Aile Planlaması Bebek dusunmeye basladik. Sorularim var.

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

iyotsuztuz

Eski slimsigara :*
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
23 Ağustos 2011
5.411
9.342
Kizlar merhaba.

Esimle bebek dusunmeye basladik. Daha dogrusu istedigimize karar verdik. Bir kac sorum var. Cevremde sorabilecegim kimse yok ne yazik ki cunku ailemde son yasanan hamilelikte ben olmusum o da kazayla olmus. Internetten arastirdigimda ucusa gecen cevaplarla karsilastim. Dipsiz kuyu olmus.

Sorularim komik olabilir ama gulmeyin ya cok cahilim :)

Oncelikle acelemiz yok, gunune saatine dikkat etmek istemiyoruz. Yani seks yapma amacimizin cocuk yapmak olmasini istemiyoruz. Ortalama haftada 5 kez sevisiyoruz. Akisina birakmak sacma mi yoksa olacagi varsa olur mu?

Sacimi ne zaman boyatmam gerek? Bu durumun bir ilgisi var mi? Dibim geldi de internette ilk 6 ay oje bile surmeyen annelerle karsilastim. Oje de mi surmuyoruz? O niye? Sac boyası, oje ve makyaj konusunda yardiminizi bekliyorum.

Kilolu degilim ama zayif da değilim. Hamile kalma ihtimaline karsi diyet yapmali miyim? Akisina mi birakmaliyim? Tiroid problemim ve insulin direncim var. Kilo aldigimda ortaya cikiyor ikisi de sadece. 1 2 kilo aldim yine de son 1 ayda. Eylulde ikisinde de bir sey yoktu. Yani bu ay hem bebek denesem hem diyet yapsam nolur?

Doktor secimini nasil yaptiniz? Kafanızda belirlediniz, cift cizgi gordunuz ve oraya mi gittiniz? Benim faktor 12 eksikligim vardi. Kanim pihtilasmiyor. Son 5 6 senedir yok. Buna dikkat etmeli miyim? Etkiler mi?

Kadinin hamileligi cidden anneninkine benzer mi? Annem 5 aylikken fark etmis. Tabi mide bulantisi vs hicbir seyi olmamis. 6.5 aylikken de dogurmus. Bundan pay cikartmali miyim?

Sigarayi birakmam gerekiyor biliyorum. Ama cok seviyorum. Hamile kalinca sak diye birakanlar var ya, onlar gercek mi? Ben de onlardan olmak istiyorum da.

Aklima gelenler bunlar. Biliyorum komik ama cidden cok bilgisizim. Ailemde kimse evlenmedi de cocuk da yapmadı, sorabilecegim kimse yok. Akliniza geleni siz de ekleyin lutfen.

Yardim eder misiniz?

Önce eşinle birlikte kontrolden geçersen en azından kafan rahat başlarsın bu işe.
Mesela en önemli sorunlardan biri kadın her ay regl olsa bile her ay yumurtlamak zorunda değil.
Bunu bilmeden beklentiye girersen her ay üzülürsün gibi..
O yüzden gidip önce jinekolojik muayeneni olmanı tavsiye ederim sana.

:) öncelikle sağlıgınla ilgili durumları çift çizgiyi gördügün zaman gidecegin doktor takip eder gerekli tahlileri ister.
kendini doktoruna bırakacaksın hepsi bu.

haftada 5 sevişme iyiymiş :) gün zaman farketmez tam gaz devam.

hamile kalınca tak diye sigara bırakanlardan biriyim,
1 yaşına kadar emzirdim, emzirdigim süre boyunca da hiç agzıma sürmedim.

Doktor secimini nasil yaptiniz? Kafanızda belirlediniz, cift cizgi gordunuz ve oraya mi gittiniz?

Doktora hamile kaldıktan sonra değil kalmaya karar verince gittim.
Çünkü gebe kalmadan önce kullanılması önerilen ilaçlar var, folik asit gibi.

Bir de hamile kaldığını duyar duymaz sigarayı bırakmak iyi bir yöntem değil. Sonuçta yumurtan döllenmiş ve rahme yerleşmiş oluyor zaten. Neden daha sağlıklı iken gerçekleşmesin bu süreç?

Aslinda 6 ay once gitmistim.
Evlenmeden once dogum kontrol hapina baslamak icin doktora gitmistim ve her seyime bakilmisti. Bir sorun yok demisti dr. Ama yumurtlama dahil mi bilmiyorum ki.

beyaz ekmek yerine buğday ekmegi, kızartma, gazlı içecekler, tatlı gibi kilo yapan besinlerle arana mesafe koyman da fayda var,
şunu unutma, sen 30 kilo da alsan 10 kilo da alsan
ortalama 2,500 /4.000 kilo arası bir bebek dünyaya getireceksin.

