Bebek Beslenmesi Bebişlere Bugün Ne Yedirdiniz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
ipek de sabah cicibebeli malum kahvaltısını yapmış
saat 12de yarım elma yarım muz ve 2-3 kaşık kaşık maması yemiş
akşama kadar 120cc biberon maması içer
akşam da bizimle beraber yer elması yemeği yiyecek

Bizim sabah 11.00 de başlayan kahvaltı azabımız saat 13.30 da bitti :KK43:((( yarım omlet ve 1/2 portakal suyu içindi bu terane :KK43:(

artik buraya giripte yediklerini yazmaya utaniyorum zaten yazsamda gulersiniz sbah 7de kalkti agzina lokma surmedi 120cc aptamilin icine bebelac ekledim icti saat 10da az yumurta sarisi peynir ekmek ama kus kadar zaten kasikla yemiyor elle yedireceksin oglen 4kasik pirincli tarhana ikindi 3tatli kasigi meyvali yogurt aksam uzeri biber dolmasinin icinden 4tatli kasigi yedi yemedi yaninda 5-6kasik yogurt yedi yatmadanda 210cc aptamil icti emdi uyudu tum yedikleri 1kaseyi bulmaz biberon beslenmesine gectik artik kendimi SIKmaktan azi dislerim agriyor cildiriyorum bagirip cagirmaya basladim onuda sarsiyorum sinirimden neden yeniyor carsamba kontrol var aylik dr sor ayni sozler zorlama yer anlamiyor ki benimki 2hafta ac gezsin yemez saldiriyor memeye yap dok yap dok emege mi aciyim doktugume mi sinirlerimin harap olmasina mi saate bakiyorum ki yemek saati gelmesin kabus gibi akil verin kizlar aptamille ogun gecer mi 10aylik cocuk kus kadar yiyor sanki rejimde olan o uzun yazdim ama vallahi bir akil verin bende careler tukendi

Seni çooookkkk çoooookkkk ama çooookkkk iyi anlıyorum. Sinirimden bende ağlıyorum çoğu zaman. Biraz aptamili azalt istersen. Ben her istediğinde meme vermek yerine saate bindirmiştim hastalığından önce nispeten yiyordu. Sinirlendiğimi anlayınca öğürtüp kusturuyordu kendini. Elbet bir an gelecek damarları açlık iç güdüsüyle kırılacak. Ben geçenlerde hastaneye yattım. Bir insan evladı küçük boy 4 aylık bebekler için olan hipp kavanoz mamasıyla günü geçirir mi??? sağdığım sütleri bile içmemiş. 10 gün aç yaşamış. Bizimkiler böyle.. Allah sağlık versin. Sakin ol. Sakın kusmayı öğrenmesin ciddi davranış biçimi haline geliyor...Onu kırmak daha zor. Allah kolaylık versin canım

sizleri okurken ne kadar şanslı olduğumu anlıyorum..bebekliğin ilk dönemi hariç kızıma hiç mama vermedin..ne yaptıysam sevdi ve yedi..iştahlı bi bebek..hasta olduğu dönemler hariç tabii.tek sıkıntım yumurtanın beyazını asla yemiyor...yemesine rağmen 15 aylık ve 11 kilo...o kadar hareketliki hareket etmekten kilo almıyor..yemeğini bile oturduğu yerde zıplayarak yiyor...

