"Ben Bilmem Beyim Bilir"

Halikarnas

DÖNDÜM
Kayıtlı Üye
24 Kasım 2008
14.247
37
"Ben Bilmem Beyim Bilir"

bu cümlenin açılımı sizce nedir?

bu cümleyi kullanır mısınız?

bu cümleyi kullanan kadınlar için ne düşünüyorsunuz?

bu cümleyi lehinize kullandınız mı ve ya kullanmayı düşündünüz mü?

iyidir bu cümle zakkumum bazen kaçış bazen sığınak bazen perdedir
bunu diyenlerin çoğnluğuda kullanır gibi gelir bana kendilerini ikinci plana itmek için
çok iddialı kadınlar bile bunu kullanır sanki yada bana öyle geliyor bilmiyorum
gerçi bunları genelde beyim bilir amaaa

birey olamamış ezik kadının cümlesidir, beyi olmayanın neyi bilir anlamam.
soru ve sorunlardan tek başına sıyrılamayan kadının topu başkasına atmak için kullandığı bir çıkmaz sokaktır, döner döner yine buraya gelirler.

Bana göre eskilerin bir sözü malum ozamanlar biz hanımların sesi soluğu fazla çıkmıyordu çoğu yerde söz hakkı beylerindi zaman aşımı ve hak eşitliğini ilerlettiğimizden beri kararlar ortak alınır oluverdi..

Birde saygıdan ibarettir diye düşünüyorum..Eşinin ortamında onu daha iyi daha yüksek göstermek amaçlı kullanılabilir..

Benim fikrimse "Ben bilmem " en başta biliğim konularda bunu hiç kullanmam bilmediklerimde kullanmam ama susarım.Bilgisi olandan öğrenip araştırmak oldukça güzel olur..Aile içi önemli bir konumuz varsaki karar alınacaksa fikirler ortak söylenir ne beyim bilir ne ben!İkimiz hatta aile içinde yaşayan ufak bireyimizde fikirlerini açıkça söyler...

Kısacası bu cümleyi kullanmıyorum kendini ilgilendiren birşeyi bile bize sorarken bir yere gidilecekse eşim bilirken derken ben neden kullanayım hoş kullansamda inanın hiç birşey olmaz seve seve bildiği yer vardır saygı duyarım..

Bucümleyi kullanan kadınlar sık kullanıyor gerçekten bu cümlenin ağltına sığınıyorlarsa eğitim şart derim.Daha öz güven daha bilgilenmek dahada söz sahibi olmak derim..

Bu cümle kullanılır kullanılmaz bana göre herşeyde olduğunu gibi fazlasında zarar var..Ne olursa olsun önce özgüven...

ben kullanmam etrafımda kullananıda görmedim. şaka olsun diye takılırız bazen o kadar :)

Bu cumleyi kullanmam...
alinacak bi karar varsa zaten ortak alinmistir..
bu cumleyi kuran bayanlarin eskilerde kaldigini dusunuyorumm..
yeni nesil herseyi birbirinden cok fazla biliyor zaten...
cumlenin acilimna gelince,beni rahatsiz eden biseyler yatiyor altinda..
bence pasiflestiren kadini ezen bi kelime...

Son düzenleme:
ben de kullanmam ama işime gelmeyen bir şey olduğunda da ben bilmem eşim bilir derim.ama bu lafı gerçek anlamda kullanmam.bir şey varsa beraber karar veririz.

İlk yorumu ben yapamadım , olmadı benneyaptımki

Bu cümleyi çok severim , çok sık da kullanırım.. Her şeyi kocişim bildiğinden mi ? Hayır ..

Aklımı kullandığımdan.. Evliliğimi güç yarışına sokmak istemediğim için... Nasılsa en son söz benim ,

bari bu sözümle eşim mutlu olsun , evin erkeği olduğunun farkına varsın yerimseniben

birde çok hanım bilirim benim kocam şuna kızar bunu yaptırmaz
asar keser e kocalarınıda tanyorum az çok adam biraz silik acaba diyorum kadının hayali kuvvetli kararlı bir
erkektide hayal kıırıklığını böylemi örtmeye çalışıyor

yok bunun aklını kullanmak olduğu fikrinize katılmıyorum açıkçası ben, evlilikte kişiler ortak karar aldığı sürece, aileyi ilgilendiren her konuda diğerine de fikrini danıştığı sürece güç yarışı diye bir zihniyetin doğacağını sanmıyorum.

bravo benim dediğim şeylerden biride bu adama keyf bağışlamak
kadın en son sözü söyler
eski laftır kadının fendi erkeği yendi demişler boşuna değil bu söz

iste bu cok dogru yahut adam siliktir ortamda itibar kazandirmak amacli da soylenebilir yani ortamda adami diger insanlarin gozunde yuceltme:lepi::roflol:

bir kere benden şaka yollu bahşiş isteyen tur rehberine demiştim avukat olduğumu öğrenince çok param var sanmıştı da :)
onun dışında demem zaten demet akbağ ın oynadığı reklam dışında da bunu söyleyen duymadım
ama aslında şaka yollu bi takılayım bakim eşime ne dicek :)

hayat boyu aklıma gelmeyecek bır cumle :) yanı hıc ılgım alakam olmaz. Tamamen yanlıs bır cumle ayrıca.

Hiç kullanmadım kullanmam da..

Eskiden evet çokca kullanılıyormuş belki, annelerimiz de kullanmıştır ama eşlere bey denmesi benim kulağıma hoş gelmiyor.

Ben bilmem eşim bilir gibi bir cümle söylemem de gerekmedi sanırım bugüne kadar.

benim kullanacagım bir cümle diil onu biliyorum.

tabiki karşılık alıcaz kararlarımız sorucaz birbirimize..

mesela bişey almadan bunu çok begendim biraz pahalı alıyımmı die azını aramak..

herşeye ben bilmem beyim lafıda..karektresızlıktır.ve anında siz bi karar vermek zorundasını beyime soruyum..herzman olmaz..mirmirmirmir

girgir olsun diye kullandigim bir cümledir öyle agzimda dolamam yani
ama güzel bi cümle bence kullanilmakkda hic sorun yok yani :)

reklam filmin de duyduğum zamana gelene dek "ben bilmem beyim bilir" cümlesini hayatım boyunca bir çok kez duydum....

yengem mesela, dayımın eşi "ben bilmem beyim bilir" der evlendikleri günden beri...bunu demesine sebep köy kadını olması ve dayımdan ciddi anlamda korkmasından kaynaklıdır...en basit bir işini bile dayıma danışmadan sormadan yapmaz yapamaz....

yengemi hiç bir zaman zavallı aciz bir kadın olarak görmedim...aksine dayımı çok diktatör bulur kızarım...yengem dayıma sormadan danışmadan bir iş yapacak olsa başına gelecek kötü olayları engellemek için 2 evladını huzurlu bir ortamda büyütmek için yetiştiği şartlar çevre kültüre göre kendinden fedakarlık yaparak yuvasını koruyor.

diye düşünüyorum....

bu "ben bilmem beyim bilir" cümlesine bakış açılarımdan sadece 1 tanesi....

yukarıda ki model bir çok kadın bu cümleyi sık sık kullanıyor...

peki bu kadınlar bu cümleyi kullanmazlarsa ne olur?

ben esprisine birisi bi yere davet ettiğinde gitmek istemediğim zamanlarda ben bilmem eşim bilir derim. Eşim anlar gitmememiz gerektiğini. bu şekilde kullanırım:jeyyar:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…