"Ben Bilmem Beyim Bilir"

ataerkil baskılama çalışmalarının bir zamanlar kadınları güdülendirdiğinin göstergesi bence cümle

kullanmam kullanacağımı da hiçç sanmıyorumşakkıdı

tuce ciğim senin anlatmak istediğini gayet iyi anladım ben hedef gösterilmenin sebebi de anlamak istemeyenlerin gocunmasıdır

ben kullanırım ve bundan da rahatsızlık duymam...
ben bilmem beyim bilir de derim, aman efendim canım efendim de derim....
ben gönüllü kölenim sahibim sensin diye şarkılar da söylerim çirkin sesimle...
ikimizin arasında bir iktidar mücadelesi yok ki...
bunu gerçekten diyen kadın zaten demek zorunda olan kadındır...
ben o gruba girmediğimden söylemekten de çekinmem...
şaka yahuuu....

Bu kelimeyi bugüne kadar hiç kullanmadım, kullanacağımıda sanmıyorum.
Bana çok anlamsız geliyor. Ne demek 'beyim bilir' bende bilirim, eşim de bilir.
Yok öyle bir ayrım. Çevremde kullanan birkaç kişiye rastladım. Bana çok
kötü geldi açıkçası. Kişi eş olmanın veya diğer vasıflarının önünde önce
birey olmalıdır. Her bireyinde kendi kararlarını verebilme yetisi, bir duruşu
hayata bakışı olduğuna göre gereksiz bir söz bence. Bizde kararlar ortaktır.
Hiç bir zaman hiç bir konuda; böyle bir sözle eşime pas atmam.
Kendi adıma doğrusunun da bu olduğunu, eşit olduğumuzu,
kimsenin bir diğerinin önünde veya arkasında olmaması gerektiğini düşünüyorum.

acaba kocanız bir cok yerde bu lafı kullansa ben bilmem karım bilir karıma güvenirim zevklerine karakterine onun fikirlerine ne oldu şimdi kocanız ezikmi
böyle diyen kocalar icin neler feda edilmezki eğer evde böyle kocalarımız olsa herseyi bizim zevkimize bıraksa ne desek yapsa hic bir seye itiraz etmese hep gönlümüzü hoş tutsa
ne olur ezikmi olurlar sizce eeee neden bunu kadın yapıca ezik veya zayıf karakterli hic bir sey bilmeyen kadın oluyor
bence evlilikte esler birbirini yüceltince hic bir sey eksilmez aksine mutluluk artar

Kelimelere bu kadar takılan zihniyet, beyim bilir dediğinde ağzından çıkan kelimelerin ne kadar ağır ve ezici olduğunu bilmez mi acaba
Hem yok eşinin gururunu okşamakmış,yok aslında eşi de farkındaymışları geçelim lütfen:1closedeyes:
Neden eşimin gururunu okşamak adına kendi gururumu paravan olarak kullanayım ki
Bir kelimenin ağırlığına katlanamazken,savunmaya geçerken,bütün karar verme yetisini kocasının kucağına hooop diye bırakmak da neyin nesi peki
Bu işin şakası yoktur,yaltaklanmak kelimesiyle örselenmiş gururları,beyim bilir de bir o kadar yaralamalı bence kaydirigubbakcemile
Herkese ben biliyorum dedirtecek,karşısındakini de bundan gocundurmayacak bir evlilik temenni ediyorum :içelim:

işime gelmeyince beyim bilir isime gelince ben bilirim demek benim için

itirazı olan

Son düzenleme:
itirazım var
oh ya iyiymiş bu tv de görüp bi türlü diyememiştim içimde ukdeymiş meğer
ilk yorumumda yazmıştım bu insanların bi tür eşlerinin arkasına saklanma şekli diye
fakat bazende çevre aileler bizi buna zorluyor
kendimizin adı çok bilmişe cazgır geline çıkmasın diye eşlerinin arkasına saklanıveriyoruz
ben yapmam diyenler vardır tabide unutmayalım baskıcı bir toplumda yaşıyoruz
ve zaman zamanda biz baskı kurmaya çalışıyoruz başkalarının üstünde

"Ben Bilmem Beyim Bilir"

bu cümlenin açılımı sizce nedir?

bence bu biraz kaçak dövüştür sorumluluk
altında kalmamak birşeyle yada bir şeye mesul tutulmamaktır....

bu cümleyi kullanır mısınız?
kullanmayan çok nadirdir bence
zaman zaman kullanırım veya
başımdan savmak istediğim konularda kullanmışımdır

bu cümleyi kullanan kadınlar için ne düşünüyorsunuz?
konudan konuya değişir
her lafın başında da ben bilmem beyim bilir olmaz....

bu cümleyi lehinize kullandınız mı ve ya kullanmayı düşündünüz mü?
kullanmış olabilirim
mesela onaylamadığım ve içinden çıkamadığım bir konu
olduğunda kendimi savunma amaçlı yada öyle
demiyelim yapmak istemediğim bişeyde ben bilmem eşim bilir diyebilirim herhalde :)

aslında benim çevremde bu cümleyi kullananlar
aksine çokda sözü geçen ana erkil bir ailede yaşayanlar
dediğim gibi bu sadece bir kamuflaj

Kadın; yeri geldiğinde; bilmediğini öğrenmeyi, bilmeli...
Erkek; yeri geldiğinde; çok bildiği şeyleri unutmayı, bilmeli...

