Bebek Beslenmesi Bebişlere Bugün Ne Yedirdiniz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
oğlum 3-4 gündür hastalığından ağzına bir lokma koymuyor,ne güzel yiyenleri okudukça imrendim:KK43:((çok üzülüyorum o yemedikçe,gözleri baygın baygın hapşuruk,öksürük,ateş mahvoldu yavrum.gece başladık artık antibiyotiğe mecburen,ilaç içirmek benim oğluma da işkence.yarım saat ne uğraşlar verdiğimi anlatamam.şırıngayla veriyorum şimdi,biraz daha rahat oluyor ama yine de çok zorlanıyorum.ağlarken genzine kaçıp nefessiz kalacak diye korkuyorum.çocukların hastalığı çoooooook zor..

aman ağlarken verme.çok geçmiş olsun.-ismi yazıyomu diye ticker a baktım meleğim yazıyo kız sandım ama oğlum demişsin.paşa iyileşir hemen inşallah üzülme annesi.

selam kızlar epeydir sahalardan uzak kaldım işe başlıycam diye depresyona girmiştim.işe başladım ve çok şükür hiçbirşey korktuğum gibi olmadı 1 haftada alıştımbile.kayınvalidemle eşimin halası birlikte bakıyorlar asyama(kayınvalideme pek güvenmediğim için depresyona girmiştim)maşallah işe başladığımdan bu yana asyanında iştahı düzeldi.bu arada sizleri özledim ya.
gelgelelim yediklerimize şimdiye kadar kahvaltısını hep ayrı ayrı yiyen asya şimdi karışık yemeye başladı ama böyle daha çok yiyo.öğlende düdüklüye ıspanak pirinç biraz şalça ve suyu koydum buhar pişirme aparatınada somonu kodum pişirdim (clıpso kullanıyorum tavsiye ederim) somonun yağı ıspanağa geçiyor çok besleyici bir yemek oluyor.yemek pişmeden uykusu geldi hanımın yarım kase yoğur yedi ve hala uyuyor uyanınca yiyecek.
bütün hasta bebişlere geçmiş olsun.xenocum sanada çok geçmiş olsun sen allahın sevdiği bir kulsun belliki.

aman ağlarken verme.çok geçmiş olsun.-ismi yazıyomu diye ticker a baktım meleğim yazıyo kız sandım ama oğlum demişsin.paşa iyileşir hemen inşallah üzülme annesi.

çok sağol canım.Efe oğluşumun ismi teyzesi.inşallah kolay ve çabuk atlatırız ama çok yıprandı yavrum,kilo kaybı olacak bu gidişle

tatlım vicsi bu şekilde artık tavsiye etmiyorlar geçici rahatlama sağlıyor.vics akciğerdeki hava yollarına yapışarak akciğer içindeki silier aktiviteyi (yani akciğerdaki balgamın dışarı çıkmasını sağlayan tüylerini) bozuyormuş. bizim dr bu açıklamayı yaptı. ablamda çok kullanmıştı dr tavsiyesiyle. 9 aylıkken bronşit oldu hala da öyle.bi doktorunuza sorun isterseniz.hatta buhar makinasını bile tavsiye etmedi dr.ama haklısın hava kuruyunca rahat nefes alıp vermemiyorlar ben genede kaloriferin üstüne ıslak havlu koyuyorum ve sık sık odayı havalandırıyorum yağmur varsa.umarım kısa zamanda düzelirsiniz. paylaşmak istedim.

Uyarın için çoook teşekkür ederim. Ben Çınar prematüre olduğu için doktoruma sormadan bitki çayı bile vermiyorum. Zaten evhamlı olduğum için prematüre olmasa da sormadan adım atamam. Doktorumuz bana 18 aylık oluncaya kadar denize yakın illerde bebekler ortama nemden dolayı biraz daha geç adapte olur ve burunları 12 aya kadar sürekli tıkanır. Eğer üst solunum yolu enfeksiyonu yoksa 18 aya kadar viks kullanabileceğimi, yağmursuz günlerde ise odayı havalandırdıktan sonra 1 saat olmak üzere günde 4 kez iyonizeyi çalıştırmamı önerdi. Eğer hapşuruk ve tıksırık varsa görüşeceğiz demişti. Dolayısı ile bu konuda içim rahat. Bu sefer enfeksiyonu olduğu için viks yapmadım. Burun aspiratörünü kanama yapabilir diye doktorumuz önermiyor. Tıkanıklığını Gifrer ile geçirmeye çalışıyorum..Yarın doktora götüreceğim tekrar çünkü öksürmesi arttı ve burnu akmaya başladı