10 kilo normal bencede füsfüsün dediği gibi bizimkiler anormal galiba ama gülcede iri doğdu çok fazlada yiyen bir çocuk degil oyunla zorla yiyor görünüşte kiloyuda göstermiyor toplu kilolu değil boyuna gidiyor herhalde bizimkinin kemikli bir bebek ben çok uzun değilim babasıda normal ama bu kız çok uzuyor bende korkuyorum valla neden bu kadar uzuyor diye 2 ay önce 78 di şimdi 85 çok değilmi ya dr sorun yok şuan ama normalden uzun diyor anlamadım
Maşallah herşeyden önce sağlık ocağında ölçüldüyse eğer bir yanlışlık olabilir bir kere taylan'ıda 10cm fazla ölçmüşlerdi:)))Yok doğruysa ne olacakki hiç normal değil sorunmu var diye düşünme sorun olsa doktorunuz müdahale ederç.Taylan bir ay hiç boy atmadığı oluyor diğer ay 3cm birde attığı oluyor bunların hepsi normal.Bazen hızlı büyüyorlar bazen yavaşlıyorlar.Geride kalan önde gideni yakalıyor,kendimden biliyorum.Sağlıklımı bebeğin mutlumu?tamam gerisi önemli değil.
Benim başıma garip bişey geldi,gece yattığımda boğazlarımın acısına uyandım sabah kalktığımda sesim kısılmış burnum akıyordu,sonra iyice halsizleştim anladım hastayim ama yaklaşık bir saat önce iyileştim tüm belirtiler ortadan kalktı süper hızlı nezle olup iyileştim:)))
Öğlen nezle olduğum için halsizlıkten oğluma sadece tarhana yedirdim.
Akşam somon ve yanında bir dal brokoli yediricem.Ben balığın yanında ya patates yada brokoli veririm Taylan'a içini balık baymasın diye.Beni bayıyorda empati yapıyorum.

Maşallah herşeyden önce sağlık ocağında ölçüldüyse eğer bir yanlışlık olabilir bir kere taylan'ıda 10cm fazla ölçmüşlerdi:)))Yok doğruysa ne olacakki hiç normal değil sorunmu var diye düşünme sorun olsa doktorunuz müdahale ederç.Taylan bir ay hiç boy atmadığı oluyor diğer ay 3cm birde attığı oluyor bunların hepsi normal.Bazen hızlı büyüyorlar bazen yavaşlıyorlar.Geride kalan önde gideni yakalıyor,kendimden biliyorum.Sağlıklımı bebeğin mutlumu?tamam gerisi önemli değil.
Benim başıma garip bişey geldi,gece yattığımda boğazlarımın acısına uyandım sabah kalktığımda sesim kısılmış burnum akıyordu,sonra iyice halsizleştim anladım hastayim ama yaklaşık bir saat önce iyileştim tüm belirtiler ortadan kalktı süper hızlı nezle olup iyileştim:)))
Akşam somon ve yanında bir dal brokoli yediricem.Ben balığın yanında ya patates yada brokoli veririm Taylan'a içini balık baymasın diye.Beni bayıyorda empati yapıyorum.

sağol canım ya içimi ferahlattın sağlık ocagında ölçülmedi dr ölçtü emin olmak için banada bak dedi kaç görüyorsun diye bende düşünüyorum mutlu olsun saglıklı olsunda gerisi önemli değil dr söylerdi sorun olsaydı ama yinede endişeleniyorum zaman zaman engel olamıyorum kendime ateşi yükseldi şimdide 38 gösteriyor derece şurup verdim bakalım düşecek mi damakları kıpkırmızı olmuş yine diştendir diye umuyorum zor tutuyırum kendimi dra gitmemek için inş daha yükselmez. sanada geçmiş olsun canım diyecektim ne güzel iyileşmişsin böyle güzel sürprizlere ihtiyacımız var hayatta afiyet olsun Taylan a afiyetle yesin balığını bende sulu köfte yaptım akşama
"

