Aile Planlaması Bebek dusunmeye basladik. Sorularim var.

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Erken farkindayim. Hani zaten geciktim psikolojim yok. Ama olursa sevinirim. Esim almis folik asiti.
Ne zaman iciyoruz bunu? Sormamis

Onu bunu bilmem ama sık birliktelikle hep kız Bebek oluyo..

Biz hep oglumuz olacak uzerine konustuk. Oyle hissediyoruz. Kismet tabiki.

Normal olmama sevindim ya hu
Ben kesinlikle istemiyordum. Bu ayin hapini bile aldim, kullanmaya da basladim ama birakmak durumunda kaldim. Istiyorum simdi. Ki biz esimle yuzyuze defalarca konuştuk. O istese ben istemedim ben yesil isik yaksam o dedi yok olmaz. Gittik telefonda karar verdik.

Sigara, içki ve 3 beyazı hemen bırak...Haftada 5 normal yahu, biz gençken gecede 5 kere yapardık....

Alkolu uzun suredir almiyorum. Simdi tart yapmistim ya ondan yoktum 3 beyaz isi sikinti oldu

Kac aylik evlisiniz iyotsuztuz
Ben de ona göre bi bakayim gerci hep erken kafasindayim soyle gezmeler tatiller vs hayal ediyorum ya bebek bebek bebek diye sesler kulağımda cinliyor

Kac aylik evlisiniz iyotsuztuz
Ben de ona göre bi bakayim gerci hep erken kafasindayim soyle gezmeler tatiller vs hayal ediyorum ya bebek bebek bebek diye sesler kulağımda cinliyor

Daha 5 aylik. Hatta 5 ay dolmadi bile
Evlenirken niyetimiz en az 3 sene beklemekti.
Biz de tatiller, gezmeler diye hayal kuruyorduk.
Ustune bir de esimin yegeni olunca hepten yok ya 5 sene de bekleriz cekilcek sey degil bu dedik, 5 ayda geldigimiz nokta bu.

kahve falan da içmemen lazım diye biliyorum yani etkiliyor diye okuyorum bazı yerlerde, bence azalt bari türk kahvesi ve nscafeyi, sigarayı da bırakabiliyorsanız bırakın.

Bence once dr a kontrole gitmelisiniz, dr hamilelik icin sakinca yok derse devam edin derim ben.
Sorulara gelirsek; hamileligim annemin hamileligine benzemedi. Her hamilelik farklidir zaten, ayni kadinin hamilelikleri bile farklidir.

Sac boyama ya da oje cok onemli degil bence cunku benim yasadigim ulkede ki gelismis bir ulke olmasina ragmen dr lar izin veriyor.

Sigarayi bence hamile kalmadan bile once birakin. Gerci hamile kalinca birakan cok insan da gordum, hatta ilk 2-3 ay icin sonra birakan da gordum. Kisiden kisiye degisiyor iste.

Akisina birakmak cok mantikli cunku hic bir sorun olmasa bile surekli cocuk diye takinti yaptiginizda siniriniz bozulur.

Bol sans :)

Sağlık kontrolünden geçmeni söylememizin sebebi, belli rahatsızlıkların olduğu için değil aslında. Yani gayet sağlıklı, kendini iyi hisseden her bayanın hamilelik öncesi bir kadın doğum uzmanına görünmesi gereklidir. Bu kontrollerin amacı, acaba çocuğum olacak mı? dur bir öğreneyim amaçlı değildir. Bazı kan testleri yapılır, vücudunuzda ki vitamin oranlarına,kan değerlerinize bakılır. Genelde hamilelik boyunca içilen folik asit, aslında hamile kalmaya karar verildikten sonra kullanılmaya başlanmalıdır mesela. Ya da hamile kaldığınızda vücudunuzda kan değerleriniz düşer, çünkü bebek kanınızdan beslenmektedir. Kansızlık vs gibi bilmediğiniz bazı şeyler varsa başında öğrenilerek daha sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz sağlanabilir. Kısacası, hamilelik öncesi doktor kontrolü, hamile kalabilir miyim? sorusuna cevap aramak değil, hamile kaldığınızda ortaya çıkabilecek sorunlarını en aza indirip sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirmenizi sağlamak içindir.

