Bebek Beslenmesi Bebişlere Bugün Ne Yedirdiniz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
sabah kahvaltı, tahin pekmez öğleden önce, öğle kıymalı karışık sebze çorbası ikindi yoğurt ve muz akşamda tarhana çorbası yedi 800 de yattı.sadece acıkınca veriyorum zaten ağzını şapırtatmaya başlıyo. büüüüüüü deyip tükürmeye başlayıncada bir kaşık yemiş olsa bile asla vermiyorum.
bebek beslenmesi hakkında kitap arıyorum bir iki tane aldım çok basit ayrıntılı bişi istiyorum tavsiyeleriniz varmı?
yanık için anestol pomat kullanabilirsiniz ağrısını alması için.bepanthene de iyileşmesini sağlar. bülü siz patlatmayın enfekte olabilir kendiliğinden patlarsada sorun olmaz. bizde yaşadık.geçmiş olsun.

bizim de 2 dişimiz çıktı ama,babaannede tık yok,hedik bile yapmadı.şu clipsocu kaynana bizimkileri toplasa da seminer verse.
Çok güldüm valla alemsin.bizim dokuz tane dişimiz çıktı bizde görmedik:)))
Nadirdir zaten böyleleri.
Akşam oğluma yayla çorbası yedirdim,gece uyumadan önce 5 adet bebe bisküvisi,5 kaşık aptapil karıştırdım.
Kızlar hepinizden fazla karşıyım bisküviye mamaya ama işte bazen bebeklerin ihtiyacı olabiliyor.Taylan herşeyi yiyor,güzel kahvaltı yapıyor,sebzesini ayırt etmez,eti yer ama son üç ayda toplam kilo alımı korkunç düşüktü bir ay hiç almadı.Sebze çok yediği için çok tuvalet ihtiyacı oluyor,günde sekiz kez. Pirinç,patates,muz,makarna yada mama bunlarla durumu dengelemek zorunda kaldık.

hayırdır kimde yanık var ? Bulamadım karıştırdım ama.
Kızlar şu sebze yemeklerine protein eklenmeli olayı var ya,zeytinyağlı pırasa yapcam,diyorum fakir olacak bu yemek,tereddütte kalıyorum,neyse nasıl olsa 2 öğün var,birinde almazsa diğerinde alsın diyorum sonra.
dün kahvaltıya kek koymuştum,öğlen kereviz,havuç vs mercimek çorbası.sonra eltime gittik,biber dolması tattı yoğurtla ikindi,akşam da tarhana çorbası içine bir kaşık yoğurt koydum yine.akşamüstü uykusunu atlattık,dönüş yolunda arabaya biner binmez uyudu rekor bir saatti :) çocuklarla oynamaya bayılıyor,eltimden önce kayınvalidegile gittik hiç durmadı,hem sıkıldı hem de diş hediyesi gelmedi diye sanırım :)
bugün kurufasülye var,patates de doğradım içine(akşam yaptım) , versem mi diye düşünüyorum.bir deneyeyim.

kızlar bu akşam demir masanın üzerine , oldukça uzağa koyduğumu sandığım çay dolu bardağa uzanarak üzerine döktü :KK43: hemen üstündekileri çıkarıp soğuk suyla yıkadık ve acil yanıklar için aloe veralı bi krem sürdük şükür ki çok az bir yeri su topladı (1 cm kare kadar) başka bişey yok ama çok üzüldüm , babasının kucağında ağlarken bana bakıyordu sorgulayan gözlerle noldu bana der gibi az önce baktım dudağım uçuklamış sizler de dikkat edin sıcak şeyleri uzağa değil çoooooook uzağa koyun nasıl uzandı oraya anlayamadım bi de soru su toplayan yer nolcak şimdi patlarsa acır mı acaba?

Canım,çok geçmiş olsun..siz hiç ellemeyin,siz patlatırsanız çok uzun sürede iyileşir ve acır bildiğim kadarıyla..kendiliğinden en kısa sürede iyileşir umarım