Seni çooookkkk çoooookkkk ama çooookkkk iyi anlıyorum. Sinirimden bende ağlıyorum çoğu zaman. Biraz aptamili azalt istersen. Ben her istediğinde meme vermek yerine saate bindirmiştim hastalığından önce nispeten yiyordu. Sinirlendiğimi anlayınca öğürtüp kusturuyordu kendini. Elbet bir an gelecek damarları açlık iç güdüsüyle kırılacak. Ben geçenlerde hastaneye yattım. Bir insan evladı küçük boy 4 aylık bebekler için olan hipp kavanoz mamasıyla günü geçirir mi??? sağdığım sütleri bile içmemiş. 10 gün aç yaşamış. Bizimkiler böyle.. Allah sağlık versin. Sakin ol. Sakın kusmayı öğrenmesin ciddi davranış biçimi haline geliyor...Onu kırmak daha zor. Allah kolaylık versin canım

sinir hastasi edicek beni bu kizin yeme sorunu aptamilide azaltsam canina minnet artik ayda bir bir ogunle yasar bizim kiz o inadini ne ettimse kiramadim 4gun azicik emzirdim aptamil vermedim ac biraktim desem yeri 5.gun yedi oh dedim sukur inadi kirildi hooppp 6.gun yine ayni bazen kendimi kaybedip bagirip cagiriyorum yemek savasimizda ama disle gelen istahsizlik bir iki oksuruklu hastaliklari kurdugum duzeni yikti gecti hele 9.ayinda kilo alimi olmadigi gibi 250gr vermisti gelde cildirma bakalim yarin aylik muayne var ne olucak sendeki o minik kavanozu yiyen insan evladindan bir tanede bende var 4ayligi yemeyi birak bitirse onada raziyim bir iyi huyu dogdugu gunden beri toplasan 10ayda 3kez kusmustur kusmayi bilmiyor arada ellerini agzina sokuyor ogurmuyor bile birde kussa oh tam tuy dikilir

Canım benim geçmiş olsun. Çınar'ın doktoru bana bitkisel bir ilaç verdi bende onu içiyorum. İçinde çinko da var. Valla beni de o hasta olmaktan kurtardı. Taylanıma afiyet bal şeker olsun.. İştahının tekrar açılmasına çok sevindim.

10 kilo normal bencede füsfüsün dediği gibi bizimkiler anormal galiba ama gülcede iri doğdu çok fazlada yiyen bir çocuk degil oyunla zorla yiyor görünüşte kiloyuda göstermiyor toplu kilolu değil boyuna gidiyor herhalde bizimkinin kemikli bir bebek ben çok uzun değilim babasıda normal ama bu kız çok uzuyor bende korkuyorum valla neden bu kadar uzuyor diye 2 ay önce 78 di şimdi 85 çok değilmi ya dr sorun yok şuan ama normalden uzun diyor anlamadım

Canım benim sen içini ferah tut. Sürekli bu kadar çok boy atamaz. Sorun olduğunu kesinlikle zannetmiyor. Çünkü persantil eğrilerindeki en ufak bir orantısızlıkta hangi doktor olursa olsun müdehale ediyor. Çınar evelki ay 1 cm uzamıştı. Geçen ay 3 cm uzamış bu ay tekrar 1 cm. böyle dengeleye dengeleye gidecekler işte. Sağlıklı olsunlar da valla ben başka birşey istemiyorum. Bu arada boy büyüme hızıyla bir makale okumuştum. O bölümü eksiksiz aktarıyorum:
Kız ve erkeklerde büyüme hızı

İlk 1 yaşta; yılda 25 cm
1 - 2 yaş arası; yılda 10 - 12 cm
2 - 4 yaş arası; yılda 10 - 12 cm
4 - 12 yaş arası yılda 5 cm büyürler
Ergenlik dönemi boyunca kızlar 15 - 20 cm, erkekler 20 - 25 cm uzar.

