Bebekli hayata geçiş

Aramıza hoş geldin tatlış anne
Ben çok berbat bir lohusalık depresyonu yaşamış biri olarak sana güzel bir haberle geldim ; GEÇİYOR.
Ben ilk 3,5 ay panik atak krizleri geçirdim. Çok zor günlerdi. Allah annemden razı olsun. Çok destek oldu bana. Sabah 5 te annemi aradığımı biliyorum. Anne geçer mi diye
Hepimiz yaşıyoruz. Kendini sakın suçlama. Bol bol hava al. Günde 20 dk da olsa yürüyüş yap. Ve buraya bol bol yaz :) çok güzel kadınlar var sana destek olacak.

Ne güzel olurdu gerçekten.
Umarım bende boşuna stres yapmışım diye düşünebilirim..

Canimm
Oncelikle yalniz degilsin Bu durum ilk defa senin basina gelmiyor. Bunlari hissettiğin icin kötü bir annede degilsin
Kızım kolikti. Ikimizde hic bebek gormemisiz. Dogurdum agliyor agliyor agliyor. Hatta buraya konu acmistim. Hep derdim ki bu bebek ağlamadan durmaz. Birde emmiyor o da ayri hikaye. Simdi o koz büyüdü.9 yasina girdi. Ve sen yazınca komigime gitti gecen gun ilk kekini de yapti. Cokta lezzetliydi
8 yil cesaret edemedim 2. Çocuğa. Ayni senin gibi sakinlik esimle vakit gecirmeyi seviyordum. Ve zor bir dogumdu kizim. Cok zorda bir bebekti ama iste "yalniz kalmasin,dunya hali,belki bu oyle olmaz "deyip 8 yil sonra bir oglumuz oldu. Ama bu ondan da beter Buraya yine konu actim gececek deyin diye.
Simdi oglum 4.5 aylik salincak kurduk salliyoruz, Ha bire bebek sarkisi dinliyoruz vs vs
Ozetle(hayat hikayesi gibi oldu kusura bakma) sunu demeye calisiyorum bazen kizsanda,eski gunleri ozlesende, pismanda olsan, bunlarin hepsi NORMAL. Sakin sucluluk duygusuna kapilma. Insaniz sonucta kolay bir surec degil zorlanman bunalman bebegini sevmediginden değil tam tersi cok sevip yetemeyecegini dusunmenden.
Bunaldiginda dua et ve hayal kur. Ve bunlar gececek de. Inanki geciyor. Siz 3 kisi dahada guzel bir aile oluyorsunuz. Biraz sabır...

Hem zor hemde aşk daha da alevleniyor.. suratımızı seviyor gülücükler kâhkaha lar atıyor ve gevşiyorsun Diyorum ki bu zamana kadar boş yaşamışım sensiz geçen günleri... Yalnız olduğum içinde depresyona bi girip bi çıkıyorum

