Aile Planlaması Bebek dusunmeye basladik. Sorularim var.

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Aslinda 6 ay once gitmistim.
Evlenmeden once dogum kontrol hapina baslamak icin doktora gitmistim ve her seyime bakilmisti. Bir sorun yok demisti dr. Ama yumurtlama dahil mi bilmiyorum ki.

Önce bebek yapmayı deneyeceksiniz. Eğer olmazs a doktora kontrole gideceksiniz.

Hamile kalırsanız da faktör 5 olduğunuzu söyleyeceksniz. Genetik test yaptırmasaydınız yaptıracaksınız. Sonuçlara göre kan pıhtılaşması için iğne veya hap kullanacaksınız.

Hayat planlarla yürümüyor. Harika bir aileyiz bize bebii gerek diyorsanız bebek için Çalışmalara başlayın.

Sorun olursa sorun için yapmanı gerekenler,
Hamilelik olursa hamileliktr yapmanız gerekenler konuşursunuz. Daha çok erken.

Hayır canım rbc diye geçmiyor kanda folat diye ayrıca bakılıyor rbc yüksekliğinin birçok nedeni var nedenleri tam bilmesem de tek başına folik asitle alakalı olmadığını biliyorum sadece. Sen folik asit kullan canım yada en iyisi kadın doğumcuya bir uğra için rahat etsin

Niyetim buydu.
Nasil bu asamaya geldim bilmiyorum.

Cok tesekkur ederim :)

Ben olsam senin yerin de ilk önce gider bi hormon tahlili yaptırırim eşimin de spermogram yaptırmasıni sağlarim. Herşey olmasi gerektiği gibi çıkarsa haftada 5 ilişki çocuk olmasi için fazlasıyla yeterli. Aksi taktirde bi sorun varsa her gün 2 kerede ilişkiye girsenizde boşa vakit kaybı. Ojeyi saç boyamayi vs boşver önemli olan içki sigara kafein. Hamile olduktan sonra 3. Ay geçene kadar boyama. Troid şeker kan pihtilasmasi çok önemli kesinlikle bunlar için doktora git ve bunlar kontrol altındaysa çocuk iste. Troid gebeliği zorlastirir,kan pihtilasmasi düşük sebebi. Kilolu değilsen diyeti boşver ve folik asit kullan.

aslında çok mantıklı sorular sormuşsunuz.. her annenin ve anne adayının dikkat etmesi gereken konular..
ben şu gün şu saatte birlikte olunmalı olayına hiiiç inanmıyorum zira benim ki çocuğumuzun olmayacağını düşündüğümüz ( testler sonucunda ) bir zamanda oldu.. yumurtlama tarihim falanda değildi.. olacağı varsa oluyor :)

doktor seçimimi araştırıp o şekilde karar verdim.. memnun kalıncada devam ettim yoksa değiştirecektim..

çocuğa karar verdiğim zaman doktora gidip bütün testlerimi yaptırdım ki bir sorun varsa hem hamile kalmadan ilaç kullanabileyim hemde bilinçli hamilelelik geçirebileyim diye..

saçımı boyatmadım aslında beyazlar var ama yinede rahatsız olmuyorum:) eğer çok rahatsız olmuyorsanız boyatmayın.. oje sürmemek falan fazla pimpirikli olmak gibi geliyor bana:)

diyet yapmana gerek yok ama dikkat edebilirsin.. ben 53 ile hamile kaldım 5 ayda 5 kilo aldım.. diyet yapıyorum çünkü bebek büyüdükçe kilo problem olabiliyor.. sende diyetten ziyade kilo yapan yiyeceklerden kaçınabilirsin..

sigara içen hamile arkadaşım var.. bebeği sağlıklı ama ben o içerken vicdan azabı çekiyorum.. azaltarak bırakıcam dedi ama bırakamadı.. bir anda kesip atılma taraftarıyım eğer yapabilirseniz..

hamilelik anneye benzer mi biliyorum ama benimki benziyor..annemde çok yoğun mide bulantıları yaşıyormuş bende öyleydim ama ben tesadüf olduğunu düşünüyorum.. genetik faöktörler etkili mi bilemiyorum..

inşallah sağlıklı sıhhatli bebek sahibi olursunuz:)

En güzeli, bebek düşünmeye başladığınız zaman öncelikle sizin ama eşinizle beraber olursa daha iyi olur bir kontrolden geçmeniz. Tüm kafanızda ki soruların en doğru cevaplarını doktordan alabilirsiniz.

Çocuk için seks bana da saçma gelmiştir hep. Koyverin gitsin, ben korunurken hamile kalmıştım :)

Saç boyatma,makyaj vs... Hamilelik boyunca bitkisel boya ile saçlarımı boyattım. Doktorum "market boyalarından uzak dur" demişti. Normal şartlarda aşırı makyaj yapan biri olmadığım için bu konu beni zorlamadı. Günlük makyajım göz kalemi,rimel, allık ve ruj.