nnurayycım seni çok yi anlıorum ama bamakla ağlayp sinir krzi geçirmkle bu veledlerin iştahı açılmıyr mmalesef. denedim grdüm. kilo alımı büyüme bir şekilde olur ama çocuğun ruhunda açılan yaralar kapanmaz canım önce relax ol . yerse yer yemezse kendi bilir kızma merak etme gün gelick anne yemeeeek diye yalvaracak korkma

kazananın olmadığı savaşlardır bu yemek savaşları

sabah tahin pekmez peynir 8 tahıllı promil gold bal karışımı kahvaltı
öğlen yumurtalı ıspanak ( hiç yemedi es geçtik)
ikindi bir kase yoğurt
akşama ne yapsam

kızlar berra hanımda yemeyen takımındn bu yedirdiğim iki öğünü mma sandalyesini oturma odasına taşıyrk tv karşısında yedirdim. zararlı diye ilk 7 ay tvyi kutusuna kaldırmıştım hiç izletmedim şimdi tv karşısınd a reklam + 1001 şakabanlıkla yiyo . ne kadar ödün veriliyo sırf yesinler diye.
Allah'ım çocuklarımza iştah ver

sağol canım ya içimi ferahlattın sağlık ocagında ölçülmedi dr ölçtü emin olmak için banada bak dedi kaç görüyorsun diye bende düşünüyorum mutlu olsun saglıklı olsunda gerisi önemli değil dr söylerdi sorun olsaydı ama yinede endişeleniyorum zaman zaman engel olamıyorum kendime ateşi yükseldi şimdide 38 gösteriyor derece şurup verdim bakalım düşecek mi damakları kıpkırmızı olmuş yine diştendir diye umuyorum zor tutuyırum kendimi dra gitmemek için inş daha yükselmez. sanada geçmiş olsun canım diyecektim ne güzel iyileşmişsin böyle güzel sürprizlere ihtiyacımız var hayatta afiyet olsun Taylan a afiyetle yesin balığını bende sulu köfte yaptım akşama
"
merhaba canım geçmiş olsun
koltuk altından 38 ise ve başka bir belirti yoksa kusma ishal gibi yani dişdense bu ateş endişelendirmesin seni ateş düşürücü ver ve aylık takibe gittiğin dr arar bilgi verirsen rahatlarsın ama ateş haricinde kusma ishal iştahsızlık varsa hemem dr götür derim malum bu aralar salgın var diş derken geç kalmayalım
şuan umarım iyidir meleğin
boy konusunda bizde öyleyiz bi ay çok güzel bakıyorum sonrak ay durmuş bu normal bi durummuş endişeye gerek yok

okuduğum bi kitapdan alıntı geçmek istiyorum kesinlikle bilgi amaçlıdır

Kesinlikle ama kesinlikle 12-24 ay arası dönemde cocuk cezadan anlamıyor. Vurmak bağırmak kesinlikle yapılmaması gereken bir sey. Cunku cocugun dayak yediginde yada bağırıldığında tek dusundugu 'Beni her zaman seven-kollayan biri canımı yaktı' oluyor ve bu dayagın kesinlikle onun yaptıgı hangi davranısın etkisiyle oldugunun ayrımında oldugunu anlayamıyormus. O yüzden dayak zaten hic bir kosulda olmamalı ama bir de neden olmaması gerektiginin cevabı bu iste.

Yine aynı sey ceza icin de gecerli, cocuk yanlıs bir sey yaptıgında kesinlikle ama kesinlikle oda hapsi bu yasta yapılmaması gereken bir seymiş. Çünkü yine yukarıdaki sebepten dolayı cocugumuz onu sevmedigimiz korkusuna kapılıyormus. Bu yasta agladıgında sakinlesene kadar odada oturtmak soz konusu bile olmamalı, onun yerine aglarken yanında durup, ama onunla degil, baska bir seyle ilgilenmek en dogrusuymus. Hatta kendi kendinize sarkı mırıldanın veya biriyle sohbet edin diyor yine aynı kitap.

