Aile Planlaması Bebek dusunmeye basladik. Sorularim var.

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Adet tarihinizden 14 gün sonra yumurtlama oluyor siz zaten gün aşırı ilişkiye giriyormuşsunuz neredeyse, sorun yok ilişkiden sonra belinizin altına yastık koyup bekleyin yarım saat 1 saat kadar..

Folik asit kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlk 3 ay saç boyamak sakıncalı çünkü boyada ki toksik maddeler bebeğe zarar verebilir diyor doktorlar..

Folik aside hemen başla. 1 gün ara ile birlikte olun. Hangi şehirdesin istanbulda isen dr tavsiye edebilirim ama özelde.

*Önce diş problemin varsa onları çözümlemelisin

*İyi bir kadın doğum uzmanına gidip genel muayene olmalısın ve folik asit kullanmaya hemen başlamalısın. Ne kadar erken o kadar iyi

*Saçlarını hemen boyat. Özellikle ilk üç ay boyatamazsın. Hormonlar tepiştiği için ve kilo almaya başlayacağın için zaten ruhen çökmüş olacaksın, o yüzden kendini güzel görmek iyi gelecektir. Oje bence kesinlikle kullanma. İçindeki kimyasallar zararlı.

*Sigara aşırı bağımlılığın varsa şimdiden azalt. Azaltabilirsen küt diye bırakma ihtimalin yükselir ve iraden güçleneceği için daha az zorlanırsın. Ben bugünleri ve sağlığımı düşündüğüm için kontrollü içiyordum. Öğrenince bıraktım. İlk zamanlar rüyama bile girdi :KK48: Bazen kendime ödül verdim. Şimdi içmek istesemde bir kere çektiğimde tiksiniyorum.

*Hamilelik son ayların ne zamana geleceği önemli bence. Bulunduğun yerin iklimini de göz önünde bulundurmalısın.

*Adet olduğun tarihleri mutlaka not et. Doktor hamile kalınca soruyor çünkü. Şüphelendiğinde önce idrar testi, pozitif çıkarsa doktora gidip idrar testi yaptırabilirsin.

*Doktor için bolca araştırman gerekiyor. Ben hem etrafımdan, hem internetten, hem kk dan araştırdım. Burdaki bir arkadaşın tavsiyesi ile gittim ve çok şükür memnunum. Ama tabi bu arada 4 doktor değiştirmiş oldum.

Aklıma gelenler bunlar. Herşeyin hayırlısını dilerim canım :KK200:

Ama o konuda bir bildiğim var bu kadar sık olunca erkekteki aktif geçen SP.ler azalıyormuş yani daha canlı olmuyorlarmis daha az yapilmaliymis gerçi bir arkadaşım haftada bir sıklığı ayarlayıp tüm gün fındık fıstık ceviz incir yiyor da yılları var olmadı daha çocukları uğraşıyorlar bilemiyorum ki kader galiba çok sigara cay kahve vs içiyor musunuz onlar da belki olumsuz etkiliyrudr
Ben de tam tersini biliyorum canım. Ne kadar çok sık olursa o kadar kaliteli oluyormuş siperm. Uzun süre bekleyen kalitesiz oluoyrmuş :KK8:

Gebelik düşünüyorsan folik asit başlamalısın canım. Gebelik düşünmeden 3 ay öncesinden öneriliyor. Haftada 5 gün ilişkş oluyorsa gününe saatine dikkat etmenize gerek yok çünkü illa denk gelir.
Zayıflayabilirsin sağlıklı bir diyet yaparsan yani karbonhidrat ı çıkar diyetinden sebze et balık tavuk meyve tüketerek hem insülin direncin için hem kilon için çok iyi bişey yapmış olursun.
İnsülin direnci gebelikte tekrar ortaya çıkabiliyor inşallah hemen hamile kalırsın ama hamile iken de karbonhidrat tüketimine dikkat edersen çok iyi olur bebiş için.
Allah gönlünüze göre versin:p

Sacini boyatma derim bizim mahalleden komsu hamileyken kizila boyamis çocuğun kafasi kirmizi olmuş niye böle oldu demişler kadindan kaynaklanmış. İlk uç ay olsa da doğuma kadar yapmamali. Oje surersen çocuğun tirnaklari renkli olur. Batil inanclari inanmazdim ama gerçekten öyle şeyler oluyormus .
Yumurtlama günü takip et. Ona gore yapin :)
Canım sene olmuş 2015 bunlara inanıyor olamazsın dimi...