Kiloya gelince, oldukça kilolu hamile kaldım. 12 kilo aldım,şu an kızım 1 yaşında hamile kaldığım halden 6 kilo zayıfım. (sezaryen ile doğum yaptım). Tiroid ve insülin direnci ile ilgili sıkıntılarınıza doktor daha sağlıklı bilgi verecektir. Eğer kiloma çok takılırım derseniz, diyetisyenle ortak hareket ederek hamilelik boyunca az kilo alabilirsiniz. Fakat kendiniz çok sıkı diyet yapmayın bence. her türlü vitamini almanız önemli çünkü.

Doktor seçimimi, yıllar önce yapmıştım. Daha bekarken gittiğim bir kadın doğum uzmanım vardı zaten. Evlenmeden önce de eşimle kontrolden geçmiştik zaten.

Annemin hamileliği ile hiç ilgisi yoktu hamileliğimin. Bazen benzerlik gösterebilir ama, kesindir demek bence yanlış.

Sigara ahhh ahhh, öğrendiğim an bıraktım. Bu değişik bir duygu. kendi isteğiniz ile bırakmak isteseniz bırakamazsınız belki ama, söz konusu bebeğiniz olunca psikolojisi biraz farklı. Sigara içilen ortamda bile bulunmamaya çalıştım hamilelik boyunca.

Valla şimdilik bu kadar. Allah gönlünüze göre versin.

sorularının hepsi önemli sorular ve cevabını bulan gerekiyor
faktör 12 eksikliği, insülin direnci ve troid sorununu bir kadın doğumcuyla konusmadan korunmayı bile bırakma derim ben cevrenden önerilen bir kadın doğumcuya git ilk asamada esin olmasa bile olur bu sorunlarını anlat ve cocuk dusndugunu önce bunlar yoluna girsin ardından küçük bir diyet yapabilirsin doğum sonrası kilo vermeye calışmaktansa kontrollu gitmek iyidir ama bu diyeti yaparken kan değerlerin düşmemeli ayrıca gebe kalmayı planlamadan 3 ay önce folik asit baslanması öneriliyor ve yaklasık 6 ay önce sigarayı bırakmak gerekli sac boyama oje vs konulara gelince tamamen kimyasal oldugu için önerilmiyor özellikle ilk 3 ayda cünkü bebeğin temel sinir sistemi organları vs bu dönemde gelşiyor.. anneninkine genelde benzer derler ama kesin bişe yok bu konuda ayrıca tum bunlara kendini ayarladıktan sonra gün felan saymana gerek yok hersey yolundaysa ilişki sıklıgınız ideal sadece gün asırıyı öneriyorlar cunku hergun boşalmada erkekte sperm kalitesi dusuyor ve döllenme gecikiyor.. anlayacagın hamile kalmak en son şey önce kendini vücudunu hazırlamalısın

- tiroid ve insülin direncin varmış zaten kesinlikle önce bir endokrine gitmelisin. ihmal etmemelisin bunu. troid ve insülin direnci hamileliğini etkileyebilcek şeyler çünkü.
- Kadın doğum doktoruda belirleyerek git kontrol ol, kist miyom vs bişey var mı yok mu bakılsın. Bebek düşünüyorum dersin gerekeni aktarırlar zaten. Doktor belirlemede çevrenden alabileceğin deneyimlemiş birileri yoksa işin şansa kalır. Yani çevrende şu doktor iyi bu doktor iyi diye öneren varsa iyi güzel, ama yoksa şans işi.
Benim eşim soruşturmuştu :) bulduk öneri üzerine bi doktor devam ediyoruz halen kendisi ile. şuan şanslısın mesela. Yani gidersin birine, bebek düşünüyoruz dersin muayene eder konuşur anlatır vs vs. İçine sinmezse doktorun tavrı bi daha gittiğinde bi başkasına gider deneyimlemiş olursun. hamile kalana kadar deneyimleyebilirsen deneyimle. Ama hamile kalınca artık birinde karar kıl ve tek doktorla ilerle.ben öylede yapmıştım. 4. doktorda karar kıldım, kanım ısındı en sonunda doktora.
- birlikte olmayı akışına bırakman güzel. hemen hesaplamalarla kafayı yememiş olursun. akışına bırak ilk 4 ay ya da daha fazla sen bilirsin süreyi. hatta ilk 1 yıl akışına bırakabilirsen bırak gitsin. ben planlı gebelik yaşadım, kafamı mahvettim hesaplamalarla hemen başlar başlamaz. Yani başlamadan önce bile birlikte olma günlerini hesaplayarak başladım..
- anneye benzemiyor hamilelik. benim annemde zerre kusmamış midesi bulanmamış ben günde 20 defa çıkartarak acillik oluyordum haftalarca serumla beslendim. yani benzemiyor :)
- sigarayı bırakacaksın şekerim... :) zalimce olacak belki ama (bence) düşünmeye başlar başlamaz bırakmalı bence kullananlar. alkolde buna dahil.
- diyet mevzusu; kilo almasan güzel olur mesela. şuan normal ideal kilodaysan üzerine alma bence.
- Kesinlikle ve kesinlikle diş doktoruna git. şiddetli tavsiyedir bu. ihmal etme :)

ben şeker hastasıyım mesela, düşünmeye başladık ve doktora gittim. endokrin ve kadın doğum. kontrollerimi yaptırdım. 3 ay diyet uygulayarak şeker ortalamamı düşürdük endokrinde. bebek yapabilirsin diyene kadar diyet yaptım. 4 ayımı aldı bu. sonrada bebek çalışmasına başladık, 4 ayda öyle geçti. yani 4. ay hamile kaldım.