guguza katılıyorum bebeklerimizin midesini doyurmak kadar ruhunuda doyurmak önemli
çocuk büyütmak gerçekden sabır isteyen bi olay
sabır nuraycım yiyecek inşallah kızında

sizleri okurken ne kadar şanslı olduğumu anlıyorum..bebekliğin ilk dönemi hariç kızıma hiç mama vermedin..ne yaptıysam sevdi ve yedi..iştahlı bi bebek..hasta olduğu dönemler hariç tabii.tek sıkıntım yumurtanın beyazını asla yemiyor...yemesine rağmen 15 aylık ve 11 kilo...o kadar hareketliki hareket etmekten kilo almıyor..yemeğini bile oturduğu yerde zıplayarak yiyor...

benım oglumda sızın kız gıbı anlasılan herseyden yemege calısıyor.ama o kadar hareketlıkı 4 kılo dogdugu halde suan 11 aylık ve 9 kılo.bır turlu kılo almıyor yedıgı harekete gıdıyor

Canım benim sen içini ferah tut. Sürekli bu kadar çok boy atamaz. Sorun olduğunu kesinlikle zannetmiyor. Çünkü persantil eğrilerindeki en ufak bir orantısızlıkta hangi doktor olursa olsun müdehale ediyor. Çınar evelki ay 1 cm uzamıştı. Geçen ay 3 cm uzamış bu ay tekrar 1 cm. böyle dengeleye dengeleye gidecekler işte. Sağlıklı olsunlar da valla ben başka birşey istemiyorum. Bu arada boy büyüme hızıyla bir makale okumuştum. O bölümü eksiksiz aktarıyorum:
Kız ve erkeklerde büyüme hızı

İlk 1 yaşta; yılda 25 cm
1 - 2 yaş arası; yılda 10 - 12 cm
2 - 4 yaş arası; yılda 10 - 12 cm
4 - 12 yaş arası yılda 5 cm büyürler
Ergenlik dönemi boyunca kızlar 15 - 20 cm, erkekler 20 - 25 cm uzar.

Sağol canım güzel bilgi için annelik işte heyecan yapıyorum galiba

merhaba canım geçmiş olsun
koltuk altından 38 ise ve başka bir belirti yoksa kusma ishal gibi yani dişdense bu ateş endişelendirmesin seni ateş düşürücü ver ve aylık takibe gittiğin dr arar bilgi verirsen rahatlarsın ama ateş haricinde kusma ishal iştahsızlık varsa hemem dr götür derim malum bu aralar salgın var diş derken geç kalmayalım
şuan umarım iyidir meleğin
boy konusunda bizde öyleyiz bi ay çok güzel bakıyorum sonrak ay durmuş bu normal bi durummuş endişeye gerek yok[/QUOTE

teşekkür ederim canım sağol ateşe eşlik eden kusma ishal yok çok şükür iştahsızlık genelde var oldugu için ondada sorun yok diş etleri o kadar kızardı ve şişti ki herhalde diştendir diyorum 37 38 civarı seyrediyor

patates havuç soğan rendeleyip bulgur yeşil ve kırızı mercmek pirinç zeytnyağı (havuçtaki a vitamini yağda çözünen vitmlerdendir) düdüklüye koydum ezogelinvari bişi yapıyoyorum. inşallah yer

vallahi oyle bagir cagir o agiz kitlendimi is bitiyor acmak mumkun degil sinir oldugunla kaliyorsun birde benim sorunum aylik kontrole goturdugum yerde ki dr kadini olduresim geliyor iki aydir kilo alimi ya yok ya yavas her tartidan sonra eeee annesi sen yemek vermiyormusun bu kiza diyor hayda sanki aptamilleri ben iciyorun yemekleri ben yiyormusum gibi kendi cocuklari 6aydan sonra cips mayonezli yemekler yedigi icin benim kiz ufak kaliyor emziren zaten parmak sayisini gecmez buda beni iyice uzuyor cocugu ac birakan anne durumunda kaliyorum kendileri dayiyor mamayi arkadasimin kizi 5aylik kilosu 9,5 gr anne sutu vermemis cocugun o haliyle ovunuyor bizimkide zargana baligi Allah sadece boy vermis gerisi deri kapli kemik esim deseniz zaten pimpirikli benden cok takiyor bu yeme isine bakalim yarin dr kadini dovup nezarete girmeden eve gelirsem benim cirpimin kilosunu yazarim