Oncelikle bahsettiğin sağlık sorunlarının hepsinin kontrol altında olduğunu varsayiyorum

Bir kere folik asite başlaman gerek,folibol ya da folik plus, her gün ses değilde ovulasyon günlerinde gün aşırı seks yaptık biz ama bizimki planlı bir gebelikti siz uğrasarak olmasın diyorsunuz

İdeal kiloda hamile kalma doğum sonrası için iyi olur 10 12 kilo normal fazlası kalır doğumdan sonra, yani doğumda 10 kg gidiyor, 15 kilo aldıysan 5i kalır

Çift çizgiyi görünce kan tahlili ile teyit eder akabinde de doktora gidersin

Oje ile ilgili;
İçerisinde plastiği esnetmek için kullanılan kansorejen bir madde olduğunu ve tırnaklardan vücudun emdiğini okumuştum. sinir sisteminde tahribat mı yapıyordu neydi.
Ama detaylı araştırmadım.

Bileydim saçlarıma hafif sarı tonlarda ombre yaptırırdım. tırnaklara da french. Doğuştan havalı bir bebek kim istemezki :KK70::KK70::KK70:
:KK51: katiliyorum fildisisahili ben saçlarımı boyatmadim cunku kokusu kimyasal olusu icime sinmedi oje de pek sürmedim ama sevmedigim icin insanin karninda bir bebek tasimasi bazi şeylerden gonullu vazgeçmesine sebep oluyor ben bunlari hiç sorun etmedim açıkçası ama sigara asla asla asla olmaz bunu kabul edemem konu sahibi sigarayi hemen birak bence

Kizlar merhaba.

Esimle bebek dusunmeye basladik. Daha dogrusu istedigimize karar verdik. Bir kac sorum var. Cevremde sorabilecegim kimse yok ne yazik ki cunku ailemde son yasanan hamilelikte ben olmusum o da kazayla olmus. Internetten arastirdigimda ucusa gecen cevaplarla karsilastim. Dipsiz kuyu olmus.

Sorularim komik olabilir ama gulmeyin ya cok cahilim :)

Oncelikle acelemiz yok, gunune saatine dikkat etmek istemiyoruz. Yani seks yapma amacimizin cocuk yapmak olmasini istemiyoruz. Ortalama haftada 5 kez sevisiyoruz. Akisina birakmak sacma mi yoksa olacagi varsa olur mu?

Sacimi ne zaman boyatmam gerek? Bu durumun bir ilgisi var mi? Dibim geldi de :KK70: internette ilk 6 ay oje bile surmeyen annelerle karsilastim. Oje de mi surmuyoruz? O niye? Sac boyası, oje ve makyaj konusunda yardiminizi bekliyorum.

Kilolu degilim ama zayif da değilim. Hamile kalma ihtimaline karsi diyet yapmali miyim? Akisina mi birakmaliyim? Tiroid problemim ve insulin direncim var. Kilo aldigimda ortaya cikiyor ikisi de sadece. 1 2 kilo aldim yine de son 1 ayda. Eylulde ikisinde de bir sey yoktu. Yani bu ay hem bebek denesem hem diyet yapsam nolur?

Doktor secimini nasil yaptiniz? Kafanızda belirlediniz, cift cizgi gordunuz ve oraya mi gittiniz? Benim faktor 12 eksikligim vardi. Kanim pihtilasmiyor. Son 5 6 senedir yok. Buna dikkat etmeli miyim? Etkiler mi?