Öncelikle kızınızı sağlıkla, huzurla ve sevgiyle büyütün inşallah bu hissettiklerinin yaşadıklarınız o kadar normal ve o kadar yaygın ki.Konusamadigimiz ,utandıgimiz içinde hep giz.Ama konuşulmalı, bazı şeyleri kabul etmeli ve çıkış yolunu bulmalıyız.20 aylık bir kızım var.Bende geçtim o süreçten kolik bir bebek,pandemi başlangıcı, belirsizlik,ekonomik dalgalanmalar ve çevreden gelen saçma sapan tavırlar sözler. O kadar içime attım ki.Ablalarim arkadaşım eşime iyi gidiyor biz korktuk Mahinevden demişlerdi, ama tuvalette ağladığımı, gece bir yarısı öylece oturup durduğumu bilmeden.Sonra ne mi oldu? Panik atak gecirdim.tum bu duyguların üstüne yakın çevremden gelen bencil anlayışsız tavırlar ve sözler üzerine eklendiği için.Doktorla inatlastim ölüyordum, nefes alamadım,kalbim çok ağrıdı ama hiç bir belirti yoktu testlerde.Bana bunların olabileceğini bebeğimi bol bol emzirmemi ,beslememi onunla ten teması yapmamı, içimdeki duyguları anlatmami anlatamıyorsun yazmamı söyledi eşime de dönerek eşinize sarılın sevin yürüyüşler yapın demişti.Bunu anlatıyorum çünkü asla yanliz degilsin güzel anne.Gecicek inan.Cunku yepyeni i bi hayat başlıyor, doğum bebek için değil anne ixin baba icin de .Ve doğmak sancılı bir süreç.Temiz hava yürüyüşler bebeginle temas eşinle temas bunlar temel şeyleri .Kendini iyi hissetmek için saçını yapman ,makyaj yapman sana iyi gelebilir.Birde anlatman,paylaşman önemli.Zaman içinde azalacak. Bebehin büyüyecek her dönemin ayrı zorluğu ama güzelliği olucak.Ve sen güçlü çıkacaksın.Kizin senin sevgini hissedecek diğer tüm duygular gidicek.Bunlar hayat tecrübesi öğrenecek çokl şey var.Kendine şefkat göster çünkü bi annenin en çok şefkate ihtiyaç duyduğu dönemdesin.Cok değerlisin, o senin bebegin Rabbım sana emanet etti,sana nasip etti.Buna inan.
Kendini iyi hissetmediğin noktada mutlaka doktora git ,emzirmeye uygun ilaç da kullanılabilir çok bilgim yok o konuda.Ben çözümü yazmakda anlatmakta ve yürüyüş yapmakta bulmuştum.Kizima ve eşime olan sevgim de bana çok güç verdi.
Sevdiğin şeyleri bebeğinin ritmine uyum yaparak yap zamanını gözden geçir ve ona göre planla planin olmadığında üzülmek sinirlenmek yerine esnek ol.(bebegin aglamasi,uyanmasi vs.)kısa süren dizi ve filmler izleyin mesela.En azından of yarıda kaldı biseyi bile izleyemiyorum diye dusunmeene sebep olmasın.
Sağlıcakla ve sevgiyle kal inan hepsi geçecek ce güzelleşecek ❣

Yaşadıklarımız o kadar benzer ki birbirine, sizde kendimi gördüm resmen. Benim de ilk çocuğum kolikti, tam 10 yıl ikinciye cesaret edemedim. Sonra kızımın çok fazla kardeş istemesi üzerine ve de bu dünyada yalnız kalmasın diye düşünerek tüp bebek tedavisi ile 2 yıl uğraşıp ikinci çocuğuma, oğluma kavuştum çok şükür. Ama maalesef ikinci de çok çok zor bi bebek ve benim psikolojim bitik. Depresyonda gibiyim, hayattan gram zevk almıyorum Bebeğim 4,5 aylık oldu demişsiniz, mesajınızı görünce sormadan edemedim, kolik sıkıntılarınız hafifledi mi?

Herkese teşekkür ederim.
Bazı günler kolay bazı günler zor derken hem bedenen hem de ruhen yorulmaya devam ediyorum.
Dün kızım sürekli ağlarken ve ben de sinir krizi geçirip ağlarken keşke benden daha çok hakeden birisine nasip olsaydı dedim.
Onu hak etmediğimi düşünüyorum istemsizce. Keşke çok daha iyi bakan daha sakin bir annesi olsaydı.
Dün o halimden pişman olunca bugün biraz daha ılımlı gibiyim. İnşallah kalıcı olur bu halim.

Biraz daha büyüyüp bir şeyler ilgisini çekmeye başlayınca çevresindekilerin daha çok farkında olunca herhalde daha cok adapte olurum ve paylaşımım artar. Öyle umuyorum yani.