Oğlum diş çıkardığında bizde babanneden hiçbir hediye göremedik,diş buğdayını ananesiyle yaptık..haber bile vermedik,çünkü hiç ilgileri yok öyle şeylerle..Hatta inanmazsınız,oğlum ilk bayramında gittiğimizde küçücük bir hediye bile almamışlardı.Ananemiz sağolsun aradaki açığı fazla fazla kapatıyor..
Bu sabah yiğit,yumurtasını,zeytin,peynir,ekmek ve ıhlamurunu yedi.birazdan armutunu yiyecek..öğlen kırlangıç balığı çorbası içiricem..her haftasonu mutlaka bir kase balık çorbası içiriyorum..akşama da bakıcaz artık:))

kızlar bu akşam demir masanın üzerine , oldukça uzağa koyduğumu sandığım çay dolu bardağa uzanarak üzerine döktü :KK43: hemen üstündekileri çıkarıp soğuk suyla yıkadık ve acil yanıklar için aloe veralı bi krem sürdük şükür ki çok az bir yeri su topladı (1 cm kare kadar) başka bişey yok ama çok üzüldüm , babasının kucağında ağlarken bana bakıyordu sorgulayan gözlerle noldu bana der gibi az önce baktım dudağım uçuklamış sizler de dikkat edin sıcak şeyleri uzağa değil çoooooook uzağa koyun nasıl uzandı oraya anlayamadım bi de soru su toplayan yer nolcak şimdi patlarsa acır mı acaba?

ah canım çok üzüldüm geçmiş olsun
artık çok dikkatli olmamız gerekecek hele yürüyünce ne yapacakları belli olmuyor
kısa sürede iyileşir merak etme onlar bizden daha hızlı yeniliyorlar kendilerini

Canım çok geçmiş olsun. Anestol, hametan, bephanten kullanabilirsin.. Sakın sen patlatma. Patlarsa eczanede sarısu adında hazırlanan preparat dezenfektanlar var. Doktoruna danışarak onu kullanabilirsin.

Çok güldüm valla alemsin.bizim dokuz tane dişimiz çıktı bizde görmedik:)))
Nadirdir zaten böyleleri.
Akşam oğluma yayla çorbası yedirdim,gece uyumadan önce 5 adet bebe bisküvisi,5 kaşık aptapil karıştırdım.
Kızlar hepinizden fazla karşıyım bisküviye mamaya ama işte bazen bebeklerin ihtiyacı olabiliyor.Taylan herşeyi yiyor,güzel kahvaltı yapıyor,sebzesini ayırt etmez,eti yer ama son üç ayda toplam kilo alımı korkunç düşüktü bir ay hiç almadı.Sebze çok yediği için çok tuvalet ihtiyacı oluyor,günde sekiz kez. Pirinç,patates,muz,makarna yada mama bunlarla durumu dengelemek zorunda kaldık.

Canım kullandığın herhangibir ilaç var mı?? neden sordum.. Biz dün Çınar'ın kontrolüne gittik. Bana "senin son endokrin kontorolünü yazmamışım gittin mi "diye sordu Çınar'ın doktoru. Bende geçen ay gittiğimi guatr ilacımı arttırdığını söyledim. Hop oturdu hop kalktı en fazla 100mg içebilirsin. Neden arttırdı. Olmaz diye kızdı ve Çınar'ın geçen ay kilo vermesini, kabızken günde 5 kez yapmasını buna bağladı. Hemen doktoruma gitmemi , konuşmamı ve görüşünü bildiren kağıdı ona götürmemi istedi. Acaba diyorum seninde böyle bir durumun var mı?? çok güzel kilo alırken neden bu çocuk böyle oldu???

Efendiiimmm sıra geldi bizim esas oğlana.. Dünya üstünde bir tane daha yoktur sanırım böyle bir çocuk. O aslında bi prototip. Eminim artık. Çınar gece 03.30 da uyudu. Bir insan evladı nasıl oturur o saate kadar anlamıyorum. Ayağımda salladım yok, karyolasında salladım yok, kucağımda salladım yok. Emzirdim yok, meyve verdim yok yok yooookkkkkkk. Çingene beşiği yaptık, çarşafa yatırıp eşimli karşılıklı geçip salladık gene yok. Sonra kendi kendine uyudu. O saatte uyuyan çocuk kaçta kalkar sizce??? öğlene kadar uyur değil mi???? 2 saatte bir kalkıp emdi ve saat 08.30 da zombi gibi kalktı. Hadi kalkmışken k.valtı vereyim dedim yemedi, emmedi. Saat 10.00 a kadar şarkı söyledi kendi kendine ve uyudu. Var mı dünya üstünde böyel bir çocuk

Çok geçmiş olsun ceylininde eli yanmışdı parmak uçları su toplamışdı su topları zamanla kendi patlıyor ve canı yanmadan atlatıyorlar tavsiyem kendi patlamadan müdahale edip patlatmaman çünkü mikrop kapabilir tekrardan kuzuya geçmiş olsun