Kadinin hamileligi cidden anneninkine benzer mi? Annem 5 aylikken fark etmis. Tabi mide bulantisi vs hicbir seyi olmamis. 6.5 aylikken de dogurmus. Bundan pay cikartmali miyim?

Sigarayi birakmam gerekiyor biliyorum. Ama cok seviyorum. Hamile kalinca sak diye birakanlar var ya, onlar gercek mi? Ben de onlardan olmak istiyorum da.

Aklima gelenler bunlar. Biliyorum komik ama cidden cok bilgisizim. Ailemde kimse evlenmedi de cocuk da yapmadı, sorabilecegim kimse yok. Akliniza geleni siz de ekleyin lutfen.

Yardim eder misiniz?

Ilk once kadin dogum doktoruna git. Genel vajinal muayene ol. Hamilelik icin sıkıntı var mi yok mu bakilir.
Yapilmasi gereken tahliller var. Belki onlar duzelmeden sakın hamile kalma diyecek sana!
Ilk isin doktora gidip muayene olmak. Folik aside baslarsin hem.

Hamile kalmadan sacini boyat hemen. Hamile kalinca da ilk 3ay boyatma bari sacini diyor dr lar. Benim doguma 3 hafta kaldi. 6 aydir boyatamiyorum,haftaya boyatcam organik boya ile. Cocuklar kucagimda ben bakimsiz olmiyim resimlerde:KK66:
Oje icin de,tirnaklar hava alamadigi icin ve oje kimyasal oldugu icin surulmemesinde fayda var deniliyor. Max 2 gun sonra silin ojenizi,bikac gun sonra yine surersiniz,devamli tutmayin diyorlar.
Ne kadar az kimyasal o kadar iyi.
Bakim kremleri de oyle.
Bol oksijenli yerde dur,kimyasal_radyasyon_xray cihazlarindan gecme sakın!

SIGARAYI ACILEN BIRAK! Gerci yawrun karninda kipirdadikca ona kiyamazsin,canini verirsin,uzulursun yawrum zehirleniyor diye.. ben sigara icmiyorum,icenin yaninda bile durmam.

Asitli ,civali seyler tuketme.

Doktora gittiginde diyetisyen isini de sorarsin,belki ihtiyacin yoktur.

Demir eksikligi, seker, tansiyon, tiroit, kan pihtilasmasi hamilelikte cok onemli. Bebegin dusuk riskine kadar gidiyor. Bunlara baktir mutlaka, iyi dr bul.

Adet tarihinden 10_14 gun sonra 2 gunde 1 (gunasiri) iliski iyidir. Haftada 5 gun sex ,hamilelikte sperm kalitesini dusurur.

Genetik faktorler onemli, dr una anlat mutlaka.

Bol sans:KK66:
Hayirli olsun insallah..

Ben catlaklardan yana hic umutlu degilim cunku su an bile 20den fazla catlagim var gobek bolgemde. Son 10 senede uc kez 30ar kilo alip verdim.

Hmmm kalp atisi 6 haftalikken mi duyuluyor. Ben de beklerim ki o zaman.

Benim o zaman boyamam lazim yaa. Kocam sarisin, ben sahte sarisin ama gercekte siyah sacliyim. Sari olsun diye :KK70:

Oy bunlar neee.
Folik asit onemli sanirim.
Eczaneden gidip alabiliyor muyum? Onerdiginiz var mi?

Su an bende boyatsam 4 ayda benim de haki yesili olur.
Sigara konusu ooof oof.
Bendeki tiroid hashimoto diye gecen.

Cok tesekkurler. Ara kanamam olunca haftasonu doktora gittim. Ama bir sey soylemedim bu konuda derdim kanamaydi cunku.