Yok artik :) sari sacli bebek dogurmak isteyen sariya boyatsin, siyah isteyen siyaha boyatsin. Renkli goz isteyen lens taksin. Al yanak isteyen allik sursun falan o zaman. oje surunce renkli tirnaklar da ayri bir hikaye.

Yok artik :) sari sacli bebek dogurmak isteyen sariya boyatsin, siyah isteyen siyaha boyatsin. Renkli goz isteyen lens taksin. Al yanak isteyen allik sursun falan o zaman. oje surunce renkli tirnaklar da ayri bir hikaye.
Herkes kendine yapsin deneyin bence bide futbol maclari izle oğlana hamileyken fanatik olur maclari kacirmaz... Dizi izle dizi manyagi olur. Tel oyna çocuk telin elinden düşürmez. Bi suru şeyler var

Yarin icin randevu aldim.
Diger testlerimi de erken yaptirmis olucam boylece.

bence 5 ayda oturmuyor birşeyler yada ben evhamlıyım hala oturmadığını düşünüyorum bu yüzden korkuyorum hala karar veremıyorum ama ama larım çok da yapacak bir şey yok karar verdiyseniz hayırlısı. ben tok alıyorum ama dediğim gibi ben bir türlü rutin alamıyorum tecrübeli arkadaşlara sorabilir sin.

Esim de ben de bu yuzden 3 sene demistik evlenirken. Hatta en az 3 sene demistik. Oturmaz zaten, ayni evde yasamak zordur vs agzimizdan dusmuyordu. Maddi manevi hazir olmaliyiz diyorduk. Ev alicaz araba alicaz vs sayiyorduk. Tesadufen ev sahibi olduk, arabamizi aldik. Evlenince bir seyler degisir bu sevgililik gunlerimiz gibi olmaz diyorduk. Evet degisti. Ama iyi yonde. Evlilik bize yaradi. Sanki hazir oturmus evlilik varmis da biz icine yerlesmisiz gibi oldu. Sanki duzeni biz kurmamisiz gibi ya da duzeni hic fark etmeden kurmusuz gibi oldu. Biz evlilik kararini da 40 gunde pat diye almistik. Ben bize sasirmiyorum belki de bu yuzden.

Ben de kahvaltidan sonra aldim bugün.

umarım herşey gönlünüzce olur. herşey böyle güzel devam eder.
ben herşeyi hep tırmalayarak sahip oluyorum kolay mutlu oluyorum fakat bu mutluluga zor erısıyorum

Ahah bizde ortalama 1-2 sene diyorduk henüz 2 ay oldu evleneli demek ki bi 3 ay daha durumu idare edebilirim demektir
Hayirlisi olsun

hadi inşallah diyelim o zaman slim :)
bana da bi gün şu istek gelir inşallah 4 senedir hazır olmayı bekliyorum daha da 4 sene beklerim gibi

Ahah bizde ortalama 1-2 sene diyorduk henüz 2 ay oldu evleneli demek ki bi 3 ay daha durumu idare edebilirim demektir
Hayirlisi olsun

Benim son 6 ayim soyle gecti.

Evlenince kesinlikle olmaz - hayir - asla - supriz mi yapsam, neyse bosver - of cekilecek dert degil - cicik istiyirim bin

Son ay ses ice dogru ama, digerleri kadar gur degil

ALLAH hayırlı,sağlıklı evlat versin..

İLİŞKİ ;
düzenli seks hayatınız iki güne bir olduğunda sperm kalitesinin ıyı olacağını duymuştum..2-3 ayda bu şekilde sonuç alınabiliyormuş..Tabi bu kesinlik değil bir genelleme..

