yerı geldıgınde de esım bulundugumuz ortamda ben bılmem hanım bılır demesını de bılır
bızım aıle yasantımızda guc savası ya da hakımıyet gostergesı olmadı hıcbır zaman

ayrıca da en azından kendı cevrem ve ılıskım acısından bu sozun asla ezıklık gostergesı olmadıgını akıllıca yapılan bır sıyasetın urunu oldugunu soyleyebılırım

biz doğrudan konuşup ortak karar alırız, tercih meselesi canım, sizin adınıza sevindim, mutluysanız sorun değil böyle şeyler :1closedeyes:

peki daha açık sorayım....

"ben bilmem beyim bilir" i kullanan kadını aşağılamak mı lazım yetiştiği şartlara göre evini yuvasını koruyor diye saygı duymak mı lazım....

bunu yengemi örnek verdiğim kadınlar için soruyorum...

diğeri ise Türk aile yapısına göre evde kocayla savaşa girmek mi yoksa akıllıca bunu lehine mi çevirmek mi doğru ?

erkeğin egosunu okşamak kadının daha çok sevmesine daha saygı duymasına sebep olur...tabiki bu yukarda verdiğim örnek aileler için geçerli değil...orda dayatma ve cahillik var...

ne kadar okusakta medeni de olsak benim şahsi fikrim erkeğin yeri ayrı kadının yeri ayrıdır...eşit olduklarına inanmıyorum...eşitsizlik derken biri diğerinden aşağı anlamında değil...ikisi de çok farklı ikisi de vazifelerini yerlerini bildikten sonra birbirlerinin olmazsa olmazlarıdır.

kadın erkeğin bu yönden egosunu toplum içinde okşarsa erkek de başka yönden karısının egosunu okşamakta yüceltmekte....

tabiki kararlar birlikte alınıp bu sadece erkeğin onere edilmesi için söylenecek...gelişmiş medeni aileler de başka türlüsü kabul edilemez....

kadınla erkeğin bu kadar yarışta olması sizce son yıllarda kötüye giden evliliklerin ve boşanma sayısının artmasında ki altında yatan nedenlerden birisi olabilir mi?

biz doğrudan konuşup ortak karar alırız, tercih meselesi canım, sizin adınıza sevindim, mutluysanız sorun değil böyle şeyler :1closedeyes:

Evet canım , teşekkürler .. Hayatta önemli olan da mutlu olmak değil mi zaten, şu ya da bu şekilde , herkes kendisi nasıl mutlu olacaksa öyle yapmalı ve yapıyor da a.s.

Benim düşüncelerim de bundan ibaret a.s. Duygularıma tercüman olmuşsun sardunyacım :1hug:

Bence zaten evlilikleri huzursuz hale getiren ve mutsuzluğa sebep olan da iki UÇ nokta :

1) Kadının değer görmemesi, hiç sayılması, fikrinin alınmaması = erkek egemenliği

2) Kadının erkekle (eşiyle) rekabet içinde olması ,aşırı ön plana çıkması...

Fikrim budur, katılan ya da katılmayan olur, saygı duyarım ...

kullanmam..
benım zekam da mantığımda var çok şükür..
kımsenın ıteklemesıne ıhtıyacım yok..

kimseyi aşağılamak ya da saygı dıymak lazım değil bu meseleyi yaşaması bakımından, sadece farklılıklar olduğunu bilmek ve kabul etmek lazım. bu sorunun yorumu herkese göre değişir yani.
kadın ve erkeği eşit değil denk olarak görmeliyiz modern toplumda ve çağda, ikisi hem bambaşka hem de aynı alınacak kararlara etki bakımından. ama kimsenin egosunu ona yaltaklanarak okşayamam ben, esprisine olursa başka tabi. kimse üstüne alınmasın lütfen, benim fikrim de bu.

kocama bey de derim askim canimda derim yeri geldiginde beyim bilir derim yeri geldiginde esim hanim bilir der. zaten evde herseyi oturup paylasan ve orta yolu bulan birbirimizle guc savasi yapmayan bir ciftiz.ama o sozde abartilacak birsey goremiyorum. ben bey demeyi seviyorum evde olsun arkadaslarimizin yaninda olsun bey diye hitap ederim ve arkadaslarimizinda cok hosuna gidiyor ornek bir ciftsiniz derler herzaman onemli olan saygi sevgidir. bu sozun hic bir anlaami yok yani yok eziklikmis yok egemenlikmis bunlari yaratan yine biz bireyleriz keske herkes orta yolu bulsada evlilikler bu kadar kolay sarsilip yikilmasa neden eskilerin evliligi saglamdi cunku arada saygi sevgi ve hurmet vardi ben simdi bu saydiklarimi goremiyorum bile...