Önce sen bir jinekoloğa, eşinde bir üroloğa gidip muayene olun tahlillerinizi yaptırın ve bebek düşündüğünüzü açıkca belirtin doktorlarınıza..
Size folik asit takviyesine başlayacaktır.
Saçınızı boyatabilirsiniz ama gebelikte tavsiye edilmiyor çünkü kimyasal içeriyor, o nedenle mümkünse kendi saç tonunuza yakın bir renge boyatın gebelikte göze batmaz dipleriniz çıksada..
Oje sürebilirsiniz, bir sakıncası yok ama koklamayın fazla..
İdeal kilonuza kavusun ve öyle başlayın gebelik denemelerinize , yani gerekli ise önce diyet sonra bebek..Çünkü gebelikte kilo alacaksınız ve kilo almaya müsait yapınız varsa daha çok kilo alırsınız.
Tiroid ve insülin direnci gebe kalmayı geciktirebilir , onun için bir endokrinolojiye görünün, gerekirse ilaç tedavisini olun..
Sigarayı bırakın aması falan yok.
Genelde annenın gebelıgıne benzıyor bızımde gebelıklerımız ama bu bır genelleme sadece..
Doktor ve hastane arastırması yapın, gebe oldugunuzu anladıgınız an mumkunse tek doktorla gebelık surecını tamamlayın.
Umarım yardımcı olmuşumdur.

hımm..
aslında sorular komik eğil her anne adayının düşündüğü şeyler ama yaşadıkça insan cevapları daha net buluyor.
öncelikle folik asit kullanmaya başlayın. 3 ay önceden başlamak mantıklı. bebek ve sizin için önemli.. bazı hastalıkları önleyici. spinafida gibi..
sigarayı şak diye bırakanlar olduğu gibi olmayanlarda var.. bence siz bırakn şimdiden. annem hamileliklerinde hiç bırakmamış ve 3 kardeş bronşitli doğmuşuz ve hep hasta olmuşuz..

ben kullanmıyordum bebeğimde bronşit falan olmadı.. elbette olabilirdi ama önlem almak mantıklı.

ben de k,ne kilolu ne zayıftım.. ve hep dikkat ettim 10 kiloyla bitti ve hala 4 kilosu benimle.. iyi ki çok kilo almamışım.

doktorum 5 ayda 2 kilo alçaksın en sağlıklısı bu dedi. ve tatlı hiç yeme sana bve bebeğe gram faydası yok dedi..

gel gelgelim. ilişki tarihi aslında önemli. ama siz bunu önemsemiyorsanız ve hemen çocuk istemiyorsanız akışına bırakın.. normali adet aralığını 28 hesaplarsak. mesela 1 de adet gördünüz. üzerine 14 ekleyip 2 günde bir olacak. 15 17 19 gibi.. tabi bu süreyi biraz geriden başlatmak da fayda var.. 11 13 15 17 19 diye..

bilgim oldugu kadar paylaşim canım senle..
yumurta takibi yaptırabilirsin veya kendin internet yardımıyla hesaplayabilirsin yumurtlama gerçekleşeceği tarihlerini...

genelde hamiş kalmak isteyen bayanlar, hamilelik boyunca saçlarını boyatmadıkları için orjinal renklerine geri döner.. buda senin için daha pratik olur.. bu arada makyaj konusunda fondoten zararlı oldugunu biliyorum içindeki maddelerden dolayı. bunun yerine pudra kullanabilirsin.. ben sadece nemlendirici allık ve eyeliner kullanıyorum gunluk hayatta..

hamiş kalma ihtimalini goz onune alırsak diyeti hamiş kalmadan once yapman lazım eger hedefledigin kilo varsa. cunku hamiş kaldıgın andan itibaren diyet uygulaman zararlı.

ben adetimden üç gün önce idrar testi yaptım evde, ve cok silik bi çizgi cıkmıştim sonra adet gunumu bekledim ne olur ne olmaz diye ondan sora doktora gittim kan tahlili yaptırmıstım tabi ordada pozitif cıkmıstı.

bu arada her hamilelik farklı olur.. annemin aşırı derece de miğdesi bulanırmış zor bi hamilelik gecırmıs. bende ise tam tersi.. o yuzden pek genetik oldugunu dusunmıyorum..

bende sigara içenlerden ve asla bırakamayanlardandım.. hamileliğimi öğrendiğim andan itibaren sigara yı bırakamadım ama gunde bir iki taneye dusurmustum taa ki iki hafta oncesine kadar tamamen bıraktım kendime soz verdim bebişime zarar gelmesın diye..

bildiklerim bukdr canım :)

bu arada şimdi kapalıyım ama o zaman oje falan kullanan biri olarak oje kullanmadım. boya yaptırmadım. parfümden tiksinmiştim o yüzden kullanmadım..

birde evet gebelik planlıyorsan mutlaka kadın dogum uzmanına görün, kist mist, engelleyici bir durum var mı bir baksınlar.

