Aile Planlaması Bebek dusunmeye basladik. Sorularim var.

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Bebek doğduktan sonra duygularını dinlemeyi çok isterim

Hatta aldırmayı düşündüğün konunun altına yazsan öncesi ve sonrası diye çok duygusal bir paylaşım olabilir, senin o konuna çok içten ve inanarak yazmıştım

Vaseline krem var ya büyük kutuda olanlardan aldım kakaolu olandan, içine bio oil kattım bir kutu,karıştırıp o şekilde kullandım,hiç catlağım yok, ama annemin de yok

Saçınızı hemen boyatın, çünkü gebeliği öğrenince boyamak pek doğru değil. Ama doğal rengine boyamak daha doğru olur. Çünkü gebelik 9 ay sürüyor ve siz dipleri çıktığında kendinizi çok bakımsız hissedebilirsiniz. Cinselliği akışına bırakmalısınız. Mutlaka bir kadın doğum ve endokrinoloji doktoru bulmanız gerekiyor. Gerekirse onlar hematolojiyede gönderir. yardımcı olabilmişimdir inşallah. Doktora şimdi gidin, çift çizgiyi beklemeyin derim. Rabbim hayırlı, sağlıklı ve mutlu bir yavru nasip eder inşallah.

Cok tesekkur ederim yardimin icin. Evham degil de, bile bile lades demek istemiyorum. Bahsettigim gibi ailede kimsede dogum olayi yok, herkes muthis cahil. Dogumlar arasi 20 25 sene var. Sorabilecegim kimse de yok. Hazir hissediyorum.

Ben sacimi en kisa surede boyatayim. Aradan ciksin.
Beklemem gerektigini de bilmiyordum. Benim buzdolabina kosasim geliyordu hep.

Folik aside hemen başla. 1 gün ara ile birlikte olun. Hangi şehirdesin istanbulda isen dr tavsiye edebilirim ama özelde.

Valla istanbuldayim. Tavsiyelere acigim :)

Evet iklim durumu da var.
Yazin sorun olur benim icin.
Simdilerde hamile kalmamda sikinti yok gibi duruyor.

Ben de tam tersini biliyorum canım. Ne kadar çok sık olursa o kadar kaliteli oluyormuş siperm. Uzun süre bekleyen kalitesiz oluoyrmuş

Valla ben bilmiyorum onu.

Folik asitin kan testindeki karsiligini biliyor musunuz? Rbc eksikligi folik asit eksikligiymis de, fazlaligi icin bir sey demiyorlar nette. Rbc yuksekligim varmis pazar gunu simdi teste baktim da.

Arkadaşlar herseyi yazmis maşallah o zaman dolsun gobisler gelsin bebisler

Hayirlisi ne ise o olsun :)

Hamilelikte ben kullandığım tüm ürünleri dermokozmetiğe çevirdim,saçımı boyamadım

Ben su sac isini aradan cikartayim. Abur cuburu keseyim. 1 2 kg versem bir sey olmaz.
Folik asiti de ciktigimda alicam.
Folik asitin kan tahlilindeki adini biliyor musun?

Hamile kalirsam surmem artik...

Sigarayi ben de kabul etmiyorum.
Yani yok olsem birakirim ama hamile degilken bana sokmeyecek o birakmalar.

Cok tesekkur ederim. Dikkate alacagim.

Alacagim cikinca. Evet onemliymis.

Cok tesekkur ederim.

Dr bana folidace vermişti cnm
Sende bu kadar kiloyu nasıl verdin onu söyle bana noooolur

Gunde 7 8 ogun yiyerek metabolizmami hizlandirip vermiştim.

Akışına bırak çünkü oldu olmadı stresi yaşamazsın. Biz bi kere korunmadık ve oldu. O korkuyla şimdi kat kat korunuyorum
Korunmayı bırakmadan önce saçlarını doğal rengine boyat ki uzun Zaman bıyayamayacaksın dibi çıktı stresin olmasın kötü görüntü oluşmasın. drlar da izin vermiyor.
Oje ben emzirirken de sürmedim ama zaten geçen haberlerde gördüm içerisindeki bir madde vücuda karışıyormuş ve bu nedenle iyi etmişim, şimdi oğlum 1,5 yaşında emmiyor ama ohe sürmeye de vaktim kalmadı artık
Dr seçimini pek araştırmadım ama özel sağlık sigortamızın olduğu iyi bi hastaneye gittim oldukça memnun kaldım ve bi daha çocuk düşünürsem o dr U fizanda olsa bulurum.
Kg kontrolü yapsan iyi olur, benim çok rahattı hamilelik ve 32 kg aldım hala vermek için çabalıyorum
Bahsettiğin rahatsızlıkların için test yapılır zaten. Beslenme için Müge Özyurt Şafak ın bir diyetisyenin hamilelik günlüğü kitabını tavsiye ederim. Bu dr benim gittiğim hastanede diyetisyendi ama kadınla aynı dönem hamile olduğumuz için ben kitaptan haberdar olduğumda çoktan kadının iki katı şişman hale gelmiştim
Ben sigara tiryakisiyim, hamilelik ve emzirmede içmedim ama sütü bıraktığı günün ertesi içmeye başladım. Çok takma zaten istemezsin bile içmeyi.
Şimdilik benden bu kadar, size şimdiden hayırlı olsun