Onerdiginiz var mi?
Hap mi bu?
hap evet bilerek hamile kalıcaksan doktorlar anne adaylarına bi kaç ay önceden başlatıyor, eczaneden folik asit deiğinde verirler, ya da kadın doğumcuya da yazdırabilirsin, sakat bebek ihtimalini düşürmek adına faydalı bir çalışma

Kizlar merhaba.

Esimle bebek dusunmeye basladik. Daha dogrusu istedigimize karar verdik. Bir kac sorum var. Cevremde sorabilecegim kimse yok ne yazik ki cunku ailemde son yasanan hamilelikte ben olmusum o da kazayla olmus. Internetten arastirdigimda ucusa gecen cevaplarla karsilastim. Dipsiz kuyu olmus.

Sorularim komik olabilir ama gulmeyin ya cok cahilim :)

Oncelikle acelemiz yok, gunune saatine dikkat etmek istemiyoruz. Yani seks yapma amacimizin cocuk yapmak olmasini istemiyoruz. Ortalama haftada 5 kez sevisiyoruz. Akisina birakmak sacma mi yoksa olacagi varsa olur mu?

Sacimi ne zaman boyatmam gerek? Bu durumun bir ilgisi var mi? Dibim geldi de :KK70: internette ilk 6 ay oje bile surmeyen annelerle karsilastim. Oje de mi surmuyoruz? O niye? Sac boyası, oje ve makyaj konusunda yardiminizi bekliyorum.

Kilolu degilim ama zayif da değilim. Hamile kalma ihtimaline karsi diyet yapmali miyim? Akisina mi birakmaliyim? Tiroid problemim ve insulin direncim var. Kilo aldigimda ortaya cikiyor ikisi de sadece. 1 2 kilo aldim yine de son 1 ayda. Eylulde ikisinde de bir sey yoktu. Yani bu ay hem bebek denesem hem diyet yapsam nolur?

Doktor secimini nasil yaptiniz? Kafanızda belirlediniz, cift cizgi gordunuz ve oraya mi gittiniz? Benim faktor 12 eksikligim vardi. Kanim pihtilasmiyor. Son 5 6 senedir yok. Buna dikkat etmeli miyim? Etkiler mi?

Kadinin hamileligi cidden anneninkine benzer mi? Annem 5 aylikken fark etmis. Tabi mide bulantisi vs hicbir seyi olmamis. 6.5 aylikken de dogurmus. Bundan pay cikartmali miyim?

Sigarayi birakmam gerekiyor biliyorum. Ama cok seviyorum. Hamile kalinca sak diye birakanlar var ya, onlar gercek mi? Ben de onlardan olmak istiyorum da.

Aklima gelenler bunlar. Biliyorum komik ama cidden cok bilgisizim. Ailemde kimse evlenmedi de cocuk da yapmadı, sorabilecegim kimse yok. Akliniza geleni siz de ekleyin lutfen.

Yardim eder misiniz?

Madde madde cevap vereyim kendi deneyimnlerimden yola çıkarak.

Öncelikle akışına bırakman yeterli haftada 5 kez zaten yüksek bir ortalama önerilen ise adet bitimi sonrası bir gün birlikte olup bir gün ara vermektir zaten.

Saçını şuanda boyatabilirsin önerim artık organik (yani amonyaksız boyalara geçmen) Şuanda hamileysen bile ilk 4 haftada yani öğrenene kadar bir zararı yok. Hamilelik sonrasında da ilk üç ay ara vermen tavsiye edilir ve amonyaksız boya kullanırsan üç aydan sonra bir zararı olmaz.

Hamile kalma ihtimaline karşı kilona yavaş yavaş dikkat etmeni tavsiye ederim. ama madem Troid problemin var bir doktor seçmen gerekli artık. İlla hamile olmayı bekleme derim. Çünkü öncesinden bir takım kontrollerinin yapılması gerekebilir. Bebeğin gelişimi açısından en önemli hormon troid hormonu çünkü ilk üç ay bebek troid hormonu üretmiyor tamamen anneden alıyor. eğer anneden yeterli miktarda alamaz yada gereğinden fazla alırsa bu bebekte gelişim sıkıntısı yaratabilir. Bunu gebeliği takip eden doktorun çok iyi takip etmesi gerekir bu nedenle sana tavsiyem hamile olmayı beklemeden doktora karar vermen.