selam kızlar epeydir sahalardan uzak kaldım işe başlıycam diye depresyona girmiştim.işe başladım ve çok şükür hiçbirşey korktuğum gibi olmadı 1 haftada alıştımbile.kayınvalidemle eşimin halası birlikte bakıyorlar asyama(kayınvalideme pek güvenmediğim için depresyona girmiştim)maşallah işe başladığımdan bu yana asyanında iştahı düzeldi.bu arada sizleri özledim ya.
gelgelelim yediklerimize şimdiye kadar kahvaltısını hep ayrı ayrı yiyen asya şimdi karışık yemeye başladı ama böyle daha çok yiyo.öğlende düdüklüye ıspanak pirinç biraz şalça ve suyu koydum buhar pişirme aparatınada somonu kodum pişirdim (clıpso kullanıyorum tavsiye ederim) somonun yağı ıspanağa geçiyor çok besleyici bir yemek oluyor.yemek pişmeden uykusu geldi hanımın yarım kase yoğur yedi ve hala uyuyor uyanınca yiyecek.
bütün hasta bebişlere geçmiş olsun.xenocum sanada çok geçmiş olsun sen allahın sevdiği bir kulsun belliki.

Canım benim bende merak ediyordum Güzel Asya'mızın güzel annesi nerede diye.. Sorun olmayıp sadece işe başlamana ve herşeyin umduğundan daha gitmesine, Asya'mızın iştahının açılmasına çok ama çoook sevindim. Clipso benimde elim ayağım. Çınar buharda pişmiş sevmediği için clipso beni çok kurtarıyor. Zaten Çınardan önce bile çok kullanır, pilavı hatta keki bile clipsoda yapardım..O yüzden bende tüm arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim. Ben Haziran'da işe başlayacağım ve inan şimdiden kara kara düşünüyorum. 12 Haziranda başlayacağım. 20 günlük iznim var ve rapor alıp Haziran'ı tamamlayıp 20 günde iznimi kullansam sanırım bana kabak veya patlıcan muamelesi yaparlar, karanfil oylum oylum şarkısı eşliğinde :) Yazın işte olacağım :KK43:(( ay daral geldi valla. Umarım Çınar'ın açık !!!!! olan iştahı daha da açılmaz!!! mazallah dünyaya kıtlık getirir oğlum

xenocum bayılıyorum sana ya, hep güldürüyorsun insanı
azcık öbür topiclere de gelsene, kk xenoyu tanısın be bacım
bu arada dişine kanal tedavisi yaptırıyorsun sanırım, benim dişler de çok fena, emzirirken yapılabiliyor mu? dün dr.a soracaktım unutmuşum, neyse ki sen varsın canım:))

defne bugün yarım yumurta sarısı, b. peynir, ıhlamur ve azıcık tahin pekmezli kahvaltı yaptı
hafta sonları bizim yemekler sarkıyor hep, sizler de de öyle mi?
akşam üstüne doğru kıymalı brüksel lahanası, 3 tane yemiştir anca
akşam çupra yedik, fırınlanmış, ondan baya çok yedi, çay tabağı büyüklüğünde bir parça rahat yemiştir
içi yanmıştır dye mandalin suyu verdim 1 saat sonra
yatmaya yakın yoğurt yedi, az önce de uyudu

bizde çok şükür iyileştik. .ayrı ayrı vermeye başladığım kahvaltıyı sadece yumurtayı yiyip diğerlerini yememeye başlayınca tekrar karışıma döndük hem daha çok yiyor.sabah kahvaltımızı bitirdik.yumurta peynir ceviziçi tahıl ıhlamur.
öğle tavuklu enginar çorbasını bir kase yedi.(bide pirinç ve zeytinyağı ekliyorum bayılıyor)
ikindi yoğurdun yarısını yedi uyudu.
akşam iyi geceler maması 60 cc kadar bide elma armut suyuna tahıllı maması 40 cc kadar yedi uyudu.
çok mutlu oldum öğün atlamayınca. anladımki hastalanınca çok ısrar etmemek gerekiyormuş hem kendin perişan oluyorsun hemde bebek.

oğlum 3-4 gündür hastalığından ağzına bir lokma koymuyor,ne güzel yiyenleri okudukça imrendim:KK43:((

tatlım geçen haftalarda bizd e hastaydık 7-8 sat bir lokma bişi yemedn uyuduğu çok oldu. bende burayı okumamaya başlamıştım sinir oluyordum:)))çok şükür atlattık gene eski iştahımızı kısmen yakaladık.keşke ısrar etmeseymişim diyorum şimdi.sanırım damak tadları bozluyor bide balgam olunca yemeği yutarken öğürüyorlar.çabuk atlatırsınız umarım geçmiş olsun.