Bu gemi; rotasını, başka türlü bulamaz çünkü...
Sevgiler....

Ben Bilmem Beyim Bilir

Jülide Gülizar!ın kitabının adı oldu şimdilerde ilk o geldi aklıma

ben bilmem beyim bilir de, hanıma bi sorayım da olabilir
ama hanıma bi sorayım olsa daha iyi olur çünki biz daha iyi biliriz orası kesin
şaka bir yana insanlar belli durumlardan kurtulmak ya da geçiştirmek için kullanıyor bu cümleyi şimdilerde eskilerde gerçek anlamda kullanılmış ne yazıkki

ben bilmem beyim bilir
ben aptalım, kocam akıllı,niye bana soruyosunuz ki ay panik oldum şimdi
kaydirigubbakcemile3
bu lafı kullanan varmıdır ki
şahsen ben buna benzer bi cümleyi sadece eşimin mesleği ile ilgili olan teknik bi soru bana sorulduğunda derim sadece

bana ne soruyon alla alla, network uzmanımıyım ben, git ona sorkaydirigubbakcemile3

Schlessinger, mutlu bir evliliğin temelinin kadına bağlı olduğunu savunuyor. Ona göre bir evlilikte kadın mutlu değilse evlilik de mutlu olmuyor.

Evlilik her ne kadar iki kişi üzerine kurulu bir birliktelik olsa da, herkesin bildiği bir gerçek var ki; yuvayı dişi kuş yapar. Bu kutsal birliktelikte asıl önemli olan faktör kadın faktörüdür. Bu demek oluyor ki, erkekler bir evlilikte eşlerinden birçok şey bekliyor. Erkek kendini güçlü hissetmeyi ve eşini korumayı ister, eşinin onun gücü olmadan hayatını devam ettirmekte zorlanacağını, bunun için kendisine ihtiyaç olduğunu bilmek ister ve son olarak kendini erkek gibi hissetmek için karısının desteğini görmeyi her zaman bekler...

Erkek daha çocuksu

Yaklaşık 25 yıldan bu yana evlilik ve ilişkiler üzerine çalışmaları bulunan Dr. Laura Schlessinger, bu başlıkları aldığı emailler ve mektuplar üzerine söylüyor. 'The Proper Care and Feeding Of Husbands' (Kocalara Doğru Bakım ve Besleme) adlı bir kitap yazan Schlessinger, kitabında mutlu bir evlilik için gerekli olan tüm sırları anlatıyor. Özellikle eşlerini aldatan kocaların, bunu niye yaptıklarına dair örnekleri gözler önüne seren kitap, mutlu bir evliliğin temelinin kadına bağlı olduğunu savunuyor. Yani mutluluk da kadından, mutsuzluk da kadından biliniyor. Kitapta anlatılanlara göre, erkeklerin tüm duygusal davranışları ve olaylara verdikleri tepkiler, eşlerine bağlı olarak değişiyor, erkekler aslında kadınlar tarafından büyütülen basit yaratıklar olarak kabul ediliyor. Bir evlilikte kadın mutlu değilse, evlilik de mutlu olmuyor ve evde huzur olmuyor. Kitabında, aldığı e-mailler, mektuplar ve hastalarıyla yaptığı görüşmeler sayesinde gerçek örneklere yer veren Schlessinger, genellikle kadınların annelerinden ve hatta anneannelerinden evliliklerini yürütmek adına tavsiyeler aldıklarını söylüyor. Evlilikleri zora sokan ve kadın-erkek arasında kaos yaratan Feminizm ideolojisininse çok da doğru olmadığını savunuyor. Kadın ve erkeği tamamen farklı gören Schlessinger, erkeklerin kadınlara göre daha çocuksu olduklarını savunuyor.