Doktora karar verme konusuna gelince ben çift çizgiyi görmeden doktorumu tercih edip randevu almıştım ama zaten rendevudan 1 hafta önce çift çizgiyide gördüm biraz erken almışım randevuyu:) Seçimini nasıl yaptın dersen. Önelikle kilo problemim vardı normalin çok çok üzerindeydi kilom. Bunun hamilelikte sonradan sorun çıkarabileceğini düşündüğüm için normal bir kadındoğumcuya gitmek yerine perinatolajide (riskli gebelik uzmanı) uzmanlaşmış bir kadın doğumcu tercih ettim (kadındoğumcularda kendi aralarında bıranşlaşıyorlar tüp bebekçiler onkologlar perinatologlar vb gibi) Bu doktoru seçerken de kendi sigorta poliçemin limitini göz önünde bulundurup doğum yapmak istediğim hastaneye gelebilecek ve Çapa yada Cerrahpaşanın hocası olan ordan çıkmış doktorlar arasında bir liste yaptım ve en içime sinenden randevu aldım.

Kan pıhtılaşması sorunun hamile kalmanda bir engel değil ama bunu doktorunla muhakkak paylaşman ve ona göre varsa alman gereken bir önlem bilgi alman gerekiyor.

Evet kızlar biraz annelerine benzer ama bu kanun değil aynı kadının iki hamileliği bile birbirine benzemeyebilir.

Her iki hamileliğimde de öğrendikten 5 gün sonra sigarayı şak diye bıraktım. İlkine 14 ay hiç içmedim. İkincisinde 36 ay hiç içmedim.

Birde madem artık düşünüyorsun folik asit kullanmanı da öneririm. Eczacıya danış her gün bir adet almaya başla şimdiden.

Dun aksam esimle tvde helva gorduk irmik helvasi yaptik. Kesmedi ustune un helvasi yaptik. Olucem ben :KK70:
Aslinda saglikli besleniyoruz ama sonrasinin suyu cikiyor.

Dun bana baskasinin konusunda yazdigin mesajdan sonra karar verdik esimle biliyor musun?
Tum hafta sonu bir karara varamayip telefonda netlestirdik. Mesajindan sonra esimi aradim da...

Bana folik asit onerisi yapin kizlar, yoksa zaten piyasada bi tane mi var bundan?

Dr bana folidace vermişti cnm :KK66:
Sende bu kadar kiloyu nasıl verdin onu söyle bana noooolur o_O

Mesela annem ben 4 aylikken fark etti hamile oldugunu
bende oyle birsey olmadi...hemen anladim....
Ama hamilelik sureci annemin sorunsuzdu
benim de oyle oluyor su an...
yani bulantilarim kusmalarim sayilidir.....
sigaraya gelince......yalan yok ben birakamadim.....
doktorum bu ay dedi ki az azalt kilosu etkilenmesin....
sac boyasi zaten yapmiyorum...oje de surmedim....
makyaj da hafta da 2 yaparim o da cok degil
Cc krem rimel ruj....
birde catlamayayim diye kendime yag karisimi yaptim
onuda haftada 3 falan suruyorum her yerime.....
acikcasi kremlerden daha etkili bence....
4.ayda basladim ben surmeye ....sukur su ana kadar catlak yok
sadece goguslerim simdiden sarkmapotansiyeline girdigini diyebilirim.....

Slim ben 6.haftada kalbini duydum hatta ilk doktor kontrolünde diyim, gider gitmez duydum, ama hcg yüksekti benim

Bu arada tiroid kontrol altında dimi ona emin ol, bir de gebelik şekeri çıkabilir baştan itibaren protein ağırlıklı beslen

X