Allah gönlüne göre versin sevgiler :)

Ben en azindan 6 ay hatta 1 sene akisina birakip olmazsa gitmeyi dusunuyorum. 3 4 ayda bir tiroid, insulin vs baktiriyorum. Bir sorunum yoktu eylul sonunda. Aralik ya da ocakta baktiracagim. Tabiki degerlerimi olcemem ama kendimi biliyorum, etkilenme seklimi biliyorum. Iyiyim su an.

O değil de ben haftada 5e takıldım :)

Yav normal degil mi? Yazin daha fazlaydi da simdi useniliyor haliyle.

Yukarida da yazdigim gibi, eylulde iyiydim. 8 senedir bu iki problemim var. Ayarim bozuldugunda hissediyorum. Su an iyiyim. Bekleme taraftariyim. Yasim cok genc, evliligim cok yeni, strese girmek istemiyorum. Odaklanmak istemiyorum. Bu ay ozellikle yogunlasmamin sebebi, dogum kontrol hapini biraktim ve ara kanama yasadim. Yumurtlama vs her sey belirsiz. Dev ihtimalle tutmayacak ama tutarsa da supriz olacak.

6 ay önce 6.haftada düşükle sonuçlanan bir hamilelik geçirdim o yüzden az deneyimle yazıyorum.

-Sağlık problemlerin olduğu için ilk başta bütün kontrollerden geçmen şart.

-Benim annem de bende 4 ay adet görmüş. Ama 4 ablamın hamileliğinde de böyle şeyler olmadı.

-Planlamaya başlarken nörolojik(epilepsi hastasıyım) ve jinekolojik muayeneden geçtim. Hamile kalınca kan testiyle belirlediğim başka doktora gittim. Aynı doktorla devam etmek iyidir tabi.

-Sigara bana göre asla olmamalı!

Bu arada haftada 5 mi? Uvv çok iyi rakam

Zaten ister istemez sigarayı bırakıyosun. 6. Haftadan sonra benim tiksinmelerim başladı. Kusma ciddi bulantılar olmadı ama günde iki paket sigara içen ben 6. Haftadan sonra sigaraya elimi dahi süremedim.
Hoş aşkımla bile öpüşemiyorum hiç ağzı kokmayan adam 6. Haftadan sonra lağım gibi kokmaya başladı.Sırf ağzıda değil teni, saç dipleri her yeri kokuyo gibi benim gibi olan var mı?

Ay yok kesinlikle şaka yapıyorsun.

Ya yok cidden saka yapmiyorum.
Benim adet donemlerimde bile seks yapmasak da yakinlasiyoruz ki 2.5 3 gun sürüyor.
Ne bileyim sevdigimiz dizinin reklam arasinda bile biri digerini sikistirir.
Ikimiz de genel olarak haziriz sevismeye. Oyle bir hazirlanalim da, su da olsun da, cay bitsinde vs insanlari degiliz.
Ha gecen mesela 1 hafta ikimizin de cani istemedi. Kimse digerine yaklasmadi.
Yazin hem havanin hem yeni evli olmanin verdigi rahatlikla daha da fazlaydi.
Bana normal geliyor.

canım sigara konusun b

ende aynısı yaşadım bir anda bıraktım yaklaşık olarak doğum yaptıktan 3 ay sonra içtim ama os üre zarfında hiç canım bile çelmemişti

evet başta güzel oluyor 3 yıllık evliyim şimdilerde rutine bağladık haftasonları
hafta içi pestilimiz çıkıyor çalışmaktan canımız istese bile çok yorgun oluyoruz.
bu aralar bende çocuk düşünüyorum konunu takipteyim.
ben rutin olarka 6 ayda bir giderim doktora bir şey çıkmadı bugüne kadar.
folik asit verdi doktorda 1 gün kullansam 5 gün unuyorum.
birde yazın beni çok sişirmişti elim ayağım çok su tutmuştu ondan kullanmadım bu aralar yine alıyorum.
hayırlısı bakalım
bence biraz erken hayatı yaşa

Suraya bir yorum birakayim konuyu takibe alayim.
Bizden de herkes bebek bekliyor saka gibi esim de cok istekli her an karar verebiliriz.

Millet haftada 5 kez sevisme isine ne diye sasirmis ki cok normal degil mi yoksa biz mi abartiyoruz hahaha

Benim annem de bütün hamileliklerinde sigarayi pat diye bırakan bir insan. Ancak hipertansiyon sebebiyle tek hayatta kalan evladi benim bu nedenle hamile kalmadan kontrole gidilmesi gerek.

Reglden sonra yumurtlama dönemleri oluyor programda gösterir onu takip ederek denemeye baslayabilirsiniz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…