Erkekleri mutlu etmek kolay

Bir erkeğin eşinden en çok beklediği şeylerin başında takdir edilmek, onaylanmak ve şefkat geliyor. Erkeklerin eşleri tarafından erkek gibi hissettirilmek istediklerini söyleyen Schlessinger, bugüne kadar yaptığı araştırmalarda, kadınların çoğunun istedikleri gibi bir evlilik yaşayamadıklarını belirtiyor. Kitabında kadınlara adım adım evliliklerini nasıl geliştirip, mutluluğu ve huzuru bir arada yakalayabileceklerini anlatan yazar, geçmiş yıllarda kadınların evde kocalarına karşı hassas, düşünceli ve adeta hizmetkar kadınlar olduğunu, kadınsı oyunlar yaparak eşlerini tatmin eden kadınların yerini günümüzde kocasını eleştiren, dır dır eden ve hatta onları hor gören kadınların aldığını belirtiyor. Erkeklerin aslında çok basit yaratıklar olduğunu savunan Schlessinger, onları mutlu etmenin sanıldığı kadar zor olmadığını savunuyor. Ünlü yazar, kadınların evde sürekli çalışan bir temizlikçi gibi davranmamalarını, kadınsı taraflarını öne çıkarmaları gerektiğinin altını çiziyor.

Aldatılmak kader değil

Schlessinger'e göre, kadınlar özellikle yakın çevrelerinden çok etkileniyor. Öyle ki, anneleri, en yakın arkadaşları ve iş arkadaşları, kimi zaman kadınları kocalarına karşı negatif yönde etkilebiliyor. Hatta, kadınların çoğu, eşlerini yatakta da memnun etmiyor. Schlessinger'e gelen mektuplarda, kadınların çoğu seksten yorulduklarını ya da rahatsız olduklarını itiraf ediyor. Seksi çoğu zaman görev gibi gören kadınlar asla gerçek bir doyuma ulaşamıyorlar. Bu da kocalarının onları aldatmasına sebep olabiliyor. Sekste iki tarafın da birbirine karşı anlayışlı olmasını ve birbirlerinin isteklerine özen göstermeleri gerektiğini söyleyen Schlessinger, bir kadının kocası tehlikeli, kaba ve kötü biriyse, kitabında verdiği tavsiyelerin geçerli olamayabileceğini söylüyor. Ama yine de hastalarına sadece bir günlüğüne bile olsa bu tavsiyeleri uygulattığında ertesi gün hastalarının onu her şeyin değişmeye başladığı söylemek için aradıklarını sözlerine eklemeden edemiyor...

ALINTI

son derece iyi niyetli olarak son yıllarda ki artan boşanmalara ışık tutabilir mi diye yukarda özellikle kırmızı olarak işaretlediğim satırları düşünerek açmış olduğum bu konunun hakarete varan bazı yorumlar mesajlar nedeniyle kapatılmasını yetkililerden rica ediyorum.

konuya ilgi gösterip katılan mesaj yazan yazmayıp ziyaret eden herkese çok teşekkür ederim.

demek ki Schlessinger böyle demiş, evet şimdi anladım neden çevremizde bu kadar çok boşanma var. konu sahibesiyle daha önce de konuşmuştuk bir başka yazıda,alıntılardan hoşlanmıyorum ben, bunu okuruz, kendimize göre olan taraflarını beğenip kendi beynimizle sentezleriz. adam bunu dedi diye demek ki böyleymiş demenin doğru olduğunu düşünmüyorum. bunu da eşime sormadan yazdım. son derece iyi niyetli olarak kendi düşüncemi taşıdım yine buraya.

türkiye nin batı tarafında doğup büyüdüm,eğitimli bir ailem ve anaerkil bir ailem var.annem üniversite mezunu.şimdiye kadar babama parasının hesabını hiç vermedi.dilediği gibi harcadı ve çok iyi bir işi vardı..ama biyere gideceği zaman babamın izin vereceğini ble bile hatta sormasına gerek olmadığını bile bile dur bakalım eşime sorayım hemen cvp veremem dedi arkadaşlarına.ve ciddi ciddi geldi babama sordu.
şuanda benim de iyi bir işim iyi eğitimli kültürlü bir eşim var.hiçbir zaman evde üstünlük kurmaya kalkmadım ama evde hiçbir zamanda beni ezmeye kalkan bir eşim olmadı.ya da sen sus ben konuşucam da demedi.ama ben bilmem beyim bilir derim.şaka yollu derim gerçek anlamda da derim.başımıza buyruk hareket edemeyiz ki...eşlerimiz de edemez.bir de beyim kelimesine takılmış bazı arkadaşlar.ben bey ile eş arasında bir fark göremiyorum.ne önemi var ki..bey diyince sahibim mi olmuş oluyor...saçma..bence kadınlar güç gövde gösterisi yapıyor....ben de şöyle saptırayım konuyu madem;nerden bilelim...burada hemcinslerine gövdde gösterisi yapıp belki de evlerinde bir çoğu süt dökmüş kedi...bir nevi ego tatmini...neyse amacım kimseyi yargılamak değil ama öyle şeylere takıldınız ki konu amacından saptı...bir konuya yazık oldu..hem de bir çok kadının ortak noktası olan bu lafı eden etmeyen herkesi ilgilendiren bir konuydu...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…