"" Ben bilmem,beyim bilir""" bunu sanırım bir sanatçı kullanmıştı,
tiyatro da ya da reklamlarda,tam hatırlayamadım...
bunu kullanan bayanlar da olabilir,
kullanmayan bayanlar da olabilir...
bunun için,kimsenin kimseyi aşağılama lüksü olamaz....
sadece eşim ne derse o olur diyenler yok mu çevrenizde,
ya da erkek;karım ne derse o olur diyen.....
toplumun bir kısmı erkekler için kılıbık der, sırf bu kelimeyi kullandığı için,
sonuçta herkesin eşine bakış açısı farklıdır,
herkes farklı kültürlerde yetişmiştir,
dolayısıyla hiç kimseyi bu görüşü yüzünden
sınıflandırmamak gerek diye düşünüyorum...
sevgiler...

yaltaklanarak

diyorsun:1closedeyes:.

Bende eşimin ailesiyle ilgili hoşlanmadığım bir durum olursa topu eşime atarım eşim bilir demem ama ismiyle hitap eder biryere gidilcekse o karar versin gibi konuşurum ama zaten eşimde hemn bana bakacağı için bizim için pekte sorun olmaz evle ilgili herhangi bir konuda eşime senbilirsin dediğimde de kavga çıkar ben senin dediğini soruyorum ben billmiyorum bişey der benimki farklı heralde :))

valla ben söylerim özelliklede kayınvalideme kullanırım
onu benim beyime sormak lazım die atarım topu

şakasına çok söylerim..

tüm kararlerı beraber alırız hatta ben alırım kaydirigubbakcemile3

ama hoşuma gidiyo eşimde şaka olduğunu bilmesine rağmen hoşlanıyo sanırım..

işte bu...

altına imzamı atıyorum..

"ben bilmem beyim bilir" "ben bilmem kocam bilir" "ben bilmem Ahmet (kocanızın adını koyun) bilir"

Lütfen burda "beyim" kelimesine takılmayın....cümlenin tümüne bakarak eş anlamlı şeyleri koyabilirsiniz.

yaltaklanarak

diyorsun:1closedeyes:.

sardunya kelimelerime takılma fazla, sen de gururunu okşamak diyorsun. konumu dağıtmayın diyorsun, konuyu geriyorsun. lütfen. o kelimeye takılmayın, buna takılmayın diyorsun, konuşmayı sen başlattın ama bırak üyeler yönlendirsin.

bazen arkadaş grubunda
"hayır" demek istediğim ama bir yandan da
kıramadığım arkadaşlarıma cvp verirken şaka yollu ben bilmem benim beyim bilir derim
onlar da anlar zaten cevabı direk:))
bu söz bazen bir kaçış bazen de ciddi anlamda kullanılır.ama öyle durumlar oluyor ki ne kadar güçlü kadın olsanız da bazı kararlarda sizin rolünüz büyük olsada son kararı verecek merci erkek olabiliyor.ne statü ne güç olağan bişi bence...

yani bir konu açılmış, düşünceler sorulmuş...
herkesin düşüncesine saygı duyalım,
konuyu dağıtmadan,ikili atışmalara girmeden ve
kişileri yönlendirmeden yapalım lütfen...
sevgiler...

Son düzenleme:

tucecim benim takılmayın dediğim kelime eş anlamlısı kullanılabilir demektir.....yönlendirme bunun neresinde?

aksine daha rahat yorum yapılabilmesi için açıklama yapıyorum....kısıtlı kısır kalıplar içinde sıkışılıp kalınmasın diye konuyu açıyorum...

çünkü bazı arkadaşların özellikle "bey" kelimesine takılı kaldığını görüyorum....

senin kelimene gelince "yaltaklanma" çok aşağılayıcı geldiği için takıldım...yanlışım varsa düzelt lütfen?

insanları aşağılamak benim tarzım değil sardunya, beni biraz tanıdığını sanıyordum :1closedeyes: kelimem sana aşağılayıcı gelmiş olabilir bana da senin gururunu okşamak dediğin şey yaltaklanmak gibi geliyor, demek ki baktığın yere göre değişir. takılacak bir şey göremiyorum. insanlar rahatça yorum yapıyor zaten, yani uyarmana gerek olduğunu düşünmüyorum, ama sen bu benim konum istediğimi yaparım da diyebilirsin, saygı duyarım. bu konuya artık yazmıyorum, iyi forumlar...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…