Efendiiimmm sıra geldi bizim esas oğlana.. Dünya üstünde bir tane daha yoktur sanırım böyle bir çocuk. O aslında bi prototip. Eminim artık. Çınar gece 03.30 da uyudu. Bir insan evladı nasıl oturur o saate kadar anlamıyorum. Ayağımda salladım yok, karyolasında salladım yok, kucağımda salladım yok. Emzirdim yok, meyve verdim yok yok yooookkkkkkk. Çingene beşiği yaptık, çarşafa yatırıp eşimli karşılıklı geçip salladık gene yok. Sonra kendi kendine uyudu. O saatte uyuyan çocuk kaçta kalkar sizce??? öğlene kadar uyur değil mi???? 2 saatte bir kalkıp emdi ve saat 08.30 da zombi gibi kalktı. Hadi kalkmışken k.valtı vereyim dedim yemedi, emmedi. Saat 10.00 a kadar şarkı söyledi kendi kendine ve uyudu. Var mı dünya üstünde böyel bir çocuk
bu aylarda uykuya direnebiliyorlarmış çınarda sanırım direnenlerden ama bu durum seni korkutmasın düzeliyormuş annesi. bu ara ceylinde kendi kendine uyumak istiyor sallatmıyor kendini güzel bişey ama uyuması zaman alıyor

canım brokolileri
1 tane havuç ve 2 tane yer elmasını 1 tane de soğanı iri doğrayıp suya atıyorum
haşlandıktan sonra
1 su bardağı süt koyuyorum 5 dk daha kaynatıyorum en son 1 çorba kaşıgının ucuyla
tereyağı koyup blenderdan geçiriyorum
brokoli ve yer elmasını hiç denemedim bakalım benim kız sevecek mi sonuçları paylaşırım kızlar
bizde bu sabah pekmez tam yağlı eynir ve tereyağla 3 adet cici bebe ıhlamurla yaptık kahvaltımızı şimdi uyuyoruz

Canım kullandığın herhangibir ilaç var mı?? neden sordum.. Biz dün Çınar'ın kontrolüne gittik. Bana "senin son endokrin kontorolünü yazmamışım gittin mi "diye sordu Çınar'ın doktoru. Bende geçen ay gittiğimi guatr ilacımı arttırdığını söyledim. Hop oturdu hop kalktı en fazla 100mg içebilirsin. Neden arttırdı. Olmaz diye kızdı ve Çınar'ın geçen ay kilo vermesini, kabızken günde 5 kez yapmasını buna bağladı. Hemen doktoruma gitmemi , konuşmamı ve görüşünü bildiren kağıdı ona götürmemi istedi. Acaba diyorum seninde böyle bir durumun var mı?? çok güzel kilo alırken neden bu çocuk böyle oldu???
Yok hayatım kullandığım bir ilaç yok.Taylan'a yedi aylıkken testler tahliller yapılmıştı hepsi normal sınırlrdaydı,12.ayda yeniden yapılacak altı ayda bir tekrar ediliyor,Çekap yapılıyor nedeni yok rutin olarak yapıyor doktorumuz.Şöyle bir durum varki bizde, hiç sevmiyorum bunları yazmayı ama nazar falan hikayesinden normal bir yemek tabağını düşün ve ağzına kadar dolmuş sana yada bana bile fazla gelir işte Taylan'ın sebze tüketimi o şekilde ancak sebze dışındaki yiyecekleri severek yemiyor sebze vermiyorsam oyun oynayarak,camdan bakarak,şarkı söyleyerek,mutfaktaki malzemeleri sıra sıra eline vererek yedirebiliyorumDoktora söyledim sebze yiyen çocukları seviyoruz dedi bende azaltıp doğal sürece müdahale etmek istemedim ancak sebzeyi böyle tüketmesinin neden olacağını söyledi.Birde metebolizmasının hızlı çalıştığını.Babasıda bende,dedeside tüm sülalemiz sebzeyi sevmezken Taylan bizi sevindiriyor.İşallah hep böyle gider çünkü sağlıklı beslenme sebze ağırlıklı olur.Ama eğer bebekse onun vucudu başka yiyeceklerede ihtiyaç duyuyor bu açıdan bazen çorbalarına çok tahıllı ekmek ekliyorum,haftada bir kez balık yediriyorum,haftata iki kez tavuk eti,hergün kızmızı et,yumurta,peynir yoğurt,kuruyemiş(ceviz,badem,kabak çekirdeği,kuru üzüm,kayısı)bebek maması sadece sebzeylede olmuyor dengelemek gerekiyor.
Bugün yine tavuk suyuna çorba yapıcam,sabah erken kaltı erken kalkınca kahvalı yapmayı hiç sevmiyor işte yedi yinede beni uğraştırarak.

bizim de 2 dişimiz çıktı ama,babaannede tık yok,hedik bile yapmadı.şu clipsocu kaynana bizimkileri toplasa da seminer verse.