Kanda değerine bakılıyor mu bilmiyorum, 12.haftaya kadar kullanıyorsun zaten, gebelik öncesi de 34ay kullanman cok iyi olur, akabinde elevit ya da decavit başlatıyolar

Umarim rahat bir gebelik gecirirsin.
Cok tesekkur ederim.

Canim cok kiymetlidir benim. O yuzden cogu seyim kontrol altindadir. Son 1 senedir tiroidlerim duzgun calisiyor fakat tiroid bezim bir yandan iltihap uretiyor. Tuz degisimi ile onu da yari yariya indirdim fakat bitmiyor. Yapacak hicbir sey yokmus.

Gebelik yasarsam kesinlikle cikacak sekerim. Cunku simdi bile tatliyi, ekmegi makarnayi abartsam tokluk sekerim cikiyor. Yedigime dikkat ederek 140in altinda tutabiliyorum. Seker hastasi degilim ama cok ciddi bir adayim.

Benim de anne tarafım hep şekerli bende de çıkmıştı, 140 falan çok ama gebelikte, açlık 85i tokluk 130u geçmesin diyordu bana doktor, endokrin gidiyordum, bol yoğurt ve yürüyüşle dengede kalıyo

Çok ince düşünme ana rahmine bir düşsün sonra gene sorarsın anlatırız

Bizim de hap kullanmayi unuttugumuz gun oldu 1 kez, ustune de yanlis gebelik testi sonucu ile kafayi yemistim. Istemiyordum cunku. Simdi o yuzden rahat davranmaya calisiyorum.

Kanda değerine bakılıyor mu bilmiyorum, 12.haftaya kadar kullanıyorsun zaten, gebelik öncesi de 34ay kullanman cok iyi olur, akabinde elevit ya da decavit başlatıyolar

Bunu bu kadar irdelememin sebebi bir kac ay daha korunmaya devam edip folik asit mi kullansam acaba fikri.

Ben 1 mayısta folik asite başlamıştım, 16 temmuzda ilk korunmasız ilişki ve hamile kaldım

Konu başligiyla durumum cok benzer

Bende bir cocuk var 10 yasinda
Sanki herseyi unuttum gibi

Peki hanimlar bu gebe kalma asamasinda babanin kullandigi ilaclarin bebek uzerinde olumsuz bi etkisi olabilir mi

Sac boyamaya gelince; bende beyaz cok.
Cok sık boyatiyorum regl tarihime yakin boyattiysam ustune birde regl olmadiysam nolcak

Konu sahibi, folik asit degerine kandan bakiliyor
Kan tahlikindeki adi da folik asit zaten

Gebelikte oje surulmedigini bilmiyordum
Ayrica fondotenin zararini da

Sagolun hanimlar

Sorulariniz komik degilde , burda size pek yardimci olunmaz oncelikle saglikla ilgili kontrollerinizi yaptirin , zaten her gebelikten once gerekir bu tarz kontroller hem sizin hem esinizin kotrolu gerekir. Ozellikle sizin insulin direnci gibi sorunlariniz da varmis bunun icinde bir uzmanla gorusun diyet gerekirse yaparsiniz yada beslenme programi verirse ona uyarsiniz. Zaten boyle bir sorununuz varsa gebeliginiz boyunca beslenmenizi kontrol altinda tutmaniz gerekebilir. Yani cok dert edilecek konular degil cok fazl kafaya takmayin akisina birakin. Sigarayi zaten kendiniz icin birakmaniz lazim. Bence her kadinin anatomisi farkli olur ve gebeligide kendine ozgu olur diye dusunuyorum. Bu sorularin neredeyse tamamini doktorunuz la konusabilirsiniz diye dusunuyorum en dogru bilgiyi ordan alirsiniz. Simdiden hayirli olsun.