Kist, myom, pko ucu de bende yok. Dedigim gibi 6 ay once yoktu yani. O arada da dogum kontrol hapi kullandim. Tekrar edeyim mi?

Cok haklisin ama cok seviyorum bu mereti. Hani simdi biraksam hamile olmadigim anda yeniden baslarim. Beni durduracak bi sey lazim gibi...

Kist, myom, pko ucu de bende yok. Dedigim gibi 6 ay once yoktu yani. O arada da dogum kontrol hapi kullandim. Tekrar edeyim mi?

bence gerek yok o zaman tekrar gitmene,
gercekten kararlıysanız korunmayı bırakın,
kan pıhtılaşmasından bahsetmişsin, sanırım bunun için gebelik boyunca kanı sulandıran bir igne yapılıyor (tam emin degilim)
gebelik olursa doktoruna söylersin, dosyan acılır
takibi onlar yapar,
sende doktora göre hareket edersin zaten.

Ben kırmızı çizgiyi görünce emin olmak adına kan verdim
Hamile görünüyordum ama 6 hafta dolsun da öyle gidip kalp atışını duyayım yoksa umutlanmayalım dedim
6 haftada gidip kalp atışını duymuştuk
Diyet vb denemedim bilmiyorum
Saçlarımda boya vardı da doğal rengime yakındı diye göze batmıyordu ne olur ne olmaz diye boyayı da bırakmıştım

Tiroidim gebelik tahlilleri esnasında ortaya çıktı, levotironu gebelerde kullanabiliyo zaten ( tiroid hapı ). Ama gebelikte sık kontrole gidiyorsun. En az kadın doğum kadar sık endokrin yollarını tutmuştum bir de ha bire izin alıyordum işyerinden

Ondan sonracıma sigaram yok cipsim vardı bağımlılık olarak bayağı azalttım diyebilirim
Ondan sonracıma diğer herşeyi homini gırtlak yedim, hamurişine bayılırım onu bile kısamadım
17 kilo aldım , doğumdan sonra bişey yapmaya gerek kalmıyo bebekle ilgilen uykusuz kal derken 14 kilo kendiliğinden gitti.
Bir de çatlamamak için lierac kullandım, keramet onda mı genetik mi bilmem hiç çatlağım olmadı. Daha az zararlı diye bebeyağı denemiştim de kaşıntı yaptı bende

Sacini boyatma derim bizim mahalleden komsu hamileyken kizila boyamis çocuğun kafasi kirmizi olmuş niye böle oldu demişler kadindan kaynaklanmış. İlk uç ay olsa da doğuma kadar yapmamali. Oje surersen çocuğun tirnaklari renkli olur. Batil inanclari inanmazdim ama gerçekten öyle şeyler oluyormus .
Yumurtlama günü takip et. Ona gore yapin :)

Bi kaç arkadaş jinekolog ve üroloji ye gidin felan demiş ben katılmıyorum oğluma hamile iken gittiğimde doktor bana senin kalp rahim bebek olma ihtimali çok az olsa düşük olur riskin fazla keşke Hamilelikten önce gelseydin bebeğin büyüyecek alanı varmı felan gibi bişeyler demişti sorunsuz bi hamilelik geçirdim çok şükür sağlıklı bir oğlum oldu ve düşünmüyordum yani zorlanmadim olsun diye şimdı kızım da da aynı şekilde...
Ve teyzem de kalp rahim ve 4 tane çocuğu var maşallah
Folik asit kullanmaya başlayabilirsiniz. Ben pek ilaç kullanma taraftarı değilim hamile iken ama folik asit önemli
Kız ,erkek farkı olmaz evlat ama insanın gönlünden bişey geçer detaya girmicem ama kız için sık ilişki
Erkek için az ve eşiniz bol fındık fıstık ceviz muz yesin kız için bunları yemesin

Kan pıhtılaşmaması bir arkadaşımda da vardı ve hamileliği boyunca iğne kullandı.

Hipertiroid hastayım gebelik boyunca 2 ayda bir değerlerime bakıldı,kontrollerim yapıldı.

Ilk 3 ay saçımı boyatmadım abuk subuk yeşil bir renk almıştı artık :) 4. Ayda boyattım.

Sigarayı ne kadar erken bırakırsan o kadar iyi.

Haftada 5 çok iyi bir sayı,birinde tutmasa öbüründe tutar inşallah :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…