ya kadıncağız belki yemek yapmayı severimde yapmaya başlarım diye düşünmüş almış olabilir:KK43: (tembelliğimin faydaları) şaka bir yana eksik olmasın sürekli bebeğe bişiler alıyor.
iki bayramdırda büyük altın veriyor eline el öpme hediyesi.
seve seve verir seminer emekli öğretmen konuşmayı eğitmeyi çok sever. Hatta son okuduğum kitabı ona verdim bir çırpıda okumuş hepinize tavsiye ederim kitabı( genç anneye mektuplar)
bu arada kahvaltımız iyiydi gece 400 den beri bişi yemeyince sildi süpürdü. cevizi koymuyorum artık arkadaşın tavsiyelrini okumuşsunuzdur sanırım(beslenme bölümünde)
tahin pekmezi babası yedirdi. 1200 de tavuklu enginar çorbamızı içtik yattık.

Çok geçmiş olsun canım o kadar hızlı hareket ediyorlar ki ne zaman ne yapacakları belli olmuyor Allah beterinden korusun.

Yok hayatım kullandığım bir ilaç yok.Taylan'a yedi aylıkken testler tahliller yapılmıştı hepsi normal sınırlrdaydı,12.ayda yeniden yapılacak altı ayda bir tekrar ediliyor,Çekap yapılıyor nedeni yok rutin olarak yapıyor doktorumuz.Şöyle bir durum varki bizde, hiç sevmiyorum bunları yazmayı ama nazar falan hikayesinden normal bir yemek tabağını düşün ve ağzına kadar dolmuş sana yada bana bile fazla gelir işte Taylan'ın sebze tüketimi o şekilde ancak sebze dışındaki yiyecekleri severek yemiyor sebze vermiyorsam oyun oynayarak,camdan bakarak,şarkı söyleyerek,mutfaktaki malzemeleri sıra sıra eline vererek yedirebiliyorumDoktora söyledim sebze yiyen çocukları seviyoruz dedi bende azaltıp doğal sürece müdahale etmek istemedim ancak sebzeyi böyle tüketmesinin neden olacağını söyledi.Birde metebolizmasının hızlı çalıştığını.Babasıda bende,dedeside tüm sülalemiz sebzeyi sevmezken Taylan bizi sevindiriyor.İşallah hep böyle gider çünkü sağlıklı beslenme sebze ağırlıklı olur.Ama eğer bebekse onun vucudu başka yiyeceklerede ihtiyaç duyuyor bu açıdan bazen çorbalarına çok tahıllı ekmek ekliyorum,haftada bir kez balık yediriyorum,haftata iki kez tavuk eti,hergün kızmızı et,yumurta,peynir yoğurt,kuruyemiş(ceviz,badem,kabak çekirdeği,kuru üzüm,kayısı)bebek maması sadece sebzeylede olmuyor dengelemek gerekiyor.
Bugün yine tavuk suyuna çorba yapıcam,sabah erken kaltı erken kalkınca kahvalı yapmayı hiç sevmiyor işte yedi yinede beni uğraştırarak.

Bizimde salı günü kan tahlilimiz var. Demirine, tiroide, kan değerlerine bakılıyor birde rutin idrar kültürü. Sizin doktorunuz nelere baktırıyor???

Çınar 12.15 te kalktı. Kahvaltısını yeni bitirdi. Son çatalı verdim aman maşallah bitirdi dedim. Dememle iadeee :KK43:((((((((

selam kızlar ben bu topiğe zamanım olmadığı için birşey yazamıyorum ama arada bakıyorum fikir almak için.çok fazla geçmişe bakamadım ama birkaç arkadaş bebeklerine tahliller yaptırıyor.kan idrar felan.bazıları da rutin diyor.ben bebeğime daha hiç öyle tahlil felan yaptırmadım daha doğrusu dr umuz istemedi.özel ve iyi bir hastaneye gidiyoruz.devlet hastanesi sağlık ocağı felan da değil.demir ve d vitamini alıyoruz.herşey normal.
siz neden tahlil yaptırıyorsunuz.Allah korusun da bebişler hasta mı???CADIARZU

Bizimde salı günü kan tahlilimiz var. Demirine, tiroide, kan değerlerine bakılıyor birde rutin idrar kültürü. Sizin doktorunuz nelere baktırıyor???
Canım kan tahlili 3 ayrı tahlil yapılıyor.Genel detaylı oluyormuş.tam kan tahlili idrar tahlili,böbrek genişlemesi vardı kapandı ama yinede bakılıyor,birde genetik olabilir diye taylan'nın kalbi incelenecek gelecek ay.Gerçi oğlumda kalbiyle ilgili yada sağlığıyla ilgili bir sıkıntısı yok bunlar sadece önlem olsun diye.

X