hoşgeldin canım merak ediyordum bende uzun zamandır yoktun iyi olmana işe başlamana asyanın daha iyi yemesine çok sevindim.clipso benimde elim ayagım onsuz günüm yok çok faydalı birşey hakikaten

bugün öğleden sonra tavuk didiklenmiş, şehriyeli tavuk suyuna çorba
akşam da domatesli bulgu pilavı yaptım ona özel, güzelce yedi
sabah yumurta peynir yemiş, meyvesini de yemiş
birazdan yoğurt yer, sonra uykuyaa

canım bulgur pilavını nasıl yaptın bi tarif eder misin sana zahmet

Benim sizlere sormak istediğim yoğurdu nasıl veriyorsunuz Taylan en abuk sabuk yiyecekleri yiyip yoğurdu yemiyor doktorumuzda yemesi lazım diyor.Hatta şekere karşı olmasına rağmen çok az şeker koyabilirsin yoğurda dedi Taylan öylede yemedi, öğlen yemeğinde araya sıkıştırıyorum.Ancak okuduğum tüm yazılarda yoğurt ikindi öğünü olarak verilmeli diyor.Siz ne yapıyorsunuz?İllede böyle bir kural olmalımı?

canım bulgur pilavını nasıl yaptın bi tarif eder misin sana zahmet
ne zahmeti canım, ama öyle değişik birşey ypmıyorum
az yağda domatesleri kavurdum, bulgur ve suyu ekleyip pişirdim o kadar
aslında azıcık soğan da koyulabilir domatesi kavurmadan önce
suyunu biraz fazla koyarsan yumuşak olur kolay yer canım

sevhancım ben yoğurdu gece veriyorum yatmaya yakın
defne mama muhallebi gibi şeyleri yemediği için o saatte verilebilecek bir yoğurt olduğunu düşündüm
sakıncası var mıdır ki?
bizim ki de sonradan alıştı yoğurda, hiç yemiyordu önceden

ya burda eşim bakmış clipsoya en küçük 4.5 litre. çok büyük bir kase yemek için koca tencere diye almamış. daha küçüğü varmı? almalımıyım?

kızım küçükken minik tencerelerde püreler çorbalar yapıyordum ama şimdi neredeyse 1 yaşında olacak onun için bizim yemekleri az tuzlu baharatsız yapıyorum onlardan yiyor genelde yemekleri bize göre yaptım az yapmadım ama bebegin büyüyecek sonuçta. çok kullanışlı hakikaten almana gelince annelerin işini kolaylaştırıyor büyük kolaylık bence

ilk zamanlar gülcede yemiyordu yogurt her çeşit denedim şimdide öğle yemegiyle vermeye çalışıyorum yiyor güzelce ikindide mi vermek gerekiyormuş ben meyve veriyorum ikindi ögününde tek başına yogurdu yemiyor

benimki sütüne göre yoğrurt seçiyor içim sütle ve normal sütle olanı yemiyor. pınarınkini seviyordu. ben şimdilerde sütaş ve yorsanla yapıyorum seviyor.benim ikindi öğünü boş olduğu için (meyve yemediğinden) o zaman veriyorum. ama ikindi neden veriliyor diye bi yerde okumuştum mantıklı bi açıklaması vardı hatırlayamadım sanırım sindirim yönündendi.hatırlarsam paylaşırım.

Günaydın..Biz bu sabah peynir,zeytin,ekmek,ıhlamur,pekmez..kahvaltımızı yaptık.birazdan meyve vericem ama şimdi me me diyor bağırıyor benim oğluş.azıcık emziricem o yüzden..Bu arada bende yoğurdu akşamüstü 4 ile 5 arası veriyorum.

oğlum 3-4 gündür hastalığından ağzına bir lokma koymuyor,ne güzel yiyenleri okudukça imrendim:KK43:((

tatlım geçen haftalarda bizd e hastaydık 7-8 sat bir lokma bişi yemedn uyuduğu çok oldu. bende burayı okumamaya başlamıştım sinir oluyordum:)))çok şükür atlattık gene eski iştahımızı kısmen yakaladık.keşke ısrar etmeseymişim diyorum şimdi.sanırım damak tadları bozluyor bide balgam olunca yemeği yutarken öğürüyorlar.çabuk atlatırsınız umarım geçmiş olsun.

teşekkürler canım.bende hiç ısrar etmiyorum,hatta 2 gündür ne çorba ne kahvaltı bişey hazırlamadım yemicek çünkü daha da moralim bozulacak.en iyisi beklemek sanırım.antibiyotik bağırsaklarını da bozdu şimdi yavrum ishal oldu,karnı gurul gurul.gece de uyuyamıyoruz,öksürdükçe ağlıyorsenağlama

X