O kadar normal ki bunlar…sakin ol birazcik kendi haline birak bebegi aglarken.. gecmeyecek gibi
Ama gececek emin ol.. kendinide suclu hissetme.. isteyen cogu kadin anne olmayi hak eder emin ol, bunu soyledigin icinde suclu hissetme kendini..3-4 ay sonra bu gunleri anicaksin cunku seni taniyacak sesinle rahatlayacak.. baska zorluklar hep olacak ama guzelligide olacak.. cogu bebek bu zamanlarda aglar, normal diyerek dusun…soylediklerimizin cogu belki sana anlamsiz gibi gelsede, elbet anlayacaksin

Aslında anlamsız gelmiyor ama bazen işler çığrından çıkıyor beynimin içinde.
Normalde de psikolojik olarak iyi değilim birde bebek eklenince bünyem kaldırmıyor. Şu süreci atlatırsam ben her şeyi başarırım diye kendimi gaza getirecegim.

Kaldiramayacagim sey bana yuklenmezdi diye dusun, biliyorum zor.. ama elbet gunes dogacaktir.. gececegini bilmek dusunmek
Rahatlatabilir. Bira zaman sadece

Ah canım benim ya sana sarılmak istedim. Lohusa depresyonu yaşıyorsun ve bu inan çoğu kadına oluyor. Ben doğum yaptığım gün babamın beyin kanaması geçirdiğini öğrendim. Lohusalığın üzerine bir de o eklenince hepten koptum gittim. Çocuğumun suratına bakamadım bile. Emzirirken başka yere bakıp ağlıyordum. Devamlı ağlıyordum intihar etmeyi bile düşündüm. Hastaneden kaçmaya çalıştım :) Bebeğe bir şey yapmaktan korkup bir hafta aynı odada yatamadım. İnan deli gibiydim beni yalnız bırakamıyorlardı çocukla. Panik atak, anksiyete ne ararsan vardı. Şimdi o günler geçti ve yanımda kimse yok tek başıma her şeyi yapabiliyorum. Panik ataktan anksiyeten eser kalmadı. Sana demem o ki geçiyor kendine yüklenme. Kimi birkaç ayda atlatır kimi belki bir yılda ama hepsi geçecek sakın üzülme kendini de suçlama. İnsan bu dönemde en çok kendine yükleniyor. Kendinden nefret ediyorsun. Hayatın bitmiş gibi hissediyorsun. Ama hepsi bir süreç ve geçiyor. Hormonlar coşuyor insan sağlıklı düşünemiyor. Sana tavsiyem meditasyon yap. Güzel şeylere odaklan. Kendini gün içerisinde oyala. Sana iyi gelen insanlarla konuş. Kafanı o olumsuz düşüncelerden uzak tutmaya çalış. Ben hep öyle yaptım. Başka şeyler düşündüm. Komedi filmi açtım. Olumsuz düşüncelerin içinde boğulma dışarı çık nefes al. En önemlisi de kendine güven. Bebeğinle bağ kurmaya çalış o sana çok iyi gelecek emin ol

E siz benim aynımsınız ellerinizden öper bi kızım var 8,5 yaşında bi oğlan tek fark benimki 7 aylık salıncak kısmı bile aynı bu satırları da oğlanı salıncakta sallarken yazıyorum

E siz benim aynımsınız ellerinizden öper bi kızım var 8,5 yaşında bi oğlan tek fark benimki 7 aylık salıncak kısmı bile aynı bu satırları da oğlanı salıncakta sallarken yazıyorum
Yaaaa hala salliyoruz yani 7. Ayda da Daha az agliyor deyin bana da

2 ay önceki halimi gördüm yazdıklarınızda.
Çok zor bir bebeğim vardı. Doğduğu günden beri emerek uyurdu, memeden ayrılmazdı, sürekli ama süreklii ağlardı.
gecelerce ağladım, abartısız her gece hüngür hüngür..
Eşime sürekli biz naptık? Çok mutluyduk. Neden çocuk yaptık? Hayatımız bitti bi daha asla eskis gibi mutlu olamayacağız diyordum.
Evde sürekli surat asıp oturuyodum. Bazı günler sırf bir görev gibi uyanıyordum, altını alıyodum emziriyordum, uyku saatinde sallıyodum o kadar.
Sanki duygusal bir şey hissetmiyordum ve hissedemedikçe kendime kızıyordum.
Bilmiyorum nasıl oldu ama 5. Ayından sonra her şey değişti. Öncelikle bunu uykularına bağlıyorum. O uyudukça bende uyudum dinledim ve bebeğime daha rahat bakabildim.
Bir de sanırım hepsinin başı kabullenmek.. kabullendiğin zaman her şey daha kolay geliyor.
Şu anda 7. Ayında kızım. Ve iyi ki diyorum, iyi ki benim kızım o. Ölüyorum aşkından o derece.

Kısacası demem o ki biliyorum çok kişi söylüyordur, ama canı gönülden söylüyorum GE ÇE ÇEK.. hem de öyle bir geçecek ki sen bile geçmişe dönüp baktığında inanamayacaksın..

Yalnız değilsiniz.Sizinle aynı şeyleri Hatta daha fazlasını yaşadım.Daha kırkım çıkmadı annemin kanser olduğunu öğrendim ve daha erken gidip teşhis edilebilecekken ben hamileyim üzülürüm Bebeğe bir şey olur diye ertelemiş ve bunu duyunca bebeği reddettim.Onun yüzünden dedim daha neler neler ve ben bunları anlatmaya utanıyordum.Sanki bir tek ben yaşıyormuşum gibi ama aslında çoğu kadın aynı şeyleri yaşıyor ama dillendirilimiyor.
Annelik öyle bir anda aşırı sevgiyle gelmiyor.Ben de çok özledim eski hayatımı.Bir daha asla hiçbir şey eskisi gibi olmayacak dedim.Evet olmuyor ama daha güzel oluyor.9 aylık oldu şimdi.Tepkileriyle gülüşüyle her şeyi güzel yapıyor.Asla o günleri unutmadım.Unutamam.Ama sadece şunu bilin geçiyor.Gerçekten geçiyor ve lütfen vicdan yapmayın.Bunlar çok insani duygular.Son olarak ben de eşime sapkınlık derecesinde bağlanmıştım.Evden gidecek diye ödüm kopuyordu.Şimdi de gitse de oğlumla baş başa kalsam diyorum

Merhaba bende sizinle aynı duyguları taşıyorum.erken doğum üzerine bebeğim on gün küvözde kaldım o oradayken eve gelmesini Çok çok istedim çok şükür geldi ama inanılmaz bir bunalıma girdim. Sürekli ağlama krizleri geliyor bana. Bebek doyuyor mu anlamıyorum hickiriyor durduramiyorum gazını dakikalarca pispislamama rağmen çıkaramıyorum ve gece uyumuyor doğru duzgun bunların hepsi beni çok yoruyor ve bunalıma itiyor. Kendimi güçlü sanarken en ince kırılgan zayıf noktam oldu bebeğim.. Ne yapacağız ne kadar sürecek bu durumlar..

Benim en büyük korkumdu ağlama krizine girerse ve evde tek olursam ne yaparım diye.
Öyle bir gün geçirdim ama çok kötü geçmedi sanırım.
Gerçekten kabullenmek her şeyi değiştiriyormuş.
Eskisine göre biraz daha iyiyim.
Bir gün iyi bir gün kötü derken günler geçiyor sahiden

İnşallah geçer benimde. Ağlama krizine giren kişi benim... Elimde olmadan sürekli ağlıyorum. Herşey o kadar zor geliyor ki Allah yardım etsin bize diye dua ediyorum. Kabullenmek gerek haklısın inşallah başarabiliirim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…