İlişkiden sonra hemen yataktan kalkma bacaklarını havaya dik diyende yok değil bayanlar arasında Hemşirelerde dahil

KOZMETİK;
saç boyanı hamile kaldıktan sonra kullanmamalısın,içeriğinde amonyak en hafifi..Cildine nüfuz eden şeyler bebeğede gidiyor..
Makyaj malzemelerinde fondöten kullanmazsın olur biter..kaliteli bir güneş kremi kullanın,hamilelere özel olsun mümkünse..yaz kış kullanın..bir allık bir kalem yeter bile canlandırmaya..Hamileler için özel kozmetikler var,bütçeniz yeterse onlardan alın..
oje sormuşsunuz..oje tırnak derimiz tarafından sünger gibi emilir.katmanlara iner..kırmızı oje çıkardığınızda kalan rengin nedeni bu olaydır..sürmezseniz daha iyi..
en önemli kozmetiğiniz güneş kreminiz ve hamilelere özel çatşal önleyici krem..3. aydan sonra başlayın sürmeye..cildiniz belli bir doygunluğa ulaşır..

DİYET VE SAĞLIK:
Tiroid nedeniyle gebelikte ilaç kullanmak zorunda olan arkadaşlarım var..Hamile kaldığınızda bunları dikkatle dr inceleyecek muhtemelen..
Şeker rahatsızlığı ya da tansiyon gebelikle gelen hastalıklar olabiliyor..Drunuzla bunları hamile kalmadan konuşun..
Diyetide rahatsızlığınıza göre planlarsınız,,kendi başınıza diyet listesi yapmayın bnce..
Her kadın illa çok kg alacak diye bişey yok..Diyetisyen yardımına ihtiyacınız var mı?Yoksa bnce başlamayın..İlk aylarda kusarsanız kg kaybınız olacak..

DOKTOR;
Bulunduğunuz yerdeki drların iyi olanını bulun ve hamile kalmadan tüm sağlık durumunuz paylaşın,bilgi alın,planlamaları beraber yapın..
Bir dru sadece çok iyi diye seçmeyin.Aynı zamanda çok yoğunda olabilir.Çok fazla hastası olan dru bn eledım.İhtiyacım olan her an ulaşabilmeli ve doyurucu cvp alabilmeliyim..

Kan pıhtılaşmaması olası düşük tehditli kanamalarda ya da doğumda sıkıntı olabilir mi bunu mutlaka sorun..

GENETİK YATKINLIK;
Benim annem zorluk yaşamamış,çokta çatlamamış..Ama benım kendi yapım bacak çatlağına yatkındı.Hamile kalmadan önce çatladım:)
Annelerimizin kızı olamayabiliriz..Cildinizin nem seviyesi ile alakalı bı durum bu..Bol su için her zaman..

SİGARA;
ALLAH evlat vermiş..Rahim onu koruyup yuva gibi sıcak olup korurken sen sigarayla zehirle..Olacak iş mi?
Bence olmayacak bişey değil..Yakma ağzında tut olmadı ne diyeyim :)

EKSTRA;

Folik asit ben hamilelikten iki hafta kadar önce başladım..Önce başlarsan daha iyi..
Kansızlığınız varsa demir ilacı kullanın..
Hamile kalırsanız adaçayı,maydanoz kullanmayın..düşük yapma riski olan besindir..
Her gün haşlanmış 1 yumurtayı kahvaltıdan eksik etmeyın..
Sütünüzü için yatın..
ALLAH yardımcınız olsun :)

Mesajiniz icin cok tesekkurler :)
Saglikla ilgili kisimlari yarina birakiyorum. Doktor secimi yapmadim bulduguma aldim randevuyu.
Kozmetik isini bilmeden bir sey yapmamak icin sormustum, pek yanasmamak gerekiyor belli ki. Ki kendimi biliyorum karpuzdan beter catlarim ben, yapacak bir sey yok.
Kansizligim yok bu arada. Kadinlarda 12 ortalamali deger bende regl sonrasinda bile 15lerde cikiyor.
Sigarayi birakacagim. Onun lami cimi yok kabul ediyorum. Ama dedigim gibi elimde bir sey olsun ki ona tutunayim su an yapamam. Bugün biraksam regl olunca yakarim. Kendimi biliyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…