vallahi oyle bagir cagir o agiz kitlendimi is bitiyor acmak mumkun degil sinir oldugunla kaliyorsun birde benim sorunum aylik kontrole goturdugum yerde ki dr kadini olduresim geliyor iki aydir kilo alimi ya yok ya yavas her tartidan sonra eeee annesi sen yemek vermiyormusun bu kiza diyor hayda sanki aptamilleri ben iciyorun yemekleri ben yiyormusum gibi kendi cocuklari 6aydan sonra cips mayonezli yemekler yedigi icin benim kiz ufak kaliyor emziren zaten parmak sayisini gecmez buda beni iyice uzuyor cocugu ac birakan anne durumunda kaliyorum kendileri dayiyor mamayi arkadasimin kizi 5aylik kilosu 9,5 gr anne sutu vermemis cocugun o haliyle ovunuyor bizimkide zargana baligi Allah sadece boy vermis gerisi deri kapli kemik esim deseniz zaten pimpirikli benden cok takiyor bu yeme isine bakalim yarin dr kadini dovup nezarete girmeden eve gelirsem benim cirpimin kilosunu yazarim

Çınar saatlerce yediği kahvaltısını bir güzel bana yüzüme karşı püskürmek sureti ile iade etti. Oturdum salonda ağladım. Ağzını öyle bir kapatıyorki dilini de siper yapıyor dişlerinin arasından geçiririm diye. Ama ne kuvvetle sıkmak. Ellerini yumruk yapıp kuvvet alıyor. Ölürmüsün öldürürmüsün bu çocuğu :KK43:(( Çevre bıdı bıdısıda cabası. Çınar için ee şimdi emiyor işe başlayınca ne olacak yedirmeye alıştır. Haa çocuk yemek istiyorda ben yedirmiyorum kıllığına. Elinin körü olacak işe başlayınca diyorum suratlarına içimden :)) Eşinde durumu anlayacaktır zamanla. Sağlıklı olsunlar önemli olan o. Orda olacaktım ki fastfood çocuklarının sinir bozan analarına iki çift laf edecektim. Sen bozma moralini valla bak. Ben çocukken annemi kanı mühlik edermişim. Yarım şeftaliyi 3 saatte yer hemen kusarmışım. Hadiii gene yedirirmiş. İlkokuldaydım kadın ensemde. Tenefüste ensemden beni bir çekerdi öğretmenler odasına tıkıştırırdı ağzıma bişey hooopp gene kusardım. Lise de boğazım bir açıldı bu sefer yeme demeye başladı. Açılacak elbet boğazları ve biz üzüldüğümüzle kalacağız.

herkes kilo yazmış ben de yazayım 9 :) boy 74. ama bu kilo bize tontiş dedirtmeye yetiyor.binlerce şükür.-doğum kilosu hesaba katılınca-
sabah malum. ( kızlar bu arada o karışımlara tahin de katınca nimete de denmez ama berbat bişey oluyor,ayrı vercem sanki artık )
öğlen sulu köfte.
biraz önce milupa sütlaç.ve vakitsiz uyku.
dün kustu diye gecemi berbat ettim,bugun de ben kusturdum,öğle arası yanına gitmiştim,az muz yemiş,suluğu verdim bayaaa bi içti , kucağımdaydı sırtı bana dönük,karnına bastım yanlışlıkla su mu fazla geldi bi fışkırttı ki...
bu arada zaten sabah ayrılmak epey zor oluyor artık,arkası dönükken kaçıyorum,bir de öğle arası gidiyorum yanına , yine aynı travma.sizce gitmesem mi artık ?

X