en önemlisi tiroid ve ,nsülin direnci.doktora gitmelisin,gebelik düşünen kadınalrda dozu tekrar düzenliyorlar çünkü,gebe kalmayı kolaylaştırmak adına.
sigarayı çok severim,hamile kalınca şak diye bıraktım,emzirme bitene kadar da ağzıma sürmedim.kafada bitiyor.hayal değil gerçek.
sevişmeyi akışına bırakmıştık,tehlikesiz denen günde hamile kaldım zaten:)
saç boyadım hamilelik öncesinde sorun yok,hamileyken de makyaj oje hepsini yaptım,saç boyasının kokusundan dolayı yapmadım.
devamlı gittiğim bir doktorum vardı,bence her kadının olması gerekli,şimdiden bulun birini ve aklınıza yatan birini araştırın.

Benim folik asite bakilmamis o zaman.
Rbc yuksekligim var bi tek. Folik asit dusuklugunde dusuk oluyormus ve kandaki oksijenle alakali bir seymis. Alakasiz demekki onunla.

2 aydir her gun yedigim bademe guveniyorum simdilik. Folik asite de yarin baslayacagim.

10 senede unutuluyor mu cidden ya, ama siz yine de hatirlarsiniz. Umarim ikinci de guzel bir sekilde gelir.

Benim de kv 5 tane dogurmus. Kizi da dogurdu daha yeni ama onlara soramam. Esim de ben de istemiyormusuz gibi davraniyoruz baskidan cekindigimiz icin. Bizi "cocuklardan nefret eden, tahammulsuz, kil tipler" olarak biliyor herkes. Genel kani "bakmaz onlar ya, gozleri almaz seviyolar gezmeyi" Hos oyleyiz de ama bakalim.

Cok tesekkur ederim yardimlariniz icin.

Sigarayi sak diye birakmak gercekmis demek ki.
Baslikta baskasi da var.
Insallah ben de oyle olurum :)
Ben insulin icin de tiroid icin de ilac kullanmiyorum. Yediklerimle insulini, tuz ile tiroidi kontrol edebiliyorum.

emzirme bitince dün bırakmış gibi oldum tekrar başladım ama :):) o da kafada bitiyor neyse..inşallah olursunuz,olmayacak bişey yok dediğim gibi öyle motive edin kendinizi bşatna sorun olmaz..
tiroid rahatsızlığınız hangisi bilmiyorum,hipotiroidi mi? ama hamile kalmayı etkiledği için öutlaka kontrole gitmelisiniz.ilacınız yoksa da verebilir.tsh ı farklı seviyede tutuyorlar gebelik için.ayrıca unutmayın bebeğin zeka sıkıntısı olmaması için tiroid değerleri çok ama çok öenmli..yani gebelik boyunca da kontrol altında tutulacak mutlaka.

önce stres ve sigaradan uzak durun. troid ve diyabet için muhakkak dr a gidin, gebelikte yaşanacak konular hakkında bilgi sahibi olun.
annem de bize hamile kalınca ilk sigaradan tiksinirmiş, doğum yapınca da canı ilk sigara çekermiş. bizim için bırakmadı ama torunu kokuyorsun deyince o gün bıraktı sigarayı. :)

adetin ilk gününden 14 gün sonra gün aşırı ilişki tavsiye ediliyor, her gün olması kaliteyi etkiliyormuş.

kilo işini akışına bırakın. ben kilo alınca gebe kaldım, çabuk kilo alan biri olmama rağmen sadece 7-8 kg aldım gebelikte ve doğumla gitti. ama diğer kilolar gitmiyor :) çok zayıf olanlar gebelikte 20 kg alabiliyor. bünye meselesi yani o yüzden kafanıza takmayın. ayrıca her gebelik birbirinden çok farklı.

ben gebelik öncesinde ve sırasında ilaç vitamin kullanmadım, değerler normal olduğu için dr gerek görmemişti. çünkü her ne kadar bebek için denilse de vücuda giren ve fazlalık olan ilaçlar böbrek ve bağırsakları yorar zedeler demişti dr um.

kozmetik konusunda bilgim yok maalesef ama bitkisel içerikli olanları önerenler var.

kan pıhtılaşma sorunu doğum için önemli, bununla ilgili bilgi edinin doktorunuzdan.

önce güvenebileceğiniz bir doktor bulun ve onunla devam edin.

eğer beklemek istemiyorsanız incir kürü yapabilirsiniz, ben ve çevremdekiler çok